Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    choroby česneku

    5. 4. 2020 9:36 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN p.KOZÁKU,
    MOŽNÁ BĚŽNÝ DOTAZ-CO CHYBÍ ČESNEKU,KDYŽ SOTVA NYNÍ NA JAŘE TROCHU VYROSTE,A UŽ MÁ NĚKTERÉ SPODNÍ LISTY NAŽLOUTLÉ?
    MÁM ZASAZENY 2DRUHY(ODRŮDA NEZJISTITELNÁ),KAŽDÝ NA JINÉM MÍSTĚ,JEDEN JE ZATÍM V POŘÁDKU,DRUHÝ EVIDENTNĚ ŽLOUTNE ODSPODA,NA PODZIM JAKO VŽDY HNOJÍM 14DNÍ PŘED SADBOU CERERITEM.CO MI DOPORUČÍTE,POKUD UŽ NENÍ POZDĚ.
    DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
    5. 4. 2020 19:08 Jan Kozák
    Žloutnutí spodních listů ukazuje na nedostatečný příjem dusíku, nemusí to však znamenat, že v půdě není. Stresové faktory (např. hodně teplo, hodně zima, velké výkyvy teplot, hodně vody, velké sucho) příjem dusíku blokují. Pokud nepomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), tak musíte počkat, než se to samo upraví. Na pěstební podmínky reaguje každá odrůda jinak, proto ani ty dvě Vaše nejsou stejné.
    6. 4. 2020 21:04 Jozef Sisak
    Ďakujem za odpoveď môžem nahradiť liadok vapenatý týmto listovým hnojivom ?

    Vermikompost - výluh - BIO kompost
    https://eshop.ekoclovek.sk/listove-hnojivo/vermikompost-vyluh-bio-kompost/ stresovych faktorov - tepelnych mam prebytok.

    Květní stvoly nevzešly

    4. 4. 2020 10:30 Zakladatel vlákna: Monika Buriánková
    Dobrý den,

    mám dotaz ohledně česneku. Již několikátý rok pěstujeme s manželem česnek, hlavně tedy pro vlastní spotřebu. Letos se nám poprvé stalo, že nám česnek nevytvořil stvoly, na kterých bývá květenství česneku. Nemůžeme přijít na to, čím se to mohlo stát. Je to na celém poli. Česnek sázený na podzim nemá stvol, ale ani česnek, který jsme vysadili letos zjara. Pokud znáte odpověď, můžete nám prosím poradit?
    Sadbu máme po tchánovi, ale nevím, jak se jmenuje.

    Předem Vám děkuji za odpověď, Monika
    foto česneku bez stvolu
    4. 4. 2020 20:56 Martin Perníček
    Hned zítra raději česnek zkontroluji, abych také  letos neměl stejný problém. Dneska tam ještě nebyl vidět a nebo jsem ho přehlédl.
    5. 4. 2020 7:14 Novák Ladislav
    Mám úplně ten samý problém.Jestli to nebude souviset s tím koronavirem.
    5. 4. 2020 8:21 Radek Bohmalský
    Ano,souhlas,jeste jsem také letos neobjevil stvoli.Souhlasim s p.Ladislavem,bude to koronavirus.
    5. 4. 2020 10:34 Vaclav Kavka
    Vykopat a spálit, než bude pozdě.
    5. 4. 2020 18:55 Jan Kozák
    Asi předbíháte dobu, květní stvoly se objevují až koncem května.
    6. 4. 2020 8:00 Monika Buriánková
    Děkuji Vám za odpověď. 
    9. 4. 2020 22:03 Olga Hlávková
    No,  já nevím,  ale pokud tvrdíte,  že máte už zkušenosti s pěstováním česneku a očekáváte,  že začátkem dubna na něm budete mít "květní", tedy spíš "pacibulkové" stvoly,  v tom případě o Vašich pěstebních zkušenostech dost pochybuji.  Jak uvádí p.  Ing.  Kozák,  každý,  kdo už někdy česnek-paličák pěstoval,  ví,  že stvol s budoucími pacibulkami vyroste až koncem května,  podle odrůdy někdy i začátkem června. Takže vydržte,  dočkáte se i Vy. 

    Je jeste mozne vysadit cesnek

    3. 4. 2020 8:49 Zakladatel vlákna: Jan Vesely
    Dobry den,

    je jeste mozne v techto dnexh vysadit cesnek?

    Dekuji za odpoved

    S čím střídat?

    3. 4. 2020 0:06 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
    Dobrý den, po několika lété odmlce se chci vrátit k pěstování česneku. Máme velkou zahradu, kde střídáme každý rok na jedné půlce zemáky a na druhé zelenina, řepa a jatelina. Česnek se nám osvědčil sadit po zemakach, ale množství sazenych zemáku každý rok pomalu snižujem. Moje otázka je, čím pole dosadit, zaset, abych dostal podobný exekt jak u zemáků? Děkuji mnohokrát! 
    3. 4. 2020 17:58 Jan Kozák
    Nejprve jsem hledal slovo exekt; nikde jsem ho nenašel, ale internet mi napověděl, že by to mohl být efekt. 
    Za druhé jsem nepochopil otázku. Máte to pro vlastní spotřebu nebo na kšeft? Spíš bych se klonil k druhé možnosti. Znám jeden případ, kdy pěstitel pěstuje pouze zemáky (v Čechách tomu říkají brambory) a česnek a každý rok to střídá. A má výborné výsledky u obou. Jinak by to samozřejmě nedělal.  Finanční efekt u česneku je lepší než u zemáků, je to však vyváženo větší pracností. 
    Jestli potřebujete obsadit zbývající část pozemku, když se snižuje výměra zemáků a tím velikost obou polovin, tak je na zvážení, co se dá v dané lokalitě dobře prodat. Nedaleko měst nebo u hlavních silnic se dobře prodávají jahody či maliny, případně i něco jiného, ale vždy dost pracného.
    4. 4. 2020 22:08 Petr Šánek
    Omlouvám se za chyby, bylo už pozdě večer :)

     ano je to na kšeft. 

    Spíš sem si představoval, nevyužitou část pole osasadit něčím, co nebude náročné na pěstování  a zároveň to připraví půdu pro česnek na příští rok...nejakou trávu, byliny... Prostě zaset a pak poséct... Nemusí z toho být peníz, či to přidávat další velkou práci, tě už je tak dost :) děkuji 
    5. 4. 2020 1:16 Alois Juráň
    A co třeba dyně?
    5. 4. 2020 18:53 Jan Kozák
    Nemusí být peníz? Mohlo by být zelené hnojení, třeba svazenka, hořčice, velmi dobrá je vikev huňatá, ale ta je jednak ozimá, jednak se špatně shání osivo. 
    5. 4. 2020 20:35 Alois Juráň
    Co ten doporučovaný tagetes?Jsou potvrzené pozitivní výsledky?
    6. 4. 2020 7:25 Jan Kozák
    Nemám osobní zkušenost s tímto asfrikánem ani nikoho s osobní zkušeností neznám. Podle popisu má dezinfekční účinek, co se týká háďátka, tak to "naše" Ditylenchus dipsaci nijak neomezuje. Vytváří rovněž hodně hmoty a krásně kvete. Tak proč ho taky nevyužít?

    Nurelle D

    31. 3. 2020 16:23 Zakladatel vlákna: Aleš Razák
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakou dávku postřiku Nurelle D dávkovat proti Houbomilce česnekove? Děkuji za odpověď 
    31. 3. 2020 19:56 Jan Kozák
    V současné době není žádný registrovaný insekticid k hubení houbomilky česnekové. Proto v tomto případě neumím odpovědět. Ale s ohledem na průběh letošního počasí si myslím, že nálet houbomilky už skončil, tedy jakýkoliv postřik  je už zbytečný.

    Choroba odrůdy česneku

    29. 3. 2020 16:04 Zakladatel vlákna: Josef Douša
    Následují cí zprávu jsem odeslal na adresu prodejce sadby česneku, bohužel není odezva. Pokud je možné prosím o vaše laskavé vyjádření.
    Děkuji Josef Douša Kolín.
    brý den,
    dovolím si požádat o o vaše vyjádření k pěstování česneku.

    Koupil jsem před koncem roku 2019 česnek  v ZZN Kolín Dukát v originálním balení viz příloha . Mořeno Sulka 12 hodin 15.11.2019, Colonoplus 23.11.2019 cca 30 min . Následně sázeno do poměrně mokré pudy při teplotě 7stupňů C. Stanoviště Kolín, místo na zahrádce v předchozích čtyřech letech bez česneku. Koncem ledna 2020 se ukázal první náznak rašení. 13:3. při teplotě kolem deseti stupŇů měl velikost cca 8cm a byl ošetřen přípravkem Ortiva, Následně ještě ošetřen Karate. Z fotografie je patrné / dva řádky vlevo u plotu/ že česnek trpí nějakou chorobou. Zbylé  řádky jsou modrý paličák zpracovaný naprosto stejným způsobem ze sadby v tržnici Štítar / Kolín/ původem z Doksan na Litoměřicku.Tento česnek se jeví až na vyjímky jako zdravý, je menší, ale pevný  se zdravou barvou. Prosím o vaše laskavé vyjádření, zda byla sadba špatná, v čem vidíte problém.
    Děkuji.
    Drobný pěstitel
    Josef Douša ***

    PS česnek je světle zelený s nádechem do žluta, listy povadlé, polámané není na nich rez či žravý škůdce vidět.2 přílohy 
     
    dva řádky u plotu- nemoc?
    31. 3. 2020 7:10 Jan Kozák
    Pokud se nejedná o naše odrůdy, většinou doporučuji tazateli, aby se obrátil na producenta sadby. Ale mohu se vyjádřit obecně.
    Vliv pozemku je jednoznačně vyloučen, stejně tak špatně vymytý postřikovač po předchozím použití na herbicid či záměna přípravku při ošetření za vegetace.
    Chyba by mohla být při moření - záměna přípravku(?)
    Další chybou mohlo být špatné skladování u producenta, obchodníka či pěstitele, případně v kombinaci s poměrně dlouho dobou moření v Sulce.
    Co se týká napadení chorobou či škůdcem, tam bych problém neviděl.
    Možná by trochu napověděl snímek celé rostliny včetně kořenů a detail podpučí.
    31. 3. 2020 15:44 Josef Douša
    Dobrý den, děkuji za vaši odpověď, posílám fotku jedné rostliny a vysačky z koupené sadby. Producent nereaguje. Z načtených jiných příspěvku jsem blízko uvěřit, že jsem koupil v některé fázi zfalšovaný původ a že se jedná o španělský česnek. Ostatní řádky česneku i přes totožné ošetření jsou OK. Děkuji za váš čas .
    Josef Douša
    rostlinarostlina pře vyjmutímvysačkaprodejce sadby
    31. 3. 2020 19:43 Jan Kozák
    Už je to jasné. Jsou dvě možnosti:
    1. koupil jste španělský česnek (prakticky nikde v tzv. západních zemích se česnek typu ruského paličáku, kam se odrůda Dukát řadí, komerčně nepěstuje hlavně z důvodu velmi nízkého množitelského koeficientu); podívejte se na popis odrůdy na stránkách firmy Moravoseed a porovnejte ho s nakoupeným zbožím, asi si pamatujete, jak česnek vypadal,
    2. česnek byl u producenta skladován při teplotě okolo nuly, což se běžně u konzumních česneků dělá.
    Koupil jste konzumní česnek, jak je patrné z visačky. Pokud ho však prodejce nabízel jako sadbu, pak u něho musíte s reklamací uspět. S pěstováním neuspějete.
    10. 4. 2020 22:57 Jan Kozák ml.
    Patrně došlo k záměně. Ozvali se nám z ZZN Polabí, že odrůdu Dukát ve své prodejně nikdy neprodávali, pouze balený česnek od nás. Na fotografii je konzumní česnek v Kauflandu, který v žádném případně není určen k sázení.

    Mráz

    29. 3. 2020 9:59 Zakladatel vlákna: Vojtěch Tesař
    Dobrý den, bojím se o česnek, protože mají přijít mrazy až okolo - 8. Nemělo by cenu zapálit kolem česneku v noci sudy s dřevem a "odehnat" alespoň trošku mráz.... Vím, že to takhle dělají v sadech. Děkuji za odpověď. 
    29. 3. 2020 15:57 Jan Kozák
    Také nemáme z ohlášených mrazů radost, ale žádná opatření dělat nebudeme. Česnek vydrží víc než květy ovocných stromů. Kdyby nebyl vyhlášen krizový stav, pak by se mohla dělat u česneku noční grilovačka, ale ve dvou by to nemělo ten půvab.
    30. 3. 2020 0:43 Alois Juráň
    No ve dvou to může mít právě půvab!I když v tom mrazu......
    30. 3. 2020 20:53 Milan Zemek
    Můj Dukát zatím mráz nepoškodil - tedy nezdá se.
    Možná to bude zítra jiné.
    Ale já mám opradu jen Super MINI záhonek :-)
    Dukát

    počasí

    26. 3. 2020 7:37 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    O víkendu 15°C a následně v týdnu -9. Už tento týden se to vystřídalo dost divoce a některé listy to nevydržely. Máme se bát? tento způsob zimy na jaře je dost nešťastný. Celou zimu nezamrzne a když mají některé rostliny 7 čerstvých nevyzrálých lisů, tak -9°C.
    26. 3. 2020 19:50 Jan Kozák
    Bát se nemusíte. Já se taky nebojím, stejně by mně to nic nepomohlo. Je krizový stav, tak je-li zima, jsem doma v teple a ještě si dám slivovicu. 
    Může se stát, že listy trochu namrznou, ale jsou ještě malé, porostou dál. 

    Čím přihnojit

    25. 3. 2020 17:40 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den, mám česnek letos moc světlý, asi chybí něco v zemině, železo? Nevím, čím přihnojit? Děkuji
    25. 3. 2020 17:56 Jan Kozák
    Na problém nedostatku železa bych to snad tak brzy neviděl. Proto kontrolní otázky: 1. týká se to všech Vašich odrůd? 2. jaké odrůdy pěstujete?
    25. 3. 2020 18:52 Helena Šafaříková
    Ano všech odrůd, mám Bjetin, Havran, Havel a myslím, že je tam i Vekan. Já bych vyfotila, ale už je tma. Je takový divný jakoby přemrzlý, ale to se mi nezdá, česnek vydrží hodně.
    26. 3. 2020 17:36 Helena Šafaříková
    Posílám foto, ale nejsou všechny úplně bledý, jak jsem myslela. Jen sem tam. Foto už nic moc. Ale i tak posílám Děkuji
    česnek bledýčesnek bledýčesnek bledý
    26. 3. 2020 19:53 Jan Kozák
    Tento stav může být (a patrně je) zapříčiněn nočními mrazy a následně slunnými dny v minulém týdnu. Ne, že bych se těšil, ale čeká nás reparát.
    27. 3. 2020 8:42 Helena Šafaříková
    Děkuji pane Kozák, tak asi přikryji textilí .
     Vzpamatuje se ještě?
    27. 3. 2020 18:55 Jan Kozák
    Nebojte se, vzpamatuje.

    Poškodený cesnak

    25. 3. 2020 14:18 Zakladatel vlákna: Milos Chalachan
    Dobrý deň, p. Kozák chcel by som sa opýtať, môj cesnak, poškodila divá zver tým že zožrala mlade zelene listy cesnaku, bude s tohto cesnaku ešte niečo alebo vyhnije? Ďakujem za odpoveď.
    25. 3. 2020 17:53 Jan Kozák
    Kdyby se Vám podařilo tu divou zvěř ulovit, pak by byla jednodušší kuchyňská příprava, protože by bylo maso už načesnekované. Tak to zkuste, třeba se to podaří.
    Samozřejmě to jistá újma pro česnek bude, ale v současné době ještě neměl vytvořeny všechny listy, takže poroste a vyroste a Vy se můžete těšit na úspěch. 

    Přihnojení sulkou

    24. 3. 2020 10:13 Zakladatel vlákna: Josef Urban
    Vážený pane Ing. Kozáku, chtěl bych Vás poprosit o radu. Je možné na jaře přihnojit česnek sulkou, ve které jsem na podzim mořil sadbu? Pokud ano, jak naředit. Předem Vám děkuji za odpověď.
    24. 3. 2020 19:49 Jan Kozák
    Příště ten smrad aplikujte hned po výsadbě, ať ho nemusíte skladovat. Teď ho nařeďte podle toho, kolik potřebujete kapaliny, abyste to použil na celý pozemek, minimálně však 5 x. Nejlépe zalít k rostlinám, ne na listy. Nepočítejte však s příliš významným hnojivým efektem.

    Tekuté železo

    21. 3. 2020 11:57 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Vážený pane Ing. Kozáku, chtěl bych Vás poprosit o radu. Nechal jsem si udělat rozbor půdy a je velmi vápnitá a tudíž je špatný příjem železa, pH je 6,81. Myslíte si, že bych mohl použít na česnek toto tekuté železo (viz. foto), které obsahuje ještě síru během vegetace?  Postřik by byl na list. Dávkoval bych podle etikety. Děkuji Vám za odpověd´. 
    Tekuté železo
    22. 3. 2020 8:33 Jan Kozák
    Toto konkrétní hnojivo neznám, tak jsem si o něm něco přečetl na internetu. Soudím, že jeho použití bude pro česnek přínosem.
    22. 3. 2020 17:53 Zdeněk Mácha
    Pane Ing. Kozáku, děkuji Vám za odpověd´

    Postřik

    20. 3. 2020 18:36 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, jaký použít postřik na již vzešlou trávu dvouděložné (asi kakost a peťour) děkuji
    20. 3. 2020 19:27 Jan Kozák
    Pokud by se jednalo o jednoleté trávy nebo vytrvalé, ale letos vyklíčené, pak můžete použít kterýkoliv graminicid. Ale v případě pýru vyrůstajícího z oddenků je třeba počkat na dostatečnou listovou plochu, jinak se Vám vysměje. Na ostatní plevel použijte Stomp a zavláčejte ho.
    20. 3. 2020 20:22 Štěpán
    Pyr to určitě není. Gramicid jaký? Je to dvouděložné...
    21. 3. 2020 9:31 Jan Kozák
    Graminicid je speciální herbicid na trávy (Graminae), tedy rostliny z čeledi lipnicovitých (Poaceae), což jsou rostliny jednoděložné. Pro Vás je tedy jednoznačnou volbou Stomp. Ale aplikujte v nejbližším vhodném termínu (kdy můžete vjet na pole), při pozdější aplikaci se snižuje účinek.
    21. 3. 2020 18:54 Štěpán
    Nevím, jestli jsme se pochopili, ptám se jaký postřik do česneku na již vzrostlé dvouděložné rostliny? Stomp vím.
    21. 3. 2020 19:25 Zdeněk Mácha
    Nejsem odborník, ale myslím si, že na to nic neexistuje, že se nedá nic sehnat na již vzrostlé dvouděložné rostliny,jelikož se vše zpřísnuje. Jedině použít motyku, ale nevím, kolik toho máte.
    21. 3. 2020 19:32 Martin Perníček
    Dobrý večer. Pokud vám mohu pane Holeček poradit, tak se koukněte na Agromanuál a tam se dozvíte, co je možné v dnešní době použít za chemickou ochranu na česnek.
    21. 3. 2020 20:15 Štěpán
    Ptám se hlavně kvůli zkušenostem a názoru. Mám 0,5ha.
    21. 3. 2020 21:00 Martin Perníček
    Zkušenosti mám takové, že pokud si nechám česnek v tomto období zarůst plevelem, tak se pak nabízí jen ta možnost odplevelení, jak píše pan Mácha. Zatím bylo možné  plevel potlačovat mechanicky vláčením a meziřádkovou kultivací. Přiložené fotky jsou z roku 2019.
    VláčeníČesnekČesnekČesnekČesnek
    22. 3. 2020 18:01 Štěpán
    A ještě se chce zeptat pana Pernička jakou pouziva výživu že má česnek tak pěkně zelený? Děkuji
    22. 3. 2020 19:34 Martin Perníček
    Rok předem hnojím hnojem. Před výsadbou cererit a během vegetace přihnojuji ledkem vápenatým s trochou síranu draselného. Dvakrát stříknu močovinu se smáčedlem.
    22. 3. 2020 9:12 Petr Štěpánek
    Moje zkušenosti jsou takové, že Stomp většinou nezabere na 100 %. Část plevele roste dál, buď proto, ze v době aplikace Stompu už je v pokročilejší růstové fázi (např. ptačinec) nebo je v době aplikace sucho a i přes zavláčení funguje jen částečně. Řeším to tak, že jakmile je plevel dostatečně velký (cca pol. dubna), procházím jednotlivé řádky s ručním postřikovačem a stříkám kombinací Lontrelu a Starane, lokálně na jednotlivé rostlinky plevele, tak, aby se postřik nedostal na samotný česnek. Kupodivu to jde rychle, nejvíce  zde bojuji se svízelem, opletkou, ptačincem, ohnicí a spoustou dalších plevelů. Z jara několikrát projedu i prutovými bránami, ale později už to samozřejmě moc nejde.
    Prutové brány
    21. 3. 2020 23:08 Alois Juráň
    Peťour pokud je vzešlý spolehlivě setne mráz.
    22. 3. 2020 9:35 Štěpán
    Děkuji za názory. Já samozřejmě taky branuji ale někdy to není ideální, proto se ptám na další varianty. Ale kombinaci lontrel a starane byste plošně nedělal?
    22. 3. 2020 17:44 Jan Kozák
    Stomp není v česneku všemocný, čeleď hvězdnicovitých (Asteraceae) asi nebere vůbec, protože se používá i do slunečnice.
    Já bych nedělal Lontrel a Starane  kombinaci, ale každý zvlášť a určitě ne celoplošně, pokud to není potřeba. Lontrel Vám vezme hvězdnicovité i velké, Starane svízel pouze mladý.
    22. 3. 2020 17:59 Štěpán
    A chci se zeptat pane Ing. Kozáku jak to dělají firmy s více hektarama? Pod stompem to celou sezónu nevydrží a určitě ty hektary nekopou.
    22. 3. 2020 19:02 Jan Kozák
    Většinou dávají Stomp na podzim po výsadbě a podruhé v dubnu. A to už vydrží.

    česnek a mráz

    19. 3. 2020 10:08 Zakladatel vlákna: Pavel Lipčák
    Na příští dny slibují i mínus 10 nepoškodí to česnek _
    20. 3. 2020 19:22 Jan Kozák
    Není důvod k obavám. České odrůdy česneku přečkají avizované mrazy bez újmy nebo pouze s minimálním poškozením.

    Plevel

    18. 3. 2020 22:00 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
    Dobrý večer. Zatím bojuji s plevelem formou vláčení, ale některé odrůdy díky výšce porostu už vláčet nelze. Prutové brány bohužel nemám, tak proto přemýšlím, že bych nasadil tento stroj. (viz foto.) Má  s tím někdo zkušenost?
    VláčeníČesnekNahrnovač senaNahrnovač sena
    19. 3. 2020 10:09 Jan Kozák
    Používá to několik našich pěstitelů. Výborná věc, zkušenosti jsou velmi dobré, doporučuji. 
    19. 3. 2020 19:48 Martin Perníček
    Děkuji pane Kozák za doporučení. Zatím jsem ho odzkoušel mimo česnek, ale po pár technických úpravách si myslím že by mohl dobře sloužit i v česneku.

    Stříkání proti houbomilce

    18. 3. 2020 14:05 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v těchto teplých dnech vhodná doba (nebo nejvyšší čas/ ne-li pozdě) stříkat česnek proti mouše houbomilce. Odrazovaly nás nízké teploty i mrazy, které se mají objevit o víkendu. 
    Děkuji za radu!
    19. 3. 2020 10:07 Jan Kozák
    Ano, je nejvyšší čas, ne-li pozdě. Tak neotálejte. 

    Hnědnutí

    16. 3. 2020 23:31 Zakladatel vlákna: Tomáš Kiszka
    Prosím vás, čím je způsobeno hnědnutí stroužků? Když rozdělám palici, tak některé stroužky jsou zdravé tvrdé tak jak mají být, ale mezi těmito stroužky jsou hnědé stroužky, někdy je celá palice špatná. Je to způsobeno špatným skladováním nebo nějakou chorobou? 
    Díky za odpověď.
    StroužkyStroužky
    17. 3. 2020 5:22 Radek Bohmalský
    Dobrý den p.Kiszka,vypadá to na vlnovníka,který tohle způsobuje.
    V sekci choroby a škůdci je pěkně popsán.
    Ale počkejme na odpověď odborníka.Přeji pěkný den.
    17. 3. 2020 19:44 Jan Kozák
    Je to tak. Jde o napadení vlnovníkem česnekovým. Je běžné, že některé stroužky jsou poškozené, jiné zdravé. Je to proto, že při prvotním napadení zůstaly některé stroužky ušetřeny a vlnovník do nich, pokud nepotřebuje, nepřelézá. 

    Stav odrůdy Havel

    16. 3. 2020 16:25 Zakladatel vlákna: Pavel Mansfeld
    Před 14 dny prihnojeno a následně na to 30 mm vody.
    HavelHavel

    Škodca?

    15. 3. 2020 13:03 Zakladatel vlákna: Milan Gulka
    Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať či by ste vedeli identifikovať o čo sa jedná. Zatiaľ som sa stým doteraz nestretol a vyskytuje sa to len na zopár rastlinách. Či je to nutné riešiť alebo to nemá až taký význam. Ďakujem 
    Zlepenie do spodného listuPrepichnutie do spodného listu
    15. 3. 2020 15:17 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Nic vážného nehledejte jen ten list se nedostal ven. Lehce ho vytáhněte. Také jsem to měl jeden čas
    15. 3. 2020 19:36 Jan Kozák
    Někdy se to stane, že se špička listu přilepí, spíše přischne, k pochvě. Snadje to způsobeno nočním mrazem a následném slunném dni v době píchání. Pokud toho máte málo, stojí to za tu trochu práce špičku listu uvolnit, případně utrhnout, pokud se nebude chtít odlepit.
    16. 3. 2020 20:18 Milan Gulka
    Ďakujem za rady, už som vykonal :)

    aktuálny stav

    13. 3. 2020 7:45 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
    Netkaná textília pri teplotách ku 20 °C odložená, cesnak rastie veľmi pekne (ozimný Záhorský 2 a jarný Benátčan). okolie Nitry, 200 m n.m.
    vpredu Benátčan, vzadu Záhorskýcelkový pohľadZáhorský - detail

    žloutnutí česneku

    12. 3. 2020 14:55 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý den, 
    chtěl bych se zeptat, proč mi žloutnou špičky listů a co byste poradil. Před výsadbou hnojeno cereritem, před 14 dny prihnojeno ledkem vapenatym 15,5%. Je to odruda Havran, ostatní odrůdy jsou v pořádku. 
    Špičky listůŠpičky listů
    12. 3. 2020 18:23 Jan Kozák
    Každá odrůda reaguje na dané podmínky po svém. To, že nepřijímá dostatek dusíku, třebaže ho má k dispozici  přijatelné formě, může být způsobeno i nedostatkem vzduchu v půdě. Mohlo by pomoci vláčení.
    12. 3. 2020 20:41 Vaclav Kavka
    Ze zkušenosti mojí i mně známých je Havran na žloutnutí nejnáchylnější snad ze všech odrůd (ale má i skvělé vlastnosti). Když třeba vezmete několik stroužků různých odrůd a dáte je v květináči venku vzejít a pak je dáte do tepla dovnitř, Havran spolehlivě z velké části zežloutne a část listů obětuje. Třeba konkurenční Ivan je proti žloutnutí mnohem odolnější.
    16. 3. 2020 21:25 Olga Hlávková
    Máte pravdu. Mám vysázeno celkem 8 odrůd česneku, kromě Havranu v současné době žádná další nežloutne. Domnívám se však, že je to u něj více méně  kosmetická vada, protože  zkušenosti s Havranem mám dobré a jeho žloutnutí je každoroční jev, takže se s tím nijak neznepokojuji.

    Vláčení

    8. 3. 2020 20:52 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
    Dobrý večer pěstitelé česneku. Dneska jsem zkusil začít vláčet česnek.  Díky letošní teplé zimě  česnek roste jak z vody a plevel bohužel také. Datum výsadby 15.11.2019
    VláčeníVláčeníVláčeníVláčeníVláčení
    9. 3. 2020 18:12 Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat jestli budete stříkat trávu stompem a kdy?
    9. 3. 2020 20:19 Martin Perníček
    Dobrý večer. Postřik Stompem je potřeba provádět podle růstové fáze česneku a hlavně plevele.  já stříkám hned po poslední možné okopávce. Musím upozornit, že stříkám pouze meziřádky s minimem dopadu postřiku na česnek.
    9. 3. 2020 20:49 Štěpán
    A kolik po plochy stříkate?

    Houbomilka

    8. 3. 2020 16:50 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Tak mám postříkáno proti houbomilce. Doufám,že není pozdě.

    Síran amonný

    4. 3. 2020 19:16 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane Ing. Kozáků pomůže česneku síran amonný? Děkuji
    5. 3. 2020 8:56 Jan Kozák
    Hlavní význam síranu amonného je v našem případě v dodávce síry. Pokud nebyla síra v základním hnojení, pak bych síran doporučil. Ale abych dal i okamžitě přijatelný dusík, smíchal bych ho s ledkem vápenatým.
    5. 3. 2020 13:52 Štěpán
    A jakou dávku síranu amonného?
    5. 3. 2020 19:23 Jan Kozák
    Obojí po 100 kg na hektar.

    Jarní hnojení

    1. 3. 2020 20:38 Zakladatel vlákna: Jiří S.
    Dobrý den, pane Kozák. Vím, že doporučujete ledek vápenatý oproti ledku amonném. Mám ale zásoby lednu amonného, kterého bych se rád zbavil- je možné (bez dopadu na kvalitu, kvantitu) ho použít na první jarní hnojení, kdy se předpokládá "dost" vláhy, takže by se měl vstřebat bez problému do země? na další hnojení bych už použil ledek vápenatý. Děkuji za odpověď. Jiří 
    1. 3. 2020 21:39 Vaclav Kavka
    Tohle je zde oblíbené téma. I já jsem s tím otravoval. Věda o rostlinách tvrdí, že jednoděložné rostliny mají víc nitrate reduktázy, takže snáz přijímají dusičnany, než dvouděložné. Dusičnany se také mohou v rostlině hromadit (tedy je pak rostlina může použít, kdy chce) a nejsou na rozdíl od NH4+ fytotoxické. Další argument je, že  dusičnan se přijímá jako aniont, čímž se rostlině neblokuje příjem živin ve formě kationtů ( Ca, K, atd).
    Pak jsou i protiargumenty, že přijmout aniont dusičnanu stojí rostlinu víc energie, než amonný iont, ale rozdíly jsou v řádech procent. Podobných argumentů se dá napsat ještě víc. Podle různých experimentů zase většinou vychází nejlíp určitá na míru šitá kombinace NO3/NH4. Argument pro ledek vápenatý je jeho supersnadná rozpustnost a tedy rychlost působení. Amonné ionty stejně částečně prochází v půdě nitrifikací, ale pro česnek to asi nebude významné, protože na jaře má málo času. To opět favorizuje ledek vápenatý. Na začátku jara je tedy asi nejlepší využít ten, následně cokoliv. Můj neodborný názor tedy je to udělat naopak.
    2. 3. 2020 8:50 Jan Kozák
    Plně souhlasím se závěrem pana Kavky. Nejsem odborník na výživu rostlin, ale fakt je ten, že i ve vlhké půdě je dusík z ledku amonného přijímán později než z ledku vápenatého.

    Houbomilka

    1. 3. 2020 6:59 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.ing.Kozáku,chtěl bych se zeptat,jak je to s houbomilkou,když bylo ze pár dní pěkně, ale ted 3 dny bylo pod nulou.Zajímalo by mě, pokud by houbomilka nakladla vajicka a potom přišel mráz,jestli larva přežije.Lokalita Ostopovice u Brna.Děkuji za odpověď, s přáním pěkného dne.
    1. 3. 2020 8:18 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Co jsem pročítal diskusi o houbomilce , tak pan Ing. Kozák psal, že vajíčka nezmrznou.
    1. 3. 2020 19:23 Jan Kozák
    To je běžná situace, že po několika teplých dnech přijdou ještě mrazy. Houbomilku to bohužel nelikviduje.
    2. 3. 2020 21:08 Radek Bohmalský
    Děkuji Vám i panu Zdeňkovi za rychlou odpověď.

    Rašení česneku

    27. 2. 2020 8:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Někteří pěstitelé zde píši, že už jim česnek dávno vylezl. Mě každým rokem vyleze, až někdy koncem března spíš v dubnu a to sazím v listopadu. Sice ho dávám trochu hlouběji (10 - 12 Cm), ale i tak se mi zdá, že je vždy tak o tři týdny "opožděn" a to po celé vegetaci (odhlávkování, dozráváni...) Záhon mám na Ostravsku a letos zde vůbec nemrzlo a sníh taky nebyl. Dělám něco špatně?
    27. 2. 2020 8:49 Jan Kozák
    Nemyslím, že byste něco dělal špatně. Asi bych v tom viděl vliv odrůdy.
    27. 2. 2020 9:03 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Mě začíná až nyní česnek vylejzat-odrůda Slavin, 650m.n.m
    28. 2. 2020 7:33 Daniel Večeřa
    U nás ještě neleze,odrůda bjetin,600 m.n.m

    Netkaná textília

    25. 2. 2020 7:42 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
    Dobrý deň,
    tento rok s biednou zimou asi bude jar začínať skôr. Obvykle netkanú textíliu odkladám v druhej polovici marca (března) - pozícia cca 200 m n.m. Je nejaká zásada, podľa ktorej sa dá vychádzať pri odkladaní textílie na ochranu pred houbomilkou (fúzavkou)? Napríklad niečo ako 5 dní s teplotami čo neklesnú pod +5 °C?
    25. 2. 2020 20:06 Jan Kozák
    Nevím, jak dlouhé byly u Vás letos periody s teplotou nad 10 stupňů, proto raději alibisticky radím, abyste textilii zase ponechal do poloviny března.
    26. 2. 2020 15:34 Miloš Dian
    I tak ďakujem, ozimný cesnak sa síce už vytiahol na nejakých 10 cm, ale chvíľu to ešte vydrží a potom sa rýchlo narovná. Jarný sa ešte nevytlačil nad zem, ten je bezproblémový.

    Hnojení

    23. 2. 2020 18:45 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý večer,rád bych se zeptal,zda můžu aplikovat jarní hnojení Dasou,když jsem na podzimní hnojení použil cererit,anebo mohu použít ledek amonný 27%,a kolik  zhruba na ar kg? Děkuji 
    23. 2. 2020 23:28 Novák Ladislav
    Pro každé hnojení by bylo dobré znát zásoby živin v půdě.Jestliže výrazně přehnojím předplodinu a zpátky několik let byl pozemek v dobré kondici,t.j. že byla dobrá úroda si česnek poradí i bez výrazného přihnojování.Bylo by dobré jednou za čas si nechat udělat základní půdní rozbor.Pokud mě pamět neplete,již tady bylo odpovězeno že je vhodnější použít ledek vápennatý.Amonný dusík česnek neumí využít.
    24. 2. 2020 8:59 Jan Kozák
    Pro první přihnojení česneku vždy volím a doporučuji ledek vápenatý (LV, 15,5 % N), protože je okamžitě přijatelný; vzhledem k tomu, že je silně hygroskopický, je přijímán i v suchém období. Naproti tomu ledek amonný s vápencem (LAV, 15,5 % N) je přijímán později, v suchém období zůstává ležet na povrchu půdy bez užitku. Hnojivo DASA 26-13 (26 % N, 13 % S) má asi nástup také pomalejší; soudím podle toho, že se nepoužívá k regeneračnímu hnojení ozimů. 
    Není na škodu nechat si udělat půdní rozbor v pětiletém cyklu. Zemědělská laboratoř k výsledkům také doporučí hnojení pro udanou plodinu. 

    Hnojení

    18. 2. 2020 19:11 Zakladatel vlákna: Jaromir Rosulek
    Dobrý den,rád bych se zeptal,kdy aplikovat první dávku hnojiva? děkuji za odpověď 
    18. 2. 2020 19:24 Jan Kozák
    Ještě počkejte. Pokud vyjde předpověď počasí, že nám už nezamrzne, pak by to připadalo v úvahu asi za čtrnáct dní.Správný agrotechnický termín je období, kdy už česnek očihleďa roste. (To krásné slovo si pamatuji ze svého rodiště.)
    19. 2. 2020 22:11 Novák Ladislav
    Agrotechnický termín očividně roste je pro mne dost neurčitý.Spíš by mne zajímala výška rostliny,počet listů.Děkuji za odpovědˇ.
    21. 2. 2020 4:31 Alois Juráň
    Myšleno je když je v pohybu.
    21. 2. 2020 15:58 Jozef Sisak
    Podľa niektorych zdrojov
    1. hnojenie vo f. 3-4 listu
    2. po 14-16 dnoch
    3. v juny /6m./
    kedy sa da hnojiť na list či v ramci rozpisu alebo  naviac , nemam vedomosti ,
    poradi p. Kozak ?
    23. 2. 2020 16:48 Daniel Večeřa
    Dobrý den,já si myslím,že to pan Kozák napsal jasně.První přihnojení se provádí,když už česnek vegetuje a nepředpokládá se že by zamrzlo
    23. 2. 2020 23:37 Novák Ladislav
    Pane Sisak děkuji za odpověd.Ale tomu přihnojení v 6 měsíci bych si dovolil oponovat.Při dost výrazné změně klimatu budu česnek sklízet koncem června a hnojit 1.6. se mi zdá dost pozdě.Tak jak se uspíší sklizen,tak budu asi určitě o nějaký týden dřív hnojit poslední dávku hnojiva.
    24. 2. 2020 8:21 Jan Kozák
    Několik dní jsem neměl k dispozici počítač a co se vyrojilo příspěvků.
    Já jsem při přihnojování nikdy listy nepočítal ani neměřil výšku rostliny. A myslím si, že to ani nemusí být každý rok stejné. Takže se držím pro mě osvědčeného "očihleďa".

    Konzumace namořeného česneku

    16. 2. 2020 13:12 Zakladatel vlákna: Filip Schovánek
    Dobrý den,

    z podzimní sadby nám zbylo poměrně dost česneku. Lze česnek namořený v Sulce konzumovat? Pokud ne, lze paličák (Slavin a Vekan) sázet i na jaře?

    Děkuji Schovánek
    16. 2. 2020 17:56 Josef Bříza
    Pane Filip, jíst namořený česnek je nesmysl ale sázet můžete a to nejlépe hned!
      Budete sklízet o něco pozdeji ,o proti podzimní výsadbě.
    16. 2. 2020 19:26 Jan Kozák
    Vidím to stejně jako pan Bříza.

    Poškodí mráz sadbu?

    7. 2. 2020 15:41 Zakladatel vlákna: Petr Pražák
    Dobrý den pane ing. Kozáku,   jsem úplný začátečník a loni v prosinci jsem zasadil sadbu od Vás, Bjetin a Vekan.  Je v pořádku, že už teď raší ze země několikacentimetrové zelené stonky? A mám je něčím přikrýt? Pokud ano, tak čím? V noci u nás teď jsou drobné mrazíky, tak nevím, zda už není pozdě. Velmi Vám děkuji za odpověď. Petr Pražák 
    8. 2. 2020 6:14 Dana Novotná
    Dobrý den, včera jsem se taky dívala a začíná řešit. Sadila jsem v půli listopadu. Je to normální, že začíná růst, je vcelku teplo. Mráziky po ránu by mu neměli nijak ublížit. 
    Ohledně zakrývání, já nezakrývám roky ničím a česnek je v pořádku a zdravý. Ale záleží na každém, ikdyž možná teď už je  zbytečné přikrývat. 
    8. 2. 2020 9:45 Jan Kozák
    Je to normální. Nám také česnek leze, některé odrůdy už mají deset centimetrů. Obava před zmrznutím je lichá, česnek krytí kvůli mrazu nepotřebuje.
    < Novější2223242526Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne