Dobrý den, Česnek Bjetin,Havel ,Janko sazeno 9.11 mořený použito rizcore. Po nasazení stále pršelo občas sníh voda v Česneku ale nestála. Mráz tak-12 max 3 dny hloubka výsadby 8 cm. Při dnešní kontrole Česnek leze někde ještě jsou mezery. Když hrabnu do mezery tak se buď to teprve tlačí nebo je stroucek úplně zhnily že nejde najít nebo nemá kořeny a od spodu je úplně rozbředly. Čím to může být? Mám něco teď pro Česnek udělat? Nebo jsem udělal něco špatně? Česnek sázím 12 roků ale to se mi ještě nestalo aby nevylezl všechen ale také nepamatuji takovou zimu stále déšť,déšť a déšť. Děkuji za odpověď.
Jan Kozák
Na dálku, ale asi ani ne na blízku, příčinu nezjistím. To by musela diagnostická laboratoř.
21.02.2024
Svízel
Zakladatel vlákna: Dan Šatan | 18.02.2024
Dobrý den, nevíte prosím, jakým herbicidem se zbavit svízele přítuly? Česnek už leze. Děkuji
Jan Kozák
Na svízel spolehlivě působí herbicid Starane před vzejitím, nejpozději do druhého listového přeslene. Na větší plevel je účinek malý.
19.02.2024
Dan Šatan
Děkuji za odpověď, a nevěděl byste i dávkování? Starane není původně pro česnek, tak se to nikde nemůžu dočíst. Nechci česneku ublížit. Budu používat i plevel ex (náhrada stompu), mohu smíchat ?
20.02.2024
Jiří S.
Dobrý den, z vlastní zkušenosti vím, že pokud je velmi důležité použít správnou koncentraci, ale i dávku na plochu. Podruhé bych raději nabrousil motyku.
20.02.2024
Jan Kozák
Já se to taky nemohu nikde dočíst. Webové stránky ÚKZÚZ se natolik vtipně změnily, že jsem ani po hodině snahy nenašel etikety k přípravkům a my jsme Starane už dávno nepotřebovali, takže dávku si nepamatuji. Máte-li k dispozici etiketu, volte dávku podle jakékoliv plodiny, u níž je cílovým plevelem svízel přítula. A je nutné dodržet dávku na plochu.
21.02.2024
vydrží mrazíky?
Zakladatel vlákna: Václav Šafránek | 15.02.2024
Dobrý den,
dnes jsem na zahrádce zjistil, že mi již vyrazil česnek do světa. Záhon mám zamulčovaný na zkoušku slámou v nejteplejsí části, bukovým listím veprostřed a dřevěným uhlím na studené straně ve stínu. Dělám si takové pokusy :) Nejvíce vzešel na liistí a uhlí, ale pod slámou je jiná odrůda.
Ale chtěl jsem se zeptat, když vzešel tak brzy (minulý měsíc zase jiná odrůda o měsíc a půl později) , jestli není vhodné záhon zakrýt igelitem přes pár Uček. Děkuji za odpověď a přeji povedenou sezónu
Jan Kozák
Ne, to nedělejte, nějakých mínus dvacet naše česneky vydrží i po vzejití.
19.02.2024
Václav Šafránek
Rozmyslel jsem si to, zkušenost jak to zvládají se také hodí. Teprve začínám, druhou sezónu. Moc děkuji za odpověď. Mínus dvacet, to bych ale nečekal, dobře uklidňující :)
19.02.2024
Libor Baloušek
Dobrý den, já ho mám přikrytý bílou netkanou textilií, mám jí dát pryč aby se narovnal? Vyrazilo 12cm. Svítí sluníčko a je na něm 15°C.
21.02.2024
Houbomilka
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 15.02.2024
Dobrý den, v dotazu níže uvádíte, že postřik doporučujete aplikovat v nejbližších teplých dnech- platí i v případě, že česnek se teprve začíná vypichovat ? ( cca 1ks na 3m řádku) najde ho houbomilka i pod zemí, nebo pouze v nadzemní části ? dále zda je doporučujete postřik opakovat po 14 dnech(karate) ? Dokáže postřik zlikvidovat nakladené vajíčka, nebo pouze matku ? Děkuji za odpověď, JS
Jan Kozák
Česnek dokonce ani nemusí být vypíchaný a houbomilka si ho najde. Karate hubí pouze imaga, případně i vylíhlé larvy dokud se neprokoušou do rostliny. Opakovat postřik asi po dvou týdnech (podle počasí) je důležité.
15.02.2024
Jiří S.
Děkuji za odpověď. Předpokládám, že tedy ideálním termínem pro první posřík bude zítra, popř. v sobou ,kdy hlásí 12°c. pokud se nedostanu s traktorem na pole kvůli blátivému počasí, stačí aplikovat jeden postřik za 14 dní ? Pokud tomu správně rozumím, tak bych alespoň zlikvidoval larvy, ale ne matky, které letos na česneku škodu neudělají? za jak dlouho se prosím larvy po vykuklení zavrtají do hlíny, resp. kolik dní máme šanci je vyhubit? Děkuji za odpověď.JS
15.02.2024
Jan Kozák
Vy se musíte zaměřit na likvidaci matek. Jak dlouho trvá vylíhlé larvě prokousat se do rostliny nevím, ale soudím, že je to v řádu desítek minut, maximálně několika málo hodin.
15.02.2024
Jiří S.
Dobrý den, děkuji za odpověď, ale musím se ještě doptat, jelikož jsem z toho zmatený. Proč je tedy důležité opakovat postřik za 14 dní? Doposud jsem si myslel, že je to kvůli tomu, že se vylíhnou larvy a jsou na česneku několik dní- a to je ta šance je zlikvidovat. Pokud je to v rámci hodin, jak říkáte, tak šance je zlikvidovat totálně tristní, jelikož už datum aplikace první dávky je loterie, natož druhé. Děkuji za osvětlení.JS
16.02.2024
Jan Kozák
Právě proto, že je to loterie. Mouchy nevylétají naráz, ale v rozpětí několika dnů, podle počasí i týdnů.
17.02.2024
Jiří S.
Dobrý den, marně tedy hledám benefit v aplikaci postřiku, když i přes 2 dávky jsem schopen zahubit 20% houbomilky ( za předpokladu, že bude vylétavat 10dnů) a to pouze v případě, že odhadnu správný termín pro obě aplikace. Nesetkal jste se někdy např. s instalací odchytových pastí pro snazší rozpoznání pravého termínu pro aplikaci postřiku ? Děkuji , JS
19.02.2024
Jan Kozák
S tím jsem se bohužel nesetkal. Třeba bude vědět někdo jiný.
19.02.2024
Houbomilka
Zakladatel vlákna: František P. | 14.02.2024
Dobrý den všem, také bych měl dotaz týkající se houbomilky. Jaký je Váš názor na termín aplikace postřiku vzhledem letošnímu počasí? Několik dní už je poměrně teplo (u nás přes den i nad 10°C), ale zatím jsem nezaznamenal, že by na to hmyz nějak reagoval. Nikdy jsem postřik takhle brzy neaplikoval, ale nerad bych to nějak podcenil, protože když jsem jeden rok aplikaci vynechal bylo napadení houbomilkou opravdu silné.
Děkuji za odpověď a pěkný den. S pozdravem František P.
Jan Kozák
Asi bych s postřikem začal v nejbližších dnech za pěkného slunečného počasí.
14.02.2024
Houbomilka
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 14.02.2024
Dobrý den, minulý rok jsme měl výskyt houbomilky, proto chci letos aplikovat postřik. Karate se Zeon technologii 5 CS stále uvádí, že je registrované proti houbomilky. Doporučil by jste právě Karate, nebo jiný postřik ? Ptát se na termín aplikace je asi předčasné ? (česnek se už začíná vypichovat) Děkuji. S pozdravem,JS
Jan Kozák
My sami problém s houbomilkou nemáme, tak ani nesledujeme v této věci aktuální možnosti chemické ochrany. Myslím si, že Karate se Zeon technologii 5 CS je dobrou volbou.
14.02.2024
V jaké fázi začít bojovat s plevelem?
Zakladatel vlákna: Jiří Strnad | 13.02.2024
Dobrý den, v česneku mám každoročně různé traviny (ježatku kuří nohu, částečně výdrol z obilí, ojediněle pýr). Ideální by bylo použití např. Targy, Fusilade, Garlandu, které jsou zde na fóru často zmiňovány. Ale kdy začít s aplikací, aby nebylo pozdě a zároveň nehrozilo poškození česneku? Je možné pak po aplikaci normálně pole pravidelně vláčet a kultivovat?
Díky všem za rady, ať se nám to letos povede.
Jan Kozák
Graminicidy (herbicidy k hubení trav) jsou listové herbicidy. Jednoleté trávy mohou být hubeny hned po vyklíčení, jakmile se objeví první listy. Pýr je vytrvalý, v zemi má oddenek, který má být také zničen, proto musí mít rostlina při aplikaci dostatečnou listovou plochu, kterou může herbicid přijmout. Výdrol ozimů se vláčením moc nezlikviduje, protože v té době už má poměrně silný kořenový systém, který rostlinu v zemi dobře kotví . Ježatka později klíčí a navíc postupně, tak můžete vyvláčet pouze první vzešlé rostliny. Ale obojí můžete s dobrým výsledkem likvidovat prstovou plečkou. Pýr vyplečkujete pouze částečně, je třeba dodělat ručně.
13.02.2024
Průběh zimy
Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky | 12.02.2024
Dobrý večer rád bych se zeptal jestli Česnek letošní průběh zimy nepoškodí neustálé srážky ,teplé počasí,podmacene pole. Může Česnek v takové půdě začít třeba zahnivat nebo se to může projevit jinak? Děkuji za odpověď.
Jan Kozák
Podobně jako většina suchozemských rostlin potřebuje i česnek v půdě vedle vody i vzduch. V době pomalých životních pochodů, což je teď, není nedostatek půdního vzduchu pro rostliny fatální. Ale stejně s tím nic neuděláme.
13.02.2024
Mulčování hoblinami
Zakladatel vlákna: jaroslava kocova | 12.02.2024
Dobrý den, jsem začátečník v pěstování ale napadlo mě aby nerostl plevel na zahonu pohazet to hoblinami co si o tom myslite? A další věc koupila jsem česnek na sadbu ze stranek topcesnek.cz cesnek se mi ale vubec nelíbí je vsechen vyschlý, žlutý a plesnivy a to i česnek který je určený na konzumaci. Na netu jsem nenašla žádnou recenzi na tyto stránky, tak jen zda nemáte nějaké zkušenosti o jaky česnek se vlastně jedná. V nabidce bylo nekolik druhu v popisu ale v krabici bylo vse nahazeno že nevim co je co. Děkuji za reakci
Jan Kozák
Mulčování hoblinami je dobrý nápad, usnadní Vám to další práci.
Díval jsem se na Vámi uvedené stránky. Text je starý minimálně deset let, není vůbec aktualizovaný; hned na úvodní stránce se chlubí stoprocentní kvalitou. Vaše zkušenost tomu neodpovídá. Sadba může být prodávána pouze v uzavřeném obalu s visačkou. Visačka musí povinně obsahovat tyto údaje: druh, odrůda, číslo partie, hmotnost nebo počet kusů, doba použitelnosti, dodavatel případně i rostlinolékařský pas (ten může být dodán i jiným způsobem, např. na faktuře). Z Vámi uvedeného, ale i podle nabídky na uvedených stránkách, je patrné, že se o sadbu nejedná, ale konzumní česnek je vydáván za sadbu. Říká se tomu klamání spotřebitele. Doporučuji Vám zásilku reklamovat u dodavatele a podat podnět ke kontrole Odboru osiv a sadby Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
12.02.2024
Předčasně zasazený Japo II
Zakladatel vlákna: Jakub Moravčík | 09.02.2024
Dobrý den. Koupil jsem od vás v loni 3 cibule odrůdy Japo II, ale na webu přehlédl informaci, že se sadi na jaře a jako člověk zvyklý na to, že se česnek sadi na podzim, jsem jej zasadil 1.12.a teď se divím, že narozdil od dalších dvou odrůd ještě vůbec neleze. Zajímalo by mne, zda ještě vyroste, nebo jestli jsem tím předčasným zařazením o tuto odrůdu pro letošní rok přišel. Děkuji.
Jan Kozák
Udělal jste dobře, i těm tzv. jarním česnekům je líp v zemi než ve skladu. My je také sázíme na podzim a v odrůdové zkušebně ÚKZÚZ rovněž. Raší trochu později než většina ozimých odrůd.
11.02.2024
Rizcore
Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky | 08.02.2024
Dobrý večer chtěl bych se zeptat na podzim sázeno použito rizcore mám aplikovat i na jaře? Kdy bude vhodná doba? Při aplikaci postřikem může být postřikan i Česnek a je potřeba zapravit do půdy? Děkuji S pozdravem
Jan Kozák
Pokud česnek na jaře nějakým způsobem vláčíte, pak je dobrý termín aplikace Rizocore před prvním vláčením a zavláčet ho. Pokud nevláčíte, mělo by to být v době, kdy už se prohřívá půda a před deštěm. Může se stát, že ne a ne zapršet, pak je třeba rozmíchat přípravek ve velkém množství vody a dostat ho do půdy zálivkou.
08.02.2024
Brambory
Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek | 08.02.2024
Zdravím môžu sa po cesnaku sadiť zemiaky je to vhodná predplodina alebo to platí len opačne že zemiaky sú vhodnou predplodiny pre cesnak
Jan Kozák
Česnek je dobrá předplodina, počítejte však s tím, že je třeba pod brambory pohnojit.
08.02.2024
Česnek leze
Zakladatel vlákna: Miroslav Dvořák | 08.02.2024
Dobrý den pane kozák měl bych dotaz mám od vás několik odrůd ozimého paličáku a díky vysokým teplotám mi začal česnek místy vylézat i 5 cm přemýšlím co s tím udělat aby mi při uhození dalších mrazu nezmrzl napadlo mě buď přisypat hlínou a nebo na políčka po házet slámu a zakrýt nebo si myslíte že je to zbytečné a česnek to přežije předem děkuji za odpověď Dvořák
Jan Kozák
Česnek to přežije. Aby zmrznul, musely by se opakovat mrazy z roku 2012. Ale nápad se slámou není špatný; ne snad proti mrazu, ale proti plevelům a nadměrnému vysychání.
08.02.2024
Ján Ševc
Tento rok testujem zamulčovanie cesnaku porezanou slamou. Po skúsenostiach s mulčovaním iných plodín môžem potvrdiť významne menšie množstvo burín a zabránenie presychaniu pôdy. Otázka je, či v prípade cesnaku môže a do akej miery mulčovanie vytvoriť vhodné podmienky pre výskyt hubových ochorení...
08.02.2024
Jan Kozák
Tož to otestujte. Moje dávná domněnka, že by se vytvořily podmínky pro rozvoj botrytidy, se na zkušenostech mnoha pěstitelů nepotvrdila.
09.02.2024
Je to Houbomilka?
Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer | 06.02.2024
Dobrý den,již třetí den je teplota u nás na Pardubicku větší jak 10 ° C .A je to ta Houbomilka?Nelétá ale skáče.
Foto snad pomůže.Ta potvora uprostřed.
Jan Kozák
Na fotkách není vidět skoro nic. Ale houmilka neskáče.
07.02.2024
Skalka, BI
Zakladatel vlákna: Jaroslav Navrátil | 05.02.2024
Připomínám se s dotazem z 21. 1. 18:47.
Hnojení
Zakladatel vlákna: David Urban | 30.01.2024
Dobrý den pane Kozák ,chtěl jsem se zeptat ,jak hnojit na jaře česnek ? Sázel jsem v listopadu ,půda vyhnojena cereritem a posekanou tvávou. A teď od března začít jak? Mám hnojit krystalonem (start a pak plod a květ) jednou týdně nebo postačí suché hnojení ledkem? Co radíte? Jestli ledek,kolikrat do sklizně hnojit abych ho nespáli? Moc a moc děkuji za radu a přeji hezký den .
Jan Kozák
Krystalon start je asi trochu lepší než ledek vápenatý, samozřejmě i dražší. Plod a květ není třeba. Pokud budete používat Krystalon, tak ho můžete aplikovat asi v třítýdenním rozestupu, ledek třikrát až čtyřikrát. My sami používáme dvakrát ledek vápenatý, potom opakovaně postřik pětiprocentním roztokem močoviny. Naposledy po odhlávkování. Dusíkem sice nepřehnojíte, ale to co nespotřebuje česnek, skončí většinou ve spodní vodě. Takže s rozumem.
30.01.2024
Jiří S.
Dobrý den, kdy k aktuální "zimě" doporučujete první hnojení ledke m?Děkuji.JS
31.01.2024
Jan Kozák
Otázka je předčasná. Před polovinou března to asi nebude.
31.01.2024
Česnek neleze
Zakladatel vlákna: Libuše Hráčková | 29.01.2024
Dobrý den , v druhé půlce listopadu sázený česnek stále neleze. Mám si s tím dělat hlavu nebo je ještě čas? Děkuji Liba
Karel Kalaš
Kdyby lezl bylo by to špatně. Počkejte má čas.
30.01.2024
Jan Kozák
Moja řeč.
30.01.2024
Odroda Valko
Zakladatel vlákna: Jozef Sisak | 26.01.2024
Pozdravujem . Viem že sa zaoberate len vlastnymi odrodami ale aj napriek tomu či by ste mi nepomohli aspoň radou či informaciou aby som ziskal vzorku starej Slovenskej odrody Valko .
Jan Kozák
Neporadím Vám. Existenci této odrůdy jsem nezaznamenal.
30.01.2024
Jozef Sisak
Ďakujem . Len tutoinformaciu som zachytil : <strong style="font-family: Lato; font-size: 9.75pt; color: rgb(33, 33, 33); text-decoration-line: inherit; white-space: pre-wrap; background-color: initial; -webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: border-box;">Valko<p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;">Odroda Valko, vyšľachtená slovenskou firmou VÚZ s.r.o. Nové Zámky, bola v štátnych odrodových skúškach skúšaná na DUS. Neskorá odroda zimného paličiaka, vhodná na priamy konzum a skladovanie. Rastliny sú stredne vysoké až vysoké, s polovzpriamenými, slabo prevísajúcimi, stredne širokými až širokými a stredne dlhými listami, stredne až tmavo zelenej farby, so stredným a. silným osrienením, s dlhým kvetným stvolom, s vysokým počtom malých pacibuliek. Cibuľa je stredná až veľká, guľovitého tvaru, pevná, s pravidelným usporiadaním strúčikov. Základná farba vonkajších sukníc je smotanová bez škvŕn, s hnedými žilkami. Strúčiky sú stredne veľké až veľké, s hnedými suknicami s druhotným fialovým zafarbením. <span style="text-decoration-line: inherit; background-color: initial; box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;">Zdroj: Schmidt, Jan a kol. 1964. <span style="text-decoration-line: inherit; background-color: initial; box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"><em style="box-sizing: border-box;">Povolené odrůdy zelenin</em><span style="text-decoration-line: inherit; background-color: initial; box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;">. Praha: SZN. 175, [8] s.<p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"> <p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"><em style="box-sizing: border-box;">Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre</em><p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"><em style="box-sizing: border-box;">Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková</em><p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"><em style="box-sizing: border-box;">Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková</em><p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 7.5pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;">Publikované: 2012-09-03
01.02.2024
Pokazil jsem co se dalo.
Zakladatel vlákna: Šmejkal Jan | 21.01.2024
Dobrý den, jsem zahrádkář začátečník. Poprvé chci sázet česnek a pokazil jsem co se dalo. Koupil jsem (velice pozdě) odrůdy Karel IV malý a Slavín II. 1. chyba - sázím pozdě - je půlka ledna. 2. chyba - mořeno v Sulce více než 12 hodin (nedostal jsem se bohužel do garáže dříve). 3. chyba - když jsem česnek vytáhl ze Sulky a chtěl rychle sadit, tak půda byla zmrzlá na kost (nechápu, že mě to nenapadlo), ani vidlemi jsem ji nepropíchl... oteplit se má za pár dní, takže jsem česnek rozložil na krabice v garáži a nechávám schnout.
Pár stroužků česneku mi zůstalo, takže můžu namořit znovu. Uvažuji, zda zasadit na zkoušku i ten původní přemořený a také případný nově namořený a viděl bych rozdíly. Mám však malou zahradu a místa málo, tak musím pečlivě vážit, co zasadait a co ne :-) Moc děkuji za Vaše rady, jak nejlépe vyřešit tuto mnou zaviněnou situaci. S přátelským pozdravem Šmejkal Jan
Jan Kozák
Kdo nic nedělá, nic nepokazí, kdo nic nepokazí, bude pochválen, kdo je pochválen bude povýšen, kdo je povýšen, nic nedělá ... Více než 12 hodin může být 13, ale taky třeba 30. Pokud se to blíží spíš k té třicítce, považuji výsadbu za zbytečnou. Pokud by to bylo blízko ke třináctce, můžete zkusit vysadit. Zda sadba přežila, poznáte brzy podle kontroly nově namořené. Pokud nevzejde nebo vzejde mizerně, máte ještě dost času využít danou plochu pro jinou zeleninu. A v Sulce mořte jenom dvě hodiny.
21.01.2024
Skalka
Zakladatel vlákna: Antonín Tesař | 19.01.2024
Dobrý den, v loňském roce se v seznamu Vašich odrůd objevila nová odrůda česneku Skalka, najednou se však ztratila. Existuje či ne? Jaký je její skutečný stav. V nabídkách jiných subjektů ji zaznamenávám, proč tedy ne u jejich autorů? Budou nějaké další nové odrůdy?
Jan Kozák
V poslední naší nabídce se objevily novinky Skalka a Matinka. Obě existují a letos budou v nabídce zas. Máte pravdu, že v rubrice odrůdy zatím nejsou uvedeny, a myslím si, že se tam objeví až po nové sklizni, protože už asi není k dispozici žádný materiál na fotografie.
21.01.2024
Jaroslav Navrátil
Dobrý den, Skalku se mi podařilo na podzim zakoupit a červeno-fialově zbarvené stroužky jsou velmi pěkné i chuť je velmi dobrá. Chci se zeptat čím je tato odrůda zajímavá, nebo jakou vlastnost byste u ní vyzdvihl ?
Ještě jsem si všiml podané žádosti o registraci nové odrůdy pod předběžným označením BI. Chápu, že je asi ještě dost předčasné představovat odrůdu, která je teprve na začátku registrace, ale mohl byste nastínit alepsoň základní údaje podzimní / jarní, paličák / nepaličák, vlastnost, která byla cílem šlechtění ? Děkuji.
Dotaz nebo odpověď je možné přidat po přihlášení.
Stav Česneku
Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky | 21.02.2024Dobrý den, Česnek Bjetin,Havel ,Janko sazeno 9.11 mořený použito rizcore. Po nasazení stále pršelo občas sníh voda v Česneku ale nestála. Mráz tak-12 max 3 dny hloubka výsadby 8 cm. Při dnešní kontrole Česnek leze někde ještě jsou mezery. Když hrabnu do mezery tak se buď to teprve tlačí nebo je stroucek úplně zhnily že nejde najít nebo nemá kořeny a od spodu je úplně rozbředly. Čím to může být? Mám něco teď pro Česnek udělat? Nebo jsem udělal něco špatně? Česnek sázím 12 roků ale to se mi ještě nestalo aby nevylezl všechen ale také nepamatuji takovou zimu stále déšť,déšť a déšť. Děkuji za odpověď.
Na dálku, ale asi ani ne na blízku, příčinu nezjistím. To by musela diagnostická laboratoř.
21.02.2024Svízel
Zakladatel vlákna: Dan Šatan | 18.02.2024Dobrý den, nevíte prosím, jakým herbicidem se zbavit svízele přítuly? Česnek už leze. Děkuji
Na svízel spolehlivě působí herbicid Starane před vzejitím, nejpozději do druhého listového přeslene. Na větší plevel je účinek malý.
19.02.2024Děkuji za odpověď, a nevěděl byste i dávkování? Starane není původně pro česnek, tak se to nikde nemůžu dočíst. Nechci česneku ublížit. Budu používat i plevel ex (náhrada stompu), mohu smíchat ?
20.02.2024Dobrý den, z vlastní zkušenosti vím, že pokud je velmi důležité použít správnou koncentraci, ale i dávku na plochu. Podruhé bych raději nabrousil motyku.
20.02.2024Já se to taky nemohu nikde dočíst. Webové stránky ÚKZÚZ se natolik vtipně změnily, že jsem ani po hodině snahy nenašel etikety k přípravkům a my jsme Starane už dávno nepotřebovali, takže dávku si nepamatuji. Máte-li k dispozici etiketu, volte dávku podle jakékoliv plodiny, u níž je cílovým plevelem svízel přítula. A je nutné dodržet dávku na plochu.
21.02.2024vydrží mrazíky?
Zakladatel vlákna: Václav Šafránek | 15.02.2024Dobrý den,
dnes jsem na zahrádce zjistil, že mi již vyrazil česnek do světa. Záhon mám zamulčovaný na zkoušku slámou v nejteplejsí části, bukovým listím veprostřed a dřevěným uhlím na studené straně ve stínu. Dělám si takové pokusy :) Nejvíce vzešel na liistí a uhlí, ale pod slámou je jiná odrůda.
Ale chtěl jsem se zeptat, když vzešel tak brzy (minulý měsíc zase jiná odrůda o měsíc a půl později) , jestli není vhodné záhon zakrýt igelitem přes pár Uček. Děkuji za odpověď a přeji povedenou sezónu
Ne, to nedělejte, nějakých mínus dvacet naše česneky vydrží i po vzejití.
19.02.2024Rozmyslel jsem si to, zkušenost jak to zvládají se také hodí. Teprve začínám, druhou sezónu. Moc děkuji za odpověď. Mínus dvacet, to bych ale nečekal, dobře uklidňující :)
Dobrý den, já ho mám přikrytý bílou netkanou textilií, mám jí dát pryč aby se narovnal? Vyrazilo 12cm. Svítí sluníčko a je na něm 15°C.
21.02.2024Houbomilka
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 15.02.2024Dobrý den, v dotazu níže uvádíte, že postřik doporučujete aplikovat v nejbližších teplých dnech- platí i v případě, že česnek se teprve začíná vypichovat ? ( cca 1ks na 3m řádku) najde ho houbomilka i pod zemí, nebo pouze v nadzemní části ? dále zda je doporučujete postřik opakovat po 14 dnech(karate) ? Dokáže postřik zlikvidovat nakladené vajíčka, nebo pouze matku ? Děkuji za odpověď, JS
Česnek dokonce ani nemusí být vypíchaný a houbomilka si ho najde. Karate hubí pouze imaga, případně i vylíhlé larvy dokud se neprokoušou do rostliny. Opakovat postřik asi po dvou týdnech (podle počasí) je důležité.
15.02.2024Děkuji za odpověď. Předpokládám, že tedy ideálním termínem pro první posřík bude zítra, popř. v sobou ,kdy hlásí 12°c. pokud se nedostanu s traktorem na pole kvůli blátivému počasí, stačí aplikovat jeden postřik za 14 dní ? Pokud tomu správně rozumím, tak bych alespoň zlikvidoval larvy, ale ne matky, které letos na česneku škodu neudělají? za jak dlouho se prosím larvy po vykuklení zavrtají do hlíny, resp. kolik dní máme šanci je vyhubit? Děkuji za odpověď.JS
15.02.2024Vy se musíte zaměřit na likvidaci matek. Jak dlouho trvá vylíhlé larvě prokousat se do rostliny nevím, ale soudím, že je to v řádu desítek minut, maximálně několika málo hodin.
15.02.2024Dobrý den, děkuji za odpověď, ale musím se ještě doptat, jelikož jsem z toho zmatený. Proč je tedy důležité opakovat postřik za 14 dní? Doposud jsem si myslel, že je to kvůli tomu, že se vylíhnou larvy a jsou na česneku několik dní- a to je ta šance je zlikvidovat. Pokud je to v rámci hodin, jak říkáte, tak šance je zlikvidovat totálně tristní, jelikož už datum aplikace první dávky je loterie, natož druhé. Děkuji za osvětlení.JS
16.02.2024Právě proto, že je to loterie. Mouchy nevylétají naráz, ale v rozpětí několika dnů, podle počasí i týdnů.
17.02.2024Dobrý den, marně tedy hledám benefit v aplikaci postřiku, když i přes 2 dávky jsem schopen zahubit 20% houbomilky ( za předpokladu, že bude vylétavat 10dnů) a to pouze v případě, že odhadnu správný termín pro obě aplikace. Nesetkal jste se někdy např. s instalací odchytových pastí pro snazší rozpoznání pravého termínu pro aplikaci postřiku ? Děkuji , JS
19.02.2024S tím jsem se bohužel nesetkal. Třeba bude vědět někdo jiný.
19.02.2024Houbomilka
Zakladatel vlákna: František P. | 14.02.2024Dobrý den všem, také bych měl dotaz týkající se houbomilky. Jaký je Váš názor na termín aplikace postřiku vzhledem letošnímu počasí? Několik dní už je poměrně teplo (u nás přes den i nad 10°C), ale zatím jsem nezaznamenal, že by na to hmyz nějak reagoval. Nikdy jsem postřik takhle brzy neaplikoval, ale nerad bych to nějak podcenil, protože když jsem jeden rok aplikaci vynechal bylo napadení houbomilkou opravdu silné.
Děkuji za odpověď a pěkný den. S pozdravem František P.
Asi bych s postřikem začal v nejbližších dnech za pěkného slunečného počasí.
14.02.2024Houbomilka
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 14.02.2024Dobrý den, minulý rok jsme měl výskyt houbomilky, proto chci letos aplikovat postřik. Karate se Zeon technologii 5 CS stále uvádí, že je registrované proti houbomilky. Doporučil by jste právě Karate, nebo jiný postřik ? Ptát se na termín aplikace je asi předčasné ? (česnek se už začíná vypichovat) Děkuji. S pozdravem,JS
My sami problém s houbomilkou nemáme, tak ani nesledujeme v této věci aktuální možnosti chemické ochrany. Myslím si, že Karate se Zeon technologii 5 CS je dobrou volbou.
14.02.2024V jaké fázi začít bojovat s plevelem?
Zakladatel vlákna: Jiří Strnad | 13.02.2024Dobrý den, v česneku mám každoročně různé traviny (ježatku kuří nohu, částečně výdrol z obilí, ojediněle pýr). Ideální by bylo použití např. Targy, Fusilade, Garlandu, které jsou zde na fóru často zmiňovány. Ale kdy začít s aplikací, aby nebylo pozdě a zároveň nehrozilo poškození česneku? Je možné pak po aplikaci normálně pole pravidelně vláčet a kultivovat?
Díky všem za rady, ať se nám to letos povede.
Graminicidy (herbicidy k hubení trav) jsou listové herbicidy. Jednoleté trávy mohou být hubeny hned po vyklíčení, jakmile se objeví první listy. Pýr je vytrvalý, v zemi má oddenek, který má být také zničen, proto musí mít rostlina při aplikaci dostatečnou listovou plochu, kterou může herbicid přijmout. Výdrol ozimů se vláčením moc nezlikviduje, protože v té době už má poměrně silný kořenový systém, který rostlinu v zemi dobře kotví . Ježatka později klíčí a navíc postupně, tak můžete vyvláčet pouze první vzešlé rostliny. Ale obojí můžete s dobrým výsledkem likvidovat prstovou plečkou. Pýr vyplečkujete pouze částečně, je třeba dodělat ručně.
13.02.2024Průběh zimy
Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky | 12.02.2024Dobrý večer rád bych se zeptal jestli Česnek letošní průběh zimy nepoškodí neustálé srážky ,teplé počasí,podmacene pole. Může Česnek v takové půdě začít třeba zahnivat nebo se to může projevit jinak? Děkuji za odpověď.
Podobně jako většina suchozemských rostlin potřebuje i česnek v půdě vedle vody i vzduch. V době pomalých životních pochodů, což je teď, není nedostatek půdního vzduchu pro rostliny fatální. Ale stejně s tím nic neuděláme.
13.02.2024Mulčování hoblinami
Zakladatel vlákna: jaroslava kocova | 12.02.2024Dobrý den, jsem začátečník v pěstování ale napadlo mě aby nerostl plevel na zahonu pohazet to hoblinami co si o tom myslite? A další věc koupila jsem česnek na sadbu ze stranek topcesnek.cz cesnek se mi ale vubec nelíbí je vsechen vyschlý, žlutý a plesnivy a to i česnek který je určený na konzumaci. Na netu jsem nenašla žádnou recenzi na tyto stránky, tak jen zda nemáte nějaké zkušenosti o jaky česnek se vlastně jedná. V nabidce bylo nekolik druhu v popisu ale v krabici bylo vse nahazeno že nevim co je co. Děkuji za reakci
Mulčování hoblinami je dobrý nápad, usnadní Vám to další práci.
12.02.2024Díval jsem se na Vámi uvedené stránky. Text je starý minimálně deset let, není vůbec aktualizovaný; hned na úvodní stránce se chlubí stoprocentní kvalitou. Vaše zkušenost tomu neodpovídá. Sadba může být prodávána pouze v uzavřeném obalu s visačkou. Visačka musí povinně obsahovat tyto údaje: druh, odrůda, číslo partie, hmotnost nebo počet kusů, doba použitelnosti, dodavatel případně i rostlinolékařský pas (ten může být dodán i jiným způsobem, např. na faktuře). Z Vámi uvedeného, ale i podle nabídky na uvedených stránkách, je patrné, že se o sadbu nejedná, ale konzumní česnek je vydáván za sadbu. Říká se tomu klamání spotřebitele. Doporučuji Vám zásilku reklamovat u dodavatele a podat podnět ke kontrole Odboru osiv a sadby Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Předčasně zasazený Japo II
Zakladatel vlákna: Jakub Moravčík | 09.02.2024Dobrý den. Koupil jsem od vás v loni 3 cibule odrůdy Japo II, ale na webu přehlédl informaci, že se sadi na jaře a jako člověk zvyklý na to, že se česnek sadi na podzim, jsem jej zasadil 1.12.a teď se divím, že narozdil od dalších dvou odrůd ještě vůbec neleze. Zajímalo by mne, zda ještě vyroste, nebo jestli jsem tím předčasným zařazením o tuto odrůdu pro letošní rok přišel. Děkuji.
Udělal jste dobře, i těm tzv. jarním česnekům je líp v zemi než ve skladu. My je také sázíme na podzim a v odrůdové zkušebně ÚKZÚZ rovněž. Raší trochu později než většina ozimých odrůd.
11.02.2024Rizcore
Zakladatel vlákna: Erik Syrycansky | 08.02.2024Dobrý večer chtěl bych se zeptat na podzim sázeno použito rizcore mám aplikovat i na jaře? Kdy bude vhodná doba? Při aplikaci postřikem může být postřikan i Česnek a je potřeba zapravit do půdy? Děkuji S pozdravem
Pokud česnek na jaře nějakým způsobem vláčíte, pak je dobrý termín aplikace Rizocore před prvním vláčením a zavláčet ho. Pokud nevláčíte, mělo by to být v době, kdy už se prohřívá půda a před deštěm. Může se stát, že ne a ne zapršet, pak je třeba rozmíchat přípravek ve velkém množství vody a dostat ho do půdy zálivkou.
08.02.2024Brambory
Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek | 08.02.2024Zdravím môžu sa po cesnaku sadiť zemiaky je to vhodná predplodina alebo to platí len opačne že zemiaky sú vhodnou predplodiny pre cesnak
Česnek je dobrá předplodina, počítejte však s tím, že je třeba pod brambory pohnojit.
08.02.2024Česnek leze
Zakladatel vlákna: Miroslav Dvořák | 08.02.2024Dobrý den pane kozák měl bych dotaz mám od vás několik odrůd ozimého paličáku a díky vysokým teplotám mi začal česnek místy vylézat i 5 cm přemýšlím co s tím udělat aby mi při uhození dalších mrazu nezmrzl napadlo mě buď přisypat hlínou a nebo na políčka po házet slámu a zakrýt nebo si myslíte že je to zbytečné a česnek to přežije předem děkuji za odpověď Dvořák
Česnek to přežije. Aby zmrznul, musely by se opakovat mrazy z roku 2012. Ale nápad se slámou není špatný; ne snad proti mrazu, ale proti plevelům a nadměrnému vysychání.
08.02.2024Tento rok testujem zamulčovanie cesnaku porezanou slamou. Po skúsenostiach s mulčovaním iných plodín môžem potvrdiť významne menšie množstvo burín a zabránenie presychaniu pôdy. Otázka je, či v prípade cesnaku môže a do akej miery mulčovanie vytvoriť vhodné podmienky pre výskyt hubových ochorení...
08.02.2024Tož to otestujte. Moje dávná domněnka, že by se vytvořily podmínky pro rozvoj botrytidy, se na zkušenostech mnoha pěstitelů nepotvrdila.
09.02.2024Je to Houbomilka?
Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer | 06.02.2024Dobrý den,již třetí den je teplota u nás na Pardubicku větší jak 10 ° C .A je to ta Houbomilka?Nelétá ale skáče.
Foto snad pomůže.Ta potvora uprostřed.
Na fotkách není vidět skoro nic. Ale houmilka neskáče.
07.02.2024Skalka, BI
Zakladatel vlákna: Jaroslav Navrátil | 05.02.2024Připomínám se s dotazem z 21. 1. 18:47.
Hnojení
Zakladatel vlákna: David Urban | 30.01.2024Dobrý den pane Kozák ,chtěl jsem se zeptat ,jak hnojit na jaře česnek ? Sázel jsem v listopadu ,půda vyhnojena cereritem a posekanou tvávou. A teď od března začít jak? Mám hnojit krystalonem (start a pak plod a květ) jednou týdně nebo postačí suché hnojení ledkem? Co radíte? Jestli ledek,kolikrat do sklizně hnojit abych ho nespáli? Moc a moc děkuji za radu a přeji hezký den .
Krystalon start je asi trochu lepší než ledek vápenatý, samozřejmě i dražší. Plod a květ není třeba. Pokud budete používat Krystalon, tak ho můžete aplikovat asi v třítýdenním rozestupu, ledek třikrát až čtyřikrát. My sami používáme dvakrát ledek vápenatý, potom opakovaně postřik pětiprocentním roztokem močoviny. Naposledy po odhlávkování. Dusíkem sice nepřehnojíte, ale to co nespotřebuje česnek, skončí většinou ve spodní vodě. Takže s rozumem.
30.01.2024Dobrý den, kdy k aktuální "zimě" doporučujete první hnojení ledke m?Děkuji.JS
31.01.2024Otázka je předčasná. Před polovinou března to asi nebude.
31.01.2024Česnek neleze
Zakladatel vlákna: Libuše Hráčková | 29.01.2024Dobrý den , v druhé půlce listopadu sázený česnek stále neleze. Mám si s tím dělat hlavu nebo je ještě čas? Děkuji Liba
Kdyby lezl bylo by to špatně. Počkejte má čas.
30.01.2024Moja řeč.
30.01.2024Odroda Valko
Zakladatel vlákna: Jozef Sisak | 26.01.2024Pozdravujem . Viem že sa zaoberate len vlastnymi odrodami ale aj napriek tomu či by ste mi nepomohli aspoň radou či informaciou aby som ziskal vzorku starej Slovenskej odrody Valko .
Neporadím Vám. Existenci této odrůdy jsem nezaznamenal.
30.01.2024Ďakujem . Len tutoinformaciu som zachytil : <strong style="font-family: Lato; font-size: 9.75pt; color: rgb(33, 33, 33); text-decoration-line: inherit; white-space: pre-wrap; background-color: initial; -webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: border-box;">Valko<p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;">Odroda Valko, vyšľachtená slovenskou firmou VÚZ s.r.o. Nové Zámky, bola v štátnych odrodových skúškach skúšaná na DUS. Neskorá odroda zimného paličiaka, vhodná na priamy konzum a skladovanie. Rastliny sú stredne vysoké až vysoké, s polovzpriamenými, slabo prevísajúcimi, stredne širokými až širokými a stredne dlhými listami, stredne až tmavo zelenej farby, so stredným a. silným osrienením, s dlhým kvetným stvolom, s vysokým počtom malých pacibuliek. Cibuľa je stredná až veľká, guľovitého tvaru, pevná, s pravidelným usporiadaním strúčikov. Základná farba vonkajších sukníc je smotanová bez škvŕn, s hnedými žilkami. Strúčiky sú stredne veľké až veľké, s hnedými suknicami s druhotným fialovým zafarbením. <span style="text-decoration-line: inherit; background-color: initial; box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;">Zdroj: Schmidt, Jan a kol. 1964. <span style="text-decoration-line: inherit; background-color: initial; box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"><em style="box-sizing: border-box;">Povolené odrůdy zelenin</em><span style="text-decoration-line: inherit; background-color: initial; box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;">. Praha: SZN. 175, [8] s.<p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"> <p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"><em style="box-sizing: border-box;">Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre</em><p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"><em style="box-sizing: border-box;">Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková</em><p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 9.75pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;"><em style="box-sizing: border-box;">Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková</em><p dir="ltr" class="CDt4Ke zfr3Q" style="box-sizing: border-box; font-variant-ligatures: none; margin-top: 12px; outline: none; position: relative; text-decoration-line: inherit; color: rgb(33, 33, 33); font-size: 11pt; font-family: Lato, sans-serif; line-height: 1.6667; white-space: pre-wrap;"><span style="box-sizing: border-box; font-size: 7.5pt; font-variant-ligatures: normal; font-variant-numeric: normal; font-variant-east-asian: normal; vertical-align: baseline;">Publikované: 2012-09-03
01.02.2024Pokazil jsem co se dalo.
Zakladatel vlákna: Šmejkal Jan | 21.01.2024Dobrý den, jsem zahrádkář začátečník. Poprvé chci sázet česnek a pokazil jsem co se dalo. Koupil jsem (velice pozdě) odrůdy Karel IV malý a Slavín II. 1. chyba - sázím pozdě - je půlka ledna. 2. chyba - mořeno v Sulce více než 12 hodin (nedostal jsem se bohužel do garáže dříve). 3. chyba - když jsem česnek vytáhl ze Sulky a chtěl rychle sadit, tak půda byla zmrzlá na kost (nechápu, že mě to nenapadlo), ani vidlemi jsem ji nepropíchl... oteplit se má za pár dní, takže jsem česnek rozložil na krabice v garáži a nechávám schnout.
Pár stroužků česneku mi zůstalo, takže můžu namořit znovu. Uvažuji, zda zasadit na zkoušku i ten původní přemořený a také případný nově namořený a viděl bych rozdíly. Mám však malou zahradu a místa málo, tak musím pečlivě vážit, co zasadait a co ne :-) Moc děkuji za Vaše rady, jak nejlépe vyřešit tuto mnou zaviněnou situaci. S přátelským pozdravem Šmejkal Jan
Kdo nic nedělá, nic nepokazí, kdo nic nepokazí, bude pochválen, kdo je pochválen bude povýšen, kdo je povýšen, nic nedělá ... Více než 12 hodin může být 13, ale taky třeba 30. Pokud se to blíží spíš k té třicítce, považuji výsadbu za zbytečnou. Pokud by to bylo blízko ke třináctce, můžete zkusit vysadit. Zda sadba přežila, poznáte brzy podle kontroly nově namořené. Pokud nevzejde nebo vzejde mizerně, máte ještě dost času využít danou plochu pro jinou zeleninu. A v Sulce mořte jenom dvě hodiny.
21.01.2024Skalka
Zakladatel vlákna: Antonín Tesař | 19.01.2024Dobrý den, v loňském roce se v seznamu Vašich odrůd objevila nová odrůda česneku Skalka, najednou se však ztratila. Existuje či ne? Jaký je její skutečný stav. V nabídkách jiných subjektů ji zaznamenávám, proč tedy ne u jejich autorů? Budou nějaké další nové odrůdy?
V poslední naší nabídce se objevily novinky Skalka a Matinka. Obě existují a letos budou v nabídce zas. Máte pravdu, že v rubrice odrůdy zatím nejsou uvedeny, a myslím si, že se tam objeví až po nové sklizni, protože už asi není k dispozici žádný materiál na fotografie.
21.01.2024Dobrý den, Skalku se mi podařilo na podzim zakoupit a červeno-fialově zbarvené stroužky jsou velmi pěkné i chuť je velmi dobrá. Chci se zeptat čím je tato odrůda zajímavá, nebo jakou vlastnost byste u ní vyzdvihl ?
21.01.2024Ještě jsem si všiml podané žádosti o registraci nové odrůdy pod předběžným označením BI. Chápu, že je asi ještě dost předčasné představovat odrůdu, která je teprve na začátku registrace, ale mohl byste nastínit alepsoň základní údaje podzimní / jarní, paličák / nepaličák, vlastnost, která byla cílem šlechtění ? Děkuji.