Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Janko

    9. 7. 2023 9:16 Zakladatel vlákna: Tomáš Kudrna
    Popis této nové odrůdy opravdu sedí - nadprůměrně velké stroužky. Musím pánům Kozákům pogratulovat k této nové odrůdě.
    (z fotek je patrné, že česnek ještě mohl pár dní na záhonu zůstat, nicméně za posledních 6 týdnů u nás napršelo 2mm srážek, nemá to dle mého názoru cenu nechat ho v zemi s rizikem možného rozdružení. A dodám, že letos jsem měl česnek na místě, kde je navážka, spíše jílovitá hlína - tím víc jsem překvapen výsledkem!)
    JankoJanko celek

    Havel

    7. 7. 2023 21:21 Zakladatel vlákna: Josef Soukup
    Dobrý den, pane Kozáku. Dnes jsem začal sklízet odrůdu Havel a objevují se mi tam 
    divné nerozdělené cibule . Čím to je? A ještě jsem si všiml, že Havel je na to nejháklivější.
    Jinak letos skvělá úroda, mám od vás Janko - už jsem ho vyndal- Havel a Rusinku, ta půjde poslední , ale vzorky vypadají na moje podmínky skvěle
    HavelHavel úrodaHavel úroda
    9. 7. 2023 15:47 Jan Kozák
    Vypadá to stejně jako v dotazu o dva níže.

    Havran a Vekan

    7. 7. 2023 19:50 Zakladatel vlákna: Michal Matyáš
    Hezký dobrý večer, 
    včera navečer jsem sklízel paličák Vekan, většina sazenic měla ještě 6 dužnatých listů a přesto bylo již pár palic otevřených. Bojím se stejného problému i u Havrana, plánoval jsem ho ještě týden nechat v zemi, většina má dužnatých listů sedm, ojediněle i osm. Přijde mi škoda jej vytahovat, ale zároveň bych rád předešel stejnému problému jako u Vekana. Děkuji všem za rady a tipy.
    Havran
    8. 7. 2023 1:43 Jaroslav Bejšovec
    Dobrý večer
    Loňský rok jsem měl tentýž problém s Vekanem. Jako hlavní poznávací znak pro sklizeň česneku od té doby používám obalovou suknici přímo jednotlivých stroužků, pokud je více dužnatá nebo lépe řečeno ještě tlustá  nechávám v zemi pokud už začíná slábnout a mění se v tenčí šlupku tak sklízim. Samozřejmě se musí celá rostlina vyrýt a cibule rozbalit a použít silná nebo průměrná rostlina používat slabší rostliny se mi při téhle metodě opravdu neosvědčilo, ale předem varuji tuto metodu sem si vydedukoval sám ze svých zkušeností, kupříkladu Slavin II tuto podmínku včera splňoval a už sem ho zklidnil, Vekan před týdnem a půl ale Havran o který vám jde mám ještě v zemi a určitě ještě pár dní zůstane protože obalová suknice jednotlivých stroužků je pořád dost tlustá a dužnatých listů má 6 až 8. Ale pan Kozák vám k tomu možná poradí lépe přeci jenom pěstuje česnek déle než já žiju:)
    9. 7. 2023 15:44 Jan Kozák
    Píšete, že většina rostlin měla ještě šest dužnatých listů, ale nepíšete, jestli i ty otevřené cibule měly rovněž šest listů, jestli je už náhodou neměly suché. To by pak mohlo být způsobeno fuzáriem. Pokud by bylo také šest listů a cibule jenom prasklá, pak by to bylo patrně způsobeno napadením houbomilkou česnekovou.

    Slavin II

    7. 7. 2023 19:31 Zakladatel vlákna: Kamil Salasovič
    Dobrý deň. 
    Mal by som otázku ohľadne cesnaku Slavin II ktoreho sadbu som kupoval od Vás v jeseni. Porast cesnaku je nádherný zatiaľ je ešte v zemi, ale pri kontrole cesnaku pted vytvorením kvetných palíc som objavil v poraste zopár zasichajúcich cesnakov vid foto. (Sú tam 3 odrody Havel, Bjetin a Slavin II a objavilo sa to iba na Slavíne) Chcel by som sa spítať či sa jedná o chorobu alebo škodcu a ako sa tomu do budúcna vyhnuť. Ďakujem za Váš čas a odpoveď
    Slavin 2Slavin 2Všetky 3 fotky sú fotené pred viac ako mesiacom
    9. 7. 2023 15:39 Jan Kozák
    S tímto jsem se u nás také už několikrát setkal, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Jenom jsem to vyhodil už při sklizni. Takže původce tohoto jevu neznám.

    Bjetin

    7. 7. 2023 19:23 Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek
    Bjetin tento rok top 
    Bjetin

    Rusinka

    7. 7. 2023 13:30 Zakladatel vlákna: Jan Hajda
    Dobrý den,
    dnes jsem sklidil Rusinku a jsem nadšený z velikosti palic.
    Můžete prosím určit příčinu problému u jedné vytáhlé palice?

    Děkuji
    Rusinka
    7. 7. 2023 19:31 Jan Kozák
    Z takové fotky se to dost těžko určuje. Ale vidím naproti ukazováku šedý nálet, což by odpovídalo botrytidě.

    Ree

    6. 7. 2023 17:18 Zakladatel vlákna: Kristina Durčakova
    Pan Kozák toto sú fotografie z mája.
    RrrRrrRrrRrr
    7. 7. 2023 19:29 Jan Kozák
    Ani toto na na houbomilku, tedy fúzavku, nevypadá. Spíš mi to připomíná botrytidu. Jak víte, že byla sadba zdravá?
    11. 7. 2023 1:04 Kristina Durčakova
    Dobrý deň. Myslím že sadba bola zdravá bola kupovaná od jedného pestitela .kolegyňa ktorá ho kupovala tiež cesnak ma v poriadku. Mne sa žiaľ už posledných 4 5 rokov nedarí dopestovať cesnak .Každý rok mam cesnak kúpený .Skúšala som aj iné odrody z rôznych zdrojov ..vnútri ten cesnak je akoby zdravý, len je zakrpateny 
    11. 7. 2023 21:31 Jan Kozák
    Pak bude problém ve Vaší půdě.

    Fúzavka?

    5. 7. 2023 21:03 Zakladatel vlákna: Kristina Durčakova
    Dobrý  deň prosím  chcela by som sa opýtať na chorobu môjho  cesnaku .Hlavicčky zakrpatené .Bol morený v jeseni sulkou na  novom mieste po zemiakoch ssdený. Zdravá sadba kupena od pestiteľa Hned z jari hnedol, krútilo mu listy .Prosím o radu .  
    CesnakCesnakCesnak
    6. 7. 2023 7:38 Jan Kozák
    Z vašich fotek nelze nic určit, snad je tam Fusarium.  Aby se potvrdilo napadení hobomilkou česnekovou, po Vašem fúzavkou, byly by potřeba snímky z období okolo 10. května, po Vašem mája.

    Moření

    5. 7. 2023 17:29 Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky
    Dobrý večer, rád bych se zeptal jaky je rozdíl když Česnek namořim začátkem září nebo těsně před výsadbou. Děkuji za odpověď. 
    5. 7. 2023 19:26 Jan Kozák
    Tam, kde není riziko výskytu roztoče vlnovníka česnekového, by bylo lepší mořit až před výsadbou. Ale tuto jistotu má jen málo lidí. Moření Sulkou v srpnu nebo září likviduje všechna stádia vlnovníka a brání i případnému novému napadení. Musí se však rychle vysušit; ráno na dvě hodiny do mořící lázně a do večera by měly být stroužky zase suché. Před výsadbou takto namořené stroužky by se měly na půl hodiny namočit do vody, což výrazně urychlí zakořenění.

    Janko a Rusinka

    5. 7. 2023 14:18 Zakladatel vlákna: Alena Masarova
    Dobry den,

    Dnes jsem vytáhla Janko a Rusinku, jsem nadšená, ale myslím si ze by ještě v zemi mohl zůstat cca.ze par dni, je tomu tak pane Kozak? Dekuji předem za odpověď
    JankoRusinka
    5. 7. 2023 19:20 Jan Kozák
    Nedokážu posoudit, nevidím celou rostlinu. Ale i tak byste s tím už nic nenadělala.
    5. 7. 2023 20:04 Alena Masarova
    Vytáhla jsem pouze po jednom  kuse na zkoušku, nechám tedy ještě v zemi.

    Vhodné odrůdy pro jižní Moravu

    5. 7. 2023 13:28 Zakladatel vlákna: Lukáš Dočekal
    Dobrý den, předně chci poděkovat, že se systematicky věnujete šlechtění českých česneků a poskytujete servis a poradenství nám amatérům. Každopádně letošní rok mě nutí se zamyslet nad budoucností českého česneku obecně. Níže popíšu proč. 
    Sadím tradičně česnek koncem listopadu, lokalita jih okresu Brno-venkov, černozem. Letošní zima průměrná lednová teplota +3°C (normál 1961-1990 -2°C). Vydatné srážky v dubnu. Výsledek - české odrůdy paličáky i nepaličáky se už začátkem června chystaly na sklizeň, velikost průměr až podprůměrné, ovšem sadba z Hornbachu odrůda Messidrome naopak velikost malé řepy a v řádném termínu.
    Teď pointa. Píšete v jiné (starší) části diskuse, že české česneky jsou šlechtěné pro naše podmínky a zahraniční odrůdy porostou lépe v místě svého původu. Letos mně ovšem praktické výsledky ukazují, že by možná stálo za úvahu vzít v potaz změnu klimatu a vyšlechtit odrůdu pro, řekněme, severně subtropické či panonské klima. Nebo které české odrůdy jsou vhodné pro "maďarské" podmínky? A bude tradiční český česnek doménou jen horských oblastí?
    Děkuji a pěkné prázdniny, Dočekal 
    5. 7. 2023 19:19 Jan Kozák
    Dáváte mi dost těžkou otázku. Zatím nemám vůbec dojem, že by měl být tento ročník podprůměrný. Neuvádíte názvy českých odrůd ani kolik let je případně přesazujete. Francouzský česnek, který jste použil pro srovnání, je prvním rokem v normálním prostředí, postupně bude jeho výnos klesat.
    Vzhledem k tomu, že se stále šlechtí v našich podmínkách, dá se předpokládat, že nové odrůdy jsou připraveny na naše podmínky v aktuální době. 
    (A prázdniny jsou pro nás pracovně nejvytíženějším obdobím. I pro důchodce.)

    Benatcan

    4. 7. 2023 21:17 Zakladatel vlákna: Lenka Adámkova
    Dobrý den, prosím o radu zda už  sklízet. První foto benatcan a druhe Slavín Ii. Píše se že benatcan až v srpnu, a Slavín po 20.cervenci.
    BenatcanSlavin
    4. 7. 2023 21:54 Jan Kozák
    Už delší dobu vím, že bych měl upravit u popisů odrůd právě doby sklizně. Už několik let se sklízí výrazně dřív. Takže podle Vašich fotek skliďte Slavin neprodleně a Benátčan do týdne.
    5. 7. 2023 7:42 Lenka Adámkova
    Moc děkuji za rychlou odpověď. Jdeme na to.

    Dozrávání podle květu

    4. 7. 2023 17:54 Zakladatel vlákna: Jaroslav Koníček
    Dobrý den, jak se hodně píše níže, tak datum sklizně není vždy přesný dle Vašeho katalogu (poloha, nadmořská výška, počasí na jaře atd.) tak je lepší když se budu řídit podle stavu květního stvolu? Nechal jsem si dvě rostlinky od každé sorty s květem a dříve jsem slyšel,  že je česnek k vytažení když se narovná do polohy 2. nebo 10 . "hodina". Zrovna Vekan má květ pořád k zemi.
    4. 7. 2023 19:20 Jan Kozák
    Nejspolehlivější ukazatel doby sklizně je počet obalových suknic. U paličáků by měly být čtyři, což odpovídá pěti dužnatým listům, které mohou být i žluté nebo částečně suché. Před několika lety jsem dával do této diskuse fotografii Vekanu,  který měl květenství ještě směřující dolů, a v textu jsem uváděl, že měl být sklizen už před týdnem.
    4. 7. 2023 20:51 Jaroslav Koníček
    Moc děkuji za rychlou odpověď. Hned zítra ráno se bude počítat.

    Přípravek ALTELA

    4. 7. 2023 13:58 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Má někdo zkušenost s tímto přípravkem?  Přípravek by měl zastavit vývoj  houbových a bakteriálních chorob. Dnes mi bylo řečeno, že lze ALTELU použít i do česneku. 
    Detailní popis produktu     
    Způsob působení: Altela je kontaktní produkt, který zastavuje vývoj houbových a bakteriálních chorob. Obsahuje přírodní enzymy, polyketidy, neživé bakterie, rostlinné extrakty a některé stopové prvky jako je mangan a zinek, které podporují obranyschopnost rostlin vůči chorobám. Jedná se o významné mikroprvky pro metabolismus zeleniny, ovoce a dalších rostlin. 

    Benatcan

    4. 7. 2023 11:35 Zakladatel vlákna: Milan Rozmarin
    Dobrý den.lamou se květní stvoly u Benátčana.dekuji.
    4. 7. 2023 13:47 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Benátčan je nepaličák , tudíž netvoří květní stvoly.
    4. 7. 2023 19:15 Jan Kozák
    Úzkolisté nepaličáky, mezi něž patří i Benátčan, v extrémních podmínkách (a těch je v posledních letech opravdu hodně) vytvářejí plnohodnotné pacibulky. Ale později než paličáky.  Stejně jako u paličáků je vhodné  je odstranit.      
    < Novější3536373839Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne