Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Anton

    11. 6. 2014 21:09 Zakladatel vlákna: Jan Brabec
    Dobrý den, je možné že odrůda Anton je už vhodná ke sklizni ? Některé rostliny jsou silně napadeny žlutou virovou mozaikou, u ostatních odrůd se mi virová mozaika neobjevuje. Rostliny mají silně povadlé listy, stonek je měkký,začíná se ohýbat. Svrchní obalové suknice jsou uplně suché, spodnější jsou kožovité. Nezpozoroval jsem žádné napadení škůdcem, rostliny mají zdravé kořeny, cibule vypadají pěkně. Okres Vyškov.
    13. 6. 2014 20:18 Jan Kozák
    Podle obrázků to samozřejmě neposoudím, ale ani na jižní Moravě, kde jsem byl včera, ke sklizni ještě není. Snad příští víkend. Ještě je možné spočítat obalové suknice cibulí. Je-li jich víc než tři, tak posečkejte.

    A ještě foto JapoII

    11. 6. 2014 18:08 Zakladatel vlákna: Zejda Ladislav
    Foto japo2

    Posouzení

    11. 6. 2014 18:07 Zakladatel vlákna: Zejda Ladislav
    Dneska jsem vytáhnul náhodné rostliny ze země, protože některý z Benátčana začíná v krčku měknout, u JapoII toto nepozoruji. Benátčan je dost napadený vrtalkou, u Japo jsem nezjistil a jsou u sebe, ale nějak moc jsem to nezkoumal. Zajímá mě, kdy se bude Benátčan moct sklízet, v popisu odrůdy je napsáno že je to pozdní odrůda, sklizeň v srpnu. Ale to asi nevydrží, možná je to způsobené letošní zimou nezimou. Sázel jsem v půlce prosince, přesně si nepamatuju, JapoII na jaře. Asi bude lepší obě odrůdy sázet v jarním období. Bydlím v polabské nížině 180m nad mořem a česnek jsem sadil na zkoušku po 1/2kg. Příští rok budu zakrývat netkanou textilií, u nás je dost obtížné určit dobu postřiků. Přikládám foto k posouzení, ostatní prosím o komentář s porovnáním velikosti a pana Kozáka o odborný posudek. Děkuji všem za reakce. Z.
    11. 6. 2014 20:25 Jan Kozák
    Měknutí krčku může mít souvislost s napadením vrtalkou, ale nevím, problémy s vrtalkou ještě nikdy nebyly. Dobu sklizně si netroufám odhadnout. Ale velikost cibulí je už teď velmi dobrá.

    dotaz

    11. 6. 2014 16:55 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobré odpoledne pane ing.Kozáku.Chci se zaptat na obrázcích je Bjetin a benátčen.Sadba od Vás.Chci se zaptat co na to říkate a kdy vidíte sklizen Bjetinu???Zdá se mě benátčan trochu je malý.
    11. 6. 2014 20:20 Jan Kozák
    Termín sklizně Bjetinu si netroufám určit. Snad za deset čtrnáct dní. Benátčan je pozdní, na nárůst má ještě dost času.

    žloutnotí listů česneku

    11. 6. 2014 11:42 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
    Dobrý den, v poslední době mi začal česnek výrazně žloutnout (viz foto). Už delší dobu má asi virovou mozaiku, ale poslední týdny začal žloutnout hodně a to i konce listů a celé spodní listy i když jsem přihnojoval. Čím by to mohlo být? Nemůže to být suchem? Téměř jsem nezalíval, protože jsem četl, že česnek v této době už moc zalívat nepotřebuje. Mám obavy, že vlivem žloutnutí bude velmi malá úroda.. Dá se to nějak zlepšit? Děkuji za radu.
    11. 6. 2014 20:17 Jan Kozák
    Mozaika tam je, ale tou není potřeba se vzrušovat. Podle snímků se mi nezdá, že by tam byla nějaká choroba. Žloutnutí je podpořeno také současnými vysokými teplotami. Přihnojení dusíkem má smysl už jen u pozdních odrůd.
    12. 6. 2014 9:12 Jiří Jokl
    Děkuji za odpověď. Raději jsem česnek také pořádně zalil, protože zem byla jako troud. Snad jsem tím nic nezkazil? Je správné v těchto teplých dnech i v této vegetační době občas zalívat nebo to už pro česnek ke konci vegetace není dobré?

    herbicid

    10. 6. 2014 17:56 Zakladatel vlákna: Tonda
    Dobrý den,
    je možné ještě použít Stomp 330E? Děkuji za odpověď
    11. 6. 2014 20:10 Jan Kozák
    Ne.

    Určení odrůdy česneku

    10. 6. 2014 16:25 Zakladatel vlákna: Ondřej
    Dobrý den.Prosím o určení odrůdy česneku, který pěstuji více jak 10 let.mělo by se jednat o český česnek. Děkuji.Ondřej Hutter.
    10. 6. 2014 17:13 Jan Kozák
    Ještě by to chtělo odhalit stroužky, jejich počet a tvar jsou pro určení odrůdy důležité.

    28.5.2014

    10. 6. 2014 16:11 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den,měl by dotaz na paní Kopeckou,mám také na pozemku sklerociozovou hnilobu a nemohu se jí zbavit,chtěl by se Vás zeptat co jste vše sela,aplikovala za přípravky,jak dlouho jste dezinfikovala půdu než jste se odvážila zas nasadit česnek.Něco vím co dezinfikuje ale je lepší se zeptat dotyčného kterému se daná věc podařila,snad by dostal novou motivaci,děkuji Vám za každou odpověď kterou zdělíte.
    11. 6. 2014 20:11 Hana Kopecká
    Dobrý den jestli jsem se SC zbavila netuším, ale upřímně doufám.Loni mi sklerocie připlavala asi se záplavou, pozemek byl pouze silně přemokřen ale i tak stačilo, mám těžší jílovitou zeminu s horší propustností. Jsem obklopena poli a pozemek je v roklině. Když jsem zjistila napadení SC, propadla jsem zoufalství a rozhodla se jako akci poslední záchrany vyzkoušet polyversum. A můžu říct, že zabralo nad mé očekávání a zachránila jsem přes půl úrody česneku a jahod napadených plísní šedou. Stříkala jsem na česnekový porost v ca 3-5 denních intervalech, po měsící pak v ca 7-10 dní prakticky až do sklizně česneku. Všechny napadené a podezřelé rostliny i pár okolních rostlin jsem po zjištění nákazy opatrně vytahala, házela do plastového pytle a kompletně spálila. V průběhu sanace jsem nářadí i boty dezinfikovala roztokem sava, postupovala jsem jako s infekčním materiálem. Následně po sklizni jsem aplikovala na zalitý pozemek dusíkaté vápno ve vyšší dávce ca 500g na 1m2, zapravila do půdy a zakryla ca na 3týdny igelitovou folii, případně sem tam zalila. V srpnu-září jsem zasadila jako zelené hnojení hořčici- má dezinfekční účinek. Loni tu někdo v diskuzi uváděl, že likviduje i SC, tak jsem to zkusila, na podzim jsem ji nekompostovala ale vyhodila
    Letos jsem česnek dala na jiné záhonky a zatím věřím že mám mám vyhráno.
    Nicméně po květnových deštích a současném infekčním tlaku, aplikuji polyversum preventivně v týdenním intervalu. Používám ho i na veškerou plodovou zeleninu i jahody-zálivkou jako prevenci houbových chorob. Dokonce znám pěstitele kteří ho s úspěchem používájí na kadeřavost broskvoní. Tam je to ovšem na hraně pač chytrá houba lépe učinkuje při víc jak +7C, což je zase hraniční teplota na první postřík proti kadeřavosti.

    Polyversum jestli se nepletu nefunguje na holou zeminu, potřebuje pro svou účinnost živý materiál
    Koupila jsem si velké balení polyversa prodají vám ho i jako malo uživateli pak to vyjde výrazně lacinějí než maloobchodní balení ale je třeba uchovávat v těšném obalu mimo vlhkost. Podotýkám že výrobce doporučuje spotřebovat vše najednou.

    Dále se držím zásady pěstovat pórek a cibuli co nejdál od česneku, hrách zvlášt od česneku-fusárium a chemii šetřit co to jde. Na stejný záhon jde česnek po 3-4 letech a i tak se budu snažit střídat plodiny takové abych stihla dát koncem léta hořčici, či černou ředkev jak ozdravení půdy.
    Záleží jak velký máte pozemek, kde všude napadení máte a zda máte možnost využít jinou zdravou část pozemku kde zkusíte česnek a předem si vydezinfikujete tuto část dusíkatým vápnem. Přeji hodně úspěchů, nejsem žádná odborníce, jen nadšená zahrádkářka a pro česnek mám obzvlášt slabost ač pěstuji teprve asi 6 rokem
    11. 6. 2014 20:56 Roman Soukup
    Dobrý podvečer,děkuji za rozsáhlí výklad Vašich zkušeností, co jste psala také dělám z vynecháním polyversa o něm jsem nevěděl.Pozemek mám zhruba 3 ary a před třemi roky jsem začal z pěstováním česneku,myslel jsem že víte z určitostí že SC se na vašem pozemku nevyskytuje ale to je jistě běh na dlouhou trať přesto děkuji Vám.
    11. 6. 2014 23:31 Hana Kopecká
    Já si žádný rozbor půdy nedělala,takže jistotu nemám. Jen vidím že česnek zatím vypadá nad zemí dobře. Letos je výrazněji "napaden" virovou mozaikou přesto že je vše fungl nová sadba,ale kdo by se v tomto roce divil že.
    Vím že sklerocie dokáže v půdě spící přežít roky, takže proto se budu dlouhodobě snažit minimalizovat rizika. Ještě mám od jednoho pěstitele jeho chemický postup sanace SC zkusím to sem do konce týdne přidat.
    Polyversum nemá na česnek oficiální registraci, je to nákladná záležitost. Dávkování a frekvencí aplikace jsem konzultovala s výrobcem.

    Vada nebo nemoc?

    10. 6. 2014 12:49 Zakladatel vlákna: Ondřej Schönfelder
    Dobrý den,
    dnes při zalamování česneku jsem objevil tohoto "záprdka" vytáhl jsem ho a zjistil, že nemá skoro žádné kořeny. Zbytek porostu vypadá úplně normálně. Chci se zeptat zda se jedná o nějakou chorobu nebo je to jenom nějaká vada jednoho jedince? Děkuji za odpověď a přeji hezký den
    10. 6. 2014 17:12 Jan Kozák
    Moc z toho chytrý nejsem, mohu Vás uklidnit, že se nejedná o žádnou chorobu nebo škůdce, kteří nás znepokojují.

    Nemoc česneku

    9. 6. 2014 20:46 Zakladatel vlákna: David Švingal

    Nemoc česneku

    9. 6. 2014 20:45 Zakladatel vlákna: David Švingal

    Nemoc česneku

    9. 6. 2014 20:45 Zakladatel vlákna: David Švingal
    Dobrý večer, všem, pane Kozáku,
    musím pochválit obsáhlost vašich stránek a zároveň požádat o radu všechny zkušenější. Loni v prosinci jsem zasadil poprvé v životě česnek s obrovským očekáváním, nicméně poměrně rychle střízlivím..Sadbu jsme zakoupili jako sadbový paličák ( ne u Vás )Dle vašeho doporučení proběhla před sadbou koupel v sulce, přesto mi takto chřadne..Nevíte co s tím prosím? Dá se toto ještě zachránit? Předem děkuji za odpověďi..David, Nový Bor.
    10. 6. 2014 17:09 Jan Kozák
    Zachránit se to nedá. Pro přesné určení příčina by bylo třeba vidět podzemní část.

    doba sklizňe paličáku

    9. 6. 2014 12:11 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
    Dobrý den, rád bych se zeptal na určení doby sklizně u paličáku (Bjetin). Dočetl jsem se, že by mělo zůstat asi 5 dužnatých listů nebo, že se dá určit doba sklizně podle narovnání květního stvolu. Jelikož si nejsem jistý s určením podle počtu dužnatých listů (hodně rostlin má jen 5-7 listů), ponechal jsem na několika slabých rostlinách květní stvol. Slizeň by měla proběhnout v době narovnání květního stvolu. To je ještě ve fázi květu nebo až po odkvětu ve fázi palice pacibulek? Děkuji za radu.
    10. 6. 2014 17:07 Jan Kozák
    Jakmile se stvol napřímí, tak už to jde rychle, během několika dnů se objeví květy i pacibulky. Dalším vodítkem k určení termínu sklizně je stav obalových suknic (slupek) kolem cibule. Neměly by být už dužnaté, ale kožovité.

    Hlávkování česneku

    9. 6. 2014 9:21 Zakladatel vlákna: Josef
    Probíhající hlávkování česneku u nás. Já a moje vládkyně. Pozdrav od Vás jsem vyřídil a je opětován. Vysočina okolí Chotěboře 530 m.n.m.
    10. 6. 2014 17:03 Jan Kozák
    Hlávkování patří mezi docela příjemné práce, ale stejně na tom byl nejlíp fotograf. Porosty máte tradičně krásné.

    Růst česneku

    8. 6. 2014 11:28 Zakladatel vlákna: Bečak Jaroslav
    Dobrý den, můžéte mi, prosím,odpovědět včem delám chybu při pěstování česneku? Příklady nestandardních rostlin v přiloženém fotu. Děkuji za odpověď! Jaroslav
    < Novější299300301302303Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne