Vážený pane Kozák, Petr 66,
jsem zahrádkář amatér a vaši diskuzi často naštěvuji za účelem získání nových informací a rad. Musím podotknout, že s velmi dobrým úspěchem. Prostě mě to baví číst a sledovat jednotlivá témata.
.... "vyvýšené záhony jsou většinou především estetickou záležitostí" ...
Bohužel s tímto asi jediným bych s vámi nesouhlasil. Využívám vyvýšené záhony asi 10 let a musím říci, že když k tomu přistupujete jako zahrádkář a né jako že je to zrovna trend, tak tyto záhony přinášejí velkou přidanou hodnotu.
A teď k česneku ve VZ (vyvýšených záhonech):
Ze zkušenosti je jedno jestli paličák nebo nepaličák. VZ by měl být založen správně ... viz návody na netu ... tedy půda
https://farma-hrubus.webnode.cz/moje-projekty/vyvysene-zahony/
Pro správný start česneku je určitě v první fázi důležitá zálivka, tedy na jaře jak vyjede česnek ven. Vzhledem k tomu, že ve VZ půda velmi rychle prosychá je zálivka na začátku - na startu česneku velmi důležitá. Protože jak tuto fázi podceníte, tak už to v dalších fázích nedoženete. Obecně je potřeba zalévat česnek ve VZ daleko více než v normálním záhoně. Další poznatek je při využívání VZ (více let) musíte počítat s přihnojováním jako v klasickém záhoně a to ideálně,tak jak se popisuje v diskuzích zde na fóru. Vzhledem k tomu, že pěstuji česnek hlavně na normálních záhonech (čenek na VZ pořád ještě zkouším), můřu říci, že zkušenost pěstování česneku na normálních záhonech je zatím lepší než na VZ (moje zkušenost). Vyvýšené záhony používám na pěstování klasiky viz link nahoře a jde to velmi dobře - výborně.
Můj první příspěvek do diskuze s tím, že to jsou pouze moje zkušenosti a né abych někomu radil. Vyvýšené záhony jsou velmi užitečným pomocníkem na zahradě a tak proto jsem napsal několik zkušeností právě s česnekem.
Jinak pane Kozák jsem velký fanda a obdivovatel Vás i vašich rad a zkušeností.
Přikládám i nějaké foto ..