Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Odrůdy česneku Zpět na diskusi

  Tonda: skladovatelnost česneku

  29. 4. 2016 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Dobrý den,
  u většiny odrůd šlechtitelé (včetně Vás)buď neuvádí vůbec nebo až na výjimky uvádí obecné údaje o skladovatelnosti česneku jako např.: dobrá, dlouhá, velmi dlouhá skladovatelnost. Snad jen u odrůdy Mirka je uváděna 12 měsíců i déle. Můžete prosím uvádět konkrétnější údaje a jsou nějaké odrůdy, které mají obdobnou nebo i delší skladovatelnost jako Mirka?
  30. 4. 2016 7:58 Jan Kozák
  Velmi dlouhou skladovatelnost mají ještě paličák Stanik a úzkolisté nepaličáky Japo II, Benátčan a Matin.
  Od zítřka budou funkční naše nové stránky www.cesnek.cz, zatím jenom pro objednávání sadby, postupně však budou mít větší rozsah než tyto stávající. Rovněž popis odrůd tam bude podrobnější.

  14. 4. 2016 17:42 Zakladatel vlákna: Jiří
  Tak po kontrole a prokypřeni porostů se mi jeví nejlíp Lukan ten je super.
  Záhorský II je menší, znatelně horší přírůstky a listy na některých mám uloupené asi od ptáků.
  Odrůda Bjetin slabá, ale sadba pidi stroužky.
  Lokalita Krušné hory 820m.
  Hnojeno 2× Ledkem vapenatým, zatím bez žlutých špiček. Top Lukan
  Příště dodám foto. .

  novinky v "kozákovském" sortimentu

  9. 4. 2016 15:25 Zakladatel vlákna: Mareš
  Dobrý den,
  dovoluji se pozeptat (jistě i za širokou česnekářskou komunitu), zda letos bude v nabídce některá z Vašich nových odrůd které jsou dosud v registračním řízení. 1. květen, jako začátek příjmu objednávek, se kvapem blíží a taková informace bude zajímat i mnohé další pěstitele. Předem děkuji za odpověď
  St. Mareš
  9. 4. 2016 15:35 Jan Kozák
  První máj se skutečně kvapem blíží a té práce, co ještě musíme do té doby stihnout. Ještě že si nemusím vyrábět mávátko.
  Letos žádná novinka v nabídce nebude, výběr bude "pouze" z 15 odrůd.

  Dotaz

  30. 3. 2016 14:47 Zakladatel vlákna: Domes
  Dobrý den pane Kozák,v létě jsem koupil sadbu česneku,Jovan,Bjetin,Havran,ty jsou vpořádku ale Stanik se mě nějak nevydařil,z 85 ks vyrostlo jenom 16 ks.Kde je chyba? Děkuji za odpověd Vlastimil Domes.
  31. 3. 2016 7:10 Jan Kozák
  Stanik raší výrazně později než ostatní odrůdy. Třeba to chce ještě pár dní počkat.

  databáze odrůd česneku v ÚKZUZ

  16. 2. 2016 19:07 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý podvečer pane inženýre. Můžete mě prosím poslat odkaz na databázi odrůd česneku? V minulosti jsem ji měl v mém počítači, ale s přechodem na Win 10 mi zmizela. Psal jsem mail do ÚKZUZ kde mě paní Šafaříková poslala několik odkazů, ale žádný není takový jak jsem měl dříve. Připomínám, že zde byly odrůdy již registrované i s žádostí o registraci. Také zde byla tabulka s čísly pěstitelů, či šlechtitelů. Děkuji za odpověď.
  16. 2. 2016 19:14 Jan Kozák
  Tož to Vám neporadím. Já hledám informace pouze v dokumentu SPOLEČNÝ KATALOG ODRŮD DRUHŮ ZELENIN. Tam jsou i čísla udržovatelů odrůd, odrůdy s žádostí o registraci tam však nejsou. Jiné zdroje neznám.

  Dotaz

  27. 1. 2016 9:40 Zakladatel vlákna: Marie Mašková
  Dobrý den,

  letos bych ráda začala s pěstováním česneku. Bohužel zatím nemám dostatek zkušeností. Chtěla bych se zeptat. U některých druhů máte napsáno "Na trh se bude dodávat bezvirózní sadba“ a u některých nikoliv. Můžete mi prosím říci co to znamená?

  Děkuji
  27. 1. 2016 11:11 Václav Kozák
  Dobrý den,
  česneky jsou přirozeně virózní, protože se množí pouze vegetativně, takže viry se přenáší z rostliny na rostlinu. Proti virům není povolené používat žádné přípravky. Tzv. bezvirózní odrůdy se ozdravují laboratorně. Po laboratorním ozdravení má daná odrůda vyšší výnosy, než jaké by měla bez ozdravení. Ovšem časem dojde opět k reinfekci, takže je nutná častější obměna sadby než u odrůd klasických (neozdravených).

  10. 12. 2015 18:18 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
  10. 12. 2015 18:25 Jiří Radochlib
  Na jedné z pěstovaných odrůd TANTAL se projevil téměř na 50% VLNOVNÍK?? Je možné aby zcela decimoval jednu odrůdu a HAVRANA, DUKÁTA, ZÁHORSKÝ, KarlaIV., BJETINA, STANIKA, nechal zcela na pokoji - na těchto odrůdách nevidím problém.Tantal je vyšeptalý a dle fota hnědne. Děkuji za posouzení patogenu
  11. 12. 2015 21:11 Jan Kozák
  Vaše diagnostika je správná. Ale proč si vlnovník vybere jenom jednu odrůdu ze široké nabídky, nevím.

  česnek Sibiř

  19. 11. 2015 18:43 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
  Dobrý večer, dnes jsem v Táboře u obchodního domu Dvořák narazil na prodej české odrůdy fialového paličáku první jakosti pod označením Sibiř. Zarazila mě cena (189,-Kč/kg), ale i to , že zbytky stvolů byly zahnuté a duté, což mi připadlo dost divné. Hledal jsem na internetu tuto odrůdu. Jediné, k čemu jsem se dopracoval bylo, že česnek pochází z jižní Sibiře. Odrůdu tohoto názvu jsem však nenašel. Existuje nebo ne? Děkuji za odpověď . M. Fiala
  19. 11. 2015 21:03 Jan Kozák
  Žádná odrůda česneku se Sibiř nejmenuje. Dá se předpokládat, že se jedná o nějaký klon tzv. ruského paličáku. Ty mají většinou do šesti velkých stroužků, jsou mírně fialové barvy.

  Moření malého množství

  23. 10. 2013 20:26 Zakladatel vlákna: Radim Štolfa
  Dobrý večer pane Kozák. Mám k sadbě připraven 1kg Havranu a 1kg Karla IV. Můžou být tyhle odrůdy od sebe půl metru. A je takové malé množství nutno mořit? Děkuji. Radim Štolfa
  23. 10. 2013 21:14 Jan Kozák
  Dejte je vedle sebe a porovnejte je.
  Moření v Sulce doporučujeme, ale teď už ne, až krátce (max. 24 hodin) před výsadbou. Pokud nechcete používat žádnou chemii, namočte stroužky před výsadbou na půl hodiny (nebo i více, je to jedno) do vody. Pokud použijete Sulku, pak ta likviduje roztoče a voda v tomto roztoku zvyšuje odolnost česneku proti houbovým chorobám. Pokud namočíte jen do vody, pak není účinek proti roztočům, konkrétně proti vlnovníku česnekovému.
  Odrůda Karel IV. patří firmě SEMO Smržice. Položte jim stejný dotaz a bude zajímavé, jestli Vám odpoví stejně jako já.

  Klasická x Bezvirózní sadba

  21. 10. 2013 13:01 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, pane inženýre. Mám na Vás dotaz. Zajímá mě,jaký je rozdíl mezi klasickými a bezvirózními odrůdami z hlediska postupné virové nákazy ( já pěstuji Slavin a Havran). Oba jsou zdravotně v pořádku, co se týká houbových chorob, mám je již několik let. Píšete, že u bezvirózních odrůd dochází k postupné reinfikaci viry a snížení výnosu. Takže to chápu tak, že můj Havran bude každý rok menší a menší. Jak je to ale tedy u normálních ,,nebezvirózních ,,odrůd ? Lze je sázet stále dokola ( pokud nebudou napadeny houbovými chorobami)? Letos mi Slavin narostl dost drobný, tak se rozhoduji, zda ho zasadit. Děkuji za Vaši odpověď
  21. 10. 2013 19:37 Jan Kozák
  Pokud budete mít šťastnou ruku při výběru sadby, pak můžete klasickou odrůdu pěstovat i desítky let bez snížení výnosu. U "bezvirózních" odrůd výnos postupně klesá. Ale i tento proces v závislosti na odrůdě a prostředí může trvat dva roky, ale i dvacet let.

  Výběr odrůdy

  18. 10. 2013 11:37 Zakladatel vlákna: Radim Hořínek
  Dobrý den,
  prosím o radu při výberu odrůdy pro sadbu česneku. Pěstování bude v Ostravě na zahradě. Pokud je to možné, mám zájem o odrůdu, která vydrží uskladněna až do další sklizně v dalším roce. Nebráním se ani výsadbě více odrůd. Celková výsadba by byla cca půl kila. Můžete mi, prosím poradit? Děkuji
  18. 10. 2013 15:37 Jan Kozák
  Pokud chcete opravdovou spolehlivost v trvanlivosti, pak volte odrůdy Benátčan a Japo II.

  Karel IV

  9. 10. 2013 21:57 Zakladatel vlákna: cerna ludmila
  Dobrý večer,na aaazahrada prodávají sadbový česnek KarelIV-ještě jsem o něm neslyšela,co to je za odrůdu?děkuji
  Zařazeno: Odrůdy česneku
  11. 10. 2013 19:49 Jan Kozák
  Je to odrůda firmy SEMO Smržice, myslím, že ji mají na svých stránkách popsanou.

  9. 10. 2013 16:02 Zakladatel vlákna: Vitězslav
  Vítězslav:odruda česneku Dobrý den,prosim,jaká odrůda byla pěstována v 30.let.min.století na Valašsku. Pamatuji, že to byl modřák nepaličák.Děkuji Vítězslav.
  Zařazeno: Odrůdy česneku
  11. 10. 2013 19:46 Jan Kozák
  Tož to teda nevím. A docela by mě to taky zajímalo.

  Kamila Dvorská: počet palic v 1 kg česneku

  7. 10. 2013 20:34 Zakladatel vlákna: Kamila Dvorská
  Dobrý den,začínám s pěstováním a přemýšlím nad množstvím objednávané sadby česneku. Ještě před potvrzením objednávky bych potřebovala vědět, kolik palic přibližně vejde do 1 kg česneku. Moc děkuji
  8. 10. 2013 8:24 Jan Kozák
  Důležitějším údajem je počet stroužků než počet cibulí. Bjetin jich má 120 - 140, Stanik 150 - 170, ostatní nabízené odrůdy okolo 200 v jednom kilu.

  Jen kilo

  22. 9. 2013 18:46 Zakladatel vlákna: Miroslava Růžková
  Objednala jsem si dnes pouze kilo česneku, mám malý záhonek. Snad to ještě není pozdě. Ale z Vaší nabídky mě okouzlil (napohled) Havran a moje jmenovkyně :)Mirka, ale ty už nejsou, škoda. Až dnes jsem našla vaše stránky. I když je to už pozdě, jsem ráda, že jsem je našla. Děkuji za rady, které jsem na vašich stránkách našla Růžková
  23. 9. 2013 11:22 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, paní Růžková, Vaše jmenovkyně nám loni hodně vymrzla, potrvá ještě asi dva roky, než ji namnožíme tak, abychom ji mohli znovu dodávat na trh.
  Havran za rok opět k dispozici bude, ale už nyní je zřejmé, že ho nebudeme mít tolik, abychom vyhověli všem zájemcům.

  Obrázky průřezů cibulemi berte jen jako informativní. Pokud nasázíte Havran a Bjetin, může se Vám stát, že největší stroužek Havranu bude menší než nejmenší stroužek Bjetinu.
  U průřezu Bjetinu je ještě problém v tom, že ten krajní (zdánlivě nejmenší) stroužek je na cibuli „nalepený“ ze spodu, je níž než ostatní. Proto byl rozříznut ve své vrchní, užší části.
  < Novější12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne