Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Neznamy cesnek

    18. 5. 2014 1:30 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Dobry den pane Kozak, obracim se na vas s prosbou o rozpoznani cesneku. Dostal jsem jej od kamarada z Moravy, ale bohuzel bezejmena. Jak vidite z prilozenych fotek, ani jeden list neroste vzprima, vsechny jsou ovisle. Ted, v pulce kvetna, jiz vyhani stvoly s pacibulkami, jako prvni z palicaku. Ma 10-11 stroucku v cibuli. Dekuji za odpoved. J. Vyskala
    18. 5. 2014 9:15 Jan Kozák
    Určitě to není žádná česká odrůda, ani krajová. Její původ bych tipoval na Španělsko. Jen pro informaci: naše nejranější odrůda paličáku Bjetin se na jižní Moravě začala hlávkovat už před týdnem.
    18. 5. 2014 10:00 Petr Štěpánek
    Zdravim,letos si opravdu všichni musíme dávat pozor na sadbu česneku.Při tak mírná zimě vyrostlo vše co se zasadilo i španel i franc i ital a kamarádovi již dohlávkoval egyptan.Raději sadit menší množství od odborníků. než pěstovat a pak sušit a zjistit , že je to sláma.Skutečně se mi stalo, že jsem dosušil a při čištění zjistil jen suknice.Pacibulky mají také něco do sebe.Sázel jsem z dělených pacibulek stroužečky velikosti fazole a u poloviny není rozdíl od stroužků velikých.Možná náhoda, ale zatím jsem překvapen.Ledek amonnýs dolomitem se nechá poslat , ale je to drahé - to si koupím pytel a mám to na několik let ovšem ne k cibulovinám, borůvkám apod.PS
    19. 5. 2014 22:08 Marie Ligocká
    Pěkný den,stejný jev pozoruji u česneku, který jsem si přivezla z Maďarska a zasadila. Vypadá pěkně ale všechny listy visí směrem dolů.

    hnojení

    17. 5. 2014 22:55 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
    Dobrý den,
    ledek amonný se u nás pro zahrádkáře nedá sehnat. Lze ho pro přihnojení během vegetace nahradit třeba ledkem vápenatým nebo doporučujete jiné hnojivo?
    J.
    18. 5. 2014 8:20 Aleš Seidel
    Na přihnojování je právě lepší ledek vápenatý. Má totiž o proti amonnému "rychlejší" formu dusíku. Ledek amonný by šel požít na podzim před výsadbou, ale mnohem lepší je cererit nebo dasa. Úplně nejlepší je ovšem vypěstovat pěkný česnek a bez chemie. Věřte, že to také jde.

    sadba

    17. 5. 2014 21:38 Zakladatel vlákna: zdenka
    Prajem dobrý večer, budete cesnakovú sadbu posielat aj na Slovensko? Ďakujem za odpoveď. Zdenka
    18. 5. 2014 20:45 Lenka Kozáková
    Dobrý den, sadbu zasíláme pouze na území ČR. Na Slovensku nás zastupuje pan Krošlák, který přijímá objednávky na webových stránkách www.k-cesnak.sk.

    listy

    17. 5. 2014 15:49 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den,již dvakrát jsem stříkal močovinou,myslíte že je porost zdravý?Odrůdy Bjetin a ten na řídko(podstatná část nevzešla-důvod neznám)je Havran.Děkuji Miroslav
    17. 5. 2014 17:41 Jan Kozák
    Bjetin je v pořádku, Havran se mi moc nelíbí, ale těžko z fotky soudit.

    Listy česneku

    16. 5. 2014 20:13 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den pane Kozáku, chtěl bych se zeptat jestli nějak ublíží česneku když příjde o nějaké spodní listy. Nebude to mít nějaký vliv na růst? Při okopávání jsou křehké a lámou se. Předem děkuji za odpověď
    17. 5. 2014 0:12 Jiří Snášel
    Tak to by mne také zajímalo. Projel jsem již na jaře mezi řádky kultivátorem a protože nemám sadbu přísně orientovanou, některé listy trčí "do uličky". Ty jsem samozřejmě očesal.
    Též děkuji za odpověď.
    17. 5. 2014 7:08 Jan Kozák
    Pokud rostlina přichází o listy. ztrácí část své "výrobní kapacity". Neumím posoudit, jak výrazný je vliv ztráty jednoho dvou spodních listů. Pamatuji si porost odrůdy Bjetin, který přišel při krupobití na začátku června téměř o všechny listy (zůstaly jen stonky) a výnos byl velmi dobrý.

    odplevelení

    15. 5. 2014 12:50 Zakladatel vlákna: Markéta Tlustá
    Dobrý den, pane Kozáku.
    Zhruba před měsícem, jsme na naše pole s česnekem aplikovali Stomp 330E, ale plevel byl zřejmě již dost vzrostlý, tak postřik neměl žádný účinek. Nyní jsme tedy česnek odplevelili ručně. Chci se zeptat, da-li je možné, aplikovat stomp ještě teď nyní, abychom se ubránili novému plevelu.(Aby to neuškodilo česneku). Vloni jsme nepoužívali žádnou chemii, a odplevelovat ručně jsme museli 3x. Tak to už bych letos opravdu nerada :-).
    Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. Markéta
    15. 5. 2014 19:11 Jan Kozák
    Poškození česneku bych se nebál, spíš je potřeba vzít v úvahu, že herbicidní účinek Stompu je asi tři měsíce, tedy do poloviny srpna. Nebude to vadit pro případnou následnou plodinu?
    15. 5. 2014 19:22 Markéta Tlustá
    To by nemělo, půjde tam až na jaře obilí:-). Moc děkuji za odpověď.

    hnědé flíčky na podpučí

    14. 5. 2014 15:57 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
    Dobrý den Všem.
    V loni 29.11 jsem potřetí zasadil česnek,celkem 9 druhů,z toho 2 sadby.Zkouším,čemu se bude dařit nejlépe v 650m.n.m. a velice si vážím rad pana Kozáka a jiných,co zde přispívají svými radami.Co se mi nedaří,je krátká trvanlivost česneku a všiml jsem si už při vyrývání nahnědlých fleků u kořínků. Jedna paní z diskuse níže měla asi stejný problém s česnekem a určila na Botritidu,teda pokud jsem to správně pochopil.Se střídáním pozemků je to u mne horší,ale snažím se asponˇco druhý rok na stejné místo.Problém,který mají i někteří zde přispívající,že ne všude kam by ho zasadili,by jej i sklidili.No pořád něco zkouším-před sázením byl použit celerit,poté dus.vápno a zakryto folií,přes zimu chvojí,zač.
    dubna ledek 15.5 a tedˇ gran.močovina. A letos bych vynechal Sulku a zkusil bych Rovral. Tak uvidím. Zdeněk z Valašska.
    Děkuji za posouzení.
    15. 5. 2014 19:09 Jan Kozák
    Podle snímků vypadají Vaše porosty velmi dobře. Ale ty nahnědlé flíčky budou spíš od fusaria.

    Odrůda Mirka

    14. 5. 2014 14:54 Zakladatel vlákna: Jiří Sládek
    Dobrý den,
    bude na podzim dostupná odrůda Mirka?
    Děkuji
    14. 5. 2014 23:10 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,
    v objednávkovém formuláři jsou uvedeny odrůdy, které jsou k dispozici právě pro podzimní prodej. Mirka bohužel nebude k dispozici ani příští rok. (Nemáme ji namnoženou v dostatečném množství.)
    Podobná jí je odrůda Stanik. Pokud jste si Mirku vybral pro její dlouhou skladovatelnost, doporučuji Vám jako náhradu některý z nepaličáků - Benátčan, Japo II

    Žloutnutí konců listů

    14. 5. 2014 14:17 Zakladatel vlákna: Eduard Volek
    Dobrý den,
    česnek se vyvíjel dobře.Rostliny jsou vysoké, ale v poslední době - asi měsíc začaly žloutnout konce listů.Co to znamená ??
    Děkuji za odpověď.
    15. 5. 2014 19:06 Jan Kozák
    Špatný příjem dusíku jsme tady diskutovali poslední měsíc mnohokrát. Podívejte se, prosím, a starší diskusi.

    Vrcholy s pacibulkami

    14. 5. 2014 13:55 Zakladatel vlákna: Michal Sirotek
    Dobrý den pane Kozák.
    Chtěl bych se Vás zeptat,jaké máte zkušenosti s využitím vrcholků s pacibulkami(někdo jim říká květní stvol, já jim říkám krátce ocásky). Prý jsou jedovaté, toxické? Právě jich začínám otrhávat na BJETINU a hlavně od asijských kuchařů je po nich celkem poptávka.Děkuji za Vaši odpověď, případně i za odpovědi ostatních diskutujících
    14. 5. 2014 15:32 Hana Kopecká
    Hm jedovaté a toxické?, no leda že to stříkáte "nějakým sajrajtem", pak je třeba dodržet OL. Omlouvám se za familienost. Jinak je to delikateska,loni sme si tu vyměnovali recepty. Už se těším až je budu vylamovat,osobně je krátce podusím na tuku například na másle a jím jen tak jako přílohu, nebo pokrájím na jemno a přídám do salátu. Má to báječně lehce česnekovu chut. Někdo to přidává pod maso, jiný tu psal, že je dusí s rajčatym,mlask. Fantazii se meze nekladou a další radily pokrájet a namrazit si na "horší časy"
    14. 5. 2014 21:42 Michal Sirotek
    Děkuji Vám za rozšíření mých vědomostí co dělat s výhonky. U nás doma je už mnoho let používáme v kuchyni. Šlo mi hlavně o to, jestli výhonky nejsou nějakým způsobem zdraví škodlivé. Je to spíše dotaz mých odběratelů.Osobně postřik provádím herbicidem STOMP a to 1x ročně v průběhu dubna. Jinak při dnešní kontrole porostů byly vidět stvoly i na odrůdě VEKAN. Podle mých záznamů z let dřívějších je to tak o 14 dnů dříve, než v jiné roky. Česnek jsem sazel mezi 5.10.-12.10.2013, tak je to možná tímto. Vím, že je to špatně vysázet česnek tak brzy, ale při ruční sadbě většího množství to ani jinak nejde.

    Česnek plný Pýru

    14. 5. 2014 9:57 Zakladatel vlákna: Robin Pecha
    Dobrý den,

    doteď jsem se snažil česnek vyplevelit mechanicky ale vzdávám to. Letos sadím poprvé a na louku. Nebyl jsem schopen donutit traktoristu pořádně poorat a povláčet a proto mám teď v řádcích spousty drnu a roste z nich plevel. Konkrétně Pýr.

    Navíc když jsme část vytrhali, o týden později vyrostl další, skoro jako by jsme tam nic nedělali. Navíc po aplikaci lignohumátu a močoviny roste jako zběsilý.

    Pro letošní rok jsem se tedy rozhodl použít chemii.
    Poraďte mi prosím něco na pýr. V odkazu Pěstování česneku je pýr označen kolečkem u chemie Afalon ale v manuálu u Afalonu je výslovně uvedeno za na pýr nepůsobí.

    Děkuji Pecha
    14. 5. 2014 11:36 Milan
    Chyba není v traktoristovi. Z louky nelze udělat kvalitní pole v prvním roce. To je fakt který věděli již naši dědečkové.
    14. 5. 2014 18:42 Vladimir Hajtol
    Dobry den

    V prvom rade je potrebné vziat do úvahy že cesnak je plodinou s veľmi slabou konkurenčnou schopnostou voči burinám. Je preto vhodné pozemok najmä od trvácnych burín odburiňovať už v predplodine. V praxi to znamená voliť pre cesnak predplodinu v ktorej je možné použiť herbicídy ktoré likvidujú napríklad pichliač a pýr. Pri pestovaní cesnaku na tažších pôdach a vo vyšších polohách kde je pýr burinou číslo jeden je účinná aplikácia totálnych herbicídov - glyphosate - samozrejme v období mimo vegetácie kultúrnej plodiny, na obrastené buriny - pýr.
    V tomto štádiu ešte môžte použiť špecifický graminicíd - napr. Agil, Leopard, Targa super, Gerland atd.... v kombinácii s účinnou látkoi oxufluorfen -Goal, Galigan, oba prípravky je možné a účelné miešať. Pre zvýšenie účinku na silné buriny odporúčam robiť delenú aplikáciu s odstupom cca. 1 - 2 týždne. Neviem aký je u Vás priebeh počasia - vyvarujte sa ale aplikácii prvé dni po daždi / oslabená vosková vrstvička na cesnaku by mohla dovoliť poškodenie porastu/.
    16. 5. 2014 9:39 Josef Chromík
    Dobrý den p. Pecha

    můžu poradit s mojí zkušeností s PÝREM na který mi zabral přípravek Targa SUPER 5 EC bez viditelného poškození česneku (samozřejmě při dodržení koncentrace)

    zpráva

    14. 5. 2014 8:16 Zakladatel vlákna: Babor Josef
    Pane Kozák omlouvám se,pozdě jsem se podíval na zodpovězezé dotazy,kde byla tato otázka již vysvětlena.Pepík

    dotaz

    14. 5. 2014 7:51 Zakladatel vlákna: Babor Josef
    Pepík-dobrý den,pane Kozák rád bych věděl proč není v nabídce sadby odrůda Džambul?Děkuji
    14. 5. 2014 23:02 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,
    odrůda Džambul byla z nabídky vyřazena už asi před třemi lety, protože u ní došlo k chybě v udržovacím šlechtění. Opravená není namnožena v takovém množství, aby ji bylo možné dodávat na trh. Nebude se prodávat ani za rok.
    Jako náhradu můžeme nabídnout odrůdu Slavin. Ta má cibuli úplně stejnou.

    13. 5. 2014 11:49 Zakladatel vlákna: Michal
    Dobrý den,
    rád bych se zeptal jak a kdy připravit políčko na sadbu česneku z louky.Lokalita Pardubicko
    13. 5. 2014 20:25 Aleš Seidel
    Osobně bych začal tak v září. Políčko bych si označil a postříkal neselektivním herbicidem. Po 3 týdnech zaorat, hrubou brázdu srovnat, zkultivátorovat a pohnojit cereritem nebo DASOU. Koncem listopadu nebo začátkem prosince před výsadbou uvláčit, aby se odstranil případný plevel. Po výsadbě česneku používat co nejméně chemie.
    13. 5. 2014 21:42 Jan Kozák
    To já bych začal dřív, orbu nejpozději v polovině srpna a urovnat. Po vzejití plevelů vláčení, pravděpodobně opakovaně. Krátce před výsadbou rozhodit hnojivo a zapravit kultivátorem.

    Hnojení slepičím trusem

    11. 5. 2014 20:36 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
    Jiří Hruška: Jiří Hruška: Hnojení slepičím trusem11.05.14 18:06
    Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je možné česnek pohnojit roztokem slepičího trusu s vodou?
    Protože byl tento dotaz umístěn mezi jiný dotaz a odpověď, přesunul jsem ho na samostatné místo.
    Zředěný kvašený slepičí trus můžete použít během vegetace do česneku bez obav. Jako poslední termín bych volil polovinu května. Jinak to bude hnojení následné plodiny.
    < Novější304305306307308Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne