Dobrý den, předně chci poděkovat, že se systematicky věnujete šlechtění českých česneků a poskytujete servis a poradenství nám amatérům. Každopádně letošní rok mě nutí se zamyslet nad budoucností českého česneku obecně. Níže popíšu proč.
Sadím tradičně česnek koncem listopadu, lokalita jih okresu Brno-venkov, černozem. Letošní zima průměrná lednová teplota +3°C (normál 1961-1990 -2°C). Vydatné srážky v dubnu. Výsledek - české odrůdy paličáky i nepaličáky se už začátkem června chystaly na sklizeň, velikost průměr až podprůměrné, ovšem sadba z Hornbachu odrůda Messidrome naopak velikost malé řepy a v řádném termínu.
Teď pointa. Píšete v jiné (starší) části diskuse, že české česneky jsou šlechtěné pro naše podmínky a zahraniční odrůdy porostou lépe v místě svého původu. Letos mně ovšem praktické výsledky ukazují, že by možná stálo za úvahu vzít v potaz změnu klimatu a vyšlechtit odrůdu pro, řekněme, severně subtropické či panonské klima. Nebo které české odrůdy jsou vhodné pro "maďarské" podmínky? A bude tradiční český česnek doménou jen horských oblastí?
Děkuji a pěkné prázdniny, Dočekal