Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Zahraniční odrůdy Zpět na diskusi

  certifikáty, sadba

  31. 3. 2013 21:56 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý večer, pročetla jsem níže uvedenou diskuzi ohledně certifikátů. Jako malopěstitele a zároven i občasného konzumenta cizího než vlastního vypěstovaného česneku mě zajímá především kvalitní, ZDRAVÁ sadba. Což v případě sadby od pana Kozáka spolehlivě roky platí, to samé z Targa. Dukát byl také uspokojivý. V případě zahraničních odrůd jsem velmi opatrná a nedůvěřivá. Nestojím o to si znehodnotit půdu na roky a zavléct choroby. Snažím se pokud možno pěstovat vše bez chemie. Takže zdravá sadba je pro mě to nejdůležitější. Setkala jsem se s polskou sadbou, přesto že byla certifikovaná, byla promořená hádátkem....prý je takový všechen sadbový česnek z Polska. U francouzských odrůd kupuju na vyzkoušení jen sadbu ze spolehlivého renomovaného zahradnictví. O kvalitě čínské sadby, hm to by mě zajímalo zda existuje. Jistě chutová kvalita jednotlivých odrůd se velmi těžko empiricky stanoví i proto je zde takový prostor pro všechny možné podvodníky. Ano pan Docent z VŠCHT je kapacita ale, těžko bude určovat zdravost, bezviroznost porostu. Zkouším 5 francouzských odrůd zatím mě chutově proti českým zklamaly, ale někteří známý preferují velikost stroužku nikoliv chut... A dala jsem si tu práci přes francouzské česnekové stránky vybrat si jejich TOP odrůdy. Co se týká stránek vašeho sdružení pane Pavlíku máte na nich minimum informaci, které by podpořily vaši serioznost.
  31. 3. 2013 23:17 Jan Novák
  Mám takový dojem, že prvotní myšlenka Pana Pavlíka byla dobrá, ale vše se ztratí po nástupu p. Jandy do postu předsedy. Certifikáty bude dávat těm pěstitelům, jejichž produkci bude chtít přeprodávat. To, jestli VŠCHT bude kontrolovat poměry základních obsahových látek se ztratí, když česnek nebude prodáván jako odrůdový, ale anonymně jako Výběrová třída a II.třída (viz i Bramko).

  Své také vypovídá to, že ocenění Regionální potravina Libereckého kraje 2012 a v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje 2012 vyhráli pěstitelé Mihulková+Hradecký z Bělé (a nikoliv pan Filip Janda).
  1. 4. 2013 0:48 Ivan Pavlík
  Mluvíte uplně z cesty pane Nováku. Nevím jestli se má cenu k tomu vyjadřovat, ale dobře tedy. Jedna z posledních reakcí.
  Je úžasné, jak Vy vše víte. Doslova úsměvné. Pan Janda nikomu certifikáty dávat nebude. Celá věc je jeho myšlenka již od počátku. Myšlenka Českomoravskýčesnek byla rovněž jeho. Byl u zakládání s panem Logajem, jenže pak se jejich představy rozešli. Abychom tedy věci uvedli na pravou míru.
  Opět uvádím, že zde nejde o odrůdové značení, ale o česnek pěstovaný v čr. Značení je pro konečného spotřebitele a ne pěstitele, aby si to někde koupil a hned to sázel na pozemku!!! Je také znovu potřeba upozornit, že zde budou probíhat podvojné testy jak na VŠCHT, tak na VÚRV.
  Regionální potravina se nevyhrává, ale dostává po přihlášení do tohoto programu. Pan Janda o ni nikdy neusiloval, takže ji nemohl získat. Tím pádem neruzumím, o čem to tedy svědčí.
  1. 4. 2013 8:09 Alena Mihulková
  Kdyby se dostávala, tak ji má v dnešní době každý...., dovolím si citovat ze stránek Regionální potraviny a upozornit na slovo zvítězí: Již třetím rokem uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé mohou vybírat z celkem 273 oceněných produktů. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje.
  V čem jsou výrobky s logem Regionální potravina na obalu výjimečné?
  Kvalita, místní suroviny, tradiční receptura a výborná chuť.
  Zelenomodré logo Regionální potravina na obalech výrobků spotřebiteli zaručí, že produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno, a ze surovin dané oblasti.
  Díky krátkým distribučním cestám od výrobce ke spotřebiteli jsou tyto produkty čerstvější, mají lepší chuť i vůni. Potraviny dovezené ze zahraničí musí strávit dlouhou dobu na cestách. To neprospívá jejich čerstvosti a chuti a doprava ze vzdálených míst navíc zatěžuje životní prostředí.Oceněné Regionální potraviny splňují ty nejpřísnější evropské i národní požadavky na kvalitu potravin. Domácí producenti jsou oproti dovozcům více vystaveni tlaku na kvalitu jak ze strany spotřebitelů, kteří jsou s nimi v bližším kontaktu, tak ze strany kontrolních inspekcí.
  Výrobky oceněné značkou Regionální potravina prokazují jedinečnost v porovnání s běžnou produkcí dostupnou na trhu. Ať už se jedná o tradiční recepturu typickou pro daný kraj, originální výrobní postup nebo využití specifické regionální suroviny.
  Nákupem potravin označených logem Regionální potravina zákazník získává nejen záruku kvality a chuti, ale podpoří také svůj kraj.
  Na fotografii je vítězký vzorek. Po tom, co se zde dozvídáme, zvážíme, zda budeme i nadále dodávat vzorky českých odrůd pro výzkum VŠCHT a VÚRL paní Ovesné / v loni jich bylo vyhodnoceno 20/. Nechceme se podílet na projektu, kterým se už nyní medializuje pan Janda a spol.
  1. 4. 2013 8:16 Alena Mihulková
  1. 4. 2013 12:22 Jan Novák
  Gratuluji Vám k získaným oceněním a ze srdce Vám jejich získání přeji.

  Jistě mi potvrdíte, že konečný spotřebitel má právo znát odrůdu česneku a nikoliv jen jakostní znaky ověřované V3CHT a VURV na bagatelním vzorku.

  Už jsou pryč doby, kdy na pultech prodejců byly jablka dělena na červená/žlutá/zelená a brambory pouze podle varného typu. Zákazník, který si rád připlatí za kvalitu vyžaduje i znalost odrůdy a regionu pěstování. Certifikát, který neobsahuje ani žádné informace o certifikační autoritě je bezceným cárem papíru. Pro mne je cenější dobré jméno u stálých zákazníků a certifikát od sdružení Český česnek na prodejní cenu nebude mít vliv a terdy byl by mi k ničemu.

  Prosil bych pana Pavlíka, aby zde udedené informace uváděl na webu jejich sdružení, protože tam je asi bude hledat spotřebitel i potencální žadatel o certifikát.
  1. 4. 2013 18:45 Ivan Pavlík
  Jen pro upozornění, od paní Mihulkové jsme nedostali žádný vzorek česneku pro výzkum. Nevím na jakém výzkumu dělá paní Mihulková, ale s námi a naším výzkumem nemá nic společného. Výzkum probíhá na VšCHT pod vedením pana Voldřicha a sem určitě paní Mihulková nic nedodává. Pravděpodobně se účastníte výzkumu pouze s VÚRV.
  S pozdravem
  1. 4. 2013 14:06 Jan Kozák
  Myšlenka založit sdružení pěstitelů česneku je stará minimálně 20 let (kolik tehdy bylo géniovi Járovi Cimrmanovi, pardon, Filipu Jandovi?) a prosazoval ji pan Ing. Pavel Havránek, CSc., dej mu pánbu věčnou slávu. Aktivní podporu našel až v Buchlovicích, ale i tamní nadšení potřebovalo někoho, kdo to administrativně dotáhne. Tím byl pan Logaj a patří mu za to dík.
  Omlouvám se Vám, paní Mihulková, že jsem svůj příspěvek nacpal před Vás. On také reaguje na ten předchozí. Stejně je všechny brzy smažeme.
  1. 4. 2013 0:36 Ivan Pavlík
  Bohužel, zde je zásadní problém, se kterým se setkáváme. Paní Kopecká zde mluví o sadbě. Zde je třeba seriozné říct, že pro nás jako pro sdružení je prvotním cílem certifikovat česnek, který byl vypěstován ze sadby ať české nebo zahraniční. Je také si třeba seriózně přiznat, že zahraniční odrůdy se tu budou ještě nějaký čas pěstovat, jelikož české sadby je nedostatek a trh si žádá produkty pěstované v ČR. To je oč tu v současné době na trhu běží. Samozřejmě, pokud si někdo kupuje česnek k tomu aby ho sázel, má se obrátit na šlechtitele, to nikde nezastíráme!!! Naše sdružení se zde snaží označit česnek pro KONZUMENTA!!! Ne pro pěstitele. Bohužel to je pro mnohé těžké pochopit. Zákazník, si žádá pálivý česnek, který je pěstován v ČR. To je náš cíl cesty.

  český česnek

  12. 3. 2013 17:57 Zakladatel vlákna: kain
  Dobrý den
  Pane Kozáku zajímalo by mne co je přesně "český česnek"??
  toto???
  viz: http://www.garmez.cz/prodej-cesneku/
  Předem děkuji za odpověď Petr Kain
  12. 3. 2013 20:34 Jan Kozák
  Podle platné legislativy je český česnek ten, který byl vypěstován na území České republiky. O odbornosti uvedené firmy lze pochybovat, název polské odrůdy je Harnaś (takto je uvedena v registru EU). Odrůda Violeta neexistuje - však ani nemají její snímek. Nevěřím, že by nabízeli český česnek. O této firmě jsem slyšel pouze negativní hodnocení. A ještě uvažte: loni většina česneku zmrzla.
  12. 3. 2013 22:13 "Brácha" Sendy
  Realitní kancelář co nakupuje a prodává česnek =
  http://rejstrik.penize.cz/29308500-garmez-group-s-r-o#sr

  Většina českých pěstitelů loni prodala vypěstovaný česnek přímo ze dvora dráž než je prodejní cena pana Vlacha a nevěřím že by pan Vlach byl takový lidumil, že by za 180,- nakupoval a za 160,- prodával.
  13. 3. 2013 11:21 Martin Harasim
  Garmez je nahlášena na SZPI, stejně tak prodej-cesneku.cz. Klamání spotřebitele, falšování certifikátů a podobně. Požadavek byl přijat do kontrolní činnosti, ale po dvou měsících zatím bez reakce.
  13. 3. 2013 19:09 Jan Kozák
  Jen tak dál a nevzdávat se. Mimo SZPI existuje i dTest, případně Peklo na talíři
  14. 3. 2013 18:43 Jana Kopecká
  Dobrý den, má smysl podat podnět na SZPI opakovaně? Je šance, že je to rozhýbe, když nás bude víc? Protože pokud lidé nalítnou takovéhle firmě, množí se brblající, že nevidí rozdíl mezi českým česnek, španělem a čínou. Jak by mohli vidět, když to není český česnek. Já se rozhodla, že letos budu hlásit prodejce Violety, které potkám na farmářských trzích. Když budeme jako kupující mlčet, podvodníci budou prosperovat dál. Pane Harasíme, lze hlásit podněty emailem?
  15. 3. 2013 11:10 Martin Harasim
  Pěkný den.
  Lze použít tento formulář: http://www.szpi.gov.cz/writeInspection.aspx?nid=11337
  Do několika dní dostanete odpověď o přijetí na mail.

  Ceny česneku v okr.Přerov

  8. 3. 2013 8:26 Zakladatel vlákna: PavelSpunar
  Dobrý den všem poctivým pěstitelům česneku.V diskuzi se pohybují návrhy ceny česneku přímo od pana pěstitele.Vážení vnašem okrese se pohybují ceny okolo 249.kč za konzum vekan.A pochybní prodejci španěl v copu o váze 48gramů za 140.kč A pochybné francouzké taky okolo 270-300kč zakg -takže česnek od pana kozáka určitě není drahý a určitě se budu ucházet od něj česnek zakoupit -protože tam bude určitě kvalita.Všem hezký den .A vysázený česnek at následující počasí všem přežije.
  8. 3. 2013 20:36 Jan Kozák
  Prosím Vás, pokud je Vaše informace stále aktuální, pošlete podnět ke kontrole na ÚKZÚZ v případě označení Vekan sadba nebo k sázení apod. nebo na SZPI v případě, že se jedná o konzumní Vekan. Ono totiž to určitě Vekan není, ale podvodník takto označuje konzumní česnek z dovozu, pravděpodobně ze Španělska.

  ČESNEK BRAMKO SEMICE

  24. 2. 2013 14:27 Zakladatel vlákna: Romca
  Dobrý den,

  chtěla bych Vás poproit o informaci,zda někdo nevíte jakou odrůdu česneku nabízí Bramko Semice, několikrát jsem jim posílala e-mail, ale neregují. Je to pro mě velice důležité. Děkuji za pomoc. Romana
  24. 2. 2013 15:00 Hana Kopecká
  Dobrý den s Bramkem jsem několikrát mejlovala, je to ca 2 roky, ptala jsem se rovněž na jejich odrůdy co konktrétně pěstují. Přesnou odpověd si nevybavím, ale bylo to ve smyslu, že běžný zákazník odrůdy nerozlišuje, že česnek je pěstovaný na jejich plochách a že pěstují i zahraniční odrůdy. Z českých odmítly jakoukoliv konkrétně jmenovat. Takže od nich pravděpodobně koupíte v ČR vypěstovaný konzumní česnek, ale nebude to česká uznaná nebo lokální odrůda. V Bille ca před 3 týdny prodávali z Bramka v ČR pěstovaný česnek, odrůda Germidore-což je francouzská uznaná odrůda.
  1. 3. 2013 12:47 Romca
  To mě moc netěší, analyzovala jsem jejich česnek v rámci své Diplomové práce a potřebovala bych znát jeho odrůdu kvůli srovnání se zahraničními zdroji litratury. E-mailem mi též nebyli schopni dát jednozančnou odppvěď.
  1. 3. 2013 20:23 Václav Holý
  Určitě to není český česnek na zkoušku jsem nějaký zasázel nyní je cca 10cm vyrostlý

  Odrůda Paličák

  15. 2. 2013 19:44 Zakladatel vlákna: Renata Koucká
  Dobrý večer,
  chci se zeptat co říkáte těmto stránkám a odrůdě Paličák? Myslím, že moji známí v zahraničí asi "naletí"....
  http://www.hammergarlic.com/tjeckindex.htm
  21. 2. 2013 20:10 Jan Kozák
  Švédi mají smůlu, že nemají možnost ochutnat některou z českých odrůd. Pak by Martin asi tak slavný nebyl.

  Původ česneku

  25. 10. 2012 22:11 Zakladatel vlákna: Jirka O
  Dobrý den pane Kozák. Prosím Vás o radu. Od jednoho rádoby pěstitele jsem nakoupil velké množství česneku (český vekan) a mám tušení že je ze španělska. Prosím posudte foto ten menší česnek je paličák z Litoměřic.
  26. 10. 2012 8:28 Honzík Novák (ml.)
  Ten dolní je určitě stejný jako španělský z Kauflandu za 89,-Kč/kg
  26. 10. 2012 21:20 Jan Kozák
  O původu v ČR pochybuji.

  Určení odrůdy

  25. 10. 2012 20:31 Zakladatel vlákna: Jiří Král
  Dobrý večer rodinko Kozáková. Zdravím Vás a chci poprosit o radu - určení odrudy česneku. Děkuji Vám a přeji hodně pěstitelských úspěchů... Jirka.
  26. 10. 2012 8:30 Honzík Novák (ml.)
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  26. 10. 2012 21:21 Jan Kozák
  Nechci se unáhlit, ale myslím, že tento česnek byl vypěstován jižně od pyrenejí.

  odrůda Harnaš

  22. 10. 2012 23:03 Zakladatel vlákna: Markéta Kirschnerová
  Dobrý den, dnes jsem v obchodě narazila na odrůdu Harnaš (236 Kč za Kg)uváděnou jako český česnek. Na internetu jsem ale zjistila, že jde o odrůdu polskou.
  Jakou s ní máte zkušenosti a je cena odpovídající kvalitě?
  Děkuji za odpověď. Markéta Kirschnerová
  23. 10. 2012 9:23 Jakub D.
  Dobrý den, polskou odrůdu Harnaš pěstuji již několik let a jsem s ní spokojen. Chuť je ostrá, srovnatelná s českými odrůdami. Letošní extrémní rok přečkal dokonce lépe než Dukát a Unikát.
  23. 10. 2012 16:55 Honzík Novák (ml.)
  23. 10. 2012 17:06 Honzík Novák (ml.)

  Jarní česnek

  22. 10. 2012 15:45 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
  Dobrý den, díky moc za odpověď na španělský česnek a česnek Flavour. Jedna otázka: nehodila bych ty česneky do kompostu, ale do bramboráků :-) Ale nemohu zkusit uchovat Flavour do jara a nasadit na jaře, když je to jarní česnek? Díky moc. Zajímá mě o odpověď, kdy letos sázet.Ivana Smetanová
  22. 10. 2012 20:37 Jan Kozák
  Trvám na své předešlé odpovědi, stejně si myslím, že Vám narašený česnek do jara nevydrží.

  Asi podvod

  13. 9. 2012 11:28 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
  Http://aukro.cz/cesnek-ceska-odruda-anton-i2613164515.html

  Dobrý den
  Zajímalo by mě, jestli je možné vůbec vypěstovat vaši odrůdu česneku za takovou nízkou cenu. Jedna fotografie je totožná s fotkou na vašich stránkách. Myslíte, že se jedná o poctivého prodejce?

  Můžete se vyjádřit, prosím, i k nákladům co se týče pěstování vašich odrůd?
  Mě to vychází takto: Na vypěstování 1kg pro prodej jsou náklady asi 100kč (50kč sadba a 50kč hnojivo, moření, malotraktor benzin + amortizace malotraktoru a nářadí, atd...)

  Pochybuji, že prodejce výše si nechá zisk 45kč za kilo. Je to totiž jeho ohodnocení práce.

  Děkuji Harasim
  13. 9. 2012 21:07 Jan Kozák
  Konkrétně u Antonu bych viděl možnost vypěstovat konzumní česnek za 70,- Kč/kg. Ale v konkrétním případě se stejně jedná o podvodníka. Jinak by použil své fotografie, ne naše. On vlastní fotky nemá, protože nemá ani Anton.

  prosím o určení sadby

  12. 9. 2012 17:45 Zakladatel vlákna: Jarmila Kulhánková
  Dobrý den pane Kozáku. Včera jsem obdržela několik sadbových česneků a nevím co je to za odrůdu. Můžete mi prosím poradit?
  Asi bych to neměla troubit do světa, ale česnek mi byl dovezen ( propašován ) do Kanady do Vancouveru a tak bych ráda věděla, zda je to skutečně Český česnek. Tady ten Čínský je k ničemu, vyhozené peníze, tak bychom si konečně rádi vypěstovali pořádný česnek po čase si zase dali pořádnou česnečku a voňavé vošouchy :-)... Jinak tady je velmi mírná zima, převážně deštivá, zem je písčitá, nedávno prohnojená kompostovaným kravským hnojem. Moc děkuji a přeji hodně úspěchů. Mimochodem, nechcete Váš česnek vyvážet do Kanady? 75% obyvatel tady vlastní dům se zahradou a dost často jsou to nadšení pěstitelé všeho, stejně jako v Česku...
  Děkuji za odpověď Hortenzie.
  12. 9. 2012 21:04 Jan Kozák
  Nechci Vám kazit radost, ale myslím, že byl pašerák podveden a koupil Vám španělský česnek.
  14. 9. 2012 4:32 Jarmila Kulhánková
  Moc děkuji za odpovědě, jdu si to s pašerákem vyřídit :-)

  Milan

  2. 9. 2012 9:57 Zakladatel vlákna: Milan
  Dobrý den.
  Chtěl jsem se zeptat, co je to za odrůdu Violete.
  Koupil jsem ho na výstavě v Českých Budějovicích.
  Na internetu jsem o něm nic nezjistil.
  Je to vůbec český česnek?
  Za odpověď předem mockrát děkuji.
  2. 9. 2012 16:19 Jan Kozák
  Kdybyste pravidelně četl naši diskusi, tak byste tento česnek nekupoval. Určitě se nejedná o český česnek. Název odrůdy Violeta, Violete, Violette nebyl, pokud je mi známo, nikdy nikde na světě registrován. Myslím si, že ho vymyslel někdo v ČR, aby dodal větší důvěryhodnost produktu, který vozí ze Španělska.

  Odrůdy česneku

  1. 9. 2012 8:21 Zakladatel vlákna: Václav Páral
  Dobrý den, na výstavě Země živitelka byl stánek u kterého prodávali odrůdy Goulurouse a Germidour. Tak by mě zajímalo co to je za odrůdy? Děkuji za odpověd
  1. 9. 2012 20:54 Jan Kozák
  Jsou to francouzské odrůdy. Germidour je fialový nepaličák, druhou odrůdu neznám. Potřebné informace by měli dávat prodejci.
  2. 9. 2012 11:41 Pavel Baxa
  Goulurouse
  Goulurose
  Goulurose
  Goulurose

  Typ česneku: paličák, zimní
  Barva: hlava česneku bílá, stroužky světle růžové
  Středně raný
  Výsadba : podzim / zima, možno i v březnu
  Velikost : 60+, 70+
  Počet stroužků : 12
  Výrazná chuť – výrazné silice
  Stroužky tvrdé
  Skladovatelnost: velmi dobrá

  Francouzský česnek

  28. 8. 2012 9:52 Zakladatel vlákna: emil stonoha
  Dobrý den, rád bych znal Váš názor na sadbový česnek GERMIDOUR fialový a THERMIDROME bílý(oba nepaličáky). Jedná se o česnek z Francie, který prodává spol. Drago.
  29. 8. 2012 21:13 Jan Kozák
  S francouzskými česneky včetně obou uvedených odrůd mám takové zkušenosti, že prvním rokem dají dobrý výsledek, v následujících letech je výsledek neuspokojivý. Musím však podotknout, že se jedná o zkušenosti velmi skromné s porovnáním s našimi česneky. Přesto bych doporučoval kupovat tuto sadbu pouze v případě, že se jedná o přímý dovoz z Francie, což Vám musí prodejce doložit.

  Dotaz na PRAVOST ČESNEKU

  14. 8. 2012 19:18 Zakladatel vlákna: pitner
  Pane inženýre prosím vás o posouzení,zda se jedná o český česnek.Průměr hlavic je kolem 7-7,5cm,počet stroužků v palici je 10-13ks,vesměs v "dvouch řadách".Česnek nevoní ostrou česnekovou silicí.Děkuji vám srdečně za vyjádření.
  14. 8. 2012 20:16 Jan Kozák
  Země původu: Španělsko
  < Novější123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne