Dobrý den, koupil jsem od vás sadbu Havel, dnes jsem na něj asi po měsíci koukl a všechny stroužky jsou gumové. Mohu se zeptat, co s tím?
Zuzana Karlovská - ČESNEK.CZ
S velkou pravděpodobností se jedná o napadení vlnovníkem
česnekovým. Jedná se o drobného roztoče, který napadá česnek zejména
během skladování a způsobuje jeho měknutí a gumovatění.Vlnovník se šíří
vzduchem, zvláště mu vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Z toho důvodu
doporučujeme materiál určený k sadbě namořit Sulkou už v průběhu září.
Je to jediný způsob, jak lze bezpečně česnek proti tomuto škůdci
ochránit. Pokud ještě česnek nemá náznaky kořínků, je možné mořenní
provézt v této době. Poté jej je potřeba rychle vysušit a uskladnit na
suchém větraném místě. Za tým česnek.cz Zuzana Karlovská
09.10.2024
Příprava půdy
Zakladatel vlákna: Michal Šeba | 06.10.2024
Dobrý den, mohu teď s předstihem před výsadbou (sázím po prvním zámrzu) zarýt do půdy peletovaný hnůj? Nebo je i tato forma hnoje pro česnek nevhodná? Děkuji!
Jan Kozák
Česneku nemůžete dávat čerstvý hnůj, vadí mu jeho kusy v půdě. Zkompostovaný drobivý hnůj je možné použít, zrovna tak peletovaný.
07.10.2024
Moření česneku
Zakladatel vlákna: Veronika Šálková | 05.10.2024
Dobrý den,
letos budu poprvé zkoušet česnek na zahrádce. Tento týden jsem obdržela sadbu a v návodu je informace ohledně moření, která se vztahuje na konec srpna/začátek září. Já budu česnek sázet až koncem listopadu (je u nás poměrně teplo). Mám česnek namořit teď nebo až těsně před sadbou?
Děkuji
Zdeněk Mácha
Dobrý den. Nechte moření až těsně před výsadbou. Jak píše pan Ing. Kozák : V současné době je chladno a vlhko.
05.10.2024
Jan Kozák
Moja řeč.
05.10.2024
Orba před výsadbou
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 03.10.2024
Dobrý den, běžně pod česnek pouze několikrát(až 5x ) podmítám ( do hloubky cca 20cm) V některém ze starších příspěvků jsem se dočetl, že hlubokou orbu před výsadbou nedoporučujete. Zajímalo by mě, z jakého důvodu? Nikdy jsem hlubokou orbu neměl potřebu dělat,po násobné podmítce je pole krásně připravené, ale na základě deštivého loňského roku zvažuji, že letos poprvé provedu orbu do hloubky 30cm,aby měla voda popřípadě menší odpor. Děkuji za Váš názor.JS.
Jan Kozák
Česneku příliš nesvědčí nakypřené podloží. Proto čím blíže k termínu výsadby, tím kultivovat mělčeji. Uvažujeme-li, že do výsadby chybí nějaké dva měsíce, není problémem hluboká orba. Do výsadby se zem slehne zvláště letos, kdy je hodně nasáklá vodou.
03.10.2024
František Dlouhý
Dobrý den, z jakého důvodu česneku nesvědčí hluboká orba nebo hloubkové kypření? Předem děkuji za odpověď
06.10.2024
Jan Kozák
Česnek pochází ze stepních oblastí; tam půdy nakypřená není.
07.10.2024
Moření
Zakladatel vlákna: Jan Líbal | 02.10.2024
Dobrý den,
mám na váz dotaz ohledně moření. Mohu ještě teď v říjnu česnek namořit v sulce , nebo už raději počkat před samotnou výsadbou v prosinci? Odrůdy Havran, Slavin II, Bjetin. Moc děkuji
Jan Kozák
V současné době je chladno a vlhko. Sulku tedy nechejte až před výsadbu.
03.10.2024
Cererit
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 02.10.2024
Dobrý den, rád bych se Vás zeptat, do jaké hloubky je podle Vás ideální zapracovat cererit při přípravě pro sadby. Podmítané pole přejedu jednou kultivátorem, rozhodím cererit a následně jezdím kultivátorem tak dlouho, dokud nejsou větší hrudy bránami rozbité. To je ale někdy ( dle roku a pozemku) i 10x a více. Napadá mě, zda pak cererit nedostávám do hloubky zbytečně hluboko. Česnek sázím 12-15cm hluboko. Děkuji za Váš odborný názor.
Jan Kozák
Kultivátor není pluh, proto se rozhozené hnojivo promíchává víceméně rovnoměrně v celém profilu prokypřované půdy. A určitě se nedostane ani tak hluboko, jak česnek koření.
02.10.2024
Dotaz k sadbě
Zakladatel vlákna: Aleš Baklík | 01.10.2024
Dobrý den pane Kozáku, dnes mi od Vás přišla sadba. V jedne cibuli jsem objevil 5 stroužků, které jsou od spodu nahnilé (to se muze stat) viz. foto.
Poškozené stroužky vyhodím a zbytek bez nejakeho rizika(? )zasadím. Děkuji, s pozdravem Baklík.
Jan Kozák
Postupoval bych stejně.
02.10.2024
Vyklízení česnek
Zakladatel vlákna: Lukáš Jošt | 01.10.2024
Dobrý den pane Kozáku chci se zeptat můžu sázet už v tomhle období česnek Slavin 2? Bohužel jsem měl vlhký sklep po deštích a česnek už pustil kořínky. A druhá otázka lze ještě dát před sadbou dolomit vápenatý nebo dusíkaté vápno? Děkuji za odpověď hezký den přeji.
Jan Kozák
Je třeba volit menší zlo. Pokud byste dal česnek do sucha, kořenové špičky zaschnou, což bude mít neblahý vliv na růst rostliny. Takže v tomto případě bych volil výsadbu, jakmile to půda dovolí (u nás je velké mokro). Dolomit můžete použít bez problémů, dusíkaté vápno raději ne.
02.10.2024
Lukáš Jošt
Mockrát děkuji za odpověď. A můžu pozemek ještě pohazet celeritem ať to má živiny? Samozřejmě to vezmu kultivátorem ale nevím jestli celerit nemůže spálit kořínky
02.10.2024
Jan Kozák
Cereritu se nebojte. Nedáváte ho tam tolik, aby ublížil.
03.10.2024
Choroba česneku?
Zakladatel vlákna: Jan Volena | 01.10.2024
Dobrý den pane Kozáku. Můžete určit co to je?
Vápno
Zakladatel vlákna: Vladimír Juřík | 30.09.2024
Dobrý den. Mám pytel vápna nehašeného. Můžu pohodit zahrádku tímto vápnem a i tam kde budu sadit cesnek? Pak bych ho zaryl. Děkuji
Jan Kozák
Můžete to udělat, ale včas, aby se vápno v půdě do termínu výsadby česneku vyhasilo.
30.09.2024
Výsadba česneku
Zakladatel vlákna: Hanus Vladimír | 29.09.2024
Dobrý den pane Kozáku, jsem zahrádkář a začínající pěstitel česneku. Je možné,na vedle sebe sousedící záhony, vysadit dvě odrůdy česneku ( Havel, Bjetin) aniž by to mělo negativní vliv na kvalitu a velikost úrody ? Děkuji za odpověď. Vladimír Hanus
Jan Kozák
Můžete sázet normálně vedle sebe, nijak se vzájemně ovlivňovat nebudou.
30.09.2024
Botrytída
Zakladatel vlákna: Tomáš Urban | 26.09.2024
Dobrý deň, rád by som vás požiadal o radu, či je možné použiť cesnak na sádzanie z porastu na ktorom sa vyskytla botrytída. Rád by som použil novú sadbu, no tej je tento rok nedostatok... existuje aj účinné morenie?
Ďakujem za odpoveď.
Jan Kozák
Taková sadba kvalitou nevyniká. Pokud vím, žádný přípravek na moření, který by tento problém řešil, není do česneku registrovaný. Jestli nemáte jinou volbu, určitě použijte Rizocore. Mělo by aspoň trochu pomoci.
26.09.2024
Tomáš Urban
Nebolo by podľa Vás možné použiť ako moridlo Amistar 250, ktorý je registrovaný proti botrytíde vo forme postreku?
27.09.2024
Jan Kozák
Možná ano, ale nedovedu to spolehlivě posoudit.
30.09.2024
sadba na podzim 2024
Zakladatel vlákna: Libor Had | 24.09.2024
Dobrý den pane Kozáku, dovolím se zeptat: letos je málo sadbového česneku asi obecně. A letos se mi česnek od Vás na pozemku v Plzni povedl na 90%. Tudíž chci část letošní úrody použít jako sadbu. Nese to nějaká specifika nebo mohu normálně sázet?
Jan Kozák
Pokud jste byl spokojen se zdravotním stavem, pak můžete nasázet.
24.09.2024
Moření
Zakladatel vlákna: Martin Kral | 18.09.2024
Dobrý den chtěl jsem se zeptat na Váš názor ohledně moření česneku, nestihl jsem namořit sulkou dřív, zvažuji že bych se na to vrhnul v neděli, vždy jsem mořil až před výsadbou ale letos jsem chtěl zkusit mořit v září, je na to už pozdě nebo je česnek stále v dormanci, děkuji
Jan Kozák
Česnek je ještě v dormanci. také budu jednu partii po neděli mořit.
22.09.2024
Vaclav Kavka
To poznáte podle nasazených kořínků v podpučí. Od té doby, co nasadí špičky, už nespí přirozeně, ale držíte ho v tom. Do toho nasazení by měl spát.
22.09.2024
jarní odrůdy česneku a trvanlivost sadby
Zakladatel vlákna: Petr Petr | 16.09.2024
Dobrý den,
pořídil jsem Vaši sadbu odrůdy 'Matinka', která je dle popisu vhodná pro jarní výsadbu. Na štítku se sadbou je však použitelnost 12/2004. Je ten česnek vhodný pro jarní výsadbu, či nikoliv?
Jan Kozák
Omlouvám se. Je to samozřejmě mylný text. Má tam být 4/2025.
22.09.2024
Dotaz na moji objednávku
Zakladatel vlákna: Vlasta Palová | 16.09.2024
Dobrý den, v pátek 13.9.2024 jsem vytvořila objednávku na produkt česnek Bjetin a Rizocort. Prosím o zaslání platebních údajů, abych mohla objednávku uhradit bankovním příkazem. Děkuji Vlasta Palová, email: --- --- --- ---, tel.: --- --- ---
Sadba BI
Zakladatel vlákna: Tomáš Rabel | 14.09.2024
Dobrý den pane inženýre. Z kraje týdne jsem od Vás obdržel balíček se sadou odrůd česneku. Dnes jsem cibule dělil na stroužky a zarazila mne u odrůdy BI jedna odlišná cibule ze čtyř. Její stroužky jsou celistvě zbarvené do růžova a jsou pravidelné, zatímco zbylé tři cibule mají stroužky spíše bílošedé s nevýraznými fialovými proužky a také nepravidelný tvar. Ta jiná cibule mi spíše připomíná odrůdu skalka která mi také přišla. Je to možné? Z jedné z dalších cibulí BI jsou stroužky flekaté, nevím o co se jedná a mohu-li je zasadit?
Stanislav Kubálek
Mám naprosto stejnou zkušenost. Jak co se týče úplně jinak vypadajících stroužků u jedné cibule tak i ty flekaté stroužky. Ale neřeším to, všechno vysadím a uvidím co z toho vyroste...
14.09.2024
Ondřej Schwarz
Za me je toto napadena sadba a určitě bych nesazel abych si neznicil pozemek chorobou
14.09.2024
Jan Kozák
Odlišná cibule může být způsobena mikromutací v rámci odrůdy, ale spíš to bude příměs jiné odrůdy. Fleky na stroužcích jsou fyziologického původu, jsou způsobeny nerovnoměrnou výživou. Jde spíše o estetickou závadu. Nemusíte tedy mít obavu, že si zamoříte pozemek nějakou chorobou.
16.09.2024
Václav Kozák
Dobrý den, pane Rabele,
zbarvení stroužků i cibulí se mohou mírně lišit. Z fotografie si nemohu být jistý stoprocentně, potřebovali bychom k tomu fotografii celé cibule, ale na 90 % je to podle barvy i tvaru stroužků skutečně novošlechtění BI. Odrůda Skalka má sice zbarvení podobné, tvar je však jiný.
Novošlechtění BI patří do skupiny paličáků, které rád napadá roztoč vlnovník česnekový. Ten způsobuje ono sesychání stroužků, které je vidět na druhé fotografii. Vlnovník se nejvíce šíří a dělá škody na uskladněném česneku. Účinně proti němu funguje moření Sulkou. To však bohužel nesmíme provádět my, protože sadba česneku se prodává nemořená. Stejně jako je letos s ohledem na průběh zimy i celé sezóny vysoký výskyt škůdců na všech plodinách, tak se dá očekávat zvýšený výskyt i tohoto škůdce. Proto doporučujeme česnek namořit sulkou nyní v září, aby byl až do výsadby ochráněn. S ohledem na míru poškození je však pravděpodobné, že k napadení došlo ještě před expedicí. V takovém případě má zákazník právo uplatnit reklamaci. Bohužel novošlechtěné BI bylo v nabídce jen velmi omezené množství a v současné době už nemůžeme nabídnout jako náhradu stejnou odrůdu.
I takovýto materiál však lze namořit Sulkou a před zimou vysadit bez jakéhokoliv vlivu na výnos či kvalitu následně sklizeného česneku.
16.09.2024
Tomáš Rabel
Děkuji za odpověď a vysvětlení, bohužel fotografii celé cibule už nepořídím. Ale je faktem, že jsem tuto odlišnost zpozoroval až při rozdružení na stroužky, na celé cibuli jsem odlišnost nepozoroval. Reklamaci samozřejmě uplatňovat nehodlám - sadbu namořím a zasadím jak píšete.
16.09.2024
info paní Pražákové
Zakladatel vlákna: Josef Belšík | 14.09.2024
Dobrý den paní Pražáková. nic mě nepohoršilo, dal jsem Vám jenom informaci. Objednával jsem poprvé v životě, zaregistroval jsem se na emailu vícekrát, ale žádné upozornění nechodilo. Napsal jsem jim email, kdy bude spuštěn prodej. Paní mě odpověděla, že to zveřejní na jejich stránkách. Sledoval jsem to každý den a když se to objevilo, tak jsem ihned objednával. Oni nikoho zaregistrovaného emailem neupozorňovali. Přečtěte si diskusi z 26.8.2024 a 27.8.2024
Nebezpečí drátovce a dusíkaté vápno
Zakladatel vlákna: Jan Marek | 13.09.2024
Dobrý den pane inženýre Kozáku. Jako většímu pěstiteli brambor (1ha), se mi v bramborách letos vyskytl ve větším množstvím drátovec. Na příští rok plánuji rozšířit plochu pro pěstování česneku(0,3-4ha). Můj problém tkví v tom, že hospodařím na těžké, úrodné, černozemi, která skvěle drží vodu, což u brambor činí skvěly výnos, ale u česneku (který vlko nenese nejlépe) zapřičiňuje menší výnos. Letos byla na sousedící pole navážena ze stavby 15cm vrstva písčitější hnědozemě áčkové třídy, která byť může být jalovější (je třeba z hrubší vrstvy), ale i tak se domnívám, že po proorání by se podmínky pro česnek mohly zlepšit. Nicméně dané pole sousedí s polem brambor (a před nějykým rokem na něm také byly brambory) a já bych se Vás chtěl zeptat zda-li je drátovec bezprostředním ohrožením pro česnek, popřípadě jakou byste uvedl bezpečnou vzdálenost. Poslední dotaz bych směřoval k aplikaci dusíkatého vápna. Má to smysl? V jakou dobu jej případně aplikovat a jaké množsví?
Děkuji předem za odpověď Jan Marek
Jan Kozák
Nejsem sice entomolog, ale domnívám se že drátovec nemá důvod cestovat pod zemí desítky metrů za potravou, když má prostřeno všude. Něco mu samozřejmě chutná víc, něco míň, ale česnek k jeho lahůdkám nepatří. Pouze ho ochutná a hledá dál. Zanechá však na česneku svou stopu. Myslím že nemá smysl řešit nějakou izolační vzdálenost. Dusíkaté vápno drátovce spolehlivě likviduje při dávce 400 kg/ha. Aby bylo účinné, musí být zapraveno do půdy, musí být vlhko a teplo. Po zapravení se pozemek uválí.
14.09.2024
Petr Štěpánek
Dobrý den, pokud je od drátovce česnek jen lehce kousnutý ( myšleno česnek, který chci ponechat na sadbu), je nutné česnek vyřadit a sázet jen bezvadné cibule, nebo je možné vysadit i česnek mírně poškozený drátovcem? Děkuji.
14.09.2024
Jan Kozák
Poškození drátovcem sadbovou kvalitu nesnižuje.
16.09.2024
Jan Marek
A kdybych se Vás takhle zeptal. Má z vašeho ekonomického pohledu smysl dusíkaté vápno aplikovat, či ne? Česnek chci pěstovat na 0,5ha. Příští týden plánuji orbu, tak bych to musel řešit už teď. V zemi je vlhko a teploty okolo 23 stupňů. Orbu provádím 25-30cm.
Děkuji JM
20.09.2024
Jan Kozák
Dusíkaté vápno by se mělo používat cíleně proti konkrétnímu problému. Jinak je škoda peněz i vynaložené práce.
22.09.2024
Sklizeň pravého semena česneku
Zakladatel vlákna: Michal Bláha | 13.09.2024
Dobrý večer,
Chtěl jsem zde ukázat výsledek toho, co se mi letos povedlo sklidit z česneků od pánů Kozáků a o co se s menší skupinou lidí už pár let snažíme. V loňském roce se mi podařilo získat celkem 5 pravých česnekových semínek, ale letos jsem cca na 11, z nichž pár vypadá opravdu slibně, protože jsou co do objemu a tvaru naprosto odpovídající. Pochopitelně není žádná jistota, že byť jen jedno z nich vyklíčí anebo že některé vyroste a vytvoří po jedné sezóně menší cibulku česneku. Nemohu ani přesně určit odrůdu, která to dokázala, protože jsme měl květní stvoly pohromadě a postupem času se ztratí přehled. Mám ale jistotu, že to bylo něco (anebo všechno) z odrůd Janko, Havran, Rusinka anebo Skalka. (jiné odrůdy od Kozáků zatím nevlastním). Abych byl přesný, tak jsem je měl i ve váze s takovou velice pestrou směsí cizích česneků, ale můžu s jistotou říct, že část semen pochází opravdu od odrůd vyšlechtěných Kozáky, protože oproti zmíněným směskám mají robustnější a vitálnější květní stvoly.
Přeji pěkný zbytek večera, mnoho úspěchu s pěstováním česneku a hodně štěstí třeba i pro nějaké to experimentování.
Dotaz nebo odpověď je možné přidat po přihlášení.
Sadba Havel
Zakladatel vlákna: Tomáš Cibulka | 06.10.2024Dobrý den, koupil jsem od vás sadbu Havel, dnes jsem na něj asi po měsíci koukl a všechny stroužky jsou gumové. Mohu se zeptat, co s tím?
S velkou pravděpodobností se jedná o napadení vlnovníkem
09.10.2024česnekovým. Jedná se o drobného roztoče, který napadá česnek zejména
během skladování a způsobuje jeho měknutí a gumovatění.Vlnovník se šíří
vzduchem, zvláště mu vyhovuje teplé a vlhké prostředí. Z toho důvodu
doporučujeme materiál určený k sadbě namořit Sulkou už v průběhu září.
Je to jediný způsob, jak lze bezpečně česnek proti tomuto škůdci
ochránit. Pokud ještě česnek nemá náznaky kořínků, je možné mořenní
provézt v této době. Poté jej je potřeba rychle vysušit a uskladnit na
suchém větraném místě. Za tým česnek.cz Zuzana Karlovská
Příprava půdy
Zakladatel vlákna: Michal Šeba | 06.10.2024Dobrý den, mohu teď s předstihem před výsadbou (sázím po prvním zámrzu) zarýt do půdy peletovaný hnůj? Nebo je i tato forma hnoje pro česnek nevhodná? Děkuji!
Česneku nemůžete dávat čerstvý hnůj, vadí mu jeho kusy v půdě. Zkompostovaný drobivý hnůj je možné použít, zrovna tak peletovaný.
07.10.2024Moření česneku
Zakladatel vlákna: Veronika Šálková | 05.10.2024Dobrý den,
letos budu poprvé zkoušet česnek na zahrádce. Tento týden jsem obdržela sadbu a v návodu je informace ohledně moření, která se vztahuje na konec srpna/začátek září. Já budu česnek sázet až koncem listopadu (je u nás poměrně teplo). Mám česnek namořit teď nebo až těsně před sadbou?
Děkuji
Dobrý den. Nechte moření až těsně před výsadbou. Jak píše pan Ing. Kozák : V současné době je chladno a vlhko.
05.10.2024Moja řeč.
05.10.2024Orba před výsadbou
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 03.10.2024Dobrý den, běžně pod česnek pouze několikrát(až 5x ) podmítám ( do hloubky cca 20cm) V některém ze starších příspěvků jsem se dočetl, že hlubokou orbu před výsadbou nedoporučujete. Zajímalo by mě, z jakého důvodu? Nikdy jsem hlubokou orbu neměl potřebu dělat,po násobné podmítce je pole krásně připravené, ale na základě deštivého loňského roku zvažuji, že letos poprvé provedu orbu do hloubky 30cm,aby měla voda popřípadě menší odpor. Děkuji za Váš názor.JS.
Česneku příliš nesvědčí nakypřené podloží. Proto čím blíže k termínu výsadby, tím kultivovat mělčeji. Uvažujeme-li, že do výsadby chybí nějaké dva měsíce, není problémem hluboká orba. Do výsadby se zem slehne zvláště letos, kdy je hodně nasáklá vodou.
03.10.2024Dobrý den, z jakého důvodu česneku nesvědčí hluboká orba nebo hloubkové kypření? Předem děkuji za odpověď
06.10.2024Česnek pochází ze stepních oblastí; tam půdy nakypřená není.
07.10.2024Moření
Zakladatel vlákna: Jan Líbal | 02.10.2024Dobrý den,
mám na váz dotaz ohledně moření. Mohu ještě teď v říjnu česnek namořit v sulce , nebo už raději počkat před samotnou výsadbou v prosinci? Odrůdy Havran, Slavin II, Bjetin. Moc děkuji
V současné době je chladno a vlhko. Sulku tedy nechejte až před výsadbu.
03.10.2024Cererit
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 02.10.2024Dobrý den, rád bych se Vás zeptat, do jaké hloubky je podle Vás ideální zapracovat cererit při přípravě pro sadby. Podmítané pole přejedu jednou kultivátorem, rozhodím cererit a následně jezdím kultivátorem tak dlouho, dokud nejsou větší hrudy bránami rozbité. To je ale někdy ( dle roku a pozemku) i 10x a více. Napadá mě, zda pak cererit nedostávám do hloubky zbytečně hluboko. Česnek sázím 12-15cm hluboko. Děkuji za Váš odborný názor.
Kultivátor není pluh, proto se rozhozené hnojivo promíchává víceméně rovnoměrně v celém profilu prokypřované půdy. A určitě se nedostane ani tak hluboko, jak česnek koření.
02.10.2024Dotaz k sadbě
Zakladatel vlákna: Aleš Baklík | 01.10.2024Dobrý den pane Kozáku, dnes mi od Vás přišla sadba. V jedne cibuli jsem objevil 5 stroužků, které jsou od spodu nahnilé (to se muze stat) viz. foto.
Poškozené stroužky vyhodím a zbytek bez nejakeho rizika(? )zasadím. Děkuji, s pozdravem Baklík.
Postupoval bych stejně.
02.10.2024Vyklízení česnek
Zakladatel vlákna: Lukáš Jošt | 01.10.2024Dobrý den pane Kozáku chci se zeptat můžu sázet už v tomhle období česnek Slavin 2? Bohužel jsem měl vlhký sklep po deštích a česnek už pustil kořínky. A druhá otázka lze ještě dát před sadbou dolomit vápenatý nebo dusíkaté vápno? Děkuji za odpověď hezký den přeji.
Je třeba volit menší zlo. Pokud byste dal česnek do sucha, kořenové špičky zaschnou, což bude mít neblahý vliv na růst rostliny. Takže v tomto případě bych volil výsadbu, jakmile to půda dovolí (u nás je velké mokro). Dolomit můžete použít bez problémů, dusíkaté vápno raději ne.
02.10.2024Mockrát děkuji za odpověď. A můžu pozemek ještě pohazet celeritem ať to má živiny? Samozřejmě to vezmu kultivátorem ale nevím jestli celerit nemůže spálit kořínky
02.10.2024Cereritu se nebojte. Nedáváte ho tam tolik, aby ublížil.
03.10.2024Choroba česneku?
Zakladatel vlákna: Jan Volena | 01.10.2024Dobrý den pane Kozáku. Můžete určit co to je?
Vápno
Zakladatel vlákna: Vladimír Juřík | 30.09.2024Dobrý den. Mám pytel vápna nehašeného. Můžu pohodit zahrádku tímto vápnem a i tam kde budu sadit cesnek? Pak bych ho zaryl. Děkuji
Můžete to udělat, ale včas, aby se vápno v půdě do termínu výsadby česneku vyhasilo.
30.09.2024Výsadba česneku
Zakladatel vlákna: Hanus Vladimír | 29.09.2024Dobrý den pane Kozáku, jsem zahrádkář a začínající pěstitel česneku. Je možné,na vedle sebe sousedící záhony, vysadit dvě odrůdy česneku ( Havel, Bjetin) aniž by to mělo negativní vliv na kvalitu a velikost úrody ? Děkuji za odpověď. Vladimír Hanus
Můžete sázet normálně vedle sebe, nijak se vzájemně ovlivňovat nebudou.
30.09.2024Botrytída
Zakladatel vlákna: Tomáš Urban | 26.09.2024Dobrý deň, rád by som vás požiadal o radu, či je možné použiť cesnak na sádzanie z porastu na ktorom sa vyskytla botrytída. Rád by som použil novú sadbu, no tej je tento rok nedostatok... existuje aj účinné morenie?
Ďakujem za odpoveď.
Taková sadba kvalitou nevyniká. Pokud vím, žádný přípravek na moření, který by tento problém řešil, není do česneku registrovaný. Jestli nemáte jinou volbu, určitě použijte Rizocore. Mělo by aspoň trochu pomoci.
26.09.2024Nebolo by podľa Vás možné použiť ako moridlo Amistar 250, ktorý je registrovaný proti botrytíde vo forme postreku?
27.09.2024Možná ano, ale nedovedu to spolehlivě posoudit.
30.09.2024sadba na podzim 2024
Zakladatel vlákna: Libor Had | 24.09.2024Dobrý den pane Kozáku, dovolím se zeptat: letos je málo sadbového česneku asi obecně. A letos se mi česnek od Vás na pozemku v Plzni povedl na 90%. Tudíž chci část letošní úrody použít jako sadbu. Nese to nějaká specifika nebo mohu normálně sázet?
Pokud jste byl spokojen se zdravotním stavem, pak můžete nasázet.
24.09.2024Moření
Zakladatel vlákna: Martin Kral | 18.09.2024Dobrý den chtěl jsem se zeptat na Váš názor ohledně moření česneku, nestihl jsem namořit sulkou dřív, zvažuji že bych se na to vrhnul v neděli, vždy jsem mořil až před výsadbou ale letos jsem chtěl zkusit mořit v září, je na to už pozdě nebo je česnek stále v dormanci, děkuji
Česnek je ještě v dormanci. také budu jednu partii po neděli mořit.
22.09.2024To poznáte podle nasazených kořínků v podpučí. Od té doby, co nasadí špičky, už nespí přirozeně, ale držíte ho v tom. Do toho nasazení by měl spát.
22.09.2024jarní odrůdy česneku a trvanlivost sadby
Zakladatel vlákna: Petr Petr | 16.09.2024Dobrý den,
pořídil jsem Vaši sadbu odrůdy 'Matinka', která je dle popisu vhodná pro jarní výsadbu. Na štítku se sadbou je však použitelnost 12/2004. Je ten česnek vhodný pro jarní výsadbu, či nikoliv?
Omlouvám se. Je to samozřejmě mylný text. Má tam být 4/2025.
22.09.2024Dotaz na moji objednávku
Zakladatel vlákna: Vlasta Palová | 16.09.2024Dobrý den, v pátek 13.9.2024 jsem vytvořila objednávku na produkt česnek Bjetin a Rizocort. Prosím o zaslání platebních údajů, abych mohla objednávku uhradit bankovním příkazem. Děkuji Vlasta Palová, email: --- --- --- ---, tel.: --- --- ---
Sadba BI
Zakladatel vlákna: Tomáš Rabel | 14.09.2024Dobrý den pane inženýre. Z kraje týdne jsem od Vás obdržel balíček se sadou odrůd česneku. Dnes jsem cibule dělil na stroužky a zarazila mne u odrůdy BI jedna odlišná cibule ze čtyř. Její stroužky jsou celistvě zbarvené do růžova a jsou pravidelné, zatímco zbylé tři cibule mají stroužky spíše bílošedé s nevýraznými fialovými proužky a také nepravidelný tvar. Ta jiná cibule mi spíše připomíná odrůdu skalka která mi také přišla. Je to možné? Z jedné z dalších cibulí BI jsou stroužky flekaté, nevím o co se jedná a mohu-li je zasadit?
Mám naprosto stejnou zkušenost. Jak co se týče úplně jinak vypadajících stroužků u jedné cibule tak i ty flekaté stroužky. Ale neřeším to, všechno vysadím a uvidím co z toho vyroste...
14.09.2024Za me je toto napadena sadba a určitě bych nesazel abych si neznicil pozemek chorobou
14.09.2024Odlišná cibule může být způsobena mikromutací v rámci odrůdy, ale spíš to bude příměs jiné odrůdy. Fleky na stroužcích jsou fyziologického původu, jsou způsobeny nerovnoměrnou výživou. Jde spíše o estetickou závadu. Nemusíte tedy mít obavu, že si zamoříte pozemek nějakou chorobou.
16.09.2024Dobrý den, pane Rabele,
16.09.2024zbarvení stroužků i cibulí se mohou mírně lišit. Z fotografie si nemohu být jistý stoprocentně, potřebovali bychom k tomu fotografii celé cibule, ale na 90 % je to podle barvy i tvaru stroužků skutečně novošlechtění BI. Odrůda Skalka má sice zbarvení podobné, tvar je však jiný.
Novošlechtění BI patří do skupiny paličáků, které rád napadá roztoč vlnovník česnekový. Ten způsobuje ono sesychání stroužků, které je vidět na druhé fotografii. Vlnovník se nejvíce šíří a dělá škody na uskladněném česneku. Účinně proti němu funguje moření Sulkou. To však bohužel nesmíme provádět my, protože sadba česneku se prodává nemořená. Stejně jako je letos s ohledem na průběh zimy i celé sezóny vysoký výskyt škůdců na všech plodinách, tak se dá očekávat zvýšený výskyt i tohoto škůdce. Proto doporučujeme česnek namořit sulkou nyní v září, aby byl až do výsadby ochráněn. S ohledem na míru poškození je však pravděpodobné, že k napadení došlo ještě před expedicí. V takovém případě má zákazník právo uplatnit reklamaci. Bohužel novošlechtěné BI bylo v nabídce jen velmi omezené množství a v současné době už nemůžeme nabídnout jako náhradu stejnou odrůdu.
I takovýto materiál však lze namořit Sulkou a před zimou vysadit bez jakéhokoliv vlivu na výnos či kvalitu následně sklizeného česneku.
Děkuji za odpověď a vysvětlení, bohužel fotografii celé cibule už nepořídím. Ale je faktem, že jsem tuto odlišnost zpozoroval až při rozdružení na stroužky, na celé cibuli jsem odlišnost nepozoroval. Reklamaci samozřejmě uplatňovat nehodlám - sadbu namořím a zasadím jak píšete.
16.09.2024info paní Pražákové
Zakladatel vlákna: Josef Belšík | 14.09.2024Dobrý den paní Pražáková. nic mě nepohoršilo, dal jsem Vám jenom informaci. Objednával jsem poprvé v životě, zaregistroval jsem se na emailu vícekrát, ale žádné upozornění nechodilo. Napsal jsem jim email, kdy bude spuštěn prodej. Paní mě odpověděla, že to zveřejní na jejich stránkách. Sledoval jsem to každý den a když se to objevilo, tak jsem ihned objednával. Oni nikoho zaregistrovaného emailem neupozorňovali. Přečtěte si diskusi z 26.8.2024 a 27.8.2024
Nebezpečí drátovce a dusíkaté vápno
Zakladatel vlákna: Jan Marek | 13.09.2024Dobrý den pane inženýre Kozáku. Jako většímu pěstiteli brambor (1ha), se mi v bramborách letos vyskytl ve větším množstvím drátovec. Na příští rok plánuji rozšířit plochu pro pěstování česneku(0,3-4ha). Můj problém tkví v tom, že hospodařím na těžké, úrodné, černozemi, která skvěle drží vodu, což u brambor činí skvěly výnos, ale u česneku (který vlko nenese nejlépe) zapřičiňuje menší výnos. Letos byla na sousedící pole navážena ze stavby 15cm vrstva písčitější hnědozemě áčkové třídy, která byť může být jalovější (je třeba z hrubší vrstvy), ale i tak se domnívám, že po proorání by se podmínky pro česnek mohly zlepšit. Nicméně dané pole sousedí s polem brambor (a před nějykým rokem na něm také byly brambory) a já bych se Vás chtěl zeptat zda-li je drátovec bezprostředním ohrožením pro česnek, popřípadě jakou byste uvedl bezpečnou vzdálenost. Poslední dotaz bych směřoval k aplikaci dusíkatého vápna. Má to smysl? V jakou dobu jej případně aplikovat a jaké množsví?
Děkuji předem za odpověď Jan Marek
Nejsem sice entomolog, ale domnívám se že drátovec nemá důvod cestovat pod zemí desítky metrů za potravou, když má prostřeno všude. Něco mu samozřejmě chutná víc, něco míň, ale česnek k jeho lahůdkám nepatří. Pouze ho ochutná a hledá dál. Zanechá však na česneku svou stopu. Myslím že nemá smysl řešit nějakou izolační vzdálenost. Dusíkaté vápno drátovce spolehlivě likviduje při dávce 400 kg/ha. Aby bylo účinné, musí být zapraveno do půdy, musí být vlhko a teplo. Po zapravení se pozemek uválí.
14.09.2024Dobrý den, pokud je od drátovce česnek jen lehce kousnutý ( myšleno česnek, který chci ponechat na sadbu), je nutné česnek vyřadit a sázet jen bezvadné cibule, nebo je možné vysadit i česnek mírně poškozený drátovcem? Děkuji.
14.09.2024Poškození drátovcem sadbovou kvalitu nesnižuje.
16.09.2024A kdybych se Vás takhle zeptal. Má z vašeho ekonomického pohledu smysl dusíkaté vápno aplikovat, či ne? Česnek chci pěstovat na 0,5ha. Příští týden plánuji orbu, tak bych to musel řešit už teď. V zemi je vlhko a teploty okolo 23 stupňů. Orbu provádím 25-30cm.
20.09.2024Děkuji JM
Dusíkaté vápno by se mělo používat cíleně proti konkrétnímu problému. Jinak je škoda peněz i vynaložené práce.
22.09.2024Sklizeň pravého semena česneku
Zakladatel vlákna: Michal Bláha | 13.09.2024Dobrý večer,
Chtěl jsem zde ukázat výsledek toho, co se mi letos povedlo sklidit z česneků od pánů Kozáků a o co se s menší skupinou lidí už pár let snažíme. V loňském roce se mi podařilo získat celkem 5 pravých česnekových semínek, ale letos jsem cca na 11, z nichž pár vypadá opravdu slibně, protože jsou co do objemu a tvaru naprosto odpovídající. Pochopitelně není žádná jistota, že byť jen jedno z nich vyklíčí anebo že některé vyroste a vytvoří po jedné sezóně menší cibulku česneku. Nemohu ani přesně určit odrůdu, která to dokázala, protože jsme měl květní stvoly pohromadě a postupem času se ztratí přehled. Mám ale jistotu, že to bylo něco (anebo všechno) z odrůd Janko, Havran, Rusinka anebo Skalka. (jiné odrůdy od Kozáků zatím nevlastním). Abych byl přesný, tak jsem je měl i ve váze s takovou velice pestrou směsí cizích česneků, ale můžu s jistotou říct, že část semen pochází opravdu od odrůd vyšlechtěných Kozáky, protože oproti zmíněným směskám mají robustnější a vitálnější květní stvoly.
Přeji pěkný zbytek večera, mnoho úspěchu s pěstováním česneku a hodně štěstí třeba i pro nějaké to experimentování.