Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Sadba

    9. 11. 2018 17:39 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dnes vysázeno
    SadbaSadba
    10. 11. 2018 10:11 Martin Lokaj
    Vyzerá to pekne. Chcem sa len spýtať či ste spokojný s tým sadzačom. Ak ste sadili pred tým ručne, či je veľký rozdiel vo výnose a ak cesnak moríte pred výsadbou, či nie je problém ak sú strúčiky mokré. Ďakujem
    10. 11. 2018 21:34 Daniel Večeřa
    Dobrý den,já mám  sazečku,která vypadá stejně ,s tím rozdílem,že nemám čtyřřádkovou,ale třířádkovou.(sázím tři řádky po 35 cm mezi koleje) Po menších úpravách funguje dobře. Sázím mokré stroužky,mořím den před sázením clonoplusem,vybírám větší stroužky,mám misky 35mm. Když bych to měl srovnat s ruční výsadbou,tak  po strojní výsadbě na jaře později česnek vzchází. Ruční sázení je lepší.
    10. 11. 2018 22:11 Štěpán
    Ruční sázení je sice lepší ale nikdo takové výměry nebude sázet. . já to taky dělal dokud jsem furt nezvetsoval a potom už mě to nechtěl nikdo dělat. Sazeč v poho pár úpravách.
    10. 11. 2018 13:33 Marcel Sokirka
    Dobrý den,
    zajímá mě ,jak takové lány zabezpečujete před případnými zloději,děkuji.
    12. 11. 2018 10:58 Václav Kozák
    Pěkná práce, pane Holečku

    Dolomit

    8. 11. 2018 17:24 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Prosím Vás, jaký je rozdíl mezi vápnitým dolomitem a dolomitickým vápencem? U toho prvního píše firma na A..., že obsahuje 6 krát víc hořčíku. Co je lepší? A můžu poprášit až po výsadbě? Teď už mám zryto a uhrabáno na sadbu. 
    9. 11. 2018 6:48 Jan Kozák
    Na rozdíl se zeptejte dodavatele, já nevím, co je tím myšleno.
    Jak vápenec, tak i dolomitický vápenec můžete dát po výsadbě. Působí dlouhodobě, účinek se projeví až u následných plodin.
    9. 11. 2018 20:45 Ján Ševc
    Pokiaľ viem, tak je to ten istý názov, len to obaja predajcovia inak pomenovali. Faktom je, že oproti vápencu obsahuje dolomit aj horčík, ktorý rastliny potrebujú pre tvorbu chlorofylu.

    Stav sadby

    7. 11. 2018 19:08 Zakladatel vlákna: Miroslav David
    Dobrý den. Letos budu sázet česnek poprvé a protože byl český česnek vyprodaný, tak jsem koupil Therador z místního zahradnictví. Některé palice měli 1 nebo 2 slupky tmavé a stroužky mají na sobě žlutohnědé skvrnky. O co se jedná? Myslíte, že by se tato vada (choroba) na stroužcích mohla negativně projevit nebo přenášet? Dále jaký máte na Therador názor, co se tyče nezávadnosti. Samozřejmě hodlám mořit v Sulce. Děkuji
    SadbaSadba
    9. 11. 2018 14:16 Jan Kozák
    Odrůda Therador patří ve Francii mezi nejpěstovanější odrůdy.
    Podle toho co píšete, soudím, že chcete sázet konzumní česnek. Před tímto úmyslem vždycky varuji. Pokud je Vaše rozhodnutí takové, že ho sázet budete, pak všechny cibule, které se Vám úplně nezdají, vyřaďte.
    9. 11. 2018 16:28 Miroslav David
    Koupil jsem 4 palice sadbového česneku v zahradnictví (viz fotky). V menší, či větší míře na sobě tyto flíčky mají všechny stroužky. Poradil by jste mě, bych šel sadbu vrátit a koupil jinou nebo  mám ty nejlepší nasadit. Jde mě hlavně o to, aby ony flíčky neměli něco společného s háďátkem nebo jinými parazity, které by mě dlouhodobě kontaminovali půdu.. Děkuji
    9. 11. 2018 20:18 Jan Kozák
     Máte ještě někde doma visačku, kde je uveden producent sadby?
    9. 11. 2018 21:09 Marcel Sokirka
    Dobrý den,ty flíčky mám také na některých slabších konzumních hlavicích.Je mi to škoda vyhodit,tak to oškrábu do zdravého a pak konzumuji.
    Taky jsem nestihl koupit sadbu,tak jsem sázel podobné stroužky,jak má p.David na pravém obrázku.Trochu mně znepokojuje,že stroužky nejsou vyplněné celé,na horní části jsou jakoby zmáčknuté slupky , je to odrůdou , nebo je to nějaká vada ? Děkuji za odpověď.
    10. 11. 2018 8:45 Jan Kozák
    To nepaličáky občas dělají, že "stroužky nejsou vyplněné celé". To není žádná vada.
    11. 11. 2018 10:33 Miroslav David
    Dobrý den. Etiketu jsem již vyhodil, ale napsal jsem do zahradnictví, aby mě poslali fotku. Nevím, jestli Vám to něčemu bude, ale níže máte odkaz na daný produkt.


    https://www.hnojivapraha.cz/cesnek-sadbovy-therador-bily-4-palice-velke-palice-50-60-mm-320-400-g.htm.
    12. 11. 2018 8:04 Karel Karel
    Sklizen od května do července? sklizet v květnu to by bylo super,  mín prace z plevelí , navíc  v době kdy ještě není nejvíc napilno , to by mě zajimalo jestli toho dosahnete v čr nebo je to blud?
    12. 11. 2018 9:14 Miroslav David
    Dobrý den. Etiketu nemám, ale dovozce sadby je www.zc.cz
    12. 11. 2018 20:58 Jan Kozák
    Myslím, že ZC je seriózní firma. Ale ke kvalitě sadby od konkurence se nevyjadřuji.

    výsadba

    7. 11. 2018 9:47 Zakladatel vlákna: Jana Lognierová
    Dobrý den, česnek jsem sázela 20.10 a při tomhle počasí už je část venku. Je to česnek od Vás. Jak mám ochránit česnek na zimu, aby ji přežil a na jaře rostl. Je nutné přikrýt česnek netkanou textilií? 
    Děkuji za odpověď
    7. 11. 2018 17:00 Jan Kozák
    Pokud bude běžná zima. pak žádné zakrytí nepotřebuje. Jestli se u Vás vyskytuje houbomilka, pak má smysl bílou netkanou textilii natáhnout už na začátku zimy (a tím budete v klidu i co se týká případného namrznutí nadzemní části).

    Určení česneku

    6. 11. 2018 11:53 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, poprosím o určení česneku, pokud to bude možné, je to česnek od Vás, který sázím jič asi třetím rokem a nějak jsem ho neoznačila,zapoměla jsem. Jinak mám od Vás i jiné odrůdy i letos.  Je opravdu letos hodně velký a zdraví. Česnek od Vás který mi přišel, už takový není. Rozhodla jsem se, že  zkusím upusti od veškeré chemie a tak jsem SULKOU nemořila. Myslím, že by sadbový česnek měl být zdraví. Na první fotografii je Havran a je malinký. Musím ale napsat, že jsem zklamaná, moc. Konečně jsem si pohlídala objednávky, abych získala HAVRANA. Uskladněn byl ve stejných podmínkách /dobrých/ tak jako ten MŮJ. Česnek je trošičku měkčí a hlavně, béžový. Že by VLNOVNÍK. Může se dostat do půdy  a ohrozit tak zdravou sadbu? Nebo ho mám vyhodit, sníst. Nebyl zrovna nejlevnější. Pane Kozáku co mi prosím poradíte. Děkuji
    česnekk porovnáník porovnáník porovnáník porovnání
    6. 11. 2018 12:42 Helena Malá
    Né že bych si chtěla odpovídat, ale asi nimořím celouVaší sadbu do Sulky a bude. Tu mojí zkusím je namočit do vody. Je to tak dobře?
    6. 11. 2018 14:17 Václav Kozák
    Dobrý den, paní Malá,
    co se týká velikosti sadby, je třeba brát zřetel na fakt, že česnek na poli nemůže dostat stejné podmínky, jako u Vás na zahrádce. Pokud je (stejně jako letos) minimum srážek, samozřejmě nemůže česnek narůst takové velikosti, jako v optimálních letech. Nicméně i v letošním velmi nepříznivém roce jsme sadbu třídili nad 40 mm, přestože normy udávají minimální průměr 30 a 35 mm. Neznamená to však, že z malé sadby budete mít malé výnosy. Naopak. Tím, že v běžných letech je vyřazeno max. okolo 20 % podmírečných cibulí (a to při třízení nad 50 mm), v letošním roce to v některých oblastech bylo (i při snížení průměru na 40 mm) 80 - 90 %. Z tohovyplývá, že dostanou-li rostlny v následujícím roce lepší podmínky (zejména vláhu), dosáhnete špičkového výnosu.

    U nové sadby vždy doporučujeme moření Sulkou. Česnek pochází z jiného prostředí, proto při setkání s některým škůdci může být zranitelnější. Hlavně však s ním je velké množství manipulace, než se dostane k zákazníkovi, čímž vznikají vstupní brány právě pro skladištní škůdce. To je důvod, proč se běžně stává, že jednomu zákazníkovi sadbový česnek vlnovník napadne (a jeho původní materiál je zdánlivě v pořádku), zatímco dalších 100 zákazníků, kteří získají totožný materiál, česnek napadený nemají.  S ohledem na způsob šíření vlnovníka však doporučujeme mořit Sulkou vždy a to bez ohledu na to, zda jsou viditelné příznaky napadení či nikoliv.
    6. 11. 2018 19:32 Helena Malá
    Děkuji za odpověď, ale já jsem nechtěla používat chemii. Chtěla jsem obdržet nepoškozený česnek čímkoliv. Velikost mě ani tak netrápí, to už jste mi psal, spíš ten Vlnovník. Příště holt raději namořím. Tak musím namořit nyní do Sulky i ten poškozený vlnovníkem, je to tak, jak jsem psala? Neodpověděl jste mi na otázku jaký to mám česnek. Tak ještě poprosím.  Beru od Vás sadbu už asi 7 let , myslím, a ten velký česnek je od Vás, tak jsem doufala, že poznáte. No a ještě se omlouvám, vidím u mne nahoře nějaké hrubky.   Děkuji
    6. 11. 2018 20:05 Jan Kozák
    Sulky jako chemie bych se nebál. Myslím, že ji mohou používat i biozemědělci.
    Pro spolehlivé určení odrůdy je třeba také snímek celé cibule zbavené obalových suknic. Prosím o jeho doplnění.
    7. 11. 2018 9:53 Helena Malá
    Dobrý den, jste hodný, tak já posílám, snad to bude tak dobře. Tomuhle česneku se u mě dobře daří, Vysočina 600m. n. m. Nějak se mi rozlézají stroužky. Asi pozdě sklizeno.První rozmazaný obr. Tak ten druhý.
      Děkuji
    určení odrůdyurčení odrůdy
    7. 11. 2018 17:01 Jan Kozák
    Tak je to Bjetin.

    Už rastie.

    4. 11. 2018 6:02 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Cesnak som vysadil 27.10 . dnes je zo zeme na 5-7 cm. urobil mi to len cesnak novoziskany vypestovany na  Slovensku pôvodom  z Ukrajiny . Čo ma čaka a neminie? Ostatny je v kľude v zemi. Už pri vysadbe  som zaregistroval že raši! Ako ho môžem ochraniť je to par kuskov na malej ploche hlavne pred holomrazom ? predpokladam že bežny mraz aj  bez snehovej perinky, nemal by ho  poškodiť .
    4. 11. 2018 19:55 Jan Kozák
    Aby toto česnek za týden udělal, není normální. Proto nemusí přežít ani normální zimu. Nebyl náhodou skladovaný v chladírně?
    6. 11. 2018 6:24 Jozef Sisak
    Ako som sa nasledne informoval cesnak  NEBOL skladovany v chlade , aj ked vyrastol nemam sa obavať , ak dôjde k poškodeniu vyrastenej časti rastliny ale na jar sa cesnak zregeneruje a bude dobre rasť . Je to vraj znakom nešľachtenia -pôvodnej formy cesnaku. Ako v predchadzajucej otazke až čas ukaže.
    5. 11. 2018 9:15 Jiří česnek
    Pane Jozef je to anton skutečná raketa o kterém jsem zde několikrát psal.Z 6.6.2017 anton je slovenský paličák,nikdy nezmrzne.
    Jiří Božetický
    5. 11. 2018 14:51 Jan Kozák
    Taková drobnost: Anton není slovenský paličák, ale je to český nepaličák.
    6. 11. 2018 9:05 Jiří česnek
    Taková maličkost:Anton je fialový nepaličák dokonce znám jeho tátu v roce 2015 mě také šokoval rychlím růstem. 15.ledna 2016 měl 30 cm,20 cm sněhu ohnulo nat´ nad cibulí zvýšilo to výnos cibule měla 7 cm. Jak uvádím na foto. Dnes je můj Anton 5 cm venku. Taková drobnost: paličák a český nepaličák používají prodejci,stačí si přečíst můj článek z 6.6.2017 a třeba další .
    6. 11. 2018 9:12 Ing. Petr Vejřík
    Asi by jste si měl rozmyslet co píšete. O příspěvek výš píšete, že Anton je slovenský paličák. Teď píšete, že je to fialový nepaličák. Vyznívá to poněkud groteskně. S pozdravem Petr Vejřík.
    6. 11. 2018 9:15 Ing. Petr Vejřík
    Jinak Anton mám v zemi již pomalu třetí týden a ještě se nad zemí neobjevilo nic. Jediné co mi vylezlo nad zem, je můj experiment s bílím španělským česnekem, který byl označen odrůdou Spring. Nejsem si ale jistý, zda je to odrůda, nebo jen označení jarního česneku.
    6. 11. 2018 18:38 Pavel Dohnal
    Také se divím velice. Určitě bych nechtěl mít do Mikuláše nať venku. Ujistěte se, zda jste zasadili česnek. 
    7. 11. 2018 9:30 Jiří česnek
    Pánové upozornil jsem pana Jozefa ,že je to odrůda Anton slovenský paličák není to odrůda kterou ani neznám,odkázal jsem pana Jozefa na článek z 6.6.2017 .Můžete se podívat co dokáže odrůda Anton během pár dní foto 5 Antonů asi 13.11.2015 sám mě šokoval měl 15 cm. Můžete se podívat na odrůdu Anton pana Kozáka,stovka pěstitelů a Gurmánů mě z trhu nosí odrůdu Anton jako slovensý paličák. Vyznívá to poněkud grotesně,což mě těší,že mě nevěříte .
    7. 11. 2018 18:54 Ing. Petr Vejřík
    Pokud tomu tedy rozumím dobře, dle vašeho názoru existují dvě stejnojmenné odrůdy? Obě se jmenují Anton? Myslíte, že takový ne zcela běžný název napadl nezávisle na sobě dva pěstitele?
    7. 11. 2018 18:57 Ing. Petr Vejřík
    Rád bych se Vás zeptal, zda není zdroj Vaší sadby objednaný z KPR? V tom případě bych se domníval, že česnek nebude vypěstovaný na Slovensku, ale na moravské straně Bílých Karpat.
    8. 11. 2018 7:49 Jozef Sisak
    Ďakujem za všetky reacie . Ako som si overil cesnak je pestovany už niekoľko rokov na Slovensku v blizkosti Ukrajinskych hranic skadiaľ pochadza aj pôvodna sadba. Pestovataľ jednoznačne poukazal v niekoľkych dlhych telefonickych hovorov že ma len   zaujem o sorty ktore nie je potrebne regenerovať - ozdravovať pestovanim z  pacibuliek !
    8. 11. 2018 10:18 Jiří česnek
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    8. 11. 2018 16:19 Jozef Sisak
    Pan Jiří . Cesnak som zakupil priamo od pestovateľa, nie na  žiadnej  spoločenskej akcii !! Ako sa dostanem na vaše članky ? Anton ako paličak ma palicu alebo len obchodny nazov pre kšeft ?? V popise cesneku Anton je udana možnosť tvorby palice až 50% to možno bude to spravne orechove . Vaš posledny prispevok nechapem .
    Po kontrole na zahrade a v zaznamoch  zo zeme mi vyliezol cesnak kupeny od
    "babušky " na tržnici na Užhorode, až potom som sa dostal k pestovatelovi a od neho ziskal Bogatyr- je vonku ako aj nepaličak  "ivan" paličak spinka v zemi.
    Ako to  všetko je ukaže až uroda na buduci rok.
    9. 11. 2018 9:38 Jiří česnek
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    14. 11. 2018 15:37 Jozef Sisak
    Pan Jiři vami udane postupy na najdenie vašich člankov su nefunkčne ak je to možne prepošlite mi ich na e mail  .. jozef.sisak@zoznam.sk

    moření před výsadbou

    3. 11. 2018 19:18 Zakladatel vlákna: Dagmar Tomšíková
    Dobrý den, loni jsem si u vás zakoupila několik odrůd česneku. Se sklizní jsem byla velmi spokojená. Letos si z ní chci znovu zasadit a   opomněla jsem v září namořit sadbu do Sulky?  Vadí to ? A jak mám postupovat nyní - je třeba stroužky do něčeho namočit ( Clonoplus ? ) nebo stačí pouze do vody před sázením ?
    Děkuji
    4. 11. 2018 19:52 Jan Kozák
    Pokud Sulku máte, pak ji použijte před výsadbou. Pokud ji nemáte a sázíte jenom malé množství, tak namočte do vody.
    4. 11. 2018 21:22 Dagmar Tomšíková
    Děkuji, pane Kozák. A prosím, jak dlouho to nechat ve vodě a za jak dlouho poté pak sadit. Jsem z jižní Moravy - kdy je letos vhodná doba na sadbu ( je už pozdě a nebo naopak ještě nějaký den počkat ? ) . mnohokrát děkuji.
    5. 11. 2018 6:39 Jan Kozák
    Ve vodě nechte stroužky půl hodiny, když na ně zapomenete a zůstanou tam několik hodin, nic se nestane. Do země by pak měly přijít do 24 hodin. Letos je pořád teplo, nechal bych výsadbu na konec listopadu.

    Cererit

    2. 11. 2018 16:06 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobrý den už jsem také začal ze sázením ale zapomněl jsem před výsadbou zapravit cererit. Je vhodné ho po házet po vrchu ??Nebo ho zapravit až na jaře? ?Na jaře používám ledek vápenatý. Tri týdny před výsadbou zapraveno dusikate vapno. Sazeno po bramborech.
    2. 11. 2018 17:04 Pavel Dohnal
    Pohažte. Prvky se vsáknou po deštích a sníh také udělá své. Já cererit ani slepičince nezarývám, přijde mi to jako plýtvání materiálem. Po rytí poházím a hráběma poňahňám a po pár týdnech sadím. Předpokládám, že odvrchu se prohnojí rovnoměrněji  a na delší období pozemek, při určité době rozpouštění granulí, než jen zespodu. Předesílám, že mám kvalitní sypkou půdu s vlastním kompostem. Neplatí vždy vše a všude! A od jara - duben, květen, používám občas močovinu jako zálivku - bílé granule k dostání za pár kaček. Fosfor! Silice!! Ledek proč? Vápník - neutralizovat hnojivo?  Nevím, nedělám... Poradí chemici. Já se sadbou ještě chvilku počkám. Je 18 stupňů přes den. 
    4. 11. 2018 19:50 Jan Kozák
    Cereritem na povrchu hnojíte hlavně následnou plodinu, ale česnek taky něco dostane.

    Sulka 2011

    2. 11. 2018 0:10 Zakladatel vlákna: Mirka Kolaříková
    Dobrý večer.
    Chci letos prvně mořit česnek pro výsadbu, tedy jsem úplný amatér... Našla jsem doma SULKU s datem expirace 2011. Je možné česnek do roztoku z této Sulky namočit? Děkuji.
    2. 11. 2018 7:02 Jan Kašpar
    Použít můžete, sadbu nepoškodíte, otázkou je, jak bude Vaše Sulka fungovat.
    Sulka je nestabilní sloučenina, uvolňuje sirovodík (sulfan) která se rozkládá časem, světlem, teplem a přístupem vzduchu, tedy kyslíku. Pokud byla Sulka uložena ve tmě (např. chladný sklep), ve vzduchotěsně uzavřené nádobě, nejlépe v orig. balení a bez nějaké té velké bubliny v lahvi, pak s jistou mírou rizika bude fungovat.  Mořte ovšem déle než je zvykem, tedy alespoň 6 hodin. Vlnovník to nepřežije. Ale vedlejší fungicidní účinek bude pravděpodobně ztracen.
    2. 11. 2018 15:10 Pavel Dohnal
    Velice se na dně usazují krystaly, takže třepat a třepat! Určitě nevyhazovat, rozředěná se dá skvěle použít na zálivku, třeba zrovna k cibulovinám. 
    2. 11. 2018 18:42 Jan Kašpar
    To třepání je velmi špatný nápad. Ona totiž se ta Sulka, což je směs polysulfidů vápníku CaSx mění (degraduje) na sulfáty v tomto případě ponejvíce na sádru CaSO4 . 0,5 H2O Takže ty krystaly maximálně opláchnout a vyhodit.  A mořit sádrou? No uznejte, že to nebude zrovna to pravé ořechové.....
    2. 11. 2018 22:59 Pavel Dohnal
    Nemám šanci polemizovat. Chemii nerozumím. Ale rád se něco dozvím. Dík. Spíš věřím v tu zdravou sadbu a čistou půdu, než v moření. Každá info je dobrá. 
    4. 11. 2018 6:22 Jozef Sisak
    Ďakujem za prednašku .  Použitie starej sulky na zalievku bolo spravne rozhodnutie, na morenie radšej novu . p. Kašpar prosim prečitajte si prispevok L. Hejduka z 29.10. aky je vaš nazor ĎAKUJEM.
    4. 11. 2018 10:35 Jan Kašpar
    Domnívám se (t.j. nikdy mě to ani nenapadlo zkoušet), že to nepůjde. Mikrovlnka pracuje v pásmu 2,5 GHz, což je zhruba 12 cm délka vlny). Vzhledem k vyzářené energii 12 μeV by nejspíš došlo k poškození rostlinných pletiv. Ale  pěstitelé opomíjejí, že Vlnovník se živí i na jiných rostlinách, zejména květinách. Také jeho jméno je "Aceria tulipanae", čili Vlnovník tulipánový. A zahrádkář se diví, že má Vlnovníka a cibulnaté či hlíznaté rostliny neošetří, a ten potvora Vlnovník si jak na potvoru na ten česnek přeleze. Jinak mám na Vlnovníka mimo Sulku vyzkoušeny a jsou funkční tyto prostředky: 1) Koloidní síra,  (Sulikol, Kumulus) 2) Polysulfidy draslíku nebo sodíku, tedy klasická "Sirná játra" podle alchymistů. K tomu si tyhle prostředky vyrobit mi donutily roky, kdy Sulka nebyla nikde k dostání. (Pěstuji česnek po zahrádkářsku od roku 1965 nepřetržitě). Pro pořádek: Vlnovník je Sametkovec, a co zničí Sametky, zničí i Vlnovníka. A všechno je to navíc "EKO"
    4. 11. 2018 10:38 Jan Kašpar
    Oprava:"Aceria tulipae" překlep, sorry.
    6. 11. 2018 7:24 Jozef Sisak
    Ďakujem za poučny prispevok . V chemii ste doma preto ešte raz pozrite sa prispevok L. Hejduka z 29.10  tema dusikate vapno . Pri študovani inf, zdrojov som natrafil na informaciu že škody na uskladnenom cesnaku  NESPôSOBUJE  vlnovnik tulipanovy ako sa pôvodne predpokladalo ale vlnovnik cesnakovy čo je iny roztoč ale to je vlastne jedno ,lebo aj tak škodi bez ohľadu na meno. Trochu som surfoval aby som spoznal vaše nahrady ĎAKUJEM za sulku.
    6. 11. 2018 14:58 Jan Kašpar
    S tím dusíkatým vápnem můžete být v klidu. DV se rozkládá na kyanamid Ca a hydroxyd Ca. A lidi si to občas pletou Kyanamid není kyanid. A není jedovarý, jen dráždivý. Prostě hodinky a holinky. Zní to podobně, ale jsou to úplně rozdílné věci. DV kyanovodík neuvolňuje.
    8. 11. 2018 6:05 Jozef Sisak
    Ďakujem za odpoveď. Mam vlastnu skusenosť , pozemok kde ma trapili krty a hraboše či hryzce polne som planoval posadiť cesnak po zapracovani dusik. vapna som s časovych dôvodov nestihol dať foliu čo som urobil až  za  par dni , vytvorene  krtince som rozhrabal a chodby otvoril . Po odstraneni folie cca 4 tyž. som problem krt a hraboš  nemal ani sa opakovane nevyskytol.

    Sázení česneku

    1. 11. 2018 21:21 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Hezký večer. Tak už jsem také začal se sázením česneku. Sázím ručně. Celkem mám na sadbu 3000 stroužků. Dva měsíce před výsadbou byl navezen kompost-směs trávy, hoblin, slepičinců, země a zaoráno. Po měsíci rozhozené dusíkaté vápno a cererit-4kg a zapraveno rotavátorem . Plocha je něco málo přes jeden ar
    SázeníSázeníSázeníSázení
    1. 11. 2018 22:12 Martin Perníček
    Krásná práce pane  Mácho,o víkendu už také začnu s výsadbou.
    2. 11. 2018 15:52 Pavel Dohnal
    Famózní! Hodně štěstí! To je ta výhoda políčkářů. Širé rodné lány. Asi taky přikúpim nějakou hroudu....Dávám 800 - 1200. Jen tak na chuť. Na fotce ty rygóly ale vypadají monstrózně! Jako kdyby jste dělal hrůbky na mrkev. Jak dáváte hluboko? Odhadem. 
    3. 11. 2018 8:44 Zdeněk Mácha
    Dobrý den pane Dohnale. Ty rýhy mám hluboké cca 8-10cm a česnek pak ještě domáčknu. Zem už mám dost prochladlou a teplo už u nás také moc není - 650m.n.m
    3. 11. 2018 8:56 Marcel Sokirka
    Dobrý den , malý dotaz. Hrůbky Jste nejdřív zalil vodou kvůli vláhe? Děkuji. . U nás jsou ještě dvacítky ,nelíbí se mi to ,chtěl jsem počkat,ale na SK se vratím až před Vánoci,a to nejde určit jaké bude počasí
    3. 11. 2018 9:11 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Nezalil jsem, jelikož tu pršelo minulý víkend a zem sama o sobě mi drží dost vláhu. 
    6. 11. 2018 17:54 Pavel Dohnal
    Před sadbou nezalévejte. Do bahna se blbě sadí. Bude dost vlhko, až bude čas. Do konce roku si poradí česnek bez zálivky, max. zbytek Sulky. Patnáct let jsem nezalival, teď 4 roky ano, ale asi  až od května.
    6. 11. 2018 17:30 Pavel Dohnal
    Jasně. Já ve 210 m. Jih Hané. Zatím 20 ve dne, ale už jsem připraven!! Moje metoda "holý  ořešák" je tu a ono se to může prudce zlomit a teploty budou brzy těsně nad nulou. Mlhy a plískanice. A to já nerad! Hodně štěstí, p. Zdeňku. 
    11. 11. 2018 16:47 Zdeněk Mácha
    Pane Dohnale,moc Vám děkuji. Nejenom Vám hodně štěstí,ale i ostatním pěstitelům.

    kořínky

    30. 10. 2018 7:21 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
    Dobrý den stala se mi nehoda navlhl mi česnek sadbový ve skladovacích prostorách a po zjištění této nehody (rozbitá krytina ve střeše) jsem zjistil že jsou vidět kořínky někde 1mm a kde to bylo dost mokré klidně i 4cm co se stane když to namořím sulkou 6hod a rovralem 20 minut. Nespálí se kořínky? nebo mám je olámat ty kořínky? Děkuji mockrát tohle se mi ještě nestalo.  A ještě se chci zeptat za mého souseda který nemá internet česnek mu napadl vlnovník má to namořit sulkou a za týden může až sázet teď jsou u nás deště totiž. A může již napadený česnek využít jako sadbový vzroste něco když to namoří? Děkuji
    30. 10. 2018 17:11 Jan Kozák
    Kořeny se snažte zachovat, česnek si moc nových nevytvoří. Do Sulky ho dejte na jednu hodinu, na Rovral se vykašlete, ať minimalizujete manipulaci. Sázejte opatrně do rýh (jste-li z Moravy, tak do járků). Závlaha po výsadbě by byla prospěšná.
    A soused? Pokud nejsou stroužky hodně scvrklé, ať namoří v Sulce a sází co nejdřív. V současné době snad nikde u nás neprší.
    31. 10. 2018 7:38 Petr Hrda
    Co se týče toho namoření sulkou jak dlouho před výsadbou to mám mořit skrz ty kořínky? 
    31. 10. 2018 8:17 Jan Kozák
    Jenom nechte odkapat a sázejte mokré.

    Zelené hnojivo

    29. 10. 2018 14:37 Zakladatel vlákna: Ladislav Frank
    Dobrý den 
    Chci se zeptat zda je možné provést podzimní sadbu do čerstvě zaryteho zeleného hnojiva děkuji Frank Ladislav 
    30. 10. 2018 17:04 Jan Kozák
    Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď: ne.

    Vápno

    23. 10. 2018 19:06 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Mám teď trochu obavy. Pan Kozák píše, že dusíkaté vápno brání rozkladu organické hmoty. Neměl jsem zelené hnojení. Do zryté půdy jsem zapravil hráběma trošku cereritu s guánem a granulované slepičince, po našem kuřince. Dávám hnojivo až po rytí, domnívám se, že vlivem srážek se živiny vsáknou do půdy postupně, navíc granule se nerozloží hned. Kdybych zarýval, napadá mě, že se výživa vespod jen vsákne hlouběji. Ale k vápnu. Nemám dusíkaté, ale pufovaný vápenný hydrát, jelikož mám kyselou půdu a povrch mám místy docela zelený - lišejníček. Letos mi tak odešla polovina kápií, ani kalcolit nepomohl. Ještě jsem ve skleníku ze zoufalství zkusil ledek a 6 paprik jsem pěkně připekl. Tak jak to vápno? . Jen mírně jsem poprášil. A dolomitický vápenec je na jaké bázi? 
    HydrátHydrát
    23. 10. 2018 20:04 Jan Kozák
    Nevím, co je pufovaný vápenný hydrát. Internetový vyhledávač mi sdělil, že jsem asi první, kdo to hledá. Ale dusíkaté vápno funguje v půdě zcela jinak než vápence a produkty z nich. Reakcí s vodou vzniká z dusíkatého vápna kyanovodík a to je biocid - v jisté koncentraci hubí všechno živé. Proto brání rozkladu organické hmoty, protože ten je závislý na činnosti mikroorganismů.
    Při hnojení hnojem se nevápnilo, protože z půdy unikal plynný čpavek. To se stane i u čerstvých kuřinců. Ale u suchého granulovaného hnoje asi tento problém není.
    A dolomitický vápenec? Směs uhličitanů vápenatého a hořečnatého. Výborné dlouho působící hnojivo.
    23. 10. 2018 20:26 Pavel Dohnal
    Děkuji. Chemie mi nikdy nešla. Na střední jsem dokonce v pololetí vyfasoval bůra. Jen "oslaďuju" kyselou hlínu, dělám to už pár let a v pohodě. Ve velmi mírném měřítku. I když si myslím, že česnek je spíš schopen snášet kyselejší než zádadité. Viz močovina apod. 
    29. 10. 2018 9:01 Libor Hejduk
    Nechci se mýlit, ale dle mého názoru, i podle toho, co jsem si hledal, tak z dusíkatého vápna (kyanamid vápenatý CaCN2) hydrolytickým rozkladem vzniká Ca(OH)2 a volný kyanamid NCNH2 s dezinfekčními účinky. Ten se následně mění na močovinu. Myslím, že kdyby vznikal kyanovodík, tak by asi dusíkaté vápno nebylo běžně dostupným prostředkem a bylo by i jinak baleno.

    Moření česneku

    21. 10. 2018 20:03 Zakladatel vlákna: Filip Schovánek
    Dobrý den,

    před týdnem jsem u Vás zakoupil česnek. Prosím o informaci, zda jej má smysl ještě nyní (21.10.) mořit v Sulce. Výsadbu plánuji dle počasí na přelom listopadu a prosince. Děkuji Schovánek
    22. 10. 2018 9:51 Jan Kozák
    Už je chladno, teď česnek nemáčejte. Nechejte to těsně před výsadbou.

    společné kultury

    21. 10. 2018 13:45 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
    Druhým rokem budu sázet část česneku do jahod.Informaci o snášenlivosti těchto plodin jsem získal na internetu a slyšel od pěstitelů.Tyto dvě plodiny asi nemají úplně stejné požadavky na živiny,ale mohou se shodovat v nárocích na vláhu.Jahody zaplní spodní  a česnek horní patro porostu.Přistínění česneku listy jahod si myslím,že příznivě ovlivní vývoj a nahradí částečně mulčování.Jahody sázím do většího sponu 35 x 35 cm oproti sponu 30 x30 cm.Loni jsem měl mezi dvěma jahodami po jedné rostlině česneku,letos chci zkusit dvě vedle sebe kolmo na řádek.Česnek ochrání jahody před krtkem nebo hryzcem.Vyrytí česneku jsem prováděl zúženým rýčem na asi 12 cm kvůli minimalizaci poškození kořenového systému sousedících jahod.Přínos si spočítejte každý sám podle Vámi dosahované hmotnosti palic česneku.Po loňských zkušenostech jsem měl v jahodách česnek mírně nadprůměrný a vyrovnanější než v monokultuře.
    21. 10. 2018 14:06 Jan Kozák
    Plně s Vámi souhlasím. Česnek s jahodami skutečně "kamarádí". Ale s tím krtkem a hryzcem to nefunguje. Nejen že krtkovi česnek nevadí, ale dokonce jsem se setkal s případem, kdy si  hryzec natahal vysázené stroužky do své zásobárny. Konkrétně se tehdy jednalo o odrůdu Záhorský II.

    moření

    20. 10. 2018 18:48 Zakladatel vlákna: Karel Karel
    Pane Kozáku,nebo někdo kdo má zkušenost, chtěl jsem se zeptat jestli nevíte co se používá v Polsku jako přípravek na ochranu proti houbovym chorobám při moření? 
    20. 10. 2018 19:05 Jan Kozák
    Toto vůbec nevím, možná někdo jiný. Ale zajímalo by mě, na co tuto informaci potřebujete.
    20. 10. 2018 21:30 Karel Karel
    Nedavno jsem se díval kolik stoji prostředky na ochranu brambor v polsku , kde jsou značeny stejnym názvem, stejného složení a  stejného balení akorát v české republice jsou o 250 procent drahší . Tak to u mne vyvolalo zvědavost u česneku. vzledem k tomu za jaké častky se prodavá Clonoplus a Gliorex  u nás a jaka je cena konzumního  polského česneku u nich. 
    22. 10. 2018 0:32 Karel Karel
    Dobrý večer pane Kozáku ještě jednou , chtěl jsem zeptat na Vaši zkušenost nebo názor  na dithiokarbarmáty a jejich učinnost na omezení hniloby v česneku? V nařízení evropské komise z roku 2009 byla  v případě mankozebu (dithiokarbamáty)  podána žádost pro použití k ošetření česneku.
    22. 10. 2018 9:57 Jan Kozák
    Většinou účinné látky přípravků neznám. Tak jsem se podíval, kde je mancozeb obsažen, ale o žádném z nich jsem neslyšel, že ho někdo do česneku použil. Tož nevím.

    Pacibulky

    13. 10. 2018 20:32 Zakladatel vlákna: Milan Pinker
    Dobrý den, začínám s pěstováním česneku a velice mě zaujalo pěstování z pacibulek. Z pár česneků na záhoně jsem si pacibulky nasbíral a následně bych je chtěl sázet. Cca před měsícem jsem je dal na zkoušku do země a do teď nic nevyrostlo, ani nezačaly klíčit. Chtěl bych se zeptat, jestli to je tím, že potřebují vegetační klid přes zimu a nebo je v tom jiný chyták? 
    14. 10. 2018 6:35 Jan Kozák
    Není v tom žádný chyták, je poměrně stabilní teplé počasí. Kdyby docházelo k výrazným teplotním a vlhkostním výkyvům, už by rostly. Schovaným v zemi je jim lépe a vyklíčí až na jaře.
    17. 10. 2018 18:19 Pavel Dohnal
    Ba. Já je sázím až se stroužkama. V září mi to přijde dost brzy, ne? Teď se budou teploty měnit výrazně a co když vyklíčí? Schovat, přikrýt? A ta hloubka kolem 4 cm, nebo hlouběji? Já jsem to nikdy neměřil, ale vezmu cibulku do dvou prstů podpučím dolů a zasunu do země. 

    dusíkaté vápno

    13. 10. 2018 16:58 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.Ing.Kozáku,
    prosím Vás,budu ted zarývat zelené hnojení(svazenku),můžu zároven zapravit do půdy i dusíkaté vápno?Chtěl bych to po zapravení přikrýt nepropustnou folií.
    Děkuji za odpověd,Radek Bohmalský
    13. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno v žádném případě teď nedávejte, bránilo by to rozkladu organické hmoty. Pokud je u Vás sucho, tak by bylo potřeba po zrytí pozemek zalít, aby se takto pozdě zarytá svazenky alespoň částečně do výsadby rozložila.
    14. 10. 2018 6:57 Radek Bohmalský
    A ještě se chci zeptat,mám možnost zasadit kousek vedle,kde jsem sklidil včera papriky.Tam můžu aplikovat dusíkaté vápno,s tím,že bych to pak na 2 až tři týdny přikryl?
    14. 10. 2018 19:34 Jan Kozák
    Ale pouze za předpokladu, že rostliny paprik vytrháte a odstraníte z pozemku.

    Použití folie

    13. 10. 2018 10:44 Zakladatel vlákna: Jiří Moucha
    Dobrý den,
    jelikož chci pěstovat česnek  na větších plochách,  mám obavu se zvládnutím plevele. Rád bych se informoval, zda jsou zkušenosti s netkanou textilii při pěstování. Podobně jako třeba u jahod. Výsadba by probíhala na podzim do připravených otvorů v textilii - hnědá barva.
    Děkuji za reakci 
    13. 10. 2018 19:53 Jan Kozák
    Znám pěstitele, který na černé netkané textilii pěstoval velmi úspěšně česnek na ploše několika arů. Ale větší plochy? Výsadba je velmi pracná.
    17. 10. 2018 19:59 Pavel Dohnal
    Pracná a dražší. O dost. Nešel bych do toho. Jsou plevele, které se textilii vysmějí,ba mají radost. 5 let bojuju se svlačcem na pár metrech, a letos likviduju jahody vedle, jen proto, že jsou v textilu a plevel roste vesele pod a v okolí [Svlačec jde do hloubky 7 metrů a za rok ovládne 30 m čtverečních.] Totéž si myslím s pampeliškou a bodlákem. Vlastní zkušenost mi říká, že co zakryjete, není vidět, ale někde a někdy se to projeví. Jsem zastáncem motyky a výběru pozemku. Teď budu asi polemizovat s panem Janem Kozákem, že předplodina hrách je problematická, já mám po hrachu dobré zkušenosti. Hlavně čistý pozemek, bez plevele, kterému vysoký Junos nebo Oscar zabranil růstu plevele. 
    18. 10. 2018 13:23 Jan Kozák
    Vaše polemika je správná. U hrachu jsem vycházel z vlastní tříleté zkušenosti v jedné konkrétní lokalitě. Vzhledem k tomu, že spousta pěstitelů má opačnou zkušenost, mám za to, že se tento problém vztahuje pouze k dané lokalitě. Už to také na přednáškách uvádím na pravou míru.
    23. 10. 2018 17:48 Pavel Dohnal
    Určitě mám i štěstí na pozemek. Hrách mi ale opravdu pomohl od plevele i díky velkému stínu a půda byla pak dost kyprá. A jsou přece i zelená hnojiva - hrách. Přišlo mi, že se jeho duté, vláknité stonky skvěle rozkládají. Naopak mám velmi slabou zkušenost z předplodinou brambora. Když ta matriční rostlina shnije, nezaneřádí půdu nějakou hnilobou? 

    ČO so sulkou po použiti.

    12. 10. 2018 22:14 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Par otazok

    1. Moriť cesnak po zbere až po  vysušeni  ? alebo aj 2-3 dni po zbere ? v celych cibuliach či rozdeleny ? Moriť aj bez priznakov - preventivne ?
    2. dezinfekcia dusikatym vapnom po zbere predplodiny alebo až  pred sadbou cesnaku?
    3. Použitu sulku použiť ako hnojivo na vysadeny cesnak , v akej koncentracii ?
    alebo aplikovať na pozemok  kde bude na buduci rok cesnak ?
    4. Pripravovať pôdu na vysadbu aj vyrazne skôr alebo tesne pred vysadbou ?
    13. 10. 2018 19:51 Jan Kozák
    1. Nevím. Nejsem odborník na ochranu rostlin.
    2. Dezinfekce dusíkatým vápnem je nejúčinnější v teplé a vlhké půdě, tedy lépe hned po sklizni předplodiny.
    3. Jestli Sulku rozředíte na dvojnásobek nebo desetinásobek je víceméně jedno. Osobně bych to dal na pozemek s vysazeným česnekem.
    4. Připravuje se podle aktuální potřeby. Pokud se pozemek zapleveluje, je potřeba zorat bez ohledu na termín, čistý pozemek po bramborách stačí připravit kultivátorem těsně před výsadbou.
    17. 10. 2018 20:33 Pavel Dohnal
    Obdivuji Vás Jene za blahodarnou trpělivost. Tohle bych aspoň den rozdychaval. Doufám, že máte tiskovou mluvčí. 
    18. 10. 2018 13:27 Jan Kozák
    To je dobrý nápad, nemáte třeba dceru, která by mi ji mohla dělat?
    29. 10. 2018 6:25 Jozef Sisak
    Reagujem neskôr lebo som si vyskušal kvalitu ochrany pri prihlaseni z ineho  počitača! PARADA .

    1. Ak sa nepokladate za odbornika na ochranu  rastlin ja Vas a nie som sam POKLADAM aspoň čo sa tyka CESNAKU. Mam zaujem o Vaš nazor.
    2. Plne súhlasim.
    3. OK.
    4.OK.
    Prispevok p. Dohnala  ma priviedlo  k  POĎAKOVANIU  za Vašu nekonečnu trpezlivosť. Časť otazok sa opakuje , stačilo by pred jej napisani prečitať dostupnú diskusiu až potom pisať otazky. Ja osobne svojimi otazkami idem za hranice bežnej diskusie ,nestači mi vedieť ako , ale prečo tak ! Počas  hľadania odpovedi som sa dostal do diskusie až na rok 2015 !  VĎAKA VAM PAN KOZAK!!!! žE TO TAK STALE ŤAHATE S NAMI PESTOVATEľMI ,
    1. 11. 2018 18:06 Pavel Dohnal
    Pán Jozef, prípadná omluva odo mňa. Tak jsem to také myslel. Že má p. Jan Kozák starostí s nama malopěstitelama,trubkama. A já mu také skláním poklonu a uznání. VYDRŽTE, Honzo! Máme Vás rádi!!!  DÍKY ZA VŠE! 
    17. 10. 2018 8:46 Helena Malá
    Já jsem dusíkátým vápnem posypala záhon už před 3mi týdny. je zakrytý černou folií a stále nejsou kuličky rozložené. Tak neví jestli už není pozdě. Už není takové teplo.

    Pěstování vedle pažitky

    11. 10. 2018 7:18 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.Ing.Kozáku,
    mám prosím Vás dotaz,jestli můžu sadit česnek na místo,kde mám asi dva větší trsy pažitky už asi 7 let.Česnek by od nich byl asi 30 cm.
    Děkuji Radek Bohmalský
    11. 10. 2018 19:35 Jan Kozák
    Dvěma trsy pažitky se neznepokojujte. Česnek vedle nich klidně zasaďte.

    Previcur

    10. 10. 2018 21:12 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Dobrý den,
    Chtěl bych se zeptat, jestli během vegetace má smysl ošetření Previcurem, případně v jáké fázi nejlépe.
    Václav Kavka
    11. 10. 2018 19:34 Jan Kozák
    Pro ošetření Previcurem nevidím žádný důvod.

    Opět vlnovník - výskyt ve skládce

    10. 10. 2018 13:55 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, nemám tak velikou zahradu a tak políčko česneku střídám ob jeden rok s bramborami. Do záhonů zaorávám na podzim pouze zelené hnojení, případně kompost. Sadbu česneku (převážně ruský paličák, modrý paličák, Slavin, atd.) mořím před výsadbou v Sulce. Zasadím, v červenci česnek sklidím a již v září je skladovaný česnek zdecimován vlnovníkem. Vyčleněnou sadbu mořím tedy již v září, případně v říjnu. Ale česnek na spotřebu je po krátké době k nepoužití, natož abych ho mohla někomu věnovat či prodat. Kde se bere stále dokola vlnovník, když sadbu mořím, na poli během zimy by přežít neměl, když mrzne (mráz mu pokud vím vadí)??? Jak se ho zbavit? Díky moc za jakékoliv rady. Ivana Smetanová
    10. 10. 2018 19:16 Jan Kozák
    Vy sice dáte do půdy česnek bez vlnovníka, ale jiný na něho čeká už na poli, aby si na jaře pochutnal. Vlnovník je schopen jistou dobu žít v tzv. anabióze. Je to něco jako spánek. A mráz mu taky nevadí. Asi by Vám pomohlo dusíkaté vápno. Nejlepšího účinku by se dosáhlo po sklizni česneku.
    12. 10. 2018 22:02 Jozef Sisak
    Po tolkych otazkach na vlnovnika vyjadrim aj svoj nazor. Vzhľadom na vysoky datum predpokladam postup pre ďalšie roky . Po naštudovani predkladam POSTUP -neovereny! Po bramborach dusikate vapno OK , ak pozemok prikryjete čiernou foliou zlepši sa dezinfekčny učinok, ale dôjde aj k prehratiu pôdy nad 35stup. čo by malo mať za nasledok likvidaciu vlnovnika./ak bude svietit slniečko dostatočne /  Cesnak určeny do kuchyne namočiť do teplej vody 40stup. na 12-15 min.  ma to mať za nasledok likvidaciu vlnovnika ale aj poškodiť kličivosť cesnaku čo nie je na škodu .  Pan Kozak suche teplo urobi to iste ? /elektricka rura/ 
    14. 10. 2018 6:15 Jan Kozák
    Nevím, jestli na vlnovníka stačí čtyřicet stupňů, ale soudím, že tato teplota klíčení česneku neovlivní. Navíc si myslím, že porušení klíčivosti by mělo za následek pravý opak, než potřebujete, tedy že by to výrazně snížilo skladovatelnost.
    Teplovodní ošetření cibulí není neznámé. Používá se např. proti háďátku. Teplota musí být přesná (je to něco okolo 42 stupňů). Zvýšení teploty o stupeň ničí rostlinu, snížení o stupeň nezničí háďátko. Je na to potřeba speciální zařízení, doma to těžko uděláte.

    Vlnovník česnekový

    8. 10. 2018 15:27 Zakladatel vlákna: Moc Roman
    Dobrý den.pane kozák lze sázet česnek napadený vlnovnikem,nebo ho vyhodit.děkuji za odpověď
    8. 10. 2018 15:48 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Já osobně bych ten česnek namořil, pokud je napadený a nechal ho oschnout a těsně před sadbou ho dal cca na hodinu do vlažné vody, aby se nastartoval a sázel bych. Osobně mořím před sadbou. Zatím jsem ho napadený neměl. Ještě přikládám fotky svého česneku na sadbu, ale ten bez popisku nevím.
    Česnek na sadbuČesnek na sadbuČesnek na sadbu
    8. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
    Lze sázet. Na nic nečekejte, rozdružte, namořte v Sulce a co nejrychleji vysušte. Potom uložte ve vzdušném prostředí v malé vrstvě. Těsně před výsadbou namočte do vody. Ale použil bych vodu studenou.
    8. 10. 2018 20:09 Moc Roman
    Děkuji za odpověď.česnek už mám namořen tak začnu sázet.sadba nepochází od vás..od vás mám tři odrůdy a ty jsou v pohodě.

    moření

    6. 10. 2018 16:08 Zakladatel vlákna: Dušan Dušek
    Dobrý den pane Kozáku, má smysl vzhledem k nynějšímu počasí ještě provést namoření česneku, pokud ne, nevadí, ze jsem česnek již rozdělil na stroužky, když se bude sázet až v listopadu, prosinci? Děkuji, Dušek.
    6. 10. 2018 19:14 Jan Kozák
    Pokud bych  neměl podezření na napadení vlnovníkem česnekovým, tak bych už stroužky nemáčel. Rozdružení v současném termínu na závadu není.

    Malý stroužky

    5. 10. 2018 11:00 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den pane Kozáku, v objednávce přišly hodně malý hlavičky česneku, hlavně Havran. Snad to nevadí a naroste  i v tomto případě velký česnek. Píšete, že to nemá vliv. Jen se chci ještě ujistit před výsadbou. Hevran je fakt malinký. V Litoměřicích jste měli česneky krásný velký.
    6. 10. 2018 9:50 Václav Kozák
    Vážená paní Malá, v letošním roce byla sadba vzhledem k nepříznivým podmínkám menší. I tak má však stejný pěstitelský potenciál, jako cibule větší, které byly dodávány předchozí roky. Vždy záleží především na tom, jaké podmínky bude česnek mít při pěstování. I z cibulí o průměru 3 cm je možné dopěstovat cibule o průměru okolo 6 cm. Norma pro sadbu paličáků je 35 mm, my jsme letos třídili nad 40 nebo 42 mm.  Nemusíte mít obavu česnek vysadit, tím, že jistě jste schopna rostlinám dát výrazně lepší podmínky, než měl v letošním suchém roce na polích bez možnosti závlahy, můžete v následujícím roce z dodané sadby dopěstovat i patnáctinásobek hmotnosti sadby.
    Na závěr ještě jedna důležitá informace - v Litoměřicích jsme česnek neprodávali. Ani jsme tam nebyli jako návštěvníci, proto nemohu posoudit, co tam bylo našim jménem nabízeno (zneužívání našeho jména nebo názvů našich odrůd není ničím výjimečným). Na podobných akcích je zapotřebí velká opatrnost. Když jsme tuto akci navštívili před 3 lety, byli jsme překvapeni tím, že někteří prodejci jsou schopni nabízet např. i "fialový paličák Lukan". Nejen, že Lukan je bílý nepaličák, ale nejednalo se ani o český česnek, nýbrž o česnek španělský.
    6. 10. 2018 10:04 Helena Malá
    Děkuji za odpověď, tak to jsem ráda, že to tak je. Já se s nima pomazlím a vypěstuji tedy větší. Jen mě zaráží, že si někdo dovolil na zahradě v Litoměřicích prodávat pod vaším jménem a dokonce i logem česnek. Dokonce měli takový velký papírový ubrus s vaším logem na stole, takový to fialový s česnekem. U jednoho stánku mi paní ani nechtěla říci, kde se ten česnek pěstuje a kdo ho prodává. Já si teda nekoupila, mám od vás. Kde je asi tak naše OBCHODNÍ ISPEKCE.  Děkuji
    10. 10. 2018 18:22 Pavel Dohnal
    ČOI ka má co dělat s kontrolou zboží z Polska a Číny. Myslím kromě česneku. Hračky, sýry, maso, srač...
    10. 10. 2018 19:27 Jan Kozák
    K tomu drobnost: kontrolu česneku nemá na starosti ČOI, ale konzumního česneku Státní zemědělská a potravinářská inspekce, sadbového pak Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
    Nevím přesně, bylo to snad v roce 2011, kdy jsem navštívil Zahradu Čech v Litoměřicích. V mnoha stáncích prodávali španělský česnek, u toho názvy našich odrůd i naše logo po celém stánku. Někteří neměli nikde uvedenu svou identifikaci a ti, co ji měli, tak byla falešná. Nad tím by se měli zamyslet organizátoři všech výstav.
    12. 10. 2018 17:54 Pavel Dohnal
    Sakra, to je ústavů a inspekcí.! Dělají něco kloudneho? Já si jen těžko představuji ty organizátory. Musí za to ručit nebo ne? Asi by měl být nějaký certifikát s kulatým razítkem,ale ví to? Když si pozvu na festival šlechtitele, buď je budu znát, nebo musí něco doložit. Amatéry jako já přece vyloučí, nebo nechají prodávat krmný za 160. 

    Moření sadby

    28. 9. 2018 13:21 Zakladatel vlákna: Michaela Berkovcová
    Dobrý den, vždy jsme mořili česnek Sulkou 24 hod. před výsadbou. Byla to rada rodičů, kteří takto česnek pěstují spoustu let. Je to moc špatně? Vy píšete, že se má mořit začátkem září, a potom nechat rychle proschnout a uskladnit do listopadu - do výsadby. Mám strach, že nemám dobré podmínky pro uskladnění. Jaký je rozdíl při moření v září a moření těsně před výsadbou?
    Děkuji za odpověď a za sadbu, kterou jsem si od Vás koupila. 
    28. 9. 2018 19:53 Jan Kozák
    Sulkou se moří proti roztoči vlnovníku česnekovému. Ten dělá největší škody ve skladu. Moření začátkem září je jistotou, že sadba nebude vlnovníkem poškozena. Pokud je jistota, že v ní vlnovník není, tak je skutečně lepší moření v tradičním termínu před výsadbou. Ale je dobré si sadbu hlídat, jestli se v ní vlnovník neobjeví.

    Termín výsadby

    26. 9. 2018 18:57 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zdravím všechny česnekáře a česnekyně. Mám tedy dotaz a vlastní zkušenost k panu Ing. Kozákovi. Přes deset let jsem měl políčko pod nebo kolem ořešáku. Vždycky mě štvalo, že jsem už připravený pozemek musel odklizet od listí. A od té doby jsem vždy sadil, až byl ořešák holý. Nepolemizuji s Vaší teplotou půdy pod 9 stupňů. Nikdy jsem neměl teploměr v zemi. Chci říct, že když jsem zasadil po zameteném listí z ořešáku a o vánocích jsem se radoval že mi trčí něco ze země. Když na Nový rok nic netrčelo, byl jsem zoufalý. Občas mrazy mi v lednu natě zfialověly, nebožka máma dávala o vánocích netkaný textil, kvůli havranům si myslela, my už víme... S prvním sluncem jsem textil sundával, světlezelené dvaceticentimetrové lístky chtěly na vzduch! Jo, krásné to rostliny!! A ta otázka : proč sadit nějak pozdě? Občas počasí nedovolilo a pak jsem v prosinci zasekával sekyrou do ledu!! A tak ten holý ořešák mi zas poradi.... 
    26. 9. 2018 20:10 Jozef Sisak
    Pan DOHNAL skontrolujte prosim svoj  stary prispevok s 25.7. ĎAKUJEM
    26. 9. 2018 22:52 Pavel Dohnal
    Kontrola byla. A...ptate se? V Buchlovicich jsem na festivalu česneku odevzdal dobrovolně p Ing. Janu Kozákovi 6 paliček z mé dvacetileté práce a pan Kozák mi to během minuty popsal jako krajovou odrůdu Jovanu. Prý kdysi existovala i odrůda Přerovský. 
    27. 9. 2018 16:14 Jozef Sisak
    Ďakujem ! Prosim o kontakt cez email.
    27. 9. 2018 20:52 Jozef Sisak
    Zdravim! vysadba podľa opadaneho orecha ? Až neskôr som si uvedomil že sa stalo niekoľko krat že mi vysadbu "sprijemnoval" dym spaleneho  orechoveho listia u suseda. Mam ešte jednu skusenosť . Po objaveni dezinfekcie dusikatym vapnom som pôdu podľa rady prikryl agro foliou /čierno -biela UV stabilizovana / kvôli daždom som ju odstranil po 6 tyždnoch PARADA  BEZ BURIN  aj na  JAR len PUPAVA /PAMPELIšKA / to prežila tu som odstranil manualne -ryľom. Pri dlhšom ponechani folie môže dôsť k pomnoženiu plesni ???? Porast ošetrujem po vysadbe roztokom CLONOPLUS a na jar ošetrenie opakujem .Zatiaľ len 3 rok . Porast -cibule poškodene plesnou asi 1%.
    6. 10. 2018 19:30 Jan Kozák
    Nebyl jsem to já, kdo přišel s pozdním termínem výsadby cibulnatých rostlin. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let to byli Holanďané. Samozřejmě se jednalo o cibulnaté květiny. Já jsem to později pouze prověřil i na česneku. Vysvětlení je takové: při nižších teplotách přestává v půdě vegetovat Fusarium, nemůže tedy česnek napadat v době začínajícího kořenění. Naopak v chladnější půdě česnek rychleji koření, přitom se probouzejí i další životní pochody a aktivují obranné systémy rostliny. Tedy minimální útok a maximální obrana. A zdravý česnek dává dobrý výnos.
    Nejsem mikrobiolog, ale předpokládám že i Fusarium má spoustu různých kmenů, které mají rozdílnou razanci. Slabší kmeny neuškodí ani v teplé půdě, takže v takovém místě na termínu výsadby nezáleží. To však neoslabuje obecnou platnost výsadby do dostatečně chladné půdy (pod 9 stupňů Celsia).
    12. 10. 2018 18:14 Pavel Dohnal
    Děkuji. Super odpověď. Můj děda, excelentní zahrádkář, se velmi věnoval cibulovinám, mečíkům, narcisům a tulipánům. Jenže když odešel, bylo mi 8 a spoustu drahocenných informací jsem nestihl převzít. Snad aspoň shora dohlíží a raduje se z mé práce a výsledků. Ještě jednou děkuji pane Jane. 

    Kdy vysadit ministroužky?

    24. 9. 2018 10:46 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, při pěstování ze sadby Anton, vystoupaly některé stroužky do stonků, viz foto. Tady v diskusi jste mi sdělili, že jsou vhodné na sadbu. Mám dotaz: Mám je nasadit pozdě na podzim? A naset nebo orientovat správně dolů? Ještě jak daleko od sebe? Na fotce je už namořená část sadby normálního česneku a těch malých stroužků ze stonků. Má cenu ty česnečky vysazovat?  Je to normální, že stroužky Antonu mají "patvary" ?  Děkuji za odpověď
    část namořené sadbysadba Anton
    24. 9. 2018 19:48 Jan Kozák
    Stroužky vynesené nad cibuli sázejte stejně jako stroužky normální, tedy ve stejnou dobu a orientované podpučím dolů. Samozřejmě má cenu je vysazovat.
    25. 9. 2018 7:45 Marcela Bulíčková
    Děkuji za odpověď. Nasadím.
    26. 9. 2018 17:20 Pavel Dohnal
    Pacibulkám třikrát zdar.! Chce to odvahu, tu už máte, a dobré nervy. Je s tím drbačka. Sázím 3-4 cm hluboko, stejně od sebe, podpučí často skoro nepoznám, beru ty větší kousky. Řádek označte, vyroste "pažitka". Po jaru Vám nať brzy uschne, takže podle kolíčků v červenci snad motyčkou najdete kulaté cibulky, třeba o průměru centimetr. No a hurá, opět zasadit a další sezónu, když se zadaří, už se Vám narodí malí česnečci se stroužkama. A pak znovu do hlíny a už se blížíme k finále : příští rok sklízíme česnek! I když menší. 4 roky mi trvá z pacibulek udělat normální velikost. Co páni Kozáci na to? 
    Tahle zábava je na celý život, je to práce a láska. Miluju česnek! 
    26. 9. 2018 19:58 Jan Kozák
    Asi nedorozumění. Stroužky vynesené nad cibulí nepaličáku nejsou pacibulkami, vytvoří normální cibule. A k těm Vašim pacibulkám: velmi drobné pacibulky, které některé odrůdy vytvářejí, dojdou do "finále" skutečně až za čtyři roky, jak popisujete. Odrůdy s velkými pacibulkami udělají totéž za dva roky.
    4. 10. 2018 20:01 Pavel Dohnal
    Děkuji za info. Omyl z mé strany. Nepaličák jsem nikdy nepěstil. Moje chyba. Ale napravím!! 

    Moření pro jarní výsadbu

    22. 9. 2018 12:13 Zakladatel vlákna: Petr Malec
    Dobrý den,
    zítra se chystám namořit Vaši sadbu v Sulce. Není mně ale jasné, a nikde jsem se nedočetl, jestli se už teď má mořit i Japo a Benátčan pro jarní výsadbu.
    Předem děkuji za rychlou odpověď.
    22. 9. 2018 13:12 Novák Ladislav
    Dobrý den.V Sulce moříme proti vlnovníku.Vlnovník je skladištní škůdce,proto jestli jsme se rozhodli v Sulce mořit česnek určený na sadbu,čím dříve tím lépe.Doufám že Vám netvrdím nějaký nesmysl a že se mnou bude p.Kozák souhlasit.
    22. 9. 2018 13:40 Petr Malec
    To samozřejmě zní logicky, mně jde o to, jestli maji samostatné stroužky šanci vydržet až do jara, třeba aby úplně nevyschly.
    22. 9. 2018 14:23 Jan Kozák
    Úzkolisté nepaličáky, mezi něž Japo II i Benátčan patří, prakticky nebývají vůbec vlnovníkem napadány, takže pokud je budete sázet až na jaře, klidně počkejte až do doby před výsadbou.
    Ještě poznámka. Pokud sázíte i ozimé česneky, pak nevidím důvod, čekat s těmi "jarními" do jara. V zemi je jim v zimě líp než ve skladu.
    22. 9. 2018 15:54 Petr Malec
    Děkuji za velmi rychlou radu, udělám to jak říkáte, a nasadím vše už na podzim.

    Moření

    22. 9. 2018 8:14 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
    Dobrý den pane Ing. Kozáku.
    Chtěla bych se prosím zeptat jak mořite česnek Vy? Teď v září v sulce, a pak se mi zdá, že jste dříve psal, že Rovral nepoužíváte, ale místo něj Clonoplus, je to pravda? To těsně před sázením namočíte česnek ve vodě, po okapaní posypete práškem Clonoplus, promícháte a sadíte? Gliorex tím pádem už nepoužíváte? Děkuji za informace

    hnojivo LAT

    21. 9. 2018 14:43 Zakladatel vlákna: Petr Tichý
    Dobrý den pane Kozák co říkáte hnojivu LAT 12%N 12%P2O5 17%K2O 2%MgO 12,5%SO3.Není vhodnější než cererit?
    21. 9. 2018 17:37 Jan Kozák
    Neumím z internetových informací posoudit, jestli je L.A.T. lepší než Cererit. Od pěstitelů zatím nemám žádné informace. Ale jistě je to dobrá alternativa.
    < Novější3132333435Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne