Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Zmrzlý česnek Zpět na diskusi

  Vývoj porastu

  7. 6. 2012 9:18 Zakladatel vlákna: Jozef Demský
  Keďže som to nestíhal priebežne, tak aspoň takto v skratke prehľad od 30.4. do 6.6. Prezimovanie cesnaku bolo na 99%, sem tam niečo nevzišlo ale to mohlo mať inú príčinu ako tohtoročné silné mrazy (aspoň u mňa). Na obrázku sprava: 3x krajová odroda (asi Ruský paličiak, ale 100% spokojnosť), 2x Bjetin (výborný stav), 1x Benátčan (ach jaj), 1x začiatok riadka ešte Benátčan potom DHV, 2x Anton a 1x Slavin.
  7. 6. 2012 9:25 Jozef Demský
  Na obrázku z pravej strany: 2x Slavin, 2x Anton, 2x Benátčan, 1x Bjetin, 3x krajová odroda.
  7. 6. 2012 9:26 Jozef Demský
  Na obrázku z pravej strany: 2x Slavin, 2x Anton, 2x Benátčan, 1x Bjetin, 3x krajová odroda.

  odrůda

  29. 5. 2012 8:26 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
  Dobrý den,
  Sázel jsem česnek loni poprvé...
  Mám zasazen na půlce cca 75m2 DHV a na 75m2 Vekan.
  DHV je super přežilo tak 85%, ale Vekan má o polovinu slabší rostliny a tak 75% zmrzlo, jsou to spíš takové nitky...
  Poraďte mi která odrůda je podobná DHV co se týče pěstování, náročnosti půdy atd, mám spíše těžší půdu.Žádná černozem nebo písek, spíše jílovitá půda...
  Středočeský kraj Kouřimsko.
  Jde mi o to jaký druh česneku mám začít shánět pro příští sadbu. Za info předem moc děkuji!
  29. 5. 2012 20:20 Jan Kozák
  Na česnek (a nejen na česnek) působí celá řada vlivů a ve vzájemné kombinaci, takže je dost problematické do dané oblasti jednoznačně doporučit nějakou odrůdu. Je to potřeba vyzkoušet. Ale letošní rok nemůžete brát jako nějaké vodítko. To, že česnek zmrzl, je zcela výjimečné. Vy jste dopadl ještě velmi dobře.

  ??

  25. 5. 2012 10:09 Zakladatel vlákna: Václav Vaněk
  Dobrý den
  Rád bych se Vás zeptal na jeden problém, z ničeho nic mi začal česnek žoutnout , ale nejde o nedostatek dusíku, vyndal jsem asi 10 sazenic a palička je zaplísněná, nikdy se mi to předtím nestalo , nemám odrůdu od Vás, ale mám svoji osvědčenou, čím to může být, myslíte si , že to může být ještě pozůstatek mrazů?
  Díky za odpověd
  25. 5. 2012 20:34 Jan Kozák
  Úvod stejný jako výše, nemáte na mysli palice (ty má česnek nahoře), nýbrž cibule. Ale i tak je to neblahá zásluha mrazů, nic s tím nenaděláte.

  porosty poškozené mrazem

  15. 5. 2012 22:52 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
  Dobrý den, chci se podělit o zkušenosti se stavem porostů po letošní zimě. Mám 30 arů Lukanu, lokalita 400 m.n.m., okr.Č.Budějovice. Odhaduji, že zimu přežilo asi 40% rostlin, ale ještě stále jsou v porostu česneky, které živoří a některé zřejmě ještě uhynou. Celkově stav porostu není dobrý. Na stejném pozemku byla vysazena ještě francouzská odrůda Thermidrome, nepřezimoval ani jeden kus. Volná místa byla v půli dubna osázena odr. Flavor, ten roste velmi dobře, už teď je větší a hlavně silnější než Lukan. Obě ozimé odrůdy vysadil též můj strýc na Šumavě, asi 700 m.n.m., přezimovalo vše, Thermidrome je pěkný, silný porost, Lukan je o poznání slabší. Strýc ještě sází oz. paličák neznámé odrůdy, palice má 4-5 stroužků, tvoří drobné pacibulky. Taktéž beze ztrát, silný porost. Své porosty jsem přihnojoval dusíkem (lAD 27%, 5% roztok močoviny, LV 15,5% od půlky března asi ve 14 denních intervalech), přesto se mi zdá, že Lukan nereaguje, jak by měl. Je možno použít nějaký růstový aktivátor (napadá mě Atonik), případně listové hnojivo? Děkuji za odpověď
  16. 5. 2012 9:04 Jozef Demský
  Dobrý deň. Nebudem reagovať na príspevok pána Bártla, to nie je v mojej kompetencii, ale v súvislosti s jeho príspevkom by som sa rád opýtal pána Ing. Kozáka či pri tak častom hnojení nemôže dôjsť k prehnojeniu cesnaku. Je mi jasné, že to závisí od použitej dávky hnojiva, ale...v časti "Pěstování česneku" doporučujete myslím 3 hnojenia asi v mesačných intervaloch (+-). Môže mať prípadné prehnojenie porastu vplyv na skladovateľnosť cesnaku? Ďakujem za Vašu odpoveď.
  19. 5. 2012 21:25 Jan Kozák
  Už jsem se setkal s případem, kdy si pěstitel špatně vypočetl dávku a dal míst 1 kg ledku na ar 12 kg. Česneku to neuškodilo, samozřejmě ani nepomohlo, skladovatelnost to asi také neovlivnilo. Pouze se dostalo víc dusíku do podzemních vod, také následná plodina si ho ještě dost užila.
  23. 5. 2012 10:03 Jan Kozák
  Omlouvám se, nějak mi Váš příspěvek uniknul. I z Vaší zkušenosti je zřejmé, že ačkoliv české odrůdy byly mrazem ve většině oblastí poškozeny, francouzské tam nevydržely vůbec. Bez ohledu na odrůdy jarní výsadby letos výjimečně vypadají lépe než ozimé. Použití Atoniku bych viděl jako reálnou možnost pro zlepšení stavu porostu.

  Škůdce

  15. 5. 2012 14:04 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se nejedná o háďátko. Našel jsem jej při procházení porostu a likvidování zakrslých rostlin.Červík neleze, kroutí se a je na podpučí a hnijících částech stroužku. Přikládám 3 obrázky, snažil jsem se o co nejvyšší kvalitu. Děkuji za odpověď
  15. 5. 2012 14:06 Petr Štěpánek
  Nemá tak velkou černou hlavičku,tady na fotce je to asi zbytek hlíny
  15. 5. 2012 14:07 Petr Štěpánek
  15. 5. 2012 20:59 Jan Kozák
  Jedná se o důsledky poškození mrazem, ten Váš "červík" je tam druhotně, nejedná se o škůdce.
  16. 5. 2012 19:25 Petr Štěpánek
  Děkuji, to jste mě potěšil,pane inženýre.Přidávám fotku porostu focenou dnes: Zleva slabší Benátčan,uprostřed 3 řádky Jovan,Vekan(8 řádků) a u plotu 2 řádky Lukan,ten je dost poškozen mrazem (50%). Sázeno přelom listopad/prosinec,Olomoucko
  17. 5. 2012 12:20 Jana Kopecká
  Dobrý den, gratuluju, moc pěkný porost. Prosím, pěkně, kolik kg jste sadil? To jen pro představu. Děkuji a přeji dobrou sklizeň.
  17. 5. 2012 13:25 Petr Štěpánek
  Sázel jsem přibližně 40 kg na plochu 300m2.Díky za pochvalu,snad to vydrží až do té sklizně.

  Jak dál s rozmary počasí?

  7. 5. 2012 22:02 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Zdravím a omlouvám se, ale opravdu bych potřeboval odpověď na předešlé otázky.Česnek před výsadbou namočím, aby se probudil a mohl se bránit nemocem. Vytvoří kořeny a co dál. Je v tuto dobu ve fázi růstu, nebo se zastaví a spí? Na jaře se znovu probudí a pokračuje v růstu?U známého jsem objevil řádek zapomenutého česneku, již dva roky starého na záhonu nechaném ladem.Česnek nádherný cca 60cm vysoký--neuvěřitelné.Bez hnojení -v plevelu -bez stříkání-silný jako palec.Proto chci pochopit fáze růstu, abych mohl něco udělat příště lépe. Třeba již 50let taková zima nebude, ale co když nás další podobné čekají.Je jaro, ale já stejně nevím, kdy jsem měl loni sadit.Pokud někdo odpoví, budu vděčen.Co se týče postřiku na list Ligno.. + hnojiva vč močoviny opravdu fungují - cca každý týden stříkám a na česneku je to znát.Snad bude i na sadbu.Děkuji PetrK.
  8. 5. 2012 20:52 Jan Kozák
  Toto by byla činnost pro výzkumná pracoviště (univerzity, výzkumné ústavy), ale pochybuji, že by to byl ochoten někdo financovat. Stejné pozorování se zapomenutým česnekem mám také. Včera jsem získal informaci, že ve Francii jsou pamětníci, že tam česnek zmrzl před 170 lety. Ne že by si to osobně pamatovali, ale tato vzpomínka je součástí dědictví.
  9. 5. 2012 19:42 Honzík Novák (ml.)
  Pokud brambory zůstanou zapomenuté na záhumence, spousta jich v našich podmínkách přečká zimu a na jaře roste jako plevel. Ale, když je záměrně na základě této zkušenosti nasázíte jako ozimé, vymrznou na 99%.
  Česnek přirozeně roste najednom místě ale my potřebujeme sklízet, tedy každoročně přerušovat jeho přirozený cyklus.
  Fandím Vašemu nadšení jak vlastní zkušeností ověřit praxi našich předků.
  9. 5. 2012 22:27 Petr Konopka
  Zdravím pane Nováku, děkuji za příspěvek, ale není to o nadšení. Pokud zaplatíte desetitisíce za sadbu a nepovede se vypěstovat, pak je to spíše k pláči a nadšení smutně odchází. Tak dvacet let mám nějaké zažité postupy a sázel jsem téměř vždy vlastní sadbu. Tedy nové odrůdy -- získávám nákupem, ale poté si vyhodnotím a namnožím sám. Před operací jsem skončil a počítal, že již to nepůjde. Vše dopadlo ok, tak jsem promyslel postup a sadbu musel zakoupit. Byl to nářez sehnat, ale sázení již musím rozložit na delší období. Těžší půda také vyžaduje pěkné počasí a tak listopad či prosinec nevychází. Skuste mi tedy vysvětlit –po zasazení česnek pustí kořínky –při namočení rychleji, aby se mohl bránit chorobám. Je tedy již v listopadu v růstu—pak teplo v lednu a na to mráz a je třeba hotovo. Někteří však i při holomrazech dopadli dobře. Proto jsem chtěl získat návod, jak věci dělat lépe. ,, Prý jen hlu… se učí na svých vlastních chybách“ Prosím tedy, pokud má někdo postup, který dopadne dobře i letos, nechť se podělí. Za což všem dopředu děkuji. I Vám Jane a můžete mi napsat na email, pokud máte tip. PetrK

  Další informace

  6. 5. 2012 21:31 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Soukupe, to je zajímavé, prosím, můžete to více rozepsat. Z čeho jste v březnu usoudil, že máte tak velké ztráty? Česnek nelezl, nebo žloutnul? Tak vysoké procento zlepšení, to je super, moc vám to přeju. Protože letošní zima byla opravdu netypická, myslím, že budeme všichni vděční, když nám váš případ víc popíšete. Děkuji a a ať vám česnek pěkně roste.
  6. 5. 2012 23:20 Roman Soukup
  Dobrý večer,v březnu česnek mi všechen vylezl pak postupně mu listy začali žloutnout,deset procent porostu zašlo uplně zbytek se postupně vzpamatoval, p.Kopecká narážíte že lžu?jestli nevěříte přijeďte Háj u Duchcova tam bydlím.Nemám zapotřebí tady se povyšovat,dělat chytrého.S Váma se podělím když přijedete se kouknout na česnek.Jestli u Vás nelezl česnek v březnu tak u nás ano,obec Háj leží 158 m.n.m. Číslo když potřebujete policii,všichni vědí jaké letos to je z česnekem.Těším se na Vás na brzkou viděnou.
  6. 5. 2012 23:59 Roman Soukup
  Článek který jste psala.
  7. 5. 2012 1:19 Jana Kopecká
  Pane Soukupe, omlouvám se, netuším, jak jste z mé otázky vyčetl, že pochybuji o tom, co jste napsal. V žádném případě jsem to tak nemyslela. Naopak mne to zaujalo. Už od února si tu navzájem vyměnujeme postřehy. Optimistické střídaly ty pesimistické, pak se tu mihla zpráva od pěstitele, že příroda koná zázraky a že se někomu vytvořilo náhradní podpučí. Proto jsem po vás chtěla víc informací. Protože z věty: "Jinak v polovině března jsem skoro odepsal všechen česnek ale příroda byla jiného názoru 10% ztráty" jsem ópravdu nepochopila jestli byl problém v tom, že porost žloutl a ted se vám vzpamatoval nebo naopak nelezl. Jen proto jsem se ptala. Část pěstitelů posílala opravdu podrobné "reporty", požádal nás o to pan Kozák a mne to přišlo jako dobrý nápad. Protože si říkám, že se takto dá vysledovat, jak česnek regeneruje, na co reaguje atd. A mám pocit, že letošní zima si opravdu "pohrála" někdo odepsal téměř vše, někdo naopak nepřišel téměř o nic. Velké rozdíly jsou i v porostech poblíž sebe, proto jsem se vyptávala. Můj porost je v jiné n m než váš. Mne například Stanik lezl pořádně až okolo velikonoc. Opravu upřímně vám přeju co nejlepší sklizeň. Kontrola na místě opravdu není nutná. Nejvíc volného času mi zabere péče o vlastní zahrádku. Ještě jednou se omlouvám, za vzniklé nedorozumnění.
  7. 5. 2012 17:51 Roman Soukup
  Dobrý den p.Kopecká nemusíte se omlouvat,jedno slovíčko člověk někdy si vyloží jinak nic se nestalo život jde dál,až bude trochu času vložím foto přeji pěkný den.

  Dopnění článku o jednotlivé odrůdy

  26. 4. 2012 21:45 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý večer pane Kozáku, zminoval jste že doplníte článek o "zmrzlém" česneku o přehledem jak mráz ovlivnil jednotlivé odrůdy, je možné prosím informace do článku přidat? Rozmýšlím se na základě svých zkušeností jaké odrůdy v květnu objednat a vaše shrnutí by mi velmi pomohlo. Vím že je to záležitos individuální, například mě Bjetin na vlhčím pozemku s těžší půdou, 340 nm přezimoval skvěle a jiní pěstilé hlásili velké ztráty. Nicméně nějaké obecné shrnutí by nám jistě pomohlo. Velice děkuji
  28. 4. 2012 21:25 Jan Kozák
  Bjetin skutečně vychází letos nejlépe. Máme sice zpracované nějaké popřadí odrůd, ale nejde o vědecky podloženou informaci, proto s ohledem na konkurenční firmy ho nezveřejníme. Ale dám Vám vodítko. Bude to nabídka sadby od producentů. Pro Vaši informaci jsme pouze tři. Kromě nás ještě TAGRO Červený Dvůr (odrůdy Tantal a Tristan) a MORAVOSEED Mikulov (Dukát, Unikát a jarní Lumír). Některé odrůdy budou na trhu určitě chybět.

  citlivost

  26. 4. 2012 21:15 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Přídám svůj laický názor, mě letošní zimu suveréně nejlépe přečkal Jovan, Havran, Bjetin a lokální odrůda asi Rusák. Naopak Lukan, Benátčan, co jsem sadila do těžší vlčí půdy jsou z víc jak z 50 prc fuč.

  Příroda snad bude čarodějka

  26. 4. 2012 8:41 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  ZDRAVÍM a nevzdávejme se - snad nám pomůže.Řekl jsem si,když je podpupčí se suchými kořeny, tak dám živiny na list. Co 4 dny jsem stříkal Vegaflor poté Kristalon - nějaké na cibuloviny od loni - na radu PavlaB močovinu s Lignohumátem.Sousedi si asi ťukali na čelo a žena mne přesvědčovala ať toho nechám.V úterý se mi zdálo, že je česnek trochu zelenější a už se neztrácí.Po přečtení článku od Vladimíry jsem běžel na pole.Oběvují se nové listy.Po vyrytí jsem zjistil, že žížaly očistily shnilou část stroužku a zhruba 3 mm nad suchými kořeny do boku vyrazily nové kořínky cca 5-8 ks na sazenici.U deseti vyrytých sazenic Jovanu,Bjetinu,Havranu ba i Dukátu stejný úkaz.Možná je to náhoda, ale chci dát příští týden znovu močov.+ Ligno.Dal jsem jen cca 2,5% roztok, ale chci zvýšit na 5%.Opravdu se nemusím bát?Snad se příroda ustrne a pomůže nám, aby bylo alespoň na sadbu.Přeji všem pevné nervy a kus štístka.PetrK
  26. 4. 2012 10:21 Zdeněk Petrbok
  Zdravím pane Konopko. U mne bylo poškození zhruba na 10%, hlavně kraje řádků a řešil jsem to podobně. Každý týden jsem přihnojil na list Lignohumátem Max a kupodivu se dotčené rostliny vzpamatovaly. Po úterním dešti je celý porost krásně zelený a silný. Příroda je opravdu mocná čarodějka. Přeji proto všem, aby "čarovala" i u ostatních pěstitelů. Krásný den všem.

  příroda opravdu čaruje

  25. 4. 2012 19:18 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
  Příjemný den panu Kozákovi a všem ostatním.
  Šla jsem dovytahat zbytky po zmrzlém česneku(cca 70%),abych mezery zaplnila sazečkou cibulí.Totéž jsem doteď dělala každou chvíli,abych viděla jak to vypadá.Bylo to jak všichni znáte,nadzemní část se snadno vytáhla, postupně přecházela do rozbředlého spodku. Nyní pozor, nať již vytáhnout nejde,po vytažení zjistíte, že nadzemní část je od shnilého stroužku čistě oddělena,zahojena, s jakýmsi "nálitkem",zřejmě vytvořené náhradní podpučí,z kterého začínají vyrůstat kořínky,již 3-5 cm dlouhé. Z rostlinek již vyrůstají i pěkné, nové listy.
  Porost určitě ponechám, abych viděla,jak se příroda sama snaží vyrovnat s požkozením.
  25. 4. 2012 21:07 Jan Kozák
  Tak na to se musím také podívat.

  slovenský cesnak

  24. 4. 2012 19:48 Zakladatel vlákna: lubomir caby
  Nitra 167 mnm,odrody záhorský+ novozámocký /nepaličák/sadené 25.10.2011-29.10.,úspešnosť 95%, holomrazy -22 st.C, ošetrené liadkom vápenatým,2 x RELDAN, listové hnojivo HUMIX
  25. 4. 2012 21:05 Jan Kozák
  Máte velmi pěkný porost, také bez plevelů. Tak bychom si přáli, aby vypadaly všechny porosty.
  30. 4. 2012 16:13 Patrovic
  Zdravím vás, som rád že som natrafil na slováka, ktorý by mi mohol pomôcť so sadbou na tento rok, samozrejme zakúpim a samozrejme aj dobrou radou. Ja som totiž sa minulý rok pustil prvýkrát do cesnaku, zasadil som, cesnak pred zimou zišiel, mal som z toho radosť, po zime sa tiež javilo všetko v poriadku, tak plný optimizmu som sa tešil ked tu zrazu cesnak začal mizuť, keď som ho išiel pozrieť vňať ktorá ešte zostala išla zo zeme bez problému a spodok bol blatový akoby zhnitý. Až tu som sa dozvedel že bol zmrznutý. Tak prvý rok zle , dúfam že toho roku lepšie. Samozrejme budem vdačný za rady a pomoc. Najlepšie a najbližšie v rámci Slovenska.
  12. 5. 2012 22:25 lubomir caby
  Obávam sa, že nie ste jediný na Slovensku s týmto výsledkom.Z ktorej oblasti ste? Predbežne aj ja mám vypredaných 80 % cesnaku a to je ešte v zemi.Pre prípadné rady -informácie sa kontaktujte /***@gmail.com/

  ...

  21. 4. 2012 21:18 Zakladatel vlákna: karol
  Na Slovensku katastrofa s česnekem...bohužel jako všude

  všetko preč

  21. 4. 2012 21:13 Zakladatel vlákna: karol
  Aj u nas je všetko preč,zima bola krutá,neviem čo robit...som od Žiliny

  Co s pozemkem

  20. 4. 2012 19:01 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Dobrý večer pane Kozáku mám prosbu: Nemohl by jste v pár řádcích napsat návod na postup úpravy pozemku po vymrzlém česneku?Myslím , že do tří týdnů budeme znát rozsah škod definitivně.Bylo by možné třeba pozemek nakypřit – pak vhodně zasít třeba hořtici-potom zaorat a do podzimu udržovat v čistotě a v listopadu dát znovu sadbu česneku, pokud seženeme.Nebo sadit brambory a potom co nejpozději česnek – možná je to nevhodné, ale letošní výpadek může někomu rozhodit osevní postupy na další roky.Pokud bude čas vložte prosím rychlý návod postupu a vhodnosti meziplodin—moc by to pomohlo těm, co přišli třeba i o celou výsadbu.Stále mi není jasná škodlivost zbytků po zmrzlém česneku.Pozemek je vyhnojen – moucha potlačena atd… Děkuji mnohokrát PetrK
  20. 4. 2012 20:32 Jan Kozák
  Škodlivost zbytků po vymrzlém česneku je minimální, téměř nulová. Potřebujete-li na tento pozemek znovu na podzim sázet česnek, pak můžete použít obě navržené varianty.
  20. 4. 2012 21:25 Honzík Novák (ml.)
  Když Benátčan nechtěl lízt ze nemě, připravoval jsem se na variantu výsadby velmiranných brambor (Magda) s následným výsevem zeleného hnojení hořčice ihned po sklizni brambor.
  Jenže Benátčan po proplečkování naslepo najednou vyrazil na 60%. Možná že jej pod zemí zdržoval tvrdý slitý škraloup.
  I Vám pane Konopka přeji, aby škody mrazem byly pod hranicí, kdy zvolíte náhradní plodinu.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne