Dobrý den jestli jsem se SC zbavila netuším, ale upřímně doufám.Loni mi sklerocie připlavala asi se záplavou, pozemek byl pouze silně přemokřen ale i tak stačilo, mám těžší jílovitou zeminu s horší propustností. Jsem obklopena poli a pozemek je v roklině. Když jsem zjistila napadení SC, propadla jsem zoufalství a rozhodla se jako akci poslední záchrany vyzkoušet polyversum. A můžu říct, že zabralo nad mé očekávání a zachránila jsem přes půl úrody česneku a jahod napadených plísní šedou. Stříkala jsem na česnekový porost v ca 3-5 denních intervalech, po měsící pak v ca 7-10 dní prakticky až do sklizně česneku. Všechny napadené a podezřelé rostliny i pár okolních rostlin jsem po zjištění nákazy opatrně vytahala, házela do plastového pytle a kompletně spálila. V průběhu sanace jsem nářadí i boty dezinfikovala roztokem sava, postupovala jsem jako s infekčním materiálem. Následně po sklizni jsem aplikovala na zalitý pozemek dusíkaté vápno ve vyšší dávce ca 500g na 1m2, zapravila do půdy a zakryla ca na 3týdny igelitovou folii, případně sem tam zalila. V srpnu-září jsem zasadila jako zelené hnojení hořčici- má dezinfekční účinek. Loni tu někdo v diskuzi uváděl, že likviduje i SC, tak jsem to zkusila, na podzim jsem ji nekompostovala ale vyhodila
Letos jsem česnek dala na jiné záhonky a zatím věřím že mám mám vyhráno.
Nicméně po květnových deštích a současném infekčním tlaku, aplikuji polyversum preventivně v týdenním intervalu. Používám ho i na veškerou plodovou zeleninu i jahody-zálivkou jako prevenci houbových chorob. Dokonce znám pěstitele kteří ho s úspěchem používájí na kadeřavost broskvoní. Tam je to ovšem na hraně pač chytrá houba lépe učinkuje při víc jak +7C, což je zase hraniční teplota na první postřík proti kadeřavosti.
Polyversum jestli se nepletu nefunguje na holou zeminu, potřebuje pro svou účinnost živý materiál
Koupila jsem si velké balení polyversa prodají vám ho i jako malo uživateli pak to vyjde výrazně lacinějí než maloobchodní balení ale je třeba uchovávat v těšném obalu mimo vlhkost. Podotýkám že výrobce doporučuje spotřebovat vše najednou.
Dále se držím zásady pěstovat pórek a cibuli co nejdál od česneku, hrách zvlášt od česneku-fusárium a chemii šetřit co to jde. Na stejný záhon jde česnek po 3-4 letech a i tak se budu snažit střídat plodiny takové abych stihla dát koncem léta hořčici, či černou ředkev jak ozdravení půdy.
Záleží jak velký máte pozemek, kde všude napadení máte a zda máte možnost využít jinou zdravou část pozemku kde zkusíte česnek a předem si vydezinfikujete tuto část dusíkatým vápnem. Přeji hodně úspěchů, nejsem žádná odborníce, jen nadšená zahrádkářka a pro česnek mám obzvlášt slabost ač pěstuji teprve asi 6 rokem