Dobrý den pane Kozáku, Nevíte proč mi česnek začal mistama usychat a je zakrslý? Děkuji za cenou radu.
Jan Kozák
Vypadá to na Fusarium. Takto postižené pole jsem ještě neviděl, ale pan Ing. Rod o takových porostech na přednáškách mluvil.
31.05.2024
Choroba česneku
Zakladatel vlákna: Petr Komárek | 30.05.2024
Dobrý dne pane Kozáku, dokážete určit, co se to za chorobu pustilo do mého nepaličkáku (neznámé odrůdy), který pěstuji již roky bez větších problémů. Sázeno koncem října, mořeno v sulce. Hned vedle asi 1 metr od poškozeného nepaličáku, mám i paličák (Rusák), který zatím vypadá dobře, ještě jsem ho nezkoušel vyrýt, abych zkontroloval i palici pod zemí. Asi před měsícem začaly některé rostliny lehce žloutnout, což se zhoršovalo, tak jsme dnes asi 50 rostlin vyryl včetně okolní hlíny a vyhodil. Na hlíně hned u rostliny a na na palici samotné jsou zelené bílé fleky nějaké "plísně" či hniloby. Dva vizuelně lepší jsem rozřízl, a tvořící se stroužky zatím asi zasaženy nejsou, ikdyž u těch hodně poškozených asi už i stroužky budou špatné (netestoval jsem). Při výsadbě pod patu Cererit a v březnu házím jen ledek. Žádné jiné hnojiva či postřiky (krom na mouchu) nedávám. Má smysl ještě nyní aplikovat např. postřik Ortiva na poškozené nepaličáky?
Děkuji
Jan Kozák
Nevím. Tipuji to na Fusarium , Botrytis nebo Sclerotium. Zajímavější by byl řez špatné cibule, z té dobré nic nevyzkoumáme. Penicillium (modrozelená plíseň) je tam až druhotně. Žádnou chemii nezkoušejte; nic nepomůže.
30.05.2024
Petr Komárek
Děkuji za vaši reakci. Zde jen informativně přidávám ještě fotky výrazně poškozeného kusu, ale asi nic dalšího vám to nenapoví...
31.05.2024
Jan Kozák
Viděl bych to na Fusarium.
31.05.2024
Dotaz na chorobu
Zakladatel vlákna: Pavel Hynek | 30.05.2024
Dobrý den v česnekovém porostu se mi vytvořily dvě hnijící kola , a proto vás žádám o radu, co je to za chorobu a jak správně postupovat.
Jan Kozák
Háďátko jak Brno. Napadené rostliny je třeba vytrhat a likvidovat, ale nepatří do kompostu ani do obecního biologického odpadu. Stejně naložit po sklizni i s natí zdánlivě nenapadených rostlin. Po sklizni bude dobré zapravit na tento pozemek dusíkaté vápno, bude-li sucho, tak zalít, a je-li pozemek malý, přikrýt fólií, nebo velký pozemek uválet. V žádném případě si nevybírat z tohoto porostu novou sadbu.
30.05.2024
Pavel Hynek
Děkuji za odpověď už jsem si myslel , že je to bílá sklerociová hniloba.
31.05.2024
Hniloba?
Zakladatel vlákna: Tomáš Mazur | 29.05.2024
Zdravím, zajímalo by mě zda se jedná jo hnilobu. Jak česnek tak cibule má stejné příznaky. Ve fotkách je i vyfocena cibule.
Jan Kozák
Jsem trochu (ale jen trochu) na rozpacích, bude-li to botrytida nebo bílá sklerociová hniloba. Přikláním se k té druhé, tedy horší variantě.
29.05.2024
Tomáš Mazur
Děkuji za odpověď toho jsem se obával. Zajímavé je že na té zahradní pěstujeme cibuli a sem tak i česnek spousty let samozřejmě plodiny měníme aby par let nebyla stejná věc na jednom místě. A letos se stane tohle sadbu česneku používám vždy svoji. Jen kupují sazečku cibule. Nebo je možnost i šíření vzduchem? Vím že ve vesnici někteří stim mají problémy. Ale od nich jsem nikdy nic nebral ani neberu odnikud třeba kompost.
30.05.2024
Jan Kozák
Jedna z možností, jak se k Vám Sclerotium dostalo, je ze sazečky cibule. A mohlo to být už před lety. Vzduchem se nešíří, často vodou při záplavách.
30.05.2024
Václav Šafránek
a co mořit cibuli sazečku též v sulce? Ani mně to nenapadlo, ale asi by to bylo také vhodné. Nevím jestli to působí i na sklerocium, ale i tak
31.05.2024
Jan Kozák
Ne, Sulka působí pouze na roztoče vlnovníka česnekového.
31.05.2024
Velká krabička- jaké byly na podzim 2023 odrůdy
Zakladatel vlákna: dav strebl | 29.05.2024
Dobrý den, na podzim roku 2023 jsme obdrželi produkt. Potřebovali bychom dohledat, které odrůdy obsahovala. Při minulém objednání byla část odrůd jiná. Např. v loňském roce nebyl v krabičce Záhorský II. Děkuji za reakci Štrébl D.
Hořká sůl
Zakladatel vlákna: Jurda Josef | 29.05.2024
Dobrý den, můžu použít hořkou sůl jako postřik na list? Samozřejmě uvažuji až po západu slunce. Kolik gramů na litr? Děkuji za odpověď. Jurda J.
Jan Kozák
Dělal bych jednoprocentní roztok, tedy deset gramů na litr.
29.05.2024
Plíseň
Zakladatel vlákna: Vladimír Juřík | 29.05.2024
Dobrý den. Chci se zeptat,zda můžu preventivně postříkat česnek proti plísni postřikem co je na fotce. Děkuji.
Jan Kozák
Neekologické, neekonomické, nesmyslné. Žádná choroba ze skupiny plísní česnek nenapadá. Přípravek si nechte na cibuli, brambory, rajčata, okurky.
29.05.2024
hniloba? Další příklad
Zakladatel vlákna: Václav Šafránek | 28.05.2024
Dobrý den,
nejspíše se to dá dohledat ve starších příspěvcích, ale řekl jsem si čím více příkladů, tím lépe a proto bych chtěl přidat své fotky a poprosil bych Vás o potvrzení, nejspíše se jedná o hnilobu. Na pár rostlinách jsem našel i chodbičky od červíka ve stonku nad zemí, ale řekl bych, že to není hlavní problém a fotku nemám.
Celou sezónu mně trápilo žloutnutí listů a nyní na jedné odrůdě ze dvou jsou listy již v takovém stavu, že rostlina nemá již žádné zdravé. Před necelým týdnem začala tato odrůda (bjetin) vyhánět na květ. Vytrhal jsem pár rostlin a ty žluté až nahoru jsou na fotkách. Je to tedy choroba od kořenů a nebo problém s výživou a odumřelé listy prostě dole ve vlhku shnijí? A jěště bych se chtěl zeptat jestli se dá mezi sezónami udělat nějaká prevence. Pěstuji na stejném pozemku, akorát obměním část půdy z kompost.
Děkuji za posouzení a přeji ať se daří
Jan Kozák
Přesné určení choroby by udělala diagnostická laboratoř. Vzhledem k tomu, že je na rostlině stále většina kořenů živých, soudím, že nejde o bílou sklerociovou hnilobu, ale o botrytidu. Je to sice lepší, ale taky žádné štěstí. Mozaika na rostlinách je manifestační projev virózy; s tím si těžkou hlavu dělat nemusíte. Problémem nejsou ani "prasklé obaly"; to je normální důsledek odumření prvního listu. V jednom řezu (sedmé foto) je patrné poškození asi od vrtalky pórové. Další pěstování na tomto pozemku je dost rizikové. Snad by mohla po sklizni pomoci dezinfekce půdy dusíkatým vápnem a při další výsadbě použití přípravku Rizocore.
28.05.2024
Václav Šafránek
Děkuji za odpověď. Vápnil jsem, ale asi jen lehce před touto sezónou nehašeným vápnem. Přemýšlím nad tím, zda bych si zvládl vykoumat něco s horkou párou. Viděl jsem, že nějaká průmyslová zařízení existují a byla by to zajímavá alternativa k tomu vápnění.
28.05.2024
Jan Kozák
Propaření půdy jsem neuvedl, ačkoliv ho sami používáme. Určitě by pomohlo, ale musel by ho někdo ve Vaší blízkosti mít a být ochoten takovou službu udělat. Dezinfekce půdy nehašeným vápnem má jen mizivý účinek.
29.05.2024
Václav Šafránek
A mohu se zeptat jěště tedy na zkušenosti s touto technologií, nebo spíše jak to funguje. Pochopil jsem že záhon se zakreje plachtou a pod ní se pouští pára. To stačí na prohřátí dostatečného sloupce půdy?
Děkuji
29.05.2024
Jan Kozák
Je to skutečně tak, ale trvá to hodně dlouho, než se půda řádně prohřeje do patřičné hloubky.
31.05.2024
Více květů z jedné rostliny
Zakladatel vlákna: Kristýna Procházková | 27.05.2024
Dobrý den, prosím co by to mohlo znamenat nebo znacit? Z jedné sádrové rostliny nám vykveta víc květů, ale každý květ z jednoho nového stroužků. Děkuji
Jan Kozák
Jedná se o fyziologickou poruchu, její příčina známá není. Přitom se stroužky znovu dělí na menší. Sadbu z těchto rostlin nepoužívejte.
28.05.2024
Kristýna Procházková
A bude z toho nějaká úroda? Nebo je už rovnou vytrhat? Děkuji
28.05.2024
Jan Kozák
Úroda bude dobrá, cibule narostou velké, budou mít však hodně menších stroužků.
28.05.2024
Příznak choroby
Zakladatel vlákna: Václav Vidner | 27.05.2024
Dobrý den pane Kozák, prosím o radu, zasílám fotku listů a celku odrůdy Rusinka, loni byla nádherná, letos se jí nějak moc nedaří. Lze jí ještě nějak pomoci? Letos 2x stříkáno močovinou na list. Můžete prosím říct o co se jedná? Moc děkuji. Vidner.
Jan Kozák
Jedná se o manifestační projev virózy, s tím nic nenaděláte.
28.05.2024
Václav Vidner
Dobrá, děkuji za odpoveď
30.05.2024
Sklizeň
Zakladatel vlákna: František Dobrota | 27.05.2024
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda se již blíží sklizeň? Paličák je odrůda Vekan a nepaličák Japo II viz foto. Sázeno na podzim. Díky
Jan Kozák
Sklizeň se stále blíží, ale ještě je dost daleko. Vekan nebude dřív než za tři týdny, Japo ještě později. Vekan odhlávkujte, odvděčí se Vám za to většími cibulemi.
27.05.2024
František Dobrota
Děkuji za odpověď, jak nejspolehlivěji poznám dobu sklizně u těchto odrůd? Mám dnes ještě naposledy přihnojit, nebo je to již pozdě?
27.05.2024
Jan Kozák
Vekan už nehnojte, Japo II ještě dusík využije. Vekan skliďte při pěti dužnatých listech (mohou býti žluté), Japo II se začne pokládat.
28.05.2024
Pěstování česneku na terase
Zakladatel vlákna: Šedinová Kristýna | 25.05.2024
Dobrý den pane Kozáku, jakou odrůdu byste mi doporučil pro pěstování na terase? Truhlíky samozavlažovací nebo klasické? Děkuji
Jan Kozák
Odrůdu volte podle toho, k čemu budete česnek pěstovat. Pokud chcete vypěstovat normální zralé cibule, volte odrůdy s menším olistěním, které můžete sázet hustěji; to by byl Vekan nebo Skalka. Pokud ho chcete sklízet za zelena pro konzumaci celých rostlin, volte odrůdy rané s mohutnějším olistěním, tedy Lukan nebo Bjetin. K truhlíkům se vyjádřit nedovedu, ale myslím si, že je to jedno. Já jsem pěstoval česnek v technickém izolátu v nádobách a používal jsem litr a půl substrátu na jednu rostlinu. Pan Ing. Havránek, dej mu pánbu věčnou slávu, dával česnekům substrátu něco kolem půl litru.
25.05.2024
Odumírání rostlin
Zakladatel vlákna: Michal Matyáš | 24.05.2024
Dobrý den, měl bych pár dotazů… U až doposud krásné nežloutnoucí Rusinky mi začalo během pár dnů odcházet několik rostlin, chtěl bych poprosit o určení choroby a možnosti nápravy a zda rostliny, které ještě nejsou v takto špatném stavu (viz foto) raději preventivně odstranit. Druhy vytrhnutý je Havran, který je však velmi špatný již od jara, nyní se začíná mírně vzchopovat.. předpokládám stejný problém jako u Rusinky..? Mořeno sulkou, na podzim a na jaře použit rizocore, hnojeno ledkem a síranem, močovina na list aplikována zatím 2x na třetí postřik se chystám v nejbližších dnech. Jak postupovat, abych odumírání co nejvíce zastavil a zachránil alespoň část sklizně? Janko a Havel bez obtíží.
Moc děkuji, S pozdravem Michal Matyáš
Jan Kozák
Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu. Ale tu nezastavíte. Všechny žloutnoucí rostliny odstraňte, zbytek skliďte předčasně, tedy hned jakmile budou cibule ostatečně velké. A rychle vysušit.
25.05.2024
Sklizeň Rusinka
Zakladatel vlákna: Jiŕina Simajchlová | 24.05.2024
Poprve zasadila různé odrůdy česneku, koupené u vás, abych zjistila co zde jde nejlépe. Sadba mořena zasazena v zimě. Záhon starý koňský trus smíšený s hlínou. Část růstu používán mulč. Jsem překvapena, jak je česnek veliký a vitální, téměř všechny odrůdy mimo Havran. Dokonce ani krupobití velikosti 1 cm mu neuškodilo. Zda ten růst jde jen do listové časti, nebo i do stroužků se uvidí. Dotaz: jak dlouho čekat se sklizní. Přední řada Rusinka.
Jan Kozák
Správná doba sklizně paličáků je v době, kdy má cibule ještě čtyři obalové suknice (slupky). Pozná se to i na rostlině na záhoně, ta má v té době pět dužnatých listů. Mohou být i žluté, ale ne suché. Předpokládám, že to bude letos už na začátku července.
25.05.2024
Jiŕina Simajchlová
Moc děkuji za odpověď. Jako test jsem vytáhla dvě rostliny. Všechny přerostlé česneky mají moc listů a výhonky se již začaly stalčet dolů. Listů 6-7, ale cibule vypadá jen jedna. Co je příčinou? Moc pohnojeno, sadba blízko sebe či příliš brzo vytáhlé?
29.05.2024
Jan Kozák
Cibule je samozřejmě jen jedna, ale je rozdělena na stroužky. Pokud se cibule nedělí, tak ani nevytvoří květní stvol. A to není Váš případ. Květenství je třeba co nejdříve odstraňovat.
29.05.2024
Jiŕina Simajchlová
Děkuji za informaci, jsem zvědavá jak bude česnek vypadat za měsíc.
30.05.2024
Nový česnek RUSINKA
Zakladatel vlákna: Severa Zdeněk | 24.05.2024
Zasílám v příloze foto Vašeho nového česneku RUSINKA-první čtyři řady zleva. Zatím vypadá velmi dobře, příště musím zvětšit rozestupy.
Co s tim cesnekem je?
Zakladatel vlákna: Josef Dvoracek | 24.05.2024
Dobry den, chtych Vas pozadat o radu. Cim muze byt cesnek napaden ? jedna se o certifikovanou sadbu, pred sadbou neprobehlo moreni cesneku. Cesnek je pestovan na miste kde zahradka byla obnovena cca po 10-12 letech, tech 10-12 let tam rostla jenom trava. Pod cesnek nebylo pouzito zadne hnojivo. na pozdim cesnek vypadal v pohode, ale ted behem posledniho mesice zacal zloutnout od spoda, spodni listy zasychaji, kazda rostlinka je jinak vysoka, nektera vypada jak zakrnela a zavada, nektere kusy jiz jdou do kvetu. Zavadle roztlinky jdou strasne lehce vytahnout a nemaji koren a vypadaji silene, viz fotografie. Jde s tim neco delat a nejak to zachranit? dekuji
Marie Pichová
Problém mi přijde dost podobný tomu mému. Stejná situace, česnek na pozemku nikdy nebyl, sadba certifikovaná a dokonce i mořená, jen rostliny jsou poměrně mohutné a až na výjimky stejně vysoké. Obávám se toho nejhoršího (sklerocium), ale kdo ví... Zítra dodám fotky porostu.
24.05.2024
Plíseň
Zakladatel vlákna: Marie Pichová | 23.05.2024
Dobrý den, máme od Vás sadbu odrůdy Janko. Česnek až do nedávna nevykazoval žádné známky problému. Porost krásně narost a rostliny jsou poměrně mohutné. Bohužel v poslední době začali usychat spodní listy a při kontrole jsme zjistili, že vrchní obaly česneku jsou plesnivé a jakoby zahnívají. Česnek pěstujeme v těžších jílovitých půdách. V kořenového systému lezou malí červíci, ale myslím si, že se jedná o drátovce. Chtěla bych poprosit o radu, o co se jedná? Je možné porost ještě nějak zachránit? Děkuji
Jan Kozák
Tady je hodně možností. Ještě bych prosil fotky porostu.
24.05.2024
Marie Pichová
Zasílám fotky porostu, ale po dnešním vytažení pár rostlin je mi to asi jasné. Má smysl zkusit nechat pár nejlepších rostlin a zkusit je dopěstovat?
25.05.2024
Jan Kozák
Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu. Napadené rostliny vytrhejte a zlikvidujte. Nepatří na kompost ani do obecního biologického odpadu. Ostatní česnek předčasně skliďte (až budou dostatečně velké cibule) a co nejrychleji usušte. Posklizňové zbytky rovněž likvidujte.
25.05.2024
Lze ovlivnit štiplavost česneku?
Zakladatel vlákna: Bohdana Kloudová | 20.05.2024
Dobrý den, dá se zvýšit štiplavost česneku nějakým hnojením?
Jan Kozák
Pro štiplavost je zcela zásadní síra. Pokud byste je chtěla přidat ještě letos, musela byste zvolit listovou výživu s jejím vyšším obsahem.
22.05.2024
Houbomilka
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 20.05.2024
Dobrý den, v letošním roce mám velkou část úrody napadlou houbomolkou. Mohl bych v příštím roku použít Přípravek Movento 100sc, který je určen i do česneku ?(na třásněnku). V popisu( viz foto) je uvedeno, že se jedná o foliární insekticid k hubení savých škůdců. Pokud bych tedy použil tento přípravek ještě před náletem houbomilky, mohlo by to mít efekt? S běžně dostupnými přípravky jako je Karate Zeon apod nemám dobrou zkušenost- ale možná jsem jen netrefil správnou dobu aplikace, což pokud bych mohl použít přípravek Movento preventivně dost zvyšuje moje šance proti tomuto otravnému stvoření. Velice děkuji za odpověď.
Jan Kozák
Nevím, tento přípravek neznám.
25.05.2024
Odrůdy+skladovatelnost
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 20.05.2024
Dobrý den, dokážete prosím rozluštit podle foto 1 a 2, jaká odrůda je Rusinka a která Janko? (foto 1- rostlina světlejší listy, menší;,foto 2- listy zelené, stvol jasně zelený, vyšší). Druhý dotaz bych měl na skladovatelnost odrůdy Bjetin- v minulých letech nebyl problém, aby česnek vydržel do další sklizně. Česnek z minulého roku ale tak dlouho nevydržel- napadlo mě, zda to nemůže mít neuzavřená cibule, ze které vyrůstají další lístky (foto 3)- minulý rok jsem to zpozoroval na velké části úrody, stejně, jako letos. Popř. co prosím nejvíc ovlivňuje skladovatelnost.Děkuji.JS
Jan Kozák
Jednička Janko, dvojka Rusinka. Bjetin tohle skutečně umí. Některý rok vydrží do nového. jiný rok je v únoru na vyhození. Ale nevím proč. Vyrůstající lístky v paždí listů jsou prodloužené špičky stroužkových suknic; pochybuji, že by měly negativní vliv na skladovatelnost.
Dotaz nebo odpověď je možné přidat po přihlášení.
Zakrslý česnek
Zakladatel vlákna: František Dlouhý | 31.05.2024Dobrý den pane Kozáku, Nevíte proč mi česnek začal mistama usychat a je zakrslý? Děkuji za cenou radu.
Vypadá to na Fusarium. Takto postižené pole jsem ještě neviděl, ale pan Ing. Rod o takových porostech na přednáškách mluvil.
31.05.2024Choroba česneku
Zakladatel vlákna: Petr Komárek | 30.05.2024Dobrý dne pane Kozáku, dokážete určit, co se to za chorobu pustilo do mého nepaličkáku (neznámé odrůdy), který pěstuji již roky bez větších problémů. Sázeno koncem října, mořeno v sulce. Hned vedle asi 1 metr od poškozeného nepaličáku, mám i paličák (Rusák), který zatím vypadá dobře, ještě jsem ho nezkoušel vyrýt, abych zkontroloval i palici pod zemí. Asi před měsícem začaly některé rostliny lehce žloutnout, což se zhoršovalo, tak jsme dnes asi 50 rostlin vyryl včetně okolní hlíny a vyhodil. Na hlíně hned u rostliny a na na palici samotné jsou zelené bílé fleky nějaké "plísně" či hniloby. Dva vizuelně lepší jsem rozřízl, a tvořící se stroužky zatím asi zasaženy nejsou, ikdyž u těch hodně poškozených asi už i stroužky budou špatné (netestoval jsem). Při výsadbě pod patu Cererit a v březnu házím jen ledek. Žádné jiné hnojiva či postřiky (krom na mouchu) nedávám. Má smysl ještě nyní aplikovat např. postřik Ortiva na poškozené nepaličáky?
Děkuji
Nevím. Tipuji to na Fusarium , Botrytis nebo Sclerotium. Zajímavější by byl řez špatné cibule, z té dobré nic nevyzkoumáme. Penicillium (modrozelená plíseň) je tam až druhotně. Žádnou chemii nezkoušejte; nic nepomůže.
30.05.2024Děkuji za vaši reakci. Zde jen informativně přidávám ještě fotky výrazně poškozeného kusu, ale asi nic dalšího vám to nenapoví...
Viděl bych to na Fusarium.
31.05.2024Dotaz na chorobu
Zakladatel vlákna: Pavel Hynek | 30.05.2024Dobrý den v česnekovém porostu se mi vytvořily dvě hnijící kola , a proto vás žádám o radu, co je to za chorobu a jak správně postupovat.
Háďátko jak Brno. Napadené rostliny je třeba vytrhat a likvidovat, ale nepatří do kompostu ani do obecního biologického odpadu. Stejně naložit po sklizni i s natí zdánlivě nenapadených rostlin. Po sklizni bude dobré zapravit na tento pozemek dusíkaté vápno, bude-li sucho, tak zalít, a je-li pozemek malý, přikrýt fólií, nebo velký pozemek uválet. V žádném případě si nevybírat z tohoto porostu novou sadbu.
30.05.2024Děkuji za odpověď už jsem si myslel , že je to bílá sklerociová hniloba.
31.05.2024Hniloba?
Zakladatel vlákna: Tomáš Mazur | 29.05.2024Zdravím, zajímalo by mě zda se jedná jo hnilobu. Jak česnek tak cibule má stejné příznaky. Ve fotkách je i vyfocena cibule.
Jsem trochu (ale jen trochu) na rozpacích, bude-li to botrytida nebo bílá sklerociová hniloba. Přikláním se k té druhé, tedy horší variantě.
29.05.2024Děkuji za odpověď toho jsem se obával. Zajímavé je že na té zahradní pěstujeme cibuli a sem tak i česnek spousty let samozřejmě plodiny měníme aby par let nebyla stejná věc na jednom místě. A letos se stane tohle sadbu česneku používám vždy svoji. Jen kupují sazečku cibule. Nebo je možnost i šíření vzduchem? Vím že ve vesnici někteří stim mají problémy. Ale od nich jsem nikdy nic nebral ani neberu odnikud třeba kompost.
30.05.2024Jedna z možností, jak se k Vám Sclerotium dostalo, je ze sazečky cibule. A mohlo to být už před lety. Vzduchem se nešíří, často vodou při záplavách.
30.05.2024a co mořit cibuli sazečku též v sulce? Ani mně to nenapadlo, ale asi by to bylo také vhodné. Nevím jestli to působí i na sklerocium, ale i tak
31.05.2024Ne, Sulka působí pouze na roztoče vlnovníka česnekového.
31.05.2024Velká krabička- jaké byly na podzim 2023 odrůdy
Zakladatel vlákna: dav strebl | 29.05.2024Dobrý den, na podzim roku 2023 jsme obdrželi produkt. Potřebovali bychom dohledat, které odrůdy obsahovala. Při minulém objednání byla část odrůd jiná. Např. v loňském roce nebyl v krabičce Záhorský II. Děkuji za reakci Štrébl D.
Hořká sůl
Zakladatel vlákna: Jurda Josef | 29.05.2024Dobrý den, můžu použít hořkou sůl jako postřik na list? Samozřejmě uvažuji až po západu slunce. Kolik gramů na litr? Děkuji za odpověď. Jurda J.
Dělal bych jednoprocentní roztok, tedy deset gramů na litr.
29.05.2024Plíseň
Zakladatel vlákna: Vladimír Juřík | 29.05.2024Dobrý den. Chci se zeptat,zda můžu preventivně postříkat česnek proti plísni postřikem co je na fotce. Děkuji.
Neekologické, neekonomické, nesmyslné. Žádná choroba ze skupiny plísní česnek nenapadá. Přípravek si nechte na cibuli, brambory, rajčata, okurky.
29.05.2024hniloba? Další příklad
Zakladatel vlákna: Václav Šafránek | 28.05.2024Dobrý den,
nejspíše se to dá dohledat ve starších příspěvcích, ale řekl jsem si čím více příkladů, tím lépe a proto bych chtěl přidat své fotky a poprosil bych Vás o potvrzení, nejspíše se jedná o hnilobu. Na pár rostlinách jsem našel i chodbičky od červíka ve stonku nad zemí, ale řekl bych, že to není hlavní problém a fotku nemám.
Celou sezónu mně trápilo žloutnutí listů a nyní na jedné odrůdě ze dvou jsou listy již v takovém stavu, že rostlina nemá již žádné zdravé. Před necelým týdnem začala tato odrůda (bjetin) vyhánět na květ. Vytrhal jsem pár rostlin a ty žluté až nahoru jsou na fotkách. Je to tedy choroba od kořenů a nebo problém s výživou a odumřelé listy prostě dole ve vlhku shnijí? A jěště bych se chtěl zeptat jestli se dá mezi sezónami udělat nějaká prevence. Pěstuji na stejném pozemku, akorát obměním část půdy z kompost.
Děkuji za posouzení a přeji ať se daří
Přesné určení choroby by udělala diagnostická laboratoř. Vzhledem k tomu, že je na rostlině stále většina kořenů živých, soudím, že nejde o bílou sklerociovou hnilobu, ale o botrytidu. Je to sice lepší, ale taky žádné štěstí. Mozaika na rostlinách je manifestační projev virózy; s tím si těžkou hlavu dělat nemusíte. Problémem nejsou ani "prasklé obaly"; to je normální důsledek odumření prvního listu. V jednom řezu (sedmé foto) je patrné poškození asi od vrtalky pórové. Další pěstování na tomto pozemku je dost rizikové. Snad by mohla po sklizni pomoci dezinfekce půdy dusíkatým vápnem a při další výsadbě použití přípravku Rizocore.
28.05.2024Děkuji za odpověď. Vápnil jsem, ale asi jen lehce před touto sezónou nehašeným vápnem. Přemýšlím nad tím, zda bych si zvládl vykoumat něco s horkou párou. Viděl jsem, že nějaká průmyslová zařízení existují a byla by to zajímavá alternativa k tomu vápnění.
Propaření půdy jsem neuvedl, ačkoliv ho sami používáme. Určitě by pomohlo, ale musel by ho někdo ve Vaší blízkosti mít a být ochoten takovou službu udělat. Dezinfekce půdy nehašeným vápnem má jen mizivý účinek.
29.05.2024A mohu se zeptat jěště tedy na zkušenosti s touto technologií, nebo spíše jak to funguje. Pochopil jsem že záhon se zakreje plachtou a pod ní se pouští pára. To stačí na prohřátí dostatečného sloupce půdy?
29.05.2024Děkuji
Je to skutečně tak, ale trvá to hodně dlouho, než se půda řádně prohřeje do patřičné hloubky.
31.05.2024Více květů z jedné rostliny
Zakladatel vlákna: Kristýna Procházková | 27.05.2024Dobrý den, prosím co by to mohlo znamenat nebo znacit? Z jedné sádrové rostliny nám vykveta víc květů, ale každý květ z jednoho nového stroužků. Děkuji
Jedná se o fyziologickou poruchu, její příčina známá není. Přitom se stroužky znovu dělí na menší. Sadbu z těchto rostlin nepoužívejte.
28.05.2024A bude z toho nějaká úroda? Nebo je už rovnou vytrhat? Děkuji
28.05.2024Úroda bude dobrá, cibule narostou velké, budou mít však hodně menších stroužků.
28.05.2024Příznak choroby
Zakladatel vlákna: Václav Vidner | 27.05.2024Dobrý den pane Kozák, prosím o radu, zasílám fotku listů a celku odrůdy Rusinka, loni byla nádherná, letos se jí nějak moc nedaří. Lze jí ještě nějak pomoci? Letos 2x stříkáno močovinou na list. Můžete prosím říct o co se jedná? Moc děkuji. Vidner.
Jedná se o manifestační projev virózy, s tím nic nenaděláte.
28.05.2024Dobrá, děkuji za odpoveď
30.05.2024Sklizeň
Zakladatel vlákna: František Dobrota | 27.05.2024Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda se již blíží sklizeň? Paličák je odrůda Vekan a nepaličák Japo II viz foto. Sázeno na podzim. Díky
Sklizeň se stále blíží, ale ještě je dost daleko. Vekan nebude dřív než za tři týdny, Japo ještě později. Vekan odhlávkujte, odvděčí se Vám za to většími cibulemi.
27.05.2024Děkuji za odpověď, jak nejspolehlivěji poznám dobu sklizně u těchto odrůd? Mám dnes ještě naposledy přihnojit, nebo je to již pozdě?
27.05.2024Vekan už nehnojte, Japo II ještě dusík využije. Vekan skliďte při pěti dužnatých listech (mohou býti žluté), Japo II se začne pokládat.
28.05.2024Pěstování česneku na terase
Zakladatel vlákna: Šedinová Kristýna | 25.05.2024Dobrý den pane Kozáku, jakou odrůdu byste mi doporučil pro pěstování na terase? Truhlíky samozavlažovací nebo klasické? Děkuji
Odrůdu volte podle toho, k čemu budete česnek pěstovat. Pokud chcete vypěstovat normální zralé cibule, volte odrůdy s menším olistěním, které můžete sázet hustěji; to by byl Vekan nebo Skalka. Pokud ho chcete sklízet za zelena pro konzumaci celých rostlin, volte odrůdy rané s mohutnějším olistěním, tedy Lukan nebo Bjetin. K truhlíkům se vyjádřit nedovedu, ale myslím si, že je to jedno. Já jsem pěstoval česnek v technickém izolátu v nádobách a používal jsem litr a půl substrátu na jednu rostlinu. Pan Ing. Havránek, dej mu pánbu věčnou slávu, dával česnekům substrátu něco kolem půl litru.
25.05.2024Odumírání rostlin
Zakladatel vlákna: Michal Matyáš | 24.05.2024Dobrý den, měl bych pár dotazů… U až doposud krásné nežloutnoucí Rusinky mi začalo během pár dnů odcházet několik rostlin, chtěl bych poprosit o určení choroby a možnosti nápravy a zda rostliny, které ještě nejsou v takto špatném stavu (viz foto) raději preventivně odstranit. Druhy vytrhnutý je Havran, který je však velmi špatný již od jara, nyní se začíná mírně vzchopovat.. předpokládám stejný problém jako u Rusinky..? Mořeno sulkou, na podzim a na jaře použit rizocore, hnojeno ledkem a síranem, močovina na list aplikována zatím 2x na třetí postřik se chystám v nejbližších dnech. Jak postupovat, abych odumírání co nejvíce zastavil a zachránil alespoň část sklizně? Janko a Havel bez obtíží.
Moc děkuji, S pozdravem Michal Matyáš
Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu. Ale tu nezastavíte. Všechny žloutnoucí rostliny odstraňte, zbytek skliďte předčasně, tedy hned jakmile budou cibule ostatečně velké. A rychle vysušit.
25.05.2024Sklizeň Rusinka
Zakladatel vlákna: Jiŕina Simajchlová | 24.05.2024Poprve zasadila různé odrůdy česneku, koupené u vás, abych zjistila co zde jde nejlépe. Sadba mořena zasazena v zimě. Záhon starý koňský trus smíšený s hlínou. Část růstu používán mulč. Jsem překvapena, jak je česnek veliký a vitální, téměř všechny odrůdy mimo Havran. Dokonce ani krupobití velikosti 1 cm mu neuškodilo. Zda ten růst jde jen do listové časti, nebo i do stroužků se uvidí. Dotaz: jak dlouho čekat se sklizní. Přední řada Rusinka.
Správná doba sklizně paličáků je v době, kdy má cibule ještě čtyři obalové suknice (slupky). Pozná se to i na rostlině na záhoně, ta má v té době pět dužnatých listů. Mohou být i žluté, ale ne suché. Předpokládám, že to bude letos už na začátku července.
25.05.2024Moc děkuji za odpověď. Jako test jsem vytáhla dvě rostliny. Všechny přerostlé česneky mají moc listů a výhonky se již začaly stalčet dolů. Listů 6-7, ale cibule vypadá jen jedna. Co je příčinou? Moc pohnojeno, sadba blízko sebe či příliš brzo vytáhlé?
Cibule je samozřejmě jen jedna, ale je rozdělena na stroužky. Pokud se cibule nedělí, tak ani nevytvoří květní stvol. A to není Váš případ. Květenství je třeba co nejdříve odstraňovat.
29.05.2024Děkuji za informaci, jsem zvědavá jak bude česnek vypadat za měsíc.
30.05.2024Nový česnek RUSINKA
Zakladatel vlákna: Severa Zdeněk | 24.05.2024Zasílám v příloze foto Vašeho nového česneku RUSINKA-první čtyři řady zleva. Zatím vypadá velmi dobře, příště musím zvětšit rozestupy.
Co s tim cesnekem je?
Zakladatel vlákna: Josef Dvoracek | 24.05.2024Dobry den, chtych Vas pozadat o radu. Cim muze byt cesnek napaden ? jedna se o certifikovanou sadbu, pred sadbou neprobehlo moreni cesneku. Cesnek je pestovan na miste kde zahradka byla obnovena cca po 10-12 letech, tech 10-12 let tam rostla jenom trava. Pod cesnek nebylo pouzito zadne hnojivo. na pozdim cesnek vypadal v pohode, ale ted behem posledniho mesice zacal zloutnout od spoda, spodni listy zasychaji, kazda rostlinka je jinak vysoka, nektera vypada jak zakrnela a zavada, nektere kusy jiz jdou do kvetu. Zavadle roztlinky jdou strasne lehce vytahnout a nemaji koren a vypadaji silene, viz fotografie. Jde s tim neco delat a nejak to zachranit? dekuji
Problém mi přijde dost podobný tomu mému. Stejná situace, česnek na pozemku nikdy nebyl, sadba certifikovaná a dokonce i mořená, jen rostliny jsou poměrně mohutné a až na výjimky stejně vysoké. Obávám se toho nejhoršího (sklerocium), ale kdo ví... Zítra dodám fotky porostu.
24.05.2024Plíseň
Zakladatel vlákna: Marie Pichová | 23.05.2024Dobrý den, máme od Vás sadbu odrůdy Janko. Česnek až do nedávna nevykazoval žádné známky problému. Porost krásně narost a rostliny jsou poměrně mohutné. Bohužel v poslední době začali usychat spodní listy a při kontrole jsme zjistili, že vrchní obaly česneku jsou plesnivé a jakoby zahnívají. Česnek pěstujeme v těžších jílovitých půdách. V kořenového systému lezou malí červíci, ale myslím si, že se jedná o drátovce. Chtěla bych poprosit o radu, o co se jedná? Je možné porost ještě nějak zachránit? Děkuji
Tady je hodně možností. Ještě bych prosil fotky porostu.
24.05.2024Zasílám fotky porostu, ale po dnešním vytažení pár rostlin je mi to asi jasné. Má smysl zkusit nechat pár nejlepších rostlin a zkusit je dopěstovat?
Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu. Napadené rostliny vytrhejte a zlikvidujte. Nepatří na kompost ani do obecního biologického odpadu. Ostatní česnek předčasně skliďte (až budou dostatečně velké cibule) a co nejrychleji usušte. Posklizňové zbytky rovněž likvidujte.
25.05.2024Lze ovlivnit štiplavost česneku?
Zakladatel vlákna: Bohdana Kloudová | 20.05.2024Dobrý den, dá se zvýšit štiplavost česneku nějakým hnojením?
Pro štiplavost je zcela zásadní síra. Pokud byste je chtěla přidat ještě letos, musela byste zvolit listovou výživu s jejím vyšším obsahem.
22.05.2024Houbomilka
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 20.05.2024Dobrý den, v letošním roce mám velkou část úrody napadlou houbomolkou. Mohl bych v příštím roku použít Přípravek Movento 100sc, který je určen i do česneku ?(na třásněnku). V popisu( viz foto) je uvedeno, že se jedná o foliární insekticid k hubení savých škůdců. Pokud bych tedy použil tento přípravek ještě před náletem houbomilky, mohlo by to mít efekt? S běžně dostupnými přípravky jako je Karate Zeon apod nemám dobrou zkušenost- ale možná jsem jen netrefil správnou dobu aplikace, což pokud bych mohl použít přípravek Movento preventivně dost zvyšuje moje šance proti tomuto otravnému stvoření. Velice děkuji za odpověď.
Nevím, tento přípravek neznám.
25.05.2024Odrůdy+skladovatelnost
Zakladatel vlákna: Jiří S. | 20.05.2024Dobrý den, dokážete prosím rozluštit podle foto 1 a 2, jaká odrůda je Rusinka a která Janko? (foto 1- rostlina světlejší listy, menší;,foto 2- listy zelené, stvol jasně zelený, vyšší). Druhý dotaz bych měl na skladovatelnost odrůdy Bjetin- v minulých letech nebyl problém, aby česnek vydržel do další sklizně. Česnek z minulého roku ale tak dlouho nevydržel- napadlo mě, zda to nemůže mít neuzavřená cibule, ze které vyrůstají další lístky (foto 3)- minulý rok jsem to zpozoroval na velké části úrody, stejně, jako letos. Popř. co prosím nejvíc ovlivňuje skladovatelnost.Děkuji.JS
Jednička Janko, dvojka Rusinka. Bjetin tohle skutečně umí. Některý rok vydrží do nového. jiný rok je v únoru na vyhození. Ale nevím proč. Vyrůstající lístky v paždí listů jsou prodloužené špičky stroužkových suknic; pochybuji, že by měly negativní vliv na skladovatelnost.
25.05.2024