Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Havran, háďátko

    11. 7. 2014 11:53 Zakladatel vlákna: David Kozák
    Dobrý den,
    Při sklizni Havranu jsem narazil na jednu napadenou cibuli. Z celkem 64ks jen tato jedna, ostatní vypadají zdravě. Je předpoklad, že i ostatní "zdravé" cibule jsou napadeny háďátkem? Asi bych neměl z této sklizně na sadbu použít vůbec nic.
    11. 7. 2014 11:55 David Kozák
    Tady ještě přikládám snímky z mikroskopu.
    11. 7. 2014 16:55 Jan Kozák
    Háďátko se bude určitě vyskytovat i v některých dalších rostlinách, ale protože je napadlo až ke konci vegetace, nejsou na nich patrny žádné příznaky. Sadbu z tohoto porostu si určitě nenechávejte.

    Cop

    10. 7. 2014 23:26 Zakladatel vlákna: Pavol Z.
    Zdravim vsetkych a prosim o radu, ako postupovat pri pleteni copu aby bol zapleteni pekne do okruhla. dakujem a prajem vsetko dobre.

    Odrůda Havran

    10. 7. 2014 15:01 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den.
    Prosím Vás, proč odrůda Havran není v nabídce sadbového česneku? Velice rád bych si objednal sadbu této odrůdy.
    Děkuji za odpověď. S pozdravem Mauer.
    14. 7. 2014 17:05 Jan Kozák
    Tato otázka málem skončila v propadlišti dějin. Odrůdu Havran samozřejmě máme, ale její předpokládané množství je už vyčerpané. Ostatně se to týká i několika dalších odrůd.

    objednávka

    10. 7. 2014 9:29 Zakladatel vlákna: Widerlechnerová Marie
    Před chvilkou jsem provedla objednávku česneku Bjetin a Vekan po 0,5 kg a nevím zda správně . Nejsem velký kamarád s počítačem.Díky.
    10. 7. 2014 11:41 Lenka Kozáková
    Dobrý den, Vaši objednávku evidujeme. Na email Vám bylo zasláno její shrnutí.

    dotaz a raport ze sklizně

    10. 7. 2014 7:56 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den, minulý víkend jsem sklidila následné odrůdy Bjetin-velmi pěkný vyrovananá velikost cibulí, minimální napadění cibulí vrtalkou. Nádherný Anton-tak pěkný jako letos jsem ještě neměla. Velice slušný Lukan u něj se napadení vrtalkou již lehce objevilo. U Lukanu a Antonu je tak u třetiny rostlin část středových stroužků vynesena nad cibuli. Usuzuji, že je to holt mojí těžší jílovitou zeminou.
    Lokální odrůda je letos o něco menší než předchozí roky, jedná se o klon rusák, letos je počet stroužků menší než obvykle.
    Letos poprvé pěstovaný LAN, má o menší cibule než jsem čekala, ale i tak slušný výnos. LAN byl nejvíce napaden vrtalkou a jak zde již bylo zmíněno, většina cibulí nevytvořila standardní počet stroužků, ale spíš jen 2-3 větší.

    Česněk je na svazkován, zkrátila jsem jen kořeny a pověsila na dobře větranou půdu.
    Na záhonu zbývá Havran, Jovan, a Japo, dumám zda jsem to neměla za krásného suchého počasí vytahat vše, když tento týden ve Středních Čechách skoro celý prší a v tom horku bude infekční tlak. O víkendu zkontroluji porost a případně půjde vše ven.

    Pane Kozáku vycházelo se u šlechtění LAN z  typovově podobného klonu jako Havran či Jovan?
    Respektive jak vy si vysvětlujete, že letos se velkostroužké česneky nedělili na obvyklý počet stroužků?

    Jinak celé vaší rodině děkuji za péči co nám i malopěstitelům poskytujete během celého roku a trpělivě odpovídáte na zvídavé dotazy.
    11. 7. 2014 16:49 Jan Kozák
    Je asi zajímavé, že všechny tři naše velkostroužkové česneky mají zela odlišný původ. LAN je spontánní mutací odrůdy Slavin. Z ní si LAN ponechal dlouhé "ocásky" u stonku.
    Letos se skutečně velkostroužkové česneky na většině lokalit méně dělily, často dokonce se nedělily vůbec a udělaly jednostroužkovou kouli. Je to dáno buď průběhem letošní zimy, nebo vyzráním sadby v loňském roce.

    Rozpoznání odrůdy a nevyrovnanost sklizně

    10. 7. 2014 0:02 Zakladatel vlákna: Libor Zach
    Dobrý den,
    prosil bych o rozpoznání odrůdy. Začal jsem s pěstováním bez jakýchkoliv zkušeností. Česnek jsem dostal od pěstitele ze Slezska a mám jej sázen druhým rokem na Chrudimsku. Dnes jsem sklidil česnek markantně větší. Včas jsem odhlávkoval. Přesto část sklizených cibulí je malá (do průměru 3 - 4cm), ostatní ve velikosti cca 6 cm. Mohlo to být způsobeno menším osluněním části záhonu? Část záhonu s menší sklizní je po 15 hodině odpoledne zastíněna domem. Děkuji za odpověď. Libor Zach
    11. 7. 2014 16:41 Jan Kozák
    Ne se stoprocentní pravděpodobností je to nějaký klon tzv. ruského paličáku.
    Menší velikost česneku na části záhonu mohla být způsobena jednak částečným zastíněním, jednak různorodostí půdy, což není kolem domu nic neobvyklého.

    Nevyrovnaný porost

    9. 7. 2014 21:47 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký večer pane inženýre,

    chci se zeptat,co je příčinou hodně navyrovnaného porostu (u Vekanu např.cibule 85g a hned vedle na řádku 15g? u LANu podobně - 83g a vedle 18g?) A ještě jedna otázka-je lepší kořínky uřezávat nebo odstřihávat? Popř.jak to děláte Vy?


    Děkuji....s pozdravem...Vrbka Aleš
    11. 7. 2014 16:35 Jan Kozák
    Když u porostu nejsem, tak odpověď na tuto otázku neznám.
    Uřezávat nebo ustříhávat - to je jedno, ale kousek kořenů je dobré ponechat, protože narušené podpučí je vstupní branou infekce.

    Plíseň nebo škůdce

    9. 7. 2014 18:00 Zakladatel vlákna: Jaroslav Mencl
    Dobrý den,
    téměř jednu třetinu odrůdy česneku jsem sklidil poškozenou (viz. fotografie). Rád bych se Vás zeptal, zda jste se s tím již setkal a pokud ano o jakou chorobu či škůdce se jedná. Předem moc děkuji za odpověď.
    9. 7. 2014 18:30 Jan Kozák
    Určitě je tam vidět fusárium, ale je-li to jediný problém, to ze snímku nepoznám.

    Rusák

    9. 7. 2014 16:35 Zakladatel vlákna: Michal Medal
    Dobrý den,
    Je tzv. odrůda Rusák, právoplatná odrůda a je to Česká odrůda?
    Děkuji za odpověď.
    9. 7. 2014 18:28 Jan Kozák
    Rusák, jak sám tušíte, není registrovaná odrůda. Tímto výrazem nazývají pěstitelé klony tzv. ruského paličáku. Už z toho je zřejmé, odkud pochází. Není to původní český materiál.

    Sazeni cesneku do vysokych ci vyvysenych zahonu

    9. 7. 2014 15:00 Zakladatel vlákna: Vladimír
    Dobry den,
    jeste jedna otazka. Nezkousel jste prosim nekdo sazet cesnek do vysokeho zahonu ci vyvyseneho zahonu? Je to ted moderni typ pestovani, tak bych chtel vedet, zda je mozne vyuzit vyhod (tleni pod rostlinami, vetsi teplo, vice zivin) i pro cesnek. Co si o tom prosim myslite?

    Samozrejme by ale pred cesnekem asi nemela byt pestovana ve vysoke zahonu rajcata apod. Nebo se mylim?

    Dekuji za odpoved a pripadne zkusenosti.
    12. 7. 2014 16:25 Jaromir Vyskala
    Dovolim si prispet k vasi otazce o zvysenych zahoncich. Pred mnoha lety se mne dostala do rukou kniha, kde autor popisuje vyhody o zahradkareni ve zvysenych zahonech. Vse co jsem se docetl davalo smysl, tak jsme zacali zahradkarit podle jeho metod. Zahonky, ktere vidite na fotce jsme udelali zhruba pred deseti lety. Prvnich par let jsme je museli casto kultivovat, protoze hlina byla dosti tezka, hrudkovata. S pouzivanim kompostu a zeleneho hnojeni se postupne zlepsovala. Take diky tomu, ze se po zahoncich nechodi. Hlina je dnes tak perfektni a kypra, ze do ni strcim ruku az po loket. Kultivator uz roky nepouzivam, jen za zaryti zeleneho hnojeni. Na jaro nasadime zeleninu, navrch zahonu nasypeme vrstvou kompostu (1.5-2cm) a pridame trochu slamy. S bramborama je to to same. Strcime je do zeme, zaroven s vrchem hliny, opet vrsta kompostu a slama. Postupne pridavame vice slamy, protoze brambory rostou i na povrchu hliny. Pri sklizni vubec nepouzivame ryc nebo vidle. Zhrneme slamu do ulicky, pozdvihnem nat, a posbirame zemaky. Tato metoda zvysenych zahonku usetri tolik prace, ze si to nedovedete predstavit a na principu zahradkareni se nic nezmeni. Taky cim min se clovek vrta v hline, tim min se podporuje rust plevele. Vrstva compostu a slamy rovnez potlacuje jeho rust, takze okopavani plevele je minimalni.
    13. 7. 2014 10:42 Martin Lipenský
    Používám tedy trochu jiný postup než pan Výskala, ale výsledek je podobný - vývýšený záhon, většinou si to sedne, takže zvýšení je mírné, ale podle jednoho testovacího záhonu, kde je zvýšení větší v důsledku navezení hlíny, mohu potvrdit, že to česneku dělalo dobře a dopadl zdaleka nejlépe. A to i přes to, že už byl česnek pěstován v minulém roce (s výrazně horším výsledkem - to mohlo být odrůdou) a sled byl přerušen pouze zeleným hnojením

    Postřeh ke skladovatelnosti

    9. 7. 2014 11:21 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, dovolím si připojit postřeh k výdrži a uskladnění odrůd. Do dneška mám krásné Japo, Bjetin, Anton. Je to už jen pár cibulí, které jsem si šetřila do čerstvého česneku, ale vydržel. Některý se kazil, tak to je. Pečlivě jsem po sklizni usušila s natí ve větrané kůlně a po očištění jsem vyskládala česnek v 1 vrstvě do papírových bedniček od ovoce, do dna vždy papír a nechala vyskládané na sobě v kuchyni. Sice jsem si tak zarovnala kus kuchyně, ale držel krásně. Několiok let jsme to se sestrou vychytávaly, vysledovala jsem, že na podzim česneku nejvíc vadí vlhko a kolísání teploty, to začíná rašit, takže půda se neosvědčila. V kuchyni jsem vyhradadila místo, kde nejde pára z vaření a je to v pohodě. Určitě jsou i jiné finty, dobré je paličákům nechat dlouhé stonky a postavit je do vázy či sklenice a takto mi vydrží i na lince.

    9. 7. 2014 9:41 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Vážení pěstitelé česneku, jak se pohybuje cca cena Vekanu a Džambulu za 1kg, 6-7cm? Jistá firma u Lysé nad Labem prodává krásný česnek za 80,-Kč. To je dost nízká cena, dle mě.
    9. 7. 2014 15:34 Hana Kratochvílová
    Informujte o podrobnostech Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.
    10. 7. 2014 16:30 Hana Kopecká
    Já bych podala podnět na SZPI, mají na webu přímo formulář pro podněty. Sice nereagují okamžitě ale situci prošetří, tot má osobní zkušenost. Osobně vidím problém v tom že to těžko bude opravdu Džambul,který od Kozáků není již asi 4 roky v nabídce sadby. V tom případně bych to jako laik hodnotila minimálně jako klamání spotřebitele a zneužití dobrého jména registrované odrůdy. Z Prahý mám vyzkoušeno že za Džambul a Vekan podvodníci vydávají obvykle španělský česnek opravdu rádi, další "oblíbenou" odrůdou byla v posledních letech Violeta co neexistuje a český paličák...Za kolik si každý prodává "svou práci" je jeho věc,ale indikuje to že něco není v pořádku

    Prosím o odpověď

    8. 7. 2014 19:06 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer pane ing.Kozáku chci se zeptat kdy odhadujete sklizen odrůd Havran,Lan,Slavin????A ještě jedna otázka.Mám ještě Benátčan a ten tam má byt nejdýl ale jaksi mě polehává???
    Děkuji za odpověď
    9. 7. 2014 18:36 Jan Kozák
    U nás už je Havran ke sklizni, LAN a Slavin asi za týden. Na Benátčan je sice ještě brzy, ale když už lehá, tak toho moc nenadělá. Je to asi způsobeno velkým nedostatkem vody.

    Polehlý česnek

    8. 7. 2014 15:18 Zakladatel vlákna: Milan Sehnal
    Dobrý den, vysadili jsme vaše odrůdy Bjetin, Lukan, Matin a Staník. Česnek roste nádherně, jen odrůda Matin kompletně celá uvnitř záhonu polehla viz přiložené foto (bohužel lze přiložit jen jeden obrázek), přitom žádné kroupy nebo nic jiného nebylo. Ostatní odrůdy stojí jako kolíky.....
    8. 7. 2014 22:08 Jan Kozák
    Polehnutí Matinu je skutečně předčasné. Může za to pravděpodobně sucho.

    Václav: Vhodná odrůda česneku

    8. 7. 2014 9:44 Zakladatel vlákna: Václav Honzírek
    Dobrý den,
    už několikátým rokem si u Vás objednávám sadbový česnek. Po každé mi však vrtá hlavou, zda jsem si do svých podmínek objednal tu nejvhodnější odrůdu. Můžete mi prosím poradit, která odrůda ozimého paličáku by se do mých podmínek hodila nejvíce? Zahradu máme na Drahanské vrchovině - nadmořská výška cca 550 - 600 m n.m.; půdy kyselé, lehké, slabě humózní. Roční úhrn srážek cca 650 mm/m3.

    Předem moc děkuji za doporučení a přeji Vám pěkný den.
    8. 7. 2014 22:07 Jan Kozák
    Určitě bych Vám doporučil Bjetin.
    11. 7. 2014 18:17 Richard
    Dobrý den, já bydlím v horách v 700 m.n.m. a můj postřeh je, že česneku to svědčí. Měl jsem nádherný česnek i předloni, kdy byla bída. Postupně zkouším různé odrůdy, ale jediný, kterému to zatím nesvědčí je Vekan. Je sice pěkný, ale malý, výrazně menší od ostatních odrůd. Jinak Bjetin, Jovan, Dukát i Anin jsou krásné.
    < Novější288289290291292Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne