Já mám výborně vyzkoušený následující postup vylepšení těžké jílovité zeminy na zahradě. Je to proces na delší čas, ale výsledek je zaručen. Na podzim i na jaře do záhonů, a kam potřebuji zarývám ořechové listí (z vlašských ořechů.) Ořechové listí má tu výhodu, že se pomaleji rozkládá a pozvolna tak vylepšuje půdní strukturu, obohacuje o humus atd . Rozkládající listí láká také velké množství žížal. Zároveň tlející listí půdu zahřívá, takže obecně studená jílovitá zem se na jaře poměrně rychle prohřeje.
Lepší je tzv dvojíté rytí nebo rytí do větší hloubky min 25cm. Na dno vrstva listí, zem, listí, zem, vrstvim na sebe. Tam kde budu rovnou něco na jaře sázet končím s listím tak 5-10cm od povrchu, ale i tak se část do jara rozloží. Vrstvu listí dávám klidně 5 cm tlustou. Zbyde-li mi listí do jara mám ho schované v plastových pytlích ve sklepě nebo na samotné kompostovací hromadě. Kde část záhonů znovu vylepším i na jaře již částečně natlelím listím, případně ho míchám do kompostu.
Nemám vyzkoušeno tento postup přímo pod česnek, který bych následně sázela, tak bude vrstva listí vadit, ale pod záhony kde plánuji, že česnek bude další rok ano.
Ten pocit když se vám druhým rokem při rytí zemina na rýči krásně rozpadne a nezůstane jako betonový blok fakt stojí za to!
Ohledně kompostování ořechového listí najdete řadu rozporuplných informací. Negativně se k tomu staví spíš ti, kdo potřebují kompost rychle v krátkém čase. Ořechové listí obsahuje látky zpomalující tlení, kdo má možnost nechat kompost pořádně vyzrát a nespěchá vřele doporučuji využít i ořechové listí je z něj krásná vonavá listovka. Kompostovací proces lze urychylit enzymatickými urychlovači, kompostovat spolu s listím mladé nekvetoucí kopřivy a bezva je i kopřivová jícha ta startuje kompost jedna básen.
Vím že můj příspěvek nepatří přímo k česnekovému tématu, ale mám dojem, že jílovitá zemina náš česnekáře dokáže na zahradě pěkně potrápit.