Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Dusik

    17. 6. 2015 17:05 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobry den, je este stale mozne prihnojit liadkom vapenatym ked do zberu ostava minimalne 2 tyzdne?
    17. 6. 2015 19:48 Tomáš
    Dobrý den,
    pokud planujete sklizeň za 2 týdny, již N nehnojte, zvyšil byste si v cibuli nemetabolizované formy N, zejména pak lidskému zdraví škodí NO3-
    17. 6. 2015 21:04 Jakub
    Dobrý den,
    ač nejsem autorem příspšvku, mohu se Vás zeptat, za jak dlouhou dobu je možně sklízet česnek po přihnojení ledkem? Přihnojoval jsem teďka o víkendu :(
    17. 6. 2015 21:29 Tomáš
    Dobrý den, záleží na tom, zda pršelo po aplikaci již nebo ne. Pokud jsou nynígranule takřka viditelně rozpustěné, N je v povrchové vrstvě nebo v půd. roztoku poblíž kořenů a je již přijímán rostlinami, a pak alespoň 14 dní počkat na sklizeň. Pokud dávka N byla vyšší než 27 kg N/ha (100 kg hnojiva na ha), tak pockejte aspoň 3, lépe 4 týdny.
    18. 6. 2015 7:06 Jan Kozák
    Běžně uvádím poslední přihnojení ledkem vápenatým(15,5 % N), aby mělo pro česnek nějaký smysl těsně po odhlávkování. Pokud se hlávkuje v agrotechnickém termínu, tedy hned po objevení květního stvolu, zbývají do sklizně asi čtyři týdny. Pokud byste hnojil ledkem amonným s vápencem (27 % N), mělo by být poslední hnojení ještě o nějaké dva týdny dříve.
    18. 6. 2015 9:59 Jakub
    Děkuji oběma za cenné rady! Květních stvolů jsem se zbavoval předminulou neděli a v pátek jsem přihnojil, tak snad by to mělo být v pořádku, pokud teda česnek vydrží nadcházející deště.

    Zber

    17. 6. 2015 12:08 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý deň pán Kozák, chcel by som sa spýtať, či už mám pozberať cesnak odrodu Anton. Zaujímala by ma aj potreba vody u cesnaku, od začiatku vegetácie, to je u mňa asi od polovice apríla, až do zberu. U nás od 1.5.2015 do dnes napšalo 50mm zrážok. A aká je potreba vápnika u cesnaku, jeho náročnosť na tento prvok a PH pôdy. Ak použijem na jeseň dusíkaté vápno, popol, a počas vegetácie liadok vápenatý, nieje to veľa? Mám ílovitú hnedozem, a zdá sa mi že po prihnojení liadkom vápenatým, cesnak ožltá, ale po postreku močovinou, je zelený. A je nejaké dusíkaté hnojivo bez obsahu vápnika, ktoré sa dá použiť na prvé jarné prihnojenie?
    17. 6. 2015 21:39 Tomáš
    Na vápník má česnek střední nároky a pH půdy pro něho je nejvhodnější od slabě kyselé po zásadité, tj. 6,0 - 7,5. Typickou půdou jsou slínovky, pelosole, nezamokřené pseudogleje, v teplejších oblastech řepařské výr, oblasti pak hlinité hnědozemě-modální.
    Těžší hlinitá půda (jílovito hlinitá) je nejvhodnější splňuje nároky česneku z hlediska fyziologie, živin aj. S těžší půdou souvisí i dostačující zásoba Ca .
    18. 6. 2015 9:39 Jaroslav Kováč
    Ďakujem za odpovede.
    18. 6. 2015 6:58 Jan Kozák
    Podle fotografií těžko termín sklizně stanovím. Na to potřebuji česnek držet v ruce. Vím, že jste v teplé oblasti. V posledních dnech jsem se pohyboval po Čechách a tady bych odhadoval Anton asi za 14 dní. Sázíte mělce, to termín sklizně také trochu urychluje. Běžně se u nepaličáků čeká, až je asi polovina rostlin položena na zemi.
    Aby česnek dostatečně narostl, potřebuje dostatek vody - to se ostatně týká všech rostlin. Jestliže někde uvádím zvýšenou potřebu vody ve druhé polovině května, tak to neznamená, že do té doby může být česnek v suchu.
    Máte-li pochybnost o množství vápníku v půdě, mělo by smysl nechat si udělat její rozbor. Stačilo by stanovení půdní reakce. Zbytek odpovědí naleznete níže od pana Tomáše.

    Jaká odrůda

    15. 6. 2015 20:59 Zakladatel vlákna: Jakub
    Dobrý den pane inženýre,
    rád bych věděl jestli jste schopen dle fotografií rozeznat odrudu ?
    Děkuji za odpověď a hezký den
    16. 6. 2015 6:41 Jan Kozák
    Někdy ano, někdy ne. Je dobré vyfotit celou cibuli, cibuli bez obalových suknic, příčný řez se může nahradit rozdruženou cibulí. Někdy je určujícím znakem i palice - tedy květenství s pacibulkami.

    Jaká sadba

    15. 6. 2015 20:14 Zakladatel vlákna: Jan Bartoš
    Dobrý večer pane Kozák,
    mám vaši sadbu Slavin a Bjetin,ale vzhledem k písčito-hlinité půdě je česnek tak o polovinu menší při sklizni než na jiné zahrádce. Je nějaká odrůda vhodnější pro písčitější půdy? Jak by jste mi doporučil připravit půdu pro další sadbu. Ostatním plodinám se tam daří poměrně dobře. Děkuji za vaši odpověď a čas.
    16. 6. 2015 6:36 Jan Kozák
    Může to být úplně něco jiného, co se česneku nelíbí. Možná by nebylo špatné zkusit i jiné odrůdy, např. Vekan, Havran a nějaký nepaličák. Pokud nebylo pro předplodinu hnojeno hnojem ani nemůžete dát kompost před výsadbou česneku, pak zapravte průmyslové hnojivo s obsahem síry.
    17. 6. 2015 21:43 Tomáš
    Ano lehké - hlinitopúísčité půdy jsou velice náchylné na deficit S a dále N a P. Přednostně N-S hnojiv za vegetace a dříve P = superfosfát před výásadbou česneku zapravit do půdy.

    sklizeň

    15. 6. 2015 12:16 Zakladatel vlákna: jana
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy mám sklízet Bjetin a kdy Stanik. Podle čeho to u těchto odrůd poznám. Děkuji
    15. 6. 2015 21:32 Jaromir Vyskala
    Vim, ze cekate na profesionalni odpoved od pana Kozaka, ale presto bych zde sdelil par svych zkusenosti.
    Ja sklizim vetsinu cesneku, kdyz maji 4 zelene listy a paty (nejspodnejsi) zacina zloutnout. Kazdy zeleny list reprezentuje jednu slupku na hlavicce. Cim vice slupek, tim mene vysycha a dele vydrzi. Zkuste experimentovat: vykopejte vsechny, ktere maji 4-5 zelenych listu (ty budou pro uskladneni) a zbytek nechejte v zemi (jeste trochu porostou), do te doby nez vam uvadne dalsi list - ty budete konzumovat prvni.
    Man jeden cesnek, krajova odruda od Hradiste, ktery se ve svete radi do skupiny Porcelanovych cesneku. Ma celkem 11 listu a ja jej sklizim, kdyz ma 5 zelenych listu a sesty zacina zloutnout.
    16. 6. 2015 6:29 Jan Kozák
    Zatím to vypadá tak, že Bjetin budete sklízet mezi 5. a 10. červencem, Stanik okolo Svaté Anny. Záleží také na konkrétní lokalitě. Postup pana Vyskaly je mi blízký. Jistě už berete Bjetin pro kuchyňskou potřebu ze záhonu. V současné době jsou obalové suknice (slupky) na cibuli hodně dužnaté. V době sklizně budou kožovité a cibule tvrdá. Důležité je, aby tam slupky ještě byly.
    17. 6. 2015 12:14 Jaroslav Kováč
    Pene Vyskalo, zaujímala by ma tá odroda zo skupiny Porcelánových cesnakov, mohli by ste mi o nej niečo viac napísať?

    letošní cena česneku?

    15. 6. 2015 10:10 Zakladatel vlákna: Gabriela
    Dobrý den, začínáme sklízet Bjetin na přímou spotřebu (nezasušený). Máte odhad na vývoj letošní ceny česneku? Děkuji
    15. 6. 2015 11:56 Jan Kozák
    Vývoj neumím odhadnout, ale počítejte s tím, že v současné době je cena velmi dobrá. Na podzim bude asi trochu nižší, v prosinci se bude opět zvyšovat.

    květní stvoly

    15. 6. 2015 8:04 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den, zasílám foto květních stvolů na mém česneku. Někde jsem slyšel, že když udělají už 2 spirály, měly by se ulomit. Mám už zaštipovat nebo ještě počkat? Děkuji Karel
    15. 6. 2015 11:54 Jan Kozák
    V rubrice "Pěstování česneku" je uvedeno:
    Hlávkování
    Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu.
    Tak neváhejte a lámejte.

    Dotaz Bjetin

    14. 6. 2015 19:41 Zakladatel vlákna: JAROSLAV BEDNÁŘ
    Dobrý podvečer p. Ing. Kozáku,
    poraďte mi prosím, mám v políčku česneku pár napadených rostlin tou plísní - sklerocie. Vykopnul jsem je, a teď nevím jestli mám čekat ještě 2 týdny do sklizně, a nebo sklidit nyní a zachránit alespoň zbytek. Poličko je malé, 2x2 metry a tady píšete že do 3 metrů je česnek určitě zasažený. Pokud sklidit nyní i za cenu, že palice jsou ještě malé - usuší se to bez problémů? nebo to mám nechat růst do začátku července a risknout co se zachrání?
    : )) díky za radu : )) vůbec nevím co s tím, tak krásně rostl a najednou šup a začíná plesnivět.
    Mějte se fain
    Díky
    Jarda Bednář
    14. 6. 2015 20:59 Jan Kozák
    Neznám přesně situaci, ale řešil bych to asi tak, že bych už teď sklízel směrem od zasaženého místa tak, že bych skončil po dvou bezpříznakových rostlinách. Zbytek bych tam zatím nechal, aby více dozrál.

    Porost

    13. 6. 2015 9:10 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den přeji všem a na pana Kozáka mám otázku jak vypadá můj porost.Zleva Havel,Havran,Bjetin,Benátčan a polední jeden řádek Havran z jednocibulek
    13. 6. 2015 11:14 Jan Kozák
    Jednoduchá odpověď: velmi pěkně.
    13. 6. 2015 12:55 Miroslav
    Děkuji, a přeji krásný víkend a ať vám ůrodu nezničí příchozí bouřky (krupobití.)Příbuzní že Studené (okres Jindřichův Hradec)včera kroupy místy jak pingpongový míček.
    Jahody, brambory vše poničené.

    sklerocie

    12. 6. 2015 22:37 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, překvapuje mě, že letos se tu sklerocie objevuje docela často. Měla jsem dojem, že řádí spíš v mokrých letech a to letos skutečně není. Máte pro to nějaké vysvětlení? Zároveň se objevuje i u pěstitelů, kteří sadili na nové pozemky, to tak dlouho dokáže "číhat v půdě"? Kde se vlastně sklerocie bere a šíří? Děkuji za informace a srdečně zdravím
    13. 6. 2015 7:28 Jan Kozák
    Váš názor nesdílím. V mokrých letech je toho podstatně více. Nebo spíše tam, kde je, dělá větší škody. Hlavním zdrojem je "česnek vhodný k sadbě" a cibule sazečka. Často se objevuje na pozemcích postižených záplavami. V půdě může "číhat" téměř dvacet let.

    navýšení sadby

    12. 6. 2015 15:21 Zakladatel vlákna: Tomáš Štengl
    Dobrý den bylo by možné navýšení co jsem u vás objednal?Obědnal jsem kilo a půl havranu a potřeboval bych dvě kila.Děkuji za odpověd Štengl
    12. 6. 2015 20:59 Jan Kozák
    Vaše objednávka je upravena na dvě kila.

    Prosím též o zhodnocení

    12. 6. 2015 14:27 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
    Dobrý den.
    likalita Brno, česnek Vekan
    12. 6. 2015 14:28 Plhal Pavel
    Druhý je Anton, na můj vkus jsou oba nějaké prohnědlé, a Vekan některý polehl...
    12. 6. 2015 20:56 Jan Kozák
    V pondělí jsem byl na Dni pole v odrůdové zkušebně ÚKZÚZ a viděl jsem, že žluté jsou všechny odrůdy. Na snímcích je těžké poznat, kde je list žlutý a kde se pouze leskne.

    Zhodnocení II

    11. 6. 2015 21:03 Zakladatel vlákna: Lukáš
    Dobrý den,

    dnes jsem dle Vašeho doporučení vytrhal slabší žluté rostlinky. Pro jistotu jsem je vyfotil aby jste je mohl posoudit. Také jsem dnes postříkal močovinou ovšem nevím zda to bude mít nějaký efekt. Děkuji mnohokrát za odpovědi.
    12. 6. 2015 6:32 Jan Kozák
    Hlavní příznaky byly sice při přípravě objektu k fotografování odstraněny, ale jsem si jist, že jde o bílou sklerociovou hnilobu. Předvčírem se o ní tady diskutovalo. Bjetin už asi z močoviny moc nevyužije, Slavinu jste pomohl.
    13. 6. 2015 13:34 Aleš Havrda
    Je možno napadený česnek nějak zachránit? Lze proti této chorobě použít postřik? Pokud ano, který?
    Děkuji za odpověď
    13. 6. 2015 16:22 Jan Kozák
    Při začínajícím napadení je třeba rostliny sklidit a co nejrychleji usušit. Samozřejmě za předpokladu, že už to stojí za to. Chemické přípravky na to zatím žádné nejsou.

    Cibule antonu

    11. 6. 2015 9:48 Zakladatel vlákna: Zdeněk Jeřábek
    Jen na ukázku posílám co roste na tom zázračném poli. Výsadba stroužků kolem 0,5 cm. S pozdravem Jeřábek.

    Nárůst cibulí

    10. 6. 2015 23:06 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravíme a k nahlédnutí zasíláme jak narůstají cibule česneku. Lokalita Podkrkonoší, celkově chladné jaro a oproti předchozím rokům zpoždění cca 10 dní. Jak to vypadá v jiných oblastech? Česneku zdar!
    11. 6. 2015 9:50 Zdeněk Jeřábek
    Letos bylo obtižné trefit houbomilku postříkal jsem a za týden bylo 10 cm sněhu ale podařilo se.
    < Novější252253254255256Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne