Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    žloutnutí listů během vegetace

    28. 9. 2014 0:01 Zakladatel vlákna: Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, chtěl jsem se zeptat na váš názor ohledně použití zálivky zelené skalice a síranu amonného proti následnému žloutnutí listů během vegetace což je můj případ. Tento příspěvek zde vložil pan Jan Kašpar na začátku roku viz. níže. Každoročně se potýkám se žloutnutím listů tak předpokládám že mi v půdě chybí nějaká složka. před výsadbou hnojím cereritem a během vegetace ledkem vápenatým a občas močovinou na list avšak porost je beze změny, snad se jen žloutnutí trochu pozastaví. předem děkuji za váš názor. Kondziolka

    Jan Kašpar: Žloutnutí listů česneku.31.03.14 06:33
    Před lety mně žloutly už od časného jara některé druhy česneku. Stejný druh, sadba ze stejného zdroje ale švagrovi z Litoměřic nežloutla, ale česnek byl sytě zelený. Usoudil jsem, že se jedná o fyziologickou poruchu. Litoměřicko - půda na vvřelinách Českého středohoří, musí obsahovat dostatek železa. Na mé naplavenině v Posázaví se Fe zaručeně vyskytovat nemůže. Tak čas od času (cca 1x za 4 roky) zaleju pozemek roztokem: Zelená skalice 0,2% se síranem amonným 0,2%. Žloutnutí skončilo. Doporučuji zkusit zalít před výsadbou záhon pro česnek výše uvedeným roztokem, cca 1 konev na 10 m2. Za vegetace už nepomůže ani postřik železem v chelátové vazbě. Nejvýš se žloutnutí zastavilo. Mimochodem, Cererit železo neobsahuje.
    28. 9. 2014 10:50 Jiří Snášel
    Také já jsem se pokoušel s tím něco dělat. Ale jde o to, co myslím tím žloutnutím.
    Žloutnou-li konce listů, vadnou a sesychají, až do běla, je to jistě deficit dusíku (ledek vápenatý, postřik na list močovinou).
    Jde li o celkové zbarvení listů, jakoby do světle zelené až žluté, jde podle mne o deficit železa a zelená skalice je dobrý nápad. Mám ještě zbytek hnojiva Herbaferon, pomáhá stoprocentně.
    28. 9. 2014 11:04 Miroslav
    Rozumím tomu dobře že se smíchá 20dkg zelené skalice +20dkg síranu amonného se 100 litry vody?
    Děkuji Miroslav

    moření

    26. 9. 2014 14:32 Zakladatel vlákna: Vratislav
    P.Kozák uvádíte moření sulkou cca2h jíž v září nevím proč na návodu sulky je uváděn čas moření 6-12 h.vy uvádíte ,že moření sulkou nad 2h múže dojít ke spálení česneku děkuji za vyjasnění
    27. 9. 2014 21:05 Jan Kozák
    Já doporučuji Sulku proto roztoči vlnovníku česnekovému a jemu ty dvě hodiny bohatě stačí. 6 - 12 hodin se uvádělo při moření proti háďátku zhoubnému, ale na něho to stejně nepůsobí.

    netkaná textilie

    26. 9. 2014 14:01 Zakladatel vlákna: Libor Had
    Dobrý den, pane Kozáku
    dovolím si poděkovat za zásilku česneku a poprosím Vás o upřesnění:

    Může se bílá netkaná textílie natáhnout na vysazený česnek hned po výsadbě a nechat ležet až do jara nebo je lepší nějaký jiný způsob? Děkuji za odpověď LH.
    27. 9. 2014 21:03 Jan Kozák
    Může tam být už od výsadby.

    Sázení pacibulek

    26. 9. 2014 12:41 Zakladatel vlákna: Dvořák Petr
    Dobrý den, z letošního výnosu Havrana jsem si nechal několik pacibulek s tím, že je zkusím zasadit. Ve Vaší rubrice "Česnek v otázkách" je napsáno sázet na podzim nebo na jaře. Našel jsem zde i článek pana Jaroslava Čecha z Ivančic (Pěstování česneku z pacibulek), kde uvádí vysazovat pouze na jaře z důvodu vymrznutí. Je to tedy o ruském paličáku, ale chtěl bych se zeptat, kdy by jste doporučil pacibulky Havrana vysadit. Bydlím v 500 m.n.m.. Děkuji.
    27. 9. 2014 21:02 Jan Kozák
    Já se snažím vyset pacibulky na podzim. V zemi je jim lépe než ve skladu.

    výběr odrůd.

    25. 9. 2014 21:33 Zakladatel vlákna: Petr Vodehnal
    Dobrý den. Poraďte mi prosím s výběrem odrůd. Mám teprve rok pronajatou zahradu jejíž půda je vedená jako rendzin. Není snad zamokřená, ale velmi dobře drží vláhu, nadmořská výška je 210m. Předpokládaná plocha pro osazení je cca. 150m2.
    26. 9. 2014 7:38 Jan Kozák
    Doporučil bych Vám zvolit si alespoň tři odrůdy. Každopádně nezapomeňte na velmi spolehlivý Bjetin, k němu bych přidal adaptabilní Anton a třeba Slavin.

    Vápenný hydrát

    25. 9. 2014 19:14 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Je možné desinfikovat půdu vápenným hydrátem?
    Děkuji.
    26. 9. 2014 7:34 Jan Kozák
    Jedná se asi o hydroxid vápenatý, takže jeho dezinfekční účinek je jen o málo větší než žádný. Bude mít vliv na úpravu půdní reakce.

    25. 9. 2014 11:30 Zakladatel vlákna: Antonie Tvrdíková
    Ještě dodatek objednávám jen po pul kile děkuji Tvrdíková

    objednávka

    25. 9. 2014 11:25 Zakladatel vlákna: Antonie Tvrdíková
    Objednala jsem u vás česnek sadbovy i na spotřebu prosím zaslat najednou. Též žádám o sdělení čísla vašeho učtu děkuji Tvrdíkova
    25. 9. 2014 11:46 Eliška Krenková
    Dobrý den. Objednávku konzumního česneku na jméno Antonie Tvrdíková v systému nemám, objednávka se potvrzuje ve dvou krocích, na e-mail Vám potom přijde shrnutí objednávky. Pokud tento e-mail nemáte, není objednávka dokončená. Sadbu a konzumní česnek zasíláme zvlášť, dopravu u sadby hradíme za Vás. Konzumní česnek se zasílá na dobírku. Děkuji Kozáková

    24. 9. 2014 19:30 Zakladatel vlákna: roman sedláček
    A ještě mám dotaz,jestli obě dvě platby jde zaplatit převodem,tedy sadbový česnek a česnek na spotřebu předem děkuji Marie Janderková
    25. 9. 2014 9:18 Lenka Kozáková
    Dobrý den, u objednávky sadbového česneku máte platbu převodem zvolenou. U konzumního česneku tato možnost není, proto Vám bude zaslán na dobírku.

    sloučení objednávek(Marie Janderková)

    24. 9. 2014 19:25 Zakladatel vlákna: roman sedláček
    Dobrý den,prosím o sloučení objednávek,jestli to jde,dnes jsem si u Vás objednával česnek sadbový a česnek na spotřebu,předem děkuji Marie Janderková
    25. 9. 2014 1:08 Lenka Kozáková
    Dobrý den, sloučení objednávek není možné, ale u dodávky sadby uhradíme přepravu za Vás.

    Vada na česneku

    23. 9. 2014 11:52 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den.
    Chtěl jsem se zeptat, co je to za vadu na česneku?
    děkuji
    Milan
    23. 9. 2014 20:14 Jan Kozák
    Je to důsledek mechanického poškození. Tyto stroužky můžete využít k sadbě.
    24. 9. 2014 0:11 Milan
    Děkuji

    výsadba

    22. 9. 2014 10:39 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den pane inženýre,

    rád bych Vás požádal o radu. Kromě jiného budu sázet česnek po hnojené krmné řepě. Chtěl jsem se zeptat, jestli je pro česnek vhodné zaorat chrást jako organické hnojení? Obvykle se ne zcela rozloží a v příštím roce pak dochází k nekontrolovatelnému uvolňování dusíku a k výrazným výchylkám v jeho hodnotách. Předpokládám rovnoměrné rozložení a mělčí orbu. Druhý dotaz je na velikost sadbových stroužků. Z hlediska rozmnožování česneku je logické, že primární je zdravotní stav rostliny/stroužku nikoliv velikost. Nemůže mít však větší velikost stroužku, který slouží jako startovní zásobnice živin pro další růst, pozitivní vliv na tvorbu kořenů? Jinými slovy pokud mám ze zdravé sklizně na výběr, je preferování větších a dobře tvarovaných cibulí zcela nepodstatné pro tvar a velikost cibulí v příštím roce a nemám se tím tedy zdržovat? Děkuji velmi za rady. Srdečně zdraví Jiří Švec
    22. 9. 2014 20:24 Jan Kozák
    Řepný chrást mi k česneku nesedí. Je to příliš moc velké surové organické hmoty a to ještě nemluvíme o problémech při sázení do řepných listů.
    Drobní pěstitelé používají často k sadbě jen velké stroužky z největších cibulí. Ono to není špatně, ale dosahuje se nízkého množitelského koeficientu. Ekonomika v tomto případě však nehraje žádnou roli. Velkopěstitelé počítají jinak, proto sází z množitelské partie všechno, co odpovídá zdravotním stavem A taky to není špatně. Já velikosti vysazovaných stroužků přikládám jen minimální význam.

    velmi pozdní sklizeň

    21. 9. 2014 18:37 Zakladatel vlákna: Aleš Toman
    Dobrý den,
    bohužel se mi nepodařilo včas sklidit část úrody česneku Benátčan. Dostal jsem se k tomu až nyní a zjistil jsem, že mi česnek začal kořenit a rašit. Jsou toho asi 3 záhonky na zahradě. Půjde takový česnek vůbec ještě uskladnit, popřípadě co s tím?
    Děkuji za odpověď.
    A. Toman
    22. 9. 2014 9:10 Jan Kozák
    Nemusím mít pravdu, protože jsem tento problém nikdy řešit nemusel. Ale soudím, že skladovatelnost tohoto česneku bude velmi malá, snad do Vánoc. Nejlepší využití bych viděl v nějakém zpracování, třeba na pastu.

    Skladování sadby po namoření SULKOU

    20. 9. 2014 17:59 Zakladatel vlákna: Vladimír
    Dobrý den,
    dnes jsem konečně namořil Sulkou dle Vašich rad - 2,25 hodiny v 5% roztoku. Teď mi to tady schne na parapetech, venku to neslo, protože pršelo. Chtěl jsem se zeptat, jak po vyschnutí dál takto namořený česnek skladovat. Nechat namořené stroužky zavěšené v těch pytlících, ve kterých jste to dodali, či třeba na staré plechy ve větrané půdě? Přijde mi, že v těch pytlících to asi nebude dobře větrat, když je toho více. Ještě jsem se chtěl zeptat, zda se dá poznat, pokud se moření přežene - jak vypadá česnek, který je spálený SULKOU? Děkuji za Vaši odpověď.
    20. 9. 2014 19:47 Jan Kozák
    Máte pravdu, v pytlích to málo větrá, lepší to bude ve vrstvě do nějakých pěti centimetrů.
    Popálení Sulkou se pozná až na jaře, ale podle Vašeho popisu se toho obávat nemusíte.
    20. 9. 2014 19:59 Vladimír
    Děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěl zeptat, zda mám nějak ošetřit pozemek, který jsem pro česnek včera zryl. Bylo to na pozemku, kde se několik let mulčovalo zejména kopřivami a před zrytím tam v podstatě nic nerostlo kvůli randupu. Mám nějaký popel z pálení dřeva, je možné pozemek poprášit, či je to kontraproduktivní? Dále mám tam dát dusíkaté vápno, aby se případně vysemeněné kopřivy z dřivějška zlikvidovaly? Před sadbou bych případně přidal cererit. Má třeba cenu přidat i kompost? Děkuji.
    22. 9. 2014 9:06 Jan Kozák
    Popelem ze dřeva nic nepokazíte, nejen draslík v něm obsažený bude mít kladný vliv na úrodnost. Dusíkaté vápno půdu dezinfikuje i hnojí. Jeho účinek je v chladnu nižší než v teplých dnech, ale tato rada je už málo platná, s počasím nic neuděláme. Z Vašeho popisu bych řekl, že pozemek je živinami zásoben dobře, takže bych Cererit vynechal. Ale kompostu bych se nebránil.

    Výsadba

    20. 9. 2014 12:33 Zakladatel vlákna: Dana
    Dobrý den, chci se zeptat, zda můžu vysadit česnek po fazolích.Po hráchu není doporučeno a fazole jsou taky luštěnina, tak sama nevím. Děkuji za odpověď.
    20. 9. 2014 19:43 Jan Kozák
    U fazolí problém není.
    < Novější273274275276277Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne