Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Malý česnek

    7. 6. 2014 12:03 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den, prosím, můžete mi napsat, proč máme malý česnek a jak velký by vlastně měl v tuto dobu být a v které době cibule nejvíce narůstá? Zkoušíme ho v malém množství druhý rok, a nyní jsou cibule opět hodně malé. Mám tušení, že by to mohlo být chudou půdou. Jsme příznivci ekologického pěstování, tak by nás zajímalo nějaké přírodní řešení. Děkuji.
    9. 6. 2014 19:57 Hana Kopecká
    Co se týká fází růstu také by mne to zajímalo.
    Já osobně mám vyzkoušeno hnojení kopřivovou jíchou, kterou požívám jako hnojení na list místo močoviny či ledku vápenatého. " Můj" návod na ni naleznete v diskuzi asi 3 týdny zpět
    Někdy kombinuji s lignohumátem, oboje "eko". Nicméně jsem byla překvapena počtem povolených prostředků pro eko zemědělce. A víceméně kromě několika postřiků vše co tu pan Kozák doporučuje bych nazvala velmi šetrnou chemii a nedivila bych se ji najdete v eko seznamu
    10. 6. 2014 17:01 Jan Kozák
    Cibule česneku začínají narůstat v poslední dekádě května, letos to bylo dříve. Záleží ovšem na odrůdě. Pozdní odrůdy to mají o nějaké dva týdny posunuté. Pokud je chudá půda, nemůžete čekat velkou úrodu. I česnek potřebuje z něčeho růst. Pokud nehnojíte hnojem, je možné využívat zelené hnojení (bez hrachu), kompost, kopřivovou jíchu, jak je níže uvedeno.

    Určenie odrody

    6. 6. 2014 21:25 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, chcel by som Vás poprosiť o určenie odrody, kúpil som ho ako konzumný český cesnak paličiak, ten biely už mám 2 roky a dobre sa mi osvedčil, je dosť skorý dobre sa skladuje, vydržal mi 8 mesisacov, tento rok som ho už 2.5. začal hlávkovať, a dnes som už musel zberať lebo žačal poliehať.
    6. 6. 2014 21:27 Jaroslav Kováč
    7. 6. 2014 8:00 Jan Kozák
    Bohužel Vás zklamu: nevím. Pro určení odrůdy někdy potřebuji vidět i palici, tedy květenství. Počet pacibulek patří mezi rozpoznávací znaky. Příští týden se chystám na Slovensko, mohl byste se mi, prosím, ozvat na E-mail? Návštěva u Vás by asi byla pro mě zajímavá.
    7. 6. 2014 18:18 JOZEF CHŇUPKA.
    Pán Kozák ak máte cestu na Slovensko rád by som bol ak by ste sa pozrel na moje porasty .Pestujem Vaše odrody plus krajové - Petrova Ves 15 km od Hodonína
    9. 6. 2014 21:51 Jan Kozák
    Týká se to obou, pánové. Mohlo by to vyjít ve čtvrtek odpoledne. Ale potřebuji ještě kontakt na pana Chňupku - nejlépe E-mailem.

    Pacibulky

    6. 6. 2014 18:16 Zakladatel vlákna: Václav Blahovec
    Dobrý den.
    Potřeboval bych prosím radu ohledně pacibulek.Dohadujeme se s kolegama v práci jak na pacibulky??
    Jeden říká: jakmile se objeví tak hned odstranit!!
    Druhý říká: Jakmile se začnou kroutit a pak se narovnají tak odstranit!!
    Třetí říká: než začnou kvést tak odstranit!!
    Prosím o rozřešení tohoto tématu. Děkuji Vašek.
    6. 6. 2014 21:27 Zdenek
    Jak nejlépe odstraňovat pacibulky nužky nebo ručně uloupnout???
    7. 6. 2014 7:29 Hana Kopecká
    Kopíruji odpověd z česnek v otázkách snad bude jasno

    Česnek v otázkách » Je lepší květní stvoly ulamovat, nebo vytahovat z rostlin?

    Nejlepší je ulamování mezi dvěma prsty. Vytahování moc nedoporučuji, někdy se vytáhne celá rostlina, někdy rostliny poléhají, v deštivém počasí zatéká voda až do cibule a znehodnocuje ji.
    7. 6. 2014 7:54 Jan Kozák
    Pravdu má "jeden". Klasické odrůdy je možno hlávkovat nožem, protože zde není problém s přenosem viróz. Nůžkami to jde velmi pomalu. Tzv. bezvirózní odrůdy, pokud si z nich chcete vybrat novou sadbu, hlávkujte ulamováním mezi dvěma prsty (ne přes prst).

    Cibule o prumeru 5cm

    6. 6. 2014 12:47 Zakladatel vlákna: Vladimir
    Cibule o priemeru 5cm k dnesnemu dnu u mna ma odroda Zahorsky.
    Jedna sa o Slovensku krajovu odrodu schvalenu v roku 1962.Je to ozimny
    sirokolisty nepaliciak. Ja som ho sadil az 3.3.2014, lebo az v tento den
    mi prisiel postou. Nasiel som ho na inzerat. Ked mi cesnak prisiel, bol som
    prekvapeny jeho velkostou, lebo 12 hlaviciek malo 1 kg. Podotykam, ze to
    nebol sadbovy cesnak ale konzumny. Upozornujem, ze ide o staru Slovensku
    odrodu Zahorsky, ktora na Slovensku nema udrzovatela, takze uz vlstne
    neexistuje ale da sa zohnat.Blizsie informacie najdete na :
    https://sites.google.com/site/itebio/odrody/cesnak-kuchynsky.
    Este by som chcel dodat, ze tento moj cesnak ma virus OYDV a asi nebude
    vhodny na dalsie pestovanie, lebo je neskutocne zlty, ale cibule ma uz
    teraz paradne. Ktovie aky by bol, keby bol sadeny nacas, teda zaciatkom
    zimy.Dna 3.3. som ho sadil a 15,3 uz vzchadzal. Podu mam v zahrade tazku,
    ilovitu, zlievavu. Pan ing. Kozak upozornuje na to, aby sme nesnak nepestovali z pochybnych zdrojov, no predsa som skusil a OYDV!!!.
    Ale mam aj jeho JapoII, zakupeny v Buchloviciach a je super i ked nema
    10 dkg cibule. Snad by ste mohol skusit ZahorskyII od pana Kozaka, ktory
    by Vam mohol k tomuto podat najerudovanejsie vysvetlenie.
    Vsetkym Vam prajem zdarne pestovanie cesnaku bez chorob a skodcov.

    Kdo poradí

    5. 6. 2014 18:27 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Již před týdnem byl v Lid..český česnek nafialovělý - cibule vyvinuté cca 7cm průměr.Bramko to umí - zelené natě hezky svázané.Sám jsem odhlávkoval Bjetin dnes a v cibulce cca 2.5cm se rýsují malé stroužečky.Sázel jsem koncem října na Moravě jistě déle. 330m nad mořem -zima žádná -čili podmínky stejné a nic.Z Bramka nic neporádí - prý je to jejich tajemství.Pokud někdo dokáže v tuto dobu sklízet cibule o průměru cca 5cm skuste nám poradit.Starý už došel a rád bych topky ze svého - palice používám , ale není to ono.Děkuji za radu PetrS
    5. 6. 2014 18:48 Petr Štěpánek
    Dnešní Vekan - Olomouc, 240m.n.m, díval jsem se i na Bjetin a ten je ještě o něco větší. Ale třeba Slavin je zatím miniaturní. Sázel jsem přelom listopadu a prosince. Takže jsem docela zvědavý, kdy to letos dozraje.
    5. 6. 2014 22:56 Hana Kopecká
    Pokud budu předpokládat že Bramko sklízí česnek u nás tak laicky si to vysvětlím pěstováním například aspoň část brzského jara pod geotextilii a předpokládám že sadí francouzské odrůdy. Někde jsem snad četla že ty mají o něco kratší cyklus pěstování. Netuším zda je to pravda. Třeba na Haveláku solidní prodejci píšou u čerstvého česneku Madarsko či Egypt.

    čerstvý česnek na trhu

    4. 6. 2014 20:36 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, opět se na trzích objevil čerstvý "český česnek", tentokrát na Tylově náměstí Praha, u 3 prodejců. Je možné že už by to byl česnek třeba z Jižní Moravy? Vypadá to jako lonský rádoby Džambul, jeden prodejce ho má ze Semic, takže asi francouzská odrůda od Bramka, druhý od nějakého malopěstitele- víceméně naprosto identický jako z Bramka. Jedině 3 prodejce měl výrazně menší cibule, tam by to český česnek snad být mohl. Sama jsem teprve o víkendu odhlávkovala Bjetin a pár Havranů, Jovanů a Lan. Klidně podám podnět na inspekci, jméno a ICO prodejce mám. Jenže otázka je kdy je zkontrolují jeslti zase jako loni po měsíci, tak to už na zeleno tahat budou. Děkuji za váš názor zda to může být český česnek, urychlený z jara pod geotextilii.
    4. 6. 2014 21:36 Jan Kozák
    Dneska jsem byl na Znojemsku a rané odrůdy už jsou na zeleno schopné prodeje.
    4. 6. 2014 22:37 Hana Kopecká
    Děkuji za info, přestávám tedy letos "prudit"

    Háďátko

    4. 6. 2014 13:09 Zakladatel vlákna: Salášek
    Zřejmě háďátko. Opakovaně sázím vlastní česnek "rusák" a bez problémů. Až letos se objevilo toto napadení - viz foto, a to v řádku, který sousedí se záhonem, kde byla loni cibule. Asi jsem si to zavlekl kupovanou sazečkou. Jakou minimální mezeru bych měl udělat od letošního záhonu pro příští výsadbu česneku? Dík za reakci. Salášek
    4. 6. 2014 21:33 Jan Kozák
    Uvedená zdroj škůdce je velmi pravděpodobný. Pokud máte malou zahradu a sázíte česneku trochu, tak by mělo stačit 5 metrů. Každopádně se snažte po sklizni pozemek dezinfikovat dusíkatým vápnem. A pozor: přenáší se i na nářadí a obuvi.

    4. 6. 2014 9:04 Zakladatel vlákna: František Polášek
    Dobrý den.Pane Kozák,prosím reagujte na můj dotaz ze dne 1.6.2014 ohledně nevyrostení květných stvolů u SLAVINU.Myslím,že by to zajímalo více kolegů.

    vrtalka

    3. 6. 2014 18:39 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
    27.5.14 jsem vložil tento text + obrázek: Pane inženýre, mne tento problém trápí také, pórek není konzumovatelný a česnek jsem nějakou dobu nepěstoval z titulu napadení háďátkem. Změnil jsem lokalitu, ale nepomohlo to od vrtalky. První generací byl napadnutý česnek, mám nějaký paličák, ale cca50% rostlin bylo silně poškozeno, cibule poloviční, palice žádné. Letos to vypadá ještě hůř. Z cca 450 rostlin, jsem odhlávkoval dvě malé hrstičky hlávek. Na francouzském Theradoru jsem dnes zjistil napadení vrtalkou, v první suknici byla ještě nezakuklená larva. Ostatně foto dost vypovídá. Já bydlím u Klimkovic.
    Ještě bych doplnil- zatím každá vytržená rostlina je napadena, to znamená snížení výnosu až o 50%. A ještě otázku, jak se zasíťuje plocha několika arů a jak se provádí pod sítí proti hmyzu, potřebné kultivační zásahy.

    Postřik močovinou

    3. 6. 2014 7:10 Zakladatel vlákna: pavel
    Dobrý den,
    uvažuji o postřiku močovinou na list česneku. Má to ještě význam. Děkuji
    3. 6. 2014 21:00 Jan Kozák
    Poslední přihnojení na list má význam asi týden po odhlávkování paličáků.

    žlutá mozaika

    2. 6. 2014 20:23 Zakladatel vlákna: Milan Daniel
    Dobrý den, pane Kozáku. Děkuji za skvělé stránky a péši, kterou nám, vašim zákazníkům věnujete.
    Dnes jsem zjistil žlutou mozaiku na Havranu, napadených je zjevně několik rostlin, které budu muset podle všeho odepsat. Zajímá mne, zda se dá zabránit rozšíření choroby na další porost. Vedle mám Vekan, vypadá zdravě. K zastavení virózy by snad mohly přispět vysoké teploty, které se čekají koncem týdne. Děkuji za radu, resp. názor.
    Milan Daniel, Chrudim
    3. 6. 2014 21:13 Jan Kozák
    S mozaiky si nic nedělejte, snad tyto rostliny nepoužívejte na obnovu sadby.

    Zhodnocení sadby a zaštipování

    2. 6. 2014 19:19 Zakladatel vlákna: Lukáš
    Dobrý den, nějak se mi česnek nezdá je i po hnojení močovinou pořád zažloutlí. Možná něčím napadený? Některé rostlinky už asi dělají květní stvol, jak se má zaštípnout. Děkuji za odpovědi. LP
    3. 6. 2014 21:12 Jan Kozák
    Snímky nejsou úplně jasné. S virovou mozaikou si hlavu nelámejte, květenství včas odstraňte. Rovněž zakrnělou žlutou rostlinu dejte pryč.

    vrtulka

    2. 6. 2014 11:11 Zakladatel vlákna: jarda
    Dobrý den. Mám česnek napaden vrtulkou. Můžu ho ještě něčím zachránit.Děkuji za radu. Jardík

    škůdci

    1. 6. 2014 21:31 Zakladatel vlákna: Martin Zetek
    Dobrý den,můžete identifikovat škůdce napadeného česneku. Houbomilka nebo bílá sklerociova hniloba a druhý česnek nejspíš Molík česnekový,vrtalka ? 1.Stanik,2.Bjetin.Řádky odrů česneku jsou vedle sebe.Děkuji
    3. 6. 2014 21:09 Jan Kozák
    Sklerocium tam asi je, vrtalka pórová určitě.

    1. 6. 2014 19:49 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den pane Kozáku,když je pozemek zamořen bílou sklerociovou hnilobou nedají se ani pěstovat brambory z pozdním vysazením?Dusíkaté vápno je prevence existuje ještě nějaký přípravek proti tomuto děkuji za odpověď.
    3. 6. 2014 21:07 Jan Kozák
    Bílá sklerociová hniloba je specifickou chorobou vázanou na rod Allium (česnek, cibule, pažitka, pór, okrasné česneky). Nic jiného nenapadá. Mimo dusíkatého vápna neznám žádnou jinou ekologicky nebo ekonomicky přijatelnou alternativu.
    4. 6. 2014 11:46 Jindra Rosa
    Dovolím si nesouhlasit. Jde o polyfága. Napadá mnoho druhů rostlin, různých čeledí. Hlavně dužnaté části. Významná choroba u slunečnice, mrkve aj. Pozemek zamoříte např. osivem řepky nebo hořčice, protože sklerocia mají stejnou velikost jako jejich semena.
    4. 6. 2014 21:27 Jan Kozák
    My se bavíme o Sclerotium cepivorum, které je vázáno výhradně k rodu Allium. Vy se vyjadřujete k příbuznému rodu Sclerotinia, u níž je řada druhů skutečně polyfágních, ale česnek snad nenapadají.
    5. 6. 2014 12:13 Jindra Rosa
    Tak to potom ano. Já měl na mysli Sclerotinia sclerotiorum. Jestli napadá česnek nevím, ale proč ne? Každopádně bez mikroskopu to nepoznáme. :)
    4. 6. 2014 21:28 Hana Kopecká
    Vidíte, já myslela že konkrétně hořčici lze použít jako rostlinou dezinfekci půdy
    5. 6. 2014 12:21 Jindra Rosa
    To určitě ano. Protože ji naopak nenapadají jiné choroby. Dokonce jsou i nematocidní odrůdy (vypudí háďátka). V osivu jdou sklerocia díky barvě dobře rozpoznat a v certifikovaném osivu nemají co dělat. Ale při neopatrnosti se to stát může.
    < Novější300301302303304Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne