Bohužel situace na trhu se snaží využít, resp. zneužít, také nejrůznější spekulanti. Již během konání zahrádkářské výstavy ve Věžkách jsme na těchto stránkách upozorňovali, že ne vše co je označeno jako "český česnek" má skutečně původ v tuzemsku, na naše stránky jsme také umístili stručný výtah ze stěžejních právních předpisů regulující danou oblast činnosti. Přesto počet případů nekalých praktik některých prodejců narůstá geometrickou řadou a na internetu, kolem silnic, na tržnicích a dokonce i na vyhlášeních výstavních akcích se nezřídka setkáváme s tím, že za český česnek je vydáváno v podstatě cokoli. Denně zaplavují naši e-mailovou schránku dotazy a stížnosti typu: "Koupil jsem si tam a tam váš česnek a nějak se mi nezdá …", "váš česnek je po pár dnech skladování vyšeptaný…" atd. Z přiložených fotografií je přitom zpravidla již na první pohled zřejmé nejen to, že se nejedná o materiál žádné z našich odrůd, ale také že se s jistotou jedná o materiál z dovozu; v některých případech bylo následným šetřením dokonce zjištěno, že jde o materiál z loňské sklizně!
Česnek "vhodný k sázení"
Je přitom především na kupujících samotných, za co jsou ochotni dát své peníze. Sluší se však připomenout, že jako sadbu lze označovat jen rostlinný materiál splňující veškeré požadavky kladené zákonem č. 219/2003 Sb., a to za předpokladu, že splňuje požadavky na jeho kvalitu, pravost druhu a odrůdy a další vlastnosti stanovené právními předpisy. Česnek tato kritéria nesplňující jako sadba být označen nesmí, stejně tak zákon výslovně zakazuje jakákoli obdobná označení, např. "vhodný k sázení", "lze sázet" apod. Pokud se s takovým označováním setkáte, je téměř jisté, že prodávající nepostupuje poctivě.
I přesto bychom neměli bezprostřední potřebu věc řešit a veškerou iniciativu bychom nechali jen na napálených kupujících, kdyby prodávající v honbě za ještě většími zisky nezačali všelijaký pochybný materiál označovat názvy našich odrůd. Jejich úmysl je zřejmý, přiživit se (přímo parazitovat) na pověsti naší firmy, jejíž image je dlouhodobě budována. Takto je tedy pod označením některé z našich odrůd prodáván materiál bez jakékoli záruky původu a zdravotní nezávadnosti. Zkušenosti z minulých let ukazují, že v mnoha případech přitom jeho vysazením došlo k zamoření pozemku chorobami či škůdci na několik dalších let. Tím se na dobré pověsti naší firmy a jejích odrůd nejen někdo přiživuje, nýbrž do ní i neoprávněným způsobem přímo zasahuje.
Pro úplnost je třeba uvést, že i kdyby bylo označení názvem některé z našich odrůd správné, a nejednalo-li by se o materiál přímo pocházející z naší produkce, nelze ho do dalšího oběhu uvádět bez písemné licenční smlouvy a zaplacení licenčních poplatků, jak to vyplývá ze zákona č. 408/2000 Sb. a je již zcela běžné u materiálu ostatních zemědělských plodin, brambor, zeleniny, ovocných stromů atd.
Za této situace jsme byli nuceni postavit se k celé věci čelem a v nejmarkantnějších případech jsme již učinili podnět na příslušné orgány státní správy (zejm. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci) k zahájení správních řízení o udělení pokuty. V jednom případě již byla podána i žaloba na soud na ochranu před nekalosoutěžním jednáním a o náhradu způsobené újmy. Bude-li to nutné, budeme v těchto krocích i nadále pokračovat, a to se stupňující se intenzitou. Jelikož někteří své nekalé podnikání "rozjeli" ve velkém, zvažujeme ve spolupráci s advokátní kanceláří rovněž podání trestních oznámení pro přečin podvodu.
Jak poznat poctivého prodejce česneku?
Samozřejmě nikoho nenabádáme k presumpci viny (dokonce snad kolektivní), je však třeba si uvědomit, že poctivý prodejce:
- Se nestydí za své jméno, příjmení či obchodní firmu a bez vyzvání informuje o svém sídle,
- při prodeji přes internet (nebo jiný prostředek komunikace na dálku) beze zbytku plní informační povinnost uloženou mu zákonem (zejm. § 53 občanského zákoníku), a to již v okamžiku nabídky,
- jako sadbu označuje pouze česnek odpovídající zákonu č. 219/2003 Sb., a to za splnění požadavků na jeho kvalitu, pravost odrůdy a druhu a další vlastnosti definované právními předpisy (zejm. zdravotní nezávadnost),
- původ sadby je schopen řádně doložit,
- neprodává česnek ani jiný materiál pod označením "možné jako sadba", "vhodný k sázení", "lze sázet" apod.,
- neuvádí nepravdivé či klamající údaje o odrůdě či původu,
- neoznačuje názvem chráněných odrůd jiný materiál,
- nejde-li o materiál získaný přímo od držitele šlechtitelských práv, uvádí rozmnožovací materiál chráněných odrůd do oběhu jen na základě licenční smlouvy a případně po zaplacení licenčního poplatku (zák. 408/2000 Sb.).
Pokud prodejce takto kritéria nesplňuje, nedoporučujeme od něj česnek kupovat a už vůbec ne ho sázet. Pokud tak již učiníte, obraťte se se stížnostmi přímo na prodejce; bohužel není v našich silách všem pomoci a zjednat nápravu.