Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování pacibulek Zpět na diskusi

    Pacibulky

    24. 6. 2016 19:11 Zakladatel vlákna: Vlastimil Bartes
    Dobrý den,můžete mi sdělit, jestli je velikost sklizených pacibukek je nějak směrodatná s následujícím vysetím a další sklizní. Zatím sklízím vcelku malé cibulky a ani náslédný výsev a sklizený česnek mne moc neuspokojují ve srovnání se sklizní ze stroužků. Děkuji Bartes
    25. 6. 2016 21:13 Jan Kozák
    Podle velikosti pacibulek dorostou cibule normální velikosti za 2 - 4 roky.

    Pacibulky

    28. 9. 2015 9:05 Zakladatel vlákna: Petra
    Dobrý den, narazila jsem na tyto stránky a ráda se registrovala, přečetla moc drahocenné rady, zač moc děkuji, prosím, chtěla bych se vás touto cestou také zeptat, letos jsme poprvé sklidili česnek a nechali paličák vykvést a následně uschovat pacibulky, prosím, jak s nimi dále, sadí se až z jara? Pěkný den, Petra
    28. 9. 2015 16:20 Miroslav
    Viz. Česnek v otázkách:"Česnek v otázkách » Kdy a jak se pacibulky vysévají?
    Pacibulky se vysévají na jaře i na podzim. Některé odrůdy (většinou ty, které vytvářejí velké pacibulky), vytvářejí při podzimním výsevu cibule dělené na jednotlivé stroužky (dorůstají však malých velikostí), při jarním výsevu je převaha cibulí kulatých, nedělených. Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.
    Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek."
    29. 9. 2015 6:19 Jan Kozák
    K tomu si můžete přečíst v rubrice články: Pěstování česneku z pacibulek od Jaroslava Čecha.

    foto

    12. 9. 2015 16:44 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
    Protože původní soubor byl velký, tak teprve nyní přikládám obrázek zeleného česneku. Snímek pořízen dnes dopoledne.
    12. 9. 2015 19:29 Jan Kozák
    Je to zajímavé, ale svou odpověď změnit neumím.

    porost z pacibulek

    12. 9. 2015 14:40 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
    Dobrý den pane inženýre.
    Chtěl jsem si tak jako loni, vypěstovat trochu sadby z pacibulek. Porost je stále zelený a nejeví ani náznak fyziologického zrání. Pacibulky jsem vysel koncem dubna, jako loni, kde cca čtrnáct dnů po sklizni česneku jsem mohl slidit to co vyrostlo a ukončlo vegetaci. Proč se tak neděje letos. V zemi pod natí je něco co se podobá hubenému pórku. Co s tím, za chvíli se bude orat a z pacibulkové sadby nebude nic. Co se stalo, co je příčina tohoto jevu.
    Děkuji předem za vyčerpávající odpověď. J.P.
    12. 9. 2015 15:12 Jan Kozák
    Moje "vyčerpávající" odpověď je jednoduchá: nevím, nám se toto neobjevilo.
    29. 9. 2015 22:31 Richard Novák
    Já bych si dovolil přidat názor, že je to kombinace sucha a "výsev" pacibulek (z paličáků) by se měl provádět na podzim a ne na jaře. A když už na jaře tak co nejdříve. V dubnu je pozdě. Já jako "kozel zahradník" jsem letos v dubnu zásel ´Benátčan´(je to pozdě) a co narostlo v kombinaci se suchem vám ani nebovedu popsat. Je sklizeno před týdnem a myslím si, že mohl být ještě v zemi.

    Sázení pacibulek česneku

    15. 2. 2014 16:55 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
    Dobrý den,
    chtěl bych radu, jak a čím ošetřit jarní vysadbu česneku z pacibulek proti plevelům. Mám obavu, že to okopávkou neubráním a tak bych chtěl použit nějaký herbicid.
    16. 2. 2014 9:58 Jan Kozák
    Do normálního porostu bych doporučil Stomp, ale k pacibulkám bych se ho bál použít. Pacibulky je třeba vysévat do bezplevelného prostředí - lze použít i průmyslově vyráběné substráty. Aby se porost nezapleveloval náletem semen z okolí, je možné ho zakrýt netkanou textilií.

    Pacibulky JOVANU

    17. 12. 2013 13:56 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, ponechal jsem si několik desítek palic s pacibulkami Jovanu a mám pár dotazů, jak s nimi naložit.

    1) Je vhodnější vybírat ty větší nebo je to jedno, jak u stroužků? Mám jich hodně, takže je z čeho vybírat.

    2)Kdy je vysadit - teď nebo to nechat na jaro?

    3) Vyroste mi z nich malá ,,sazečka,, (jako třeba u Vekanu) nebo už normální, ale menší česnek rozdělený na 6 stroužků?

    Děkuji za odpovědi.
    18. 12. 2013 19:41 Jan Kozák
    Čím dříve dostanete pacibulky do země, tím lépe pro ně. Velké pacibulky vytvoří dělenou cibuli, většinou s menším počtem stroužků než šest. Z drobných pacibulek vyrostou cibule jednostroužkové - my jim říkáme kuličky. Budou určitě větší než kuličky Vekanu.

    Upřesnění ,,pacibulky"

    18. 11. 2013 21:48 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký večer pane inženýre,

    tedy upřesním můj včerejší dotaz.Zjara jsem zasel pacibulky ze kterých vyrostly buď malé kuličky,nebo větší,která se skládají ze zmiňovaných pidistroužků.Jedná se tedy o tyto dělené kuličky.

    Děkuji....s pozdravem....Vrbka
    19. 11. 2013 17:38 Jan Kozák
    Tož to ja.
    Pokud jsou tyto pidistroužky řádně odděleny suknicemi, pak je oddělte a sázejte samostatně, pokud jsou bez suknic, pak je násilně neoddělujte a vysaďte je dohromady. Já bych je určitě nevyhazoval.

    pěstování z pacibulek

    18. 9. 2013 18:57 Zakladatel vlákna: David Mareš
    Dobrý den, prosím o radu, kdy vysévat semena pro pěstování z pacibulek. Zde jsem se dočetla,že na podzim. Je vhodný termín co nejpozději stejně jak u sadbového česneku? Je vhodný výsev mezi řádky jahod? Někde jsem četla, že česnek příznivě ovlivňuje chuť jahod.
    Děkujeme také za zaslání sadby, přišla v pořádku, velmi pěkná. Snad bude v příštím roce příznivější počasí, letos nás dvakrát postihly kroupy.
    Předem děkuji.
    19. 9. 2013 21:13 Jan Kozák
    Rovněž s výsevem pacibulek příliš nespěchejte. Pokud Vám nebudou vadit případné potíže s nepohodlnou sklizní, tak pacibulky mezi jahody vysévat můžete.

    pacibulky

    18. 8. 2013 19:26 Zakladatel vlákna: Martin Doubek
    Dobrý den Pane Kozáku, v pěstování česneku jsem nový a je to jen můj koníček bez iluzí. Pracuji na farmě, kde se mimo všeho pěstuje česnek a letos to byla jedna velká bída(asi na hodně místech) ale jedna zatím neschválená odrůda pouze s prac. názvem byla doslova vynikající po všech stránkách. Den před sklizní jsem si nastříhal zapomenuté květy. Pacibulky jsou třech velikostech- 1.jako oves, 2.a 3.jako malý a velký hrách. Prosím o radu, mám nejmenší zasadit na podzim a větší na jaře? Rád bych docílil stroužků pro budoucí sadbu. Děkuji Martin
    19. 8. 2013 6:15 Jan Kozák
    Na toto téma je pěkný článek v rubrice články.

    Pacibulky

    15. 7. 2013 23:28 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý večer chci se zeptat kdy se sklízí pacibulky. Děkuji Jan
    16. 7. 2013 21:49 Jan Kozák
    Asi optimální doba by byla po úplném dozrání na rostlině, to je v době, kdy se pacibulky začínají uvolňovat (vypadávat). Běžně se to dělá v době sklizňové zralosti cibule a pak se dosouší celá rostlina, po vysušení se pacibulky vydrolí. Pacibulky jsou schopny růst i relativně velmi malé, proto po pozdním hlávkování někdy dochází k zaplevelení pozemku česnekem z pacibulek. Z toho je zřejmé, že vlastně není podstatnou chybou, když se v době sklizně česneku květenství s pacibulkami odřízne a suší samostatně.

    Pacibulky

    30. 6. 2013 11:20 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký den,
    oni jsem se pustil poprv do pěstování svého česneku.Něco jsem zasadil ze stružků a pak jsem dostal i nějaké semínko.Na podzim jsme zasel a včera jsem se na něj díval a ják píšete sklízet když nať je slehlá nažloutlá.Jenže u nktrých je neť stále zelaná a někde zmizla uplně.Po vyrytí kousku řádku je kačdá pacibulka jiné velikosti od 3mm až do asi 1,5 cm.Má to nějaký vliv na podzimní výsadbu?Je to paličák,ale co to je nevím dostal jsem to od rodiny.Taky tady čtu ,že na žloutnutí česneku je dobrá močovina.Co tím máte na mysli?Protože čenek je celkem dost žlutý,ale má tam taky nějaké zelené a palice nad zemí je pořád tvrdá.
    30. 6. 2013 21:06 Jan Kozák
    Porost z pacibulek už můžete sklidit.

    Dotaz na paní Majku

    5. 11. 2012 6:46 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Vážená paní MAJKO- původně jsem se chtěl ptát ing.Kozáka, ale ten musí odpovídat na spoustu důležitějších dotazů, tak prosím Vás - můžete mi sdělit pár postřehů o pěstování z pacibulek. Jde mi o Vaše zkušenosti, …které bych přidal k těm, co se zde nachází. Termín Vaší výsadby na podzim? Vyrostou Vám cibule- jež mají použitelné stroužky a jaký česnek z toho máte příští rok? Nebo je to běh na dlouhou trať – jak je ji možno zkrátit? Jak dosáhnout z pacibulek sadbu o nejvyšší velikosti? Jak uchováváte pacibulky do jara a kdy sázíte na jaře? Pro jaro moříte sulkou již na podzim nebo až před výsadbou? Např. nasázím v prosinci – vyrostou malé dělené cibule. Nasázím po mrazech v únoru a vyrostou větší jednostroužkové cibule? Nasázím v dubnu a vyrostou jen malé jednostroužky? Někdo by mohl namítat ať vše odzkouším – zapíšu a budu vědět. Před čtyřiceti lety jsem to jednou zkoušel a pamatuji si z toho , již nikdy více !! Letos jsem nadělal mnoho pacibulek z 10 odrůd, tak to nechci zkonit !! Pokud mi poradíte- můžete i na email ***@seznam.cz, abych zde nezabíral místo.
    Předem moc děkuji PetrK.
    5. 11. 2012 9:58 Honzík Novák (ml.)
    … je charakteristické velké množství drobných pacibulek. Tyto vyžadují víceletý cyklus pěstování. Pro první rok používám pěstování v rýze vystlané perlinkou co mi zbyly ústřižky od zateplování baráku. Pruhy délky šíře role a šířky od 15 do 25 cm vložím do připravené rýhy (jako pro stroužky) nasypu vrstvičku 2-3 cm tříletého kompostu a na něj vyseji na každý metr jednu hlávku pacibulek. Zasypu dalšími 2-3 cm kompostu a horní okraje perlinky sepnu k sobě kolíčky na prádlo, ab se mi dobře přihrnovala zemina z meziřadí k zahrnutí celé "sestavy" z obou stran. Narostlé kuličky jsou po roce velikosti většího hrachu, a pokud nestihnu je vydobýt ven předtím než "ztratí ocásek" nic se neděje, protože je z půdy jednoduše dostávám vytažením perlinky a vysypáním jejího obsahu do kolečka. Co zbude z kompostu je i po roce strukturní a drobivé, tak se kuličky dobře vyberou a nevadí mi, že mám celkově těžkou půdu. Náročné je pouze okopávání, protože pruh cca 4-5 cm podél perlinky je nutné prát opatrně výhradně ručně.
    V dalším roce je postup z "hrášku" stejný jako u "velkopacibulkových" odrůd (Mirka, Havran, Jovan, aj. var. ophioscorodon).
    5. 11. 2012 10:10 Honzík Novák (ml.)
    Mám dva způsoby. Buď je sázím jako stroužky do stejné hloubky ale se sponem zkráceným na 3-5 cm, nebo používám vystřídanou sadbu. Vystřídanou výsadbou nazývám způsob výsadby, kterou používal můj dědeček z maminčiny strany pro Bzenecký paličák. Největší z pacibulek se ve sponu 8-10 cm sázejí střídavě stroužek-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-stroužek. Na začátku a na konci řádku jsou dva stroužky. Snadno tak víte, proč liché rostliny jsou drobnější a není to projev horšího zdravotního stavu. Na sadbu stroužků se pak vybírají nejsilnější z lichých rostlin. Pro pěstování pacibulek se nechávají krajní dvě+dvě rostliny ze stroužků.
    6. 11. 2012 11:02 Marie Ligocká
    Pěkný den, pro začátek chci říct, že česnek pěstuji již několik let pouze jako amatér na ploše asi 15x20 metrů. Každoročně nechávám na části česneku pacibulky, které pak suším a sázím. U některých je vhodnější pojmenování vysévám, protože jsou velmi drobné. Pacibulky sadím ve stejném období jako česnek tj. většinou v říjnu. Pozemek mám při výsadbě nařádkovaný jako na brambory a pacibulky sadím do brázd, ty pak zahrnu zeminou. Z drobných pacibulek vyrostou trochu větší, ty sadím znovu na podzim, z větších pacibulek vyroste jednostroužkový česnek, někdy i malá dělená hlavička česneku. Jednostroužkový česnek znova sadím, malé hlavičky česneku spotřebovávám v kuchyni. I po vybrání pacibulek jich pár v zemi zůstává, ty nechám přezimovat a sklízím až další rok v létě. Pacibulky vytahuji ze země dříve než česnek, dříve jim usychá nať (cca o 2 týdny). Česnek nemořím (tím neodrazuji od moření) ani nepoužívám jinou chemii. Pozemek bývá pohnojen (rok předem) koňským, ovčím, slepičím nebo i kravským hnojen. Na zimu přikrývám listím z ořešáků - zabrání mrazu a zaplevelení a drží vláhu. Pěstuji odrůdy pana Ing. Kozáka, místní odrůdy, ruský paličák i zahraniční odrůdy. S pozdravem Majka

    Je vhodná doba na sázení?

    25. 10. 2012 20:23 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobry večer.Rád bych se také zeptal zda příští týden bude vhodná doba na sázení česneku.?Pozemek po bramborech vydezinfikované dus.vápnem.Podle mně počasí už by tomu snad odpovídalo.Teploty přes den pod 10°c v noci pod 0° C. Chystám se také sázet pacibulky a zajímalo by mně jak daleko od sebe a jak hluboko se sází.?A zda je vhodné sázet pacibulky vedle česneku?Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2012 21:15 Jan Kozák
    Asi je možné už začít s výsadbou. Za nějakých 14 dní už také začnu uvažovat o vhodném termínu. Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek.

    sulka

    18. 9. 2012 7:25 Zakladatel vlákna: josef václavek
    Pane inženýre, 16.9. jste napsal, že pacibulky moříme sulkou 2-3 hod stejně jako stroužky
    stroužky však moříme 6-12 hodin
    nevím teď tedy co s pacibulkami

    díky za odpověď
    josef
    19. 9. 2012 15:34 Jan Kozák
    Rovněž stroužky doporučuji mořit v Sulce 2 - 3 hodiny.
    20. 9. 2012 6:31 josef václavek
    Nechci být hnidopich, ani se přít s profíkem, ale ve Vašem oddílu "pěstování česneku" na těchto stránkách doporučujete 6-12hod - přes noc

    zdravím
    josef
    21. 9. 2012 14:25 Jan Kozák
    Máte pravdu, v pěstování česneku to musíme opravit na 2 - 3 hodiny.

    Pacibulky

    16. 9. 2012 11:30 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den rád bych se zeptal zda pacibulky mořit v sulce a pokud ano jak dlouho ?
    Děkuji
    16. 9. 2012 20:46 Jan Kozák
    Sulku nikdy nezavrhuji. I pacibulky bývají napadány vlnovníkem česnekovým. Mořit můžete stejně jako stroužky, tedy 2 - 3 hodiny.

    pacibulky

    3. 9. 2012 21:46 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
    Dobrý den, posílám fotografii pacibulek Havranu. Jsou v nich velké rozdíly. Velké v počtu 5-8 v květenství a malé mají i jiný tvar a v květenství jich je 20 a více. Co to znamená, je to tak běžné? Vyroste s obou stejná sadba Havranu?
    4. 9. 2012 20:35 Jan Kozák
    Úplně běžné to není, ale ani nijak výjmečné. Správně mají být ty menší. Z obou velikostí Vám Havran vyroste, z těch větších už v prvním roce dělené cibule, z menších cibule menší, jednostroužkové.

    pacibulky

    11. 7. 2012 14:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
    Nechal jsem několik květenství pro množení. Kdy a v jakém stavu se sklízí a jak se uchovávají pacibulky pro podzimní výsadbu? Děkuji
    13. 7. 2012 6:36 Jan Kozák
    Pokud to pro Vás není obtížné, je nejlepší nechat květenství na rostlině až do doby čištění cibulí. Potom se pacibulky skladují stejně jako česnekové cibule, tedy na zastíněném suchém a vzdušném místě.
    13. 7. 2012 14:20 Tomáš Panchartek
    Česnek tedy vytahuji ze země v době sklizně cibulí bez ohledu na to zda je květenství uzavřené nebo rozvinuté? Budou pacibulky při sušení vypadávat z květenství nebo ne? Děkuji za rady:)
    13. 7. 2012 20:57 Jan Kozák
    Doba sklizně není závislá na tom, zda je květenství rozvinuté nebo ne. Během sušení pacibulky samovolně nevypadávají, při manipulaci se suchým materiálem už k výdrolu dochází.
    13. 7. 2012 21:54 Tomáš Panchartek
    Ještě jednou na stejné téma. Otázka byla míněna tak jestli mám sklízet rostliny s ponechaným květenstvím ve stejné době jako ostatní kde hledím na zralost cibulí. Jestli je něco co by se dalo označit termínem zralost pacibulek aby byly vhodné pro výsadbu. Jde mi o to abych rostliny s pacibulkami nesklidil třeba předčasně. Díky
    14. 7. 2012 6:03 Jan Kozák
    Nevím o tom, že by se někdo tímto tématem takto zabýval. Vždy se sklízelo v době zralosti cibulí.
    12. 8. 2012 16:03 Ivana Smetanová
    Dobrý den, také mě toto téma zajímá. Já nechávám česnek s květenstvím na záhoně déle, až se květ rozvije a pacibulky dozrají. Pak ho vyryju a dosuším. Zdravím.
    12. 8. 2012 20:59 Martin Harasim
    Též jsem tomu nevěřil. Sklidil jsem Vekan ve chvíli, kdy se narovnávaly květní stvoly. Po měsíci sušení i s natí pacibulky dozrály. Živiny si květní stvol tahá ze složené cibule.
    Ale otázkou zůstává, proč vidím u jistého pěstitele, s cca 20 ary, česnek s pacibulkami na poli ještě 14 dní po sklizni konzumního česneku ? Jsou tedy pacibulky větší, kvalitnější, když se nechá česnek v zemi déle?

    Pacibulky

    27. 6. 2012 23:09 Zakladatel vlákna: Jaroslav Frantík
    Dobrý večer pane inženýre,
    vloni jsem poprvé vysel pacibulky, jejichž většina narostla do velikosti na fotce (omlouvám se za kvalitu). Jelikož nemám zatím zkušenosti, rád bych Vás požádal o radu, jestli na podzim sadit pacibulky takové velikosti, nebo vybírat pouze ty největší. Obávám se, že mohly být zasaženy letošní zimou, a proto jsou tak malé. Napoprvé jsem to neodhadl a pacibulek mám cca 10 kg, takže je z čeho vybírat. Děkuji za odpověď.
    29. 6. 2012 13:09 Jan Kozák
    Máte-li z čeho vybírat, tak ty nejmenší nesázejte - většinou v dalším roce udělají pouze větší kuličku.

    Pacibulky

    10. 6. 2012 21:44 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký den,pane inženýre.
    Chci se zeptat,zda mohu na pozemek po vymrzlém česneku vyset pacibulky a zda je dle Vás lepší jarní či podzimní výsev? Předem děkuji za odpověď.
    11. 6. 2012 21:04 Jan Kozák
    Já osobně bych tam ty pacibulky vysel. Vysévám na podzim i na jaře, podle toho jak to zvládnu. Rozdíl nevidím žádný.

    Tři generace podruhé

    11. 5. 2012 17:44 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká

    Česnek tří generací

    11. 5. 2012 17:43 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká
    Tři generace česneku, vyseté pacibulky, česnek z pacibulek a česnek ze stroužků

    Sadba z pacibulek

    29. 3. 2012 13:26 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, já sázela česnek v půli října, sadba vlastní (původně od tatínka, odrůda neznámá), nemořeno. Česnek je vymrzlý z cca 60-70 procent, možná bude ještě hůř. Mrazy v únoru 14 dní v noci pod 20 stupňů (mrazová kotlina). Zjišťuji zde, že většina pěstitelů sází česnek až v listopadu (zřejmě kvůli teplotě půdy).
    Velmi by mě zajímalo, jak vypěstovat česnek z pacibulek. Když jsem je na podzim 2010 zasela, sklidila jsem v létě 2011 kuličky o průměru 5-10 mm. Ty jsem tento podzim znova zasadila + nové pacibulky. Paní Mihulková v této diskuzi připojila 20.11.2011 foto cibulek vypěstovaných z pacibulek připravených k sadbě - za kolik let mi ale vyrostou takto velké cibulky z pacibulek? Lze vůbec na podzim vysít pacibulky a další léto sklidit již materiál k použití pro výsadbu místo stroužků? Nebo to nutně trvá více let? Děkuji za odpověď i vaše zkušenosti. Ivana Smetanová
    29. 3. 2012 19:59 Jan Kozák
    Pěstování z pacibulek je zdlouhavé a pracné, porosty jsou však zdravější než ze stroužků. Cibule normální velikosti dostanete za dva až tři roky po výsevu pacibulek. Záleží na odrůdě.
    29. 3. 2012 22:00 Alena Mihulková
    Porosty z pacibulek vypadají znatelně zdravěji, ale ta piplačka s jejich pěstováním! U Aninu, Havranu a Bjetinu jsou pacibulky větší v menším počtu a po roce jsou cibulky jako sazečka cibule. Vekan, Džambul a Dukát mají veliké množství drobných pacibulek a z nich napěstovat cibulky do sadby zabere nohem větší dobu. Bereme to jako hru - prostě je to takové zpestření a hlavně nás to baví (o:. Určitě to není nejjednodužší způsob jak si obstarat větší množství saby.
    Česneku zdar!

    pacibulky česneku

    18. 3. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: Dvořák Antonín
    Dobrý den,chtěl bych poradit, zda se pacibulky česneku dají někde koupit, nebo si ho musím sám vypěstovat.
    Děkuji za odpovědˇ,
    18. 3. 2012 20:24 Jan Kozák
    Podle zákona o oběhu osiva a sadby je rozmnožovacím materiálem česneku, který může být uveden do oběhu, celá (nerozdružená) cibule. My pacibulky určitě neprodáváme, dělá-li to konkurence, přesně nevím, ale pochybuji o tom.

    foto

    20. 11. 2011 22:05 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, pár fotek je, ale při práci moc fotit nestíhám. Toto je detail sazeče.
    20. 11. 2011 22:09 Alena Mihulková
    Na obrázku jednostroužkové cibule vypěstvané z pacibulek - připravené na sadbu.
    20. 11. 2011 22:20 Alena Mihulková
    20. 11. 2011 22:25 Alena Mihulková
    21. 11. 2011 20:12 Vladko Krögler
    A co když tam stroužek přijde vzhůru nohama?
    22. 11. 2011 20:58 Alena Mihulková
    Zdravím, tak ať se všichni při tom moření a sázení trochu pobavíme. To se mi ještě nestalo, naše odrůdy nemají nohy-takže stojku neumí a doufám, že z pole neutečou!!!A teď vážně, myslíte pokud spadne do řádku podpučím nahoru. Včera jsem odhrnovala odrůdy v řádcích pro kontrolu hloubky a zakořenění. Je pravdou, že lžičkovým sazečem spadne stroužek do řádku nepravidelně a občas" nohama nahoru", ale co jsem viděla, je, že má krásné bílé dlouhé a silné kořeny, které ho otáčí - vyrovnávají v zemi do polohy podpučím dolů. A nějaká ta "fajfka" se nám hodí na splétání copů. Jestli to bude mít vliv na výnos uvidíme až po sklizni. Zatím má kořeny cca 2-5cm a prýt neraší ani u nejranější odrůdy Bjetinu. Na obrázku je cop z Lukanu. Přeji všem krásný den. Alena.

    nepaličák

    29. 8. 2011 12:39 Zakladatel vlákna: Janinka
    Dobrý den. Sázela jsem z jedné cibule nepaličáku všech 14 stroužků. Deset cibulí bylo standardních bez květního stvolu a u čtyř se vytvořily drobné hlávky s pacibulkami. Mám tři otázky. První se týká toho, jestli i z takto získaných pacibulek bude opět nepaličák? 2) Protože pacibulky jsou droboučké, mám chuť je vysázet již teď v září. U Vás ve přednášce jsou fotky výsevů do zahradních přepravek, zvažuji že těch cirka 40 litrů zeminy není problém sterilovat propařením, tak problém s fusariem asi nebude, ale získám tímto postupem delší dobu vegetace a tím i větší sadbu pro příští rok? Je konec vegetace dán dobou od nasázení nebo je závislý více na délce dne v období kolem letního slunovratu?. 3) Dají se vzešlé pacibulky na jaře přepikýrovat jako se to dělá s předpěstovaným zimním pórkem?
    29. 8. 2011 12:46 Janinka
    Jedná se o úzkolistý nepaličák podobný Vaší odrůdě Matin, ale možná to bude původní varianta česneku JAPO. Děkuji Janinka
    29. 8. 2011 21:37 Jan Kozák
    Máte pěkné jméno. Z pacibulek Vám vyroste nepaličák. Podle mých zkušeností si vyseté pacibulky samy hlídají vegetační dobu. Pokud je vysejete v květnu, budete sklízet v září. Výsev v září patrně nic nezlepší, raději bych počkal, až se ochladí. Vzešlé pacibulky pikýrovat můžete.

    dotaz

    6. 8. 2011 20:08 Zakladatel vlákna: Alena
    Dobrý den ráda bych věděla kdy sázet česnek s pacibulek a zda je mám nejdříve nechat usušit a potom zasít.Děkuji za odpověď
    7. 8. 2011 9:20 Jan Kozák
    Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.

    dotaz

    6. 8. 2011 19:39 Zakladatel vlákna: Ludmila 2
    Dobrý den,pane kozák,mám dotaz.Vloni jsem si nechala pacibulky z paličáku.Něco nasadila hned na podzimněco na jaře.Sklidila,usušila ale nevim,jestli je mám mořit 6až 12hod jak stroučky nebo kratší dobu.Děkuji za odpověd.
    7. 8. 2011 9:17 Jan Kozák
    Máte-li Sulku, je vhodné mořit proti vlnovníku česnekovému, ale stačí hodina. Zbytečněš dlouhé máčení v Sulce česneku ubližuje.

    pacibulky

    26. 7. 2011 12:54 Zakladatel vlákna: Hainspach
    Dobrý den, poradíte prosím, kdy jsou pacibulky pro sázení hotové ke sklizni ?
    26. 7. 2011 21:09 Jan Kozák
    Pacibulky se sklízejí zároveň s česnekem a buď se nechají dojít na rostlině nebo se květensví odříznou a suší samostatně.

    Výsadba pacibulek

    22. 7. 2011 14:40 Zakladatel vlákna: Ludmila 3
    Dobrý den, jsem z jižních Čech. Pro oživení výsadby česneku jsem si sadbu vypěstovala z pacibulek. Pacibulky vyrostly do rozměru od průměru 6-15 mm. Chtěla bych vědět, jestli z této velikosti sadby vyrostou celé palice nebo jen jednotlivé česneky. Děkuji za odpověď.
    24. 7. 2011 7:12 Jan Kozák
    Při podzimní výsadbě by Vám měly vyrůst normální dělené cibule, ne vždy však v normální velikosti.

    pěstování z pacibulek

    16. 7. 2011 21:14 Zakladatel vlákna: Jarda
    Dobrý den, rád bych se zeptal na postup pěstování česneku z pacibulek. Kdy je palice s pacibulkama "zralá" ke sklizni a jak se s pacibulkama zachází do doby výsevu? Děkuji za odpověď.
    17. 7. 2011 20:57 Jan Kozák
    Sklízí se v době zralosti cibule a suší se jako celá rostlina nebo se květenství při sklizni oddělí a suší samostatně. Do výsevu se uskladní na suchém větraném místě. Pokud se vysévá na jaře, přemrznutí pacibulkám ve skladu nevadí.

    dotaz

    9. 6. 2011 8:58 Zakladatel vlákna: honza m.
    Dobrý den, prosím o sdělení, zda jde pěstovat česnek ze semen pacibulek a jak se to pěstuje.
    Děkuji.
    12. 6. 2011 20:33 Jan Kozák
    Ode dneška je v rubrice Pěstování česneku stať o pěstování z pacibulek.

    Pěstování česneku

    24. 3. 2011 8:06 Zakladatel vlákna: Jiří Vondraček
    Dobrý den,chtěl bych se pokusit o vypěstování kulatého-jednostroužkového česneku.Kdy a jak hluboko mám zasít pacibulky? Děkuji Vám.Jiří Vondráček.
    27. 3. 2011 20:35 Jan Kozák
    Pacibulky vysejte brzy na jaře do hloubky asi 3 cm. Aby se prodloužila vegetace, je možné vyset v zimě ve skleníku např do zeleninových přepravek a na jaře přenést ven. Z podzimního výsevu se většinou cibule rozdělí na stroužky.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne