Tož od začátku.
Pro česnek je lepší moření až těsně před výsadbou. Ale protože už poměrně dlouho jsou problémy s roztočem vlnovníkem česnekovým, začal jsem doporučovat moření v Sulce (dvě, maximálně tři hodiny) už v srpnu nebo září (v říjnu je už většinou špatně). Po namoření musí být stroužky rychle vysušeny (nejlépe ráno namořit a do večera usušit) a uloženy na dobře větraném místě ve slabé vrstvě. Před vlastní výsadbou pak tyto stroužky je dobré namočit aspoň na půl hodiny do vody pro rychlejší "start". Použití Rizocore tvrdí muziku.
Česnek potřebuje pro svůj růst dostatek světla, trvalý stín mu nesvědčí. V letech, kdy je už začátek května hodně horký, je česneku líp na alespoň částečně zastíněném stanovišti, protože se tam nepřehřívá půda. Ale to víte až půl roku po výsadbě, jaké jste měl toho roku zvolit stanoviště.
Potřeba hnojení závisí na na zásobě živin v půdě. Pokud byla pro předplodinu řádně pohnojeno hnojem, pak by to stačilo ještě i pro česnek. V opačném případě bez nějakých půdních rozborů zapravte do půdy tak čtyři kila Cereritu na ar.
Co se týká škůdců, můžete něco dělat proti houbomilce česnekové. Ale pozor: tam, kde se nevyskytuje, je to samozřejmě zbytečné plýtvání Vašim časem, Vašimi penězi a životním prostředím. Používá se Karate se zeon technologií v předjaří, jakmile teplota po tři dny dosáhne deseti stupňů, přičemž může být česnek ještě v zemi.
Pro eliminaci houbových chorob se jeví jako nejlepší používání Rizocore. V některých letech v některých lokalitách se vyskytuje rez (správně : rzivost česneku). Hned při prvních příznacích je možný postřik přípravkem Ortiva. Pokud se rez objeví až ke konci vegetace, je lepší nedělat s ní nic.
Na začátku vegetace, dokud nemá česnek dostatečnou listovou plochu se přihnojuje ledkem vápenatým, později na list postřikem pětiprocentním roztokem močoviny.