Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Zelená plíseň

    20. 10. 2014 11:20 Zakladatel vlákna: vlasta
    Dobrý den. Namořil jsem česnek v sulce a asi po týdnu se mi na některých stroužkách u kořínků objevila zelená plíseň. Česnek je v bednách a i ostatní česnek je načichlí plísní. Poradíte mi prosím, dá se to nějak zachránit, aby se plíseň nešířila. Děkuji
    20. 10. 2014 20:38 Jan Kozák
    Musí být uložen ve slabé vrstvě v suchém a dobře větraném místě.

    Bjetin

    20. 10. 2014 10:26 Zakladatel vlákna: Michal Medal
    Dobrý den,
    česnek který jsem letos sklidil ztrácí sílu a začína být celkem chuťově fádní. Čerstvý byl jak oheň a postupem času slábne. Čím to může být?
    20. 10. 2014 20:13 Jan Kozák
    Tady neporadím, snad někdo jiný bude mít vysvětlení.

    vylepšení jílovité zeminy

    17. 10. 2014 14:19 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Já mám výborně vyzkoušený následující postup vylepšení těžké jílovité zeminy na zahradě. Je to proces na delší čas, ale výsledek je zaručen. Na podzim i na jaře do záhonů, a kam potřebuji zarývám ořechové listí (z vlašských ořechů.) Ořechové listí má tu výhodu, že se pomaleji rozkládá a pozvolna tak vylepšuje půdní strukturu, obohacuje o humus atd . Rozkládající listí láká také velké množství žížal. Zároveň tlející listí půdu zahřívá, takže obecně studená jílovitá zem se na jaře poměrně rychle prohřeje.
    Lepší je tzv dvojíté rytí nebo rytí do větší hloubky min 25cm. Na dno vrstva listí, zem, listí, zem, vrstvim na sebe. Tam kde budu rovnou něco na jaře sázet končím s listím tak 5-10cm od povrchu, ale i tak se část do jara rozloží. Vrstvu listí dávám klidně 5 cm tlustou. Zbyde-li mi listí do jara mám ho schované v plastových pytlích ve sklepě nebo na samotné kompostovací hromadě. Kde část záhonů znovu vylepším i na jaře již částečně natlelím listím, případně ho míchám do kompostu.

    Nemám vyzkoušeno tento postup přímo pod česnek, který bych následně sázela, tak bude vrstva listí vadit, ale pod záhony kde plánuji, že česnek bude další rok ano.
    Ten pocit když se vám druhým rokem při rytí zemina na rýči krásně rozpadne a nezůstane jako betonový blok fakt stojí za to!

    Ohledně kompostování ořechového listí najdete řadu rozporuplných informací. Negativně se k tomu staví spíš ti, kdo potřebují kompost rychle v krátkém čase. Ořechové listí obsahuje látky zpomalující tlení, kdo má možnost nechat kompost pořádně vyzrát a nespěchá vřele doporučuji využít i ořechové listí je z něj krásná vonavá listovka. Kompostovací proces lze urychylit enzymatickými urychlovači, kompostovat spolu s listím mladé nekvetoucí kopřivy a bezva je i kopřivová jícha ta startuje kompost jedna básen.

    Vím že můj příspěvek nepatří přímo k česnekovému tématu, ale mám dojem, že jílovitá zemina náš česnekáře dokáže na zahradě pěkně potrápit.

    Česnek a háďatko

    17. 10. 2014 11:32 Zakladatel vlákna: Tomas
    Dobrý den pan Kozák, moc krát Vám ďekuji za předešlou odpověď na múj dotaz o orientaci česneku na poli.
    Kdybych mohl ,ješte bych se Vás chťel zeptat zda li i háďatko potrěbuje kyslík k životu(či dýcha kyslík), a či háďatku vadí nízká teplota napr. -5°C.

    Ďekuji za odpověď a přeji další úspechy v šlechtení a zachovávaní českého česneku.

    S pozdravem Tomáš.

    Výsadba

    17. 10. 2014 8:36 Zakladatel vlákna: Božetěch
    Dobrý den.
    Je prosím pravdou, že náhradou za moření česneku je jeho namočení do teplé vody těsně před výsadbou. Je toto dostačující ? Upřesníte ?

    Děkuji
    Monar
    17. 10. 2014 13:50 Hana Kopecká
    Dobrý den odpověd snadno najdete v sekci
    Česnek v otázkách
    moření česneku tam je nejen tato otázka dobře zodpovězena

    moření česneku

    16. 10. 2014 23:06 Zakladatel vlákna: Dagmar Seidlová
    Dobrý večer pane Kozáku,váháme mezi dvěma přípravky na moření,mezi Sulkou extra a Harmonií- stimulátor zakořeňování a aktivním stříbrem-výrobce AgroBio Opava.prosíme o Vaši radu. děkuji Seidlová
    17. 10. 2014 6:04 Jan Kozák
    Sulkou se moří proti roztoči vlnovníku česnekovému. Další přípravky mají jinou funkci, ale účinek Sulky nemají.

    Konzumace sadbového česneku II

    15. 10. 2014 21:19 Zakladatel vlákna: Tomáš V.
    Děkuji Vám za odpověď. A jak poznám, zda je chemicky ošetřený? Vykazuje nějakou barevnou odlišnost nebo charakteristický zápach? Na faktuře je uvedeno "Česneková sadba standardní - Bjetin. Dodáno dnes od Ing.Kozáka. Předpokládám, že když standardní, tak patrně bez chemického ošetření. Nebo se pletu?
    15. 10. 2014 22:41 Mirek
    Nepletete se

    tolerance česneku

    15. 10. 2014 20:38 Zakladatel vlákna: Vladimír Konvalina
    Dobrý den pane Kozáku.
    Chtěl bych se Vás zeptat jak je to s tolerancí česneku k jiným rostlinám?Dočetl jsem se v některých zahrádkářských příručkách, že např.česnek s mrkví je ideální ochrana mrkve před hlodavci.Podobně se píše o toleranci česneku s cibulí,kapustou,kedlubem a rajčaty.Co Vy na to?Děkuji za názor.S pozdravem Vladimír Konvalina
    15. 10. 2014 21:33 Jan Kozák
    To první je blbost. Česnek myším (ani krtkům) nevadí. Další nedovedu posoudit. Jako velmi dobrá se mi jeví kombinace česneku a jahodníku.
    19. 10. 2014 11:35 Bohuslav Coufal
    Poslední 4 roky vždy dávám česnek jako meziřádek i do záhonu s jahodníkem. Úroda česneku vždy perfektní (bez chorob a hniloby), vliv na jahodník jsem nepozoroval. Pravidelná zálivka - navečer - v mých podmínkách česneku nevadí, spíše prospívá.

    Česnek klíčí

    15. 10. 2014 19:40 Zakladatel vlákna: Tomáš Hladík
    Dobrý večer pane inženýre, dnes mi volal kamarád s tím, že už mu česnek leze ze země. Letos sázel poprvé a pořádně nečetl Vaši " příručku " a zasadil ho hned jak jsem mu pár cibulí na sdabu dal. Je nějaká rada co má teď dělat ??? Děkuji Vám.
    15. 10. 2014 21:29 Jan Kozák
    Pokud už nemá co dělat, ať hledí na televizi nebo jde do hospody. Rostoucí česnek už nezastaví. Na zimu může přes něj přehodit netkanou textilii.

    Konzumace sadbového česneku

    15. 10. 2014 16:08 Zakladatel vlákna: Tomáš V.
    Dobrý den, nevím zda zde již tento dotaz někdo dříve nepoložil. Pokud ano, tak se omlouvám. Vím, že jeto svým způsobem luxus, ale po sázení mi pár paliček sadby Bjetinu nejspíš zbyde. Lze je použít v kuchyni? Budou mít příjemně ostrou chuť a aroma? Nebo je lépe pečlivě uskladnit a vysadit příští rok? Děkuji Vám.
    15. 10. 2014 19:57 Adriana Biolek
    Áno, už to tu bolo. :) Ak nie sú namorené, kľudne ich zjedzte. Do budúceho roku ako sadbu nenechávať.
    15. 10. 2014 21:26 Jan Kozák
    Moja řeč. Sadba není nijak chemicky ošetřená, proto zbytek můžete použít v kuchyni.

    jarní sadba

    13. 10. 2014 19:24 Zakladatel vlákna: Svěrák Michal
    Rád bych se zeptal, zda a případně kdy budete prodávat a rozesílat jarní nepaličák ? Děkuji
    13. 10. 2014 20:26 Jan Kozák
    Jarní nepaličáky byly součástí nabídky a už jsou vyprodány.

    příprava půdy

    12. 10. 2014 12:15 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den,
    zakládám nové záhony na Vysočině. Půda je zde jílovitá, malá vrstva zeminy tmavší. Drny jsem odstranila. Mohu tedy přihonojit
    hnojem a zarýt? Na vrch ještě chci koupit trochu nějaké zeminy, kompost ještě nemám. Nebo jak mám připravit jílovitou půdu.
    Děkuji za odpověď.
    Hezký den Helena
    12. 10. 2014 20:37 Jan Kozák
    Čerstvý hnůj pod česnek nelze použít. Musel by už být rozložený jako kompost. Na dálku je dost těžké radit, jak upravit konkrétní půdu. Jílovité půdy lze vylehčit organickou hmotou (kompost, rašelina, drcená kůra, piliny, ...) nebo uhelným popelem. Ten však bez chemického rozboru na těžké kovy může pozemek znehodnotit. Jílovitou půdu NELZE vylehčit pískem, jak se někdy mylně uvádí.
    13. 10. 2014 15:26 Helena Malá
    Děkuji za informaci. Musím tedy sehnat nějakou lepší půdu, vylehčit pískem, jak píšete, nelze, je to potom bez živin.
    Helena
    13. 10. 2014 23:12 Jan Novák
    Na Vysočině je půda hlinitá častěji než jílovitá, ale laická vřejnost si to plete (zjednodušuje) do jedné škatulky. Slavin, Bjetin a Vekan dokážou dát dobrý výnos určitě i na Vysočině. Slehlou zeminu 14 dní před výsadbou co nejvíce prokypřete a nechte mírně slehnout, pak si udělejte rýhy jako pro brambory. Pro každý stroužek pak stačí 0,2 litru kupovaného kompostu (prodává se po 70 l igelitových pytlích). Jeden balík Vám tak vyjde na cca 35 cibulí po 10 stroužcích (1 kg sadby). Pak do rýh nad nasázené česnekové stroužky nasypete co nejcíc drnovky (zeminy kterou jste vyklepala z kořenů odstraňovaných drnů). Pokud drnovka nestačí, použijte na zahrnutí to co se vyhrnulo do meziřadí při dělání výsadbových rýh. Pokud bude sucho, zalijte - zemina se šetrně slehne bez utažení (jak by se stalo při uválení nebo utužení přišlápnutím).
    Přeji hodně česnekových úspěchů.
    13. 10. 2014 23:57 Alžběta M.
    A ten kompost přijde rovnoměrně do celé rýhy nebo jen kolem stroužku?
    Nestačilo by dělat jen jamky sazečem cibulovin?
    14. 10. 2014 23:30 Jiří Snášel
    Mám také těžkou jílovitou půdu, tmavší ornice na vrchu ani ne na výšku rýče.
    Vyřešil jsem to takto: Trávník postříkal Roudoupem, drny zaryl a zaryl tam též hodně hnoje, čerstvého i odleželého. V květnu nasadil brambory, úroda byla super. Po sklizni znovu poryl, vyčistil od plevele a nasadil česnek, bez hnojení. A opět - úroda byla super.
    15. 10. 2014 15:23 Jindřich Janša
    K péči o půdu ještě dodám, že po sklizni brambor naseji urychleně hořčici na zelené hnojení. Stačí ještě vyrůst a zarýt, protože česnek se sadí pozdě.
    Po sklizni česneku zaseji řepku na zelené hnojení, protože osivo je lacinější a také rychle vyroste. Po česneku také ještě seji mrkev, která do zimy stačí narůst a je velmi křehká a pak hnojím a na jaře brambory. Snažte se, aby na půdě stále něco rostlo. Tím se dá jílovitá půda hodně vylepšit.
    18. 10. 2014 11:02 Helena Malá
    Moc děkuji za radu všem .

    úroda

    10. 10. 2014 15:16 Zakladatel vlákna: Rudolf Fenin
    V posledním čísle časopisu Úroda tvrdíte, že jste jediným šlechtitelem česneku v ČR. Je to pravda ?
    10. 10. 2014 16:18 Jan Kozák
    Nevím, jak je to tam formulováno. Mělo by tam být, že jsme jediným pracovištěm, které se zabývá výhradně šlechtěním česneku. Ostatní pracoviště (Moravoseed, Tagro, SEMO) mají česnek jako součást širokého spektra zahradních i polních plodin.

    Orientace řádkú

    10. 10. 2014 12:36 Zakladatel vlákna: Tomas
    Dobrý den, pane Kozák.
    Nehnevejte se že Vás obťežuji s takovou banalitou jakou je orientace řádkú ,ale nikdo mi nevědel poradit jaká orientace na poli je pro česnek vhodnejší z hlediska oslnení a výnosu: sever-jih ,alebo východ-západ.
    Ďekuji Vám za odpoveď,všichni si vážime vaší práce.
    S pozdravem Tomáš.
    10. 10. 2014 16:12 Jan Kozák
    Všeobecně se soudí, že nejlepší světelný požitek mají rostliny v řádcích orientovaných ve směru sever - jih. Ale jestli to platí i u česneku, to nevím.

    Havran rezervace

    9. 10. 2014 14:20 Zakladatel vlákna: Doležalová
    Dobrý den, pane Kozáku, již druhým rokem mám od Vás odrůdu Bjetin a jsem VELMI spokojena, tímto Vám moc děkuji za Vaši práci, kterou evidentně děláte dobře a rád. Česnek pěstuji v Holicích a ráda bych příští rok vyzkoušela i velmi vychvalovaný Havran, který již máte letos vyprodán. Kdy mám u Vás nejlépe provést objednávku Havranu, či jeho rezervaci, prosím? Ráda bych koupila cca 2 kg Havranu. Děkuji a přeji hodně úspěchů i do nové sezóny.
    < Novější270271272273274Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne