Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Hnojení Zpět na diskusi

    Přihnojování

    8. 6. 2013 9:44 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den pane Kozák,chtěl bych se zeptat jestli nevadí přihnojit česnek Ledkem 27 místo Ledku 15,5?.
    8. 6. 2013 11:12 Pavel
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat co se mi děje s česnekem.
    Začínají mu žloutnout listy.A jestli by nepotřeboval přihnojit nebo prokopat?
    8. 6. 2013 11:15 Pavel
    Nebo nemohlo by to být už dozrávání?
    Schne od spodního patra?
    9. 6. 2013 21:38 Jan Kozák
    Dozrávání to není. Prokopat česnek v současné době potřebuje ze všeho nejvíc. Hnojivý účinek ledku amonného s vápencem (27 % N) je v současné době nejistý. Použijte výhradně ledek vápenatý (15,5 % N), případně postřik 5% močovinou večer na list - ten je nejúčinnější.

    ještě přihnojit?

    7. 6. 2013 11:41 Zakladatel vlákna: Anna Čížková
    Mně se sice záplavy nedotkly,ale porost po deštíchje zlutozelený..doufám,že to není viróza..Mám ještě rozhodit ledek vápenatý,nebo jiné hnojivo,či je už pozdě? Pěstuju Havran a Benátčan..plus Japo II,ale to vypadá dobře..
    11. 6. 2013 21:38 Jan Kozák
    Teď ještě přihnojit můžete, doporučoval bych i nějakou kultivaci (plečkování, okopávka).

    Zatopený česnek

    7. 6. 2013 11:01 Zakladatel vlákna: Petr Gunzel
    Dobrý den všem
    Máte prosím pane Ing.Kozáku, nebo i ostatní čtenáři diskuze zkušenosti se zatopeným česnekem? Bohužel mojí zahrádku postihla letošní povodeň (Louny). Česnek se teď koupe v cca 20 cm vody. Jedná se o odrůdy Lukan a Jovan. Předpokládám, že bude ve vodě celkem 4-7 dní. Půjde nějak zachránit, nebo je lepší jej sklidit? Pokud se mám pokusit jej zachránit, jak postupovat? Po opadu vody provzdušnit půdu, pohnojit na list vícesložkovým hnojivem + lignohumát?
    Díky všem za každou radu.
    11. 6. 2013 21:40 Jan Kozák
    Váš navrhovaný postup je správný. Stačilo by na list použít močovinu + Lignohumát.

    Hnojenie

    26. 5. 2013 20:50 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Ako a dokedy mám hnojiť jarný cesnak ? Oňom tu veľmi nepíšete.
    27. 5. 2013 20:29 Jan Kozák
    Ne všechny jarní česneky jsou pozdní. Takže poslední přihnojování postřikem močoviny má smysl asi měsíc před plánovanou sklizní, hnojení ledkem ukončit ještě o týden dříve.

    Mnostvo dusíka

    26. 5. 2013 8:14 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
    Pán ing. Kozák chcem sa spýtať či toľko krát hnojenie cesnaku dusíkom napr. 2x liadok plus 2 x močovina nieje veľa na konzumný cesnak .Myslím tým či to nieje ako na potravinu ktorá je na jedenie predusíkované a či ste niekedy nerobili rozbor na množsto dusičnanov .Na cesnak ,ktorý je na sadbu to nemá vplyv ale zaujíma ma na konzumáciu.Ďakujem za odpoveď
    26. 5. 2013 9:06 Jan Kozák
    Odpověď je dost složitá. Množství dusičnanů v česneku nemá asi velký vliv na jejich celkový příjem v potravě, protože toho česneku nesníte tolik co třeba zelí (u Vás kapusty). Záleží také na zásobě dusíku v půdě a konkrétní schopnosti česneku tento dusík přijímat. Právě letos jsou s příjmem živim u česneku nějaké problémy. Zda-li za ně může průběh zimy nebo něco jiného, to už by byla otázka pro vědecké pracoviště.

    Kroupy vs. ledek

    25. 5. 2013 21:36 Zakladatel vlákna: Václav Blahovec
    Dobrý den.
    Potřeboval bych poradit.
    Minulý týden jsem přihnojil ledkem(prohozem),protože jsem měl u česneku žluté listy(konce).Asi za dvě hodiny začalo slabě pršet a potom přišel silný déšť s kroupami česnek je pomlácený.Tak se chci zeptat zda mám znovu přihnojit ledkem,protože si myslím,že déšť ledek tzv. ze záhonu spláchnul.Je lepší ledek rozházet po záhonu nebo je lepší postřik?Moje druhá otázka je: jak pomoci česneku který utrpél krupobití cca 20 minut(kroupy velké jako knoflíky u košile).
    26. 5. 2013 9:00 Jan Kozák
    Ledek znovu nerozhazujte, viz odpověď poněkud níže. Jediné, co ještě poškozenému česneku můžete udělat, je včasné odstranění květenství.

    ledek

    25. 5. 2013 19:37 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Pane ing.Kozáku,přehnojoval jsem ledkem jen jednou.Přečetl jsem si že se má vícekrát??Takže je vhodna doba na další ledkování nebo ani ne??kolik ledku na 10arů??Děkuji
    25. 5. 2013 21:08 Jan Kozák
    Dávkování ledku vápenatého (15,5 % N) je jednoduché. Co ar, to kilo ledku. V současné době klidně ještě jednu dávku dejte.

    Listová výživa česneku

    25. 5. 2013 10:44 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
    Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, v jaké růstové fázi končíte s listovou výživou? Děkuji za odpověď.
    25. 5. 2013 20:59 Jan Kozák
    Ledek vápenatý má význam nejpozději době hlávkování, listová výživa ještě o týden později.

    Prvním rokem

    22. 5. 2013 11:51 Zakladatel vlákna: Evča
    Dobrý den, původně jsem se chtěla zeptat na schnutí listů, dotaz jsem tu už ale našla, máme málo dusíku. Moje otázka ale zní, zda mohu použít na hnojení, pokud je potřeba, kravský hnůj, jsem na vesnici a mám možnost si pohnojit kravským hnojem co se zaorává do polí. Nechci používat jakékoliv chemie na svých záhoncích. Česneku máme jen pro vlastní potřebu cca 90 kousků. Ještě mi poraďte jak daleko od sebe se sázejí, tchýně je myslím dala na podzim moc blízko, mají mezi sebou cca 10cm odstup, mě to přijde málo. Pěstujeme je prvním rokem, máme český česnek od příbuzných z vesnice. Druhá otázka je, kdy se česnek sklízí a pokud mu nedodám ten dusík, co se s česnekem stane? moc děkuji Evča
    22. 5. 2013 20:32 filip
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    22. 5. 2013 21:28 Jan Kozák
    Nejlepší je sázení česneku do tzv. druhé trati, tedy po plodině, ke které bylo hnojeno hnojem. Dá se pod česnek hnojit hnojem i přímo za předpokladu, že už je hnůj rozložený a je při přípravě půdy promíchán v celé horní vrstvě ornice, nesmí zůstat v kusech. Vzdálenost 10 cm stačí při rozteči řádků minimálůně 30 cm. Vaše tchýně je jistě moudrá žena. Termín sklizně toho Vašeho česneku si určíte podle pokynů uvedených např. v rubrice pěstování česneku. Pokud nedodáte dusík a česneku očividně schází, pak bude nižší výnos, ale určitě Vám neuhyne.

    učinky močoviny

    14. 5. 2013 21:19 Zakladatel vlákna: filip
    Dobrý večer. V jakým rozmezí můžu aplikovat močovinu na česnek? Rozmezí týdne? Je vidět účinek na první pohled,že močovina zabrala? Co dělat když močovina nepomůže a pořád budou žluté listy? Děkuji za odpověď.
    16. 5. 2013 21:38 Jan Kozák
    Účinky močoviny se projeví do dvou tří dnů. Je pravdou, že nám letos ani ta močovina nezabírá tak, jak jsme zvyklí.

    Žloutnutí listů a zasychání špiček

    10. 5. 2013 14:26 Zakladatel vlákna: Jan Kreysa
    Zdravím pěstitele česneku, reaguji na dotazy ohledně žloutnutí starších listů a zasychání špiček. Je to projev deficitu hořčíku v půdě nebo jeho blokace příjmu vlivem nízkého pH. Dle Leebigova zákonu minima je rostlina limitována v růstu tím prvkem, kterého má nedostatek.
    Tento problém lze během vegetace řešit pouze opakovanou aplikací hořčíku na list - listovou výživou společnosti Yara, či Wuxal Mg, popřípadě 3% roztokem hořké soli. V žádném případě tento problém neodstraníte aplikací 5% roztoku močoviny!!! Tak ať to roste!!!
    11. 5. 2013 14:17 Roman Soukup
    Dobrý den pane Kreysa,máte odzkoušeno když česneku žloutnou konečky listů tak 3% roztok hořké soli pomůže?Neublíží česneku,děkuji za případnou odpověď.
    13. 5. 2013 21:56 Jan Kreysa
    Dobrý den, je třeba dodržet koncentraci, popřípadě použít jiné listové hnojivo s vysokým obsahem hořčíku dle doporučení výrobce
    11. 5. 2013 15:50 Jan Kozák
    Nerad se pouštím do polemik, zvláště těch, kde není led pode mnou dostatečně silný. Já vycházím hlavně z vlastních zkušeností a ze zkušeností desítek (spíš stovek) pěstitelů, s nimiž spolupracuji nebo jejichž porosty mám možnost vidět. Proto doporučuji při žloutnutí špiček listů (přičemž toto žloutnutí začíná od spodních, tedy nejstarších) přihnojením okamžitě přijatelnou formou dusíku. Oporu ke svému názoru jsem získal v publikaci Encyklopedie chorob a škůdců slovenských autorů Kamila Hudeca (skloňuji jako ve slovenštině) a Jána Guttena. Podle nich je to specifický symptom deficitu dusíku. Deficit hořčíku způsobuje nerovnoměrné žloutnutí listů.

    Hnojení a deště

    10. 5. 2013 9:02 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Zdravím pane Kozáku - mám dotaz ohledně přihnojování LV 15 v tomto mokrém období. Kdysi jste napsal, že česnek snese mnoho vody v květnu a červnu. Mám pocit, že přihnojení 3xLV a 2X močovina +lignoh.. se nějak míjí účinkem. Nebylo by lepší, kdybych hnojil menší dávkou častěji v tomto mokrém období. Mám pocit, jako by česnek hnojení nějak nevyužil – nevyplavuje se LV mokrem? Nebo se počasí mění tak, že se česneku přestane dařit u nás pod Kozákovem? Ještě před 5 ti lety jsem nasázel pohnojil a sklidil. Nějak se tiskne k zemi, jako by mu bylo v noci zima - mám X odrůd a chovají se cca totožně jako ostatním zde a nebo čím ,, chytřejší ,, zahrádkář – tím větší brambory.
    Děkuji a ať se dílo daří PetrS
    10. 5. 2013 21:18 Jan Kozák
    Ledek se samozřejmě vyplavuje, proto ho také dáváme v dělených dávkách. Ale není to zase tak dramatické. Pokud se letos česneku pod Kozákovem nedaří, může to být záležitost podmínek daného roku.

    Roztok močoviny

    7. 5. 2013 8:42 Zakladatel vlákna: Šimek Ladislav
    Dobrý den pane Inženýre,
    včera jsem již podruhé přihnojoval česnek LV15,5% v dávce 1kg na ar a zdá se mi, že by bylo vhodné mu ještě koncem týdne přidat listovou výživu. Ve vašich diskuzích jsem našel přihnojení 5% roztokem močoviny. V obchodech mají jen 46% močovinu. Jaké je prosím ředění v poměru močoviny a vody 1ar? Je správně jak jste již uváděl 20dkg močoviny na 4L vody na 1ar? Děkuji za odpověd. Lada
    7. 5. 2013 12:55 Jan Kozák
    Močovina se dodává jako čistá chemická látka s obsahem 46 % dusíku (to abych upřesnil informaci obchodníků). Na postřik se používá 5% roztok močoviny. Já používám dávku 200 l roztoku na hektar, ale i dvojnásobná (tedy 20 Dg močoviny na 4 l vody) může klidně být.

    Granulovaná močovina

    1. 5. 2013 10:06 Zakladatel vlákna: Hana Krippnerová
    Dobrý den.Můžu poprosit o radu,jaké množství granulované močoviny na 1 ar? Aplikace bude postřikem,nebo ji máme rozhodit?Děkuji Hanka
    1. 5. 2013 16:47 Jan Kozák
    20 deka močoviny na 4 litry vody. Večerní postřik na list, určitě nerozhazovat.

    Výživa na list

    27. 4. 2013 18:57 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den,pane ing Kozáku, chci se zeptat na výživu na list.Kdy jsi aplikovat,jakou a kolik???Jestli ti děláte nebo už jste to dělal???Děkuji
    27. 4. 2013 21:42 Jan Kozák
    Můžete použít každé listové hnojivo, které obsahuje dostatek dusíku. My používíme 5% roztok močoviny v dávce 200 l na hektar, což je asi 5 kg dusíku na hektar, každý týden v květnu. Hnojiva obsahující močovinu je třeba aplikovat večer.
    28. 4. 2013 13:32 Štěpán
    Takže na 10arů bych měl dát kolik????????????Děkuji
    28. 4. 2013 20:36 Jan Kozák
    Kilo močoviny na 20 litrů vody.

    Hnojení

    25. 4. 2013 21:10 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den
    Pokud česneku nežloutnou špičky, stačí přihnojovat ledkem vápenatým nebo se lepších výsledků dosháne tekutým hnojivem - postřikem? Je postřik žádoucí až tehdy, kdy to dává česnek najevo?
    26. 4. 2013 21:44 Jan Kozák
    Hnojení na list dává okamžitý efekt. Podmínkou je ovšem dostatečná listová plocha. Podle polohy je už v současné době možné listovou výživu aplikovat. Přihnojení ledkem vápenatým (LV, 15,5 % N)se většinou projeví během tří dnů, přihnojení ledkem amonným s vápencem (LAV, 27 % N) se v nejlepším případě projeví asi za týden až deset dní, v nejhorším případě vůbec, proto ho nedoporučuji. Byly také roky, kdy se efekt přihnojení projevil až po aplikaci močoviny na list,ledek vápenatý jakoby neúčinkoval.

    Hnojení holubím trusem.

    17. 4. 2013 9:57 Zakladatel vlákna: Kamil Staněk
    Dobrý den.
    Měl bych dotaz, zda je možné rozhodit čerstvý holubí trus na osazený česnekový záhon, a když ne, tak hypoteticky , co by se s takto pohnojeným česnekem stalo ? Nebo je přípustné hnojit rok starým zkompostovaným trusem ?
    Je - li to však možné pouze trusem zakvašeným, tak zda lze tímto zalévat v průběhu vegetace a v jakých intervalech a kdy naposled. Děkuji za odpověď.
    17. 4. 2013 10:22 Jan Kašpar
    Tohle jsem pokusně udělal asi před 30 lety pouze jednou v životě pokusně asi tak na 2 m2. Výsledek: Stejný jako kdybych přejel česnek plamenometem. Česnek na rozdíl od košťálů, rajčat, celeru, chřestu, atd., amoniakální dusík přímo nesnáší. A taky ho nepřežije. Zkuste si to ověřit na malém kousku. Uvidíte sám.

    Rozbor půdy.

    11. 4. 2013 10:52 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Pane inženýre ještě jeden dotaz. Nechal jsem si udělat rozbor půdy v ÚKZÚZ Brno. V posudku je napsáno, že obsah fosforu a draslíku je vysoký, hořčíku velmi vysoký. Půdní reakce je alkalická s vysokým obsahem uhličitanů, pH 7,4. V žádosti jsem uvedl, že budu pěstovat na části pozemku česnek. Doporučili mně pohnojit síranem amonným, zatím co já se chystám zasít svazenku a pak postupovat podle rad uvedených v části pěstování česneku. Jaký je Váš názor? Mohu opravdu zapravit síran amonný? Děkuji.
    11. 4. 2013 21:27 Jan Kozák
    Mohou mít pravdu. Síra se běžně při půdních rozborech nedělá, ale protože nám přestává padat z nebe díky odsiřovacím zařízením na komínech, začíná být v půdě deficitní. Takže zasejte svazenku a při podzimní přípravě půdy zapravte síran amonný v dávce odhaduji 200 kg/ha. Jiné hnojivo na podzim nepoužijte.

    přihnojení

    31. 3. 2013 15:39 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Je už vhodná doba přihnojit ledkem?Mrzne občas padá snih tak nevím.
    31. 3. 2013 22:53 Jan Novák
    ... se provádí až v době růstu. Letos možná bude první dávka až v druhé půlce dubna či první týden v květnu. Do té doby si česnek bohatě vystačí se zásobním vyhnojením.

    Trávy jako předplodina

    19. 3. 2013 20:07 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den,

    mám přichystanou ornou půdu rozdělenou do honů, na kterých bych chtěl rotovat s česnekem cca ve 4- letém cyklu. V obdobích mezi česnekem bych rád na těchto plochách pěstoval travní směsi určené jak na sušení tak na podzimní výpas v jednom roce. Počítám s tím, že v druhém roce bych na porost rozházel cerit a včas zaoral. Následně bych sázel česnek. Chtěl bych se zeptat, které trávy jsou dle Vašich zkušeností vhodnější a které naopak česneku vyloženě škodí. Přemýšlel jsem o landsberské směsce, ta má ale větší význam při zpracování na zeleno. Další možností jsou různé jetelotrávy. Jen si nejsem jist, jakou budou mít před-plodinovou hodnotu pro česnek a kterým trávám se vyvarovat např. kvůli zaplevelení. Dále bych se chtěl zeptat, jestli namísto cereritu před výsadbou bych mohl travní porost pohnojit močovinou v předchozím roce. Tím by se zvýšil i následný výnos píce. Děkuji Vám za odpověď.
    Jiří Švec
    20. 3. 2013 19:48 Jan Kozák
    Váš plán považuji za dobrý. Nevím o žádné trávě, která by jako předplodina měla dělat česneku potíže. Hnojení močovinou bude mít vliv na trávu, na česnek ne. Ale doporučuji před výsadbou pohnojit hnojivem s obsahem síry. Buď Cereritem, což záleží na celkovém stavu živin v půdě, který by mohl být při Vašem hospodaření dobrý, nebo síranem draselným. Je třeba počítat s tím, že už nám síra neprší, proto je důležité ji dodávat. Není na škodu také zjistit pH a podle potřeby povápnit. Aby se Vám pozemek nezapleveloval, nesmíte nechat dozrávat ve směsce semena.

    Hnojení

    17. 3. 2013 17:45 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,tu dávku ledku máte určenou z vlastních zkušeností nebo jí máte z náké tabulky?U vás to je 62kg čistéhu dusíku na hektar.Máte nákou tabulku kde uvádějí doporučené dávky živin u česneku?
    17. 3. 2013 19:13 Jan Kozák
    Vycházím pouze ze zkušeností vlastních a získaných od pěstitelů.

    hořčice nebo svazenka

    10. 3. 2013 21:37 Zakladatel vlákna: Pavel Beran
    Dobrý den pane Kozáku,

    o přípravě pole se zde již samozřejmě psalo, nicméně potřeboval bych si něco s Vaší pomocí ujasnit. Mám zorané pole od podzima, zaorán staší hnůj. Jedná se mi o to kdy zasít svazenku či hořčici a kdy jí zaorat. Svazenku pěstuji pro včely od výsevu kvete cca za 6 týdnů, poměrně dlouhou dobu, ale pak už prakticky nejde zaorat, protože to jsou vysoké téměř holé klacky (60-70cm), nevím jak dlouho to samé trvá hořčici, ale řekl bych, že to bude obdobné. Jde mi tedy o to jestli je lepší zaorávat ve fázi zeleného hnojení před květem, což bude velmi brzo od výsevu, nebo nechat odkvést, posekat shrabat a zorat strniště. Pokud bych vysel svazenku např. koncem března a zaorával jí při zaoratelném stavu bylo by to tak koncem dubna a co pak...?

    Děkuji za odpověď, Pavel Beran
    10. 3. 2013 22:05 Petr Balaštík
    Dobrý den pane Berane, jsem v pozici amatéra, ale taky mám včely v kombinaci s česnekem a Váš dotaz mě docela zaujal. Nebylo by řešení po odkvětu svazenky ty "holé klacky" zmulčovat a pak teprve zaorat? Přijde mi docela škoda zaorávat před květem - pro včely je to výborná pastva, ale pak je možné, že nebude fungovat jako zelené hnojivo.
    10. 3. 2013 22:46 Honza Novák (ml.)
    Svazenka se v případě, že ji pan Beran nechá vykvést, stává plodinou (jakou by byla pro jiného třeba řepka). Vždy je potřeba tak trochu koukat na ekonomickou stránku věci a nespoléhat, že to česnek všechno otočí do zisku. Hořčice má nejlevnější osivo na zelené hnojení a možná ji stihnete otočit po svazence jako druhou vlnu zeleného hnojení. Důležitý je objem zaorané zelené hmoty, proto po posekání neshrabávat. To že je odkvetlá svazenka tvrdší nevadí, než k tomu otočíte hořčici tak to stihne zetlít.
    10. 3. 2013 23:37 J.V. Stalin
    Mohl by jste psát bez překlepů a stručněji.
    Stačilo napsat
    "Od března do června svazenku, od července do konce srpna hořčici a do výsadby česneku udržovat bezplevelný úhor."
    11. 3. 2013 17:24 Pavel Beran
    A nebude problém ve dvojí orbě? Nebude vadit když budu orat po dvou měsících? Pro včelaře je představa, že zaorá svazenku před květem 100m před včelnící hrozná, ale chápu, že nejde sedět na dvou židlích. Něco se objetovat musí. Uvidíme co pan Kozák, třeba je také včelař...

    Beran
    11. 3. 2013 19:24 Honza Novák (ml.)
    Předpokládám, že připravujete pozemek po předchozím uvedení do klidu nebo z louky. Pak právě opakovaná orba, či podmítka a kultivace je potřebná pro prokypření, pro které se pak rozorává pozemek o rok dříve než je počítáno se sadbou česneku.
    11. 3. 2013 21:06 Jan Kozák
    Shodnul bych se s panem Balaštíkem výše. Pokud se Vám svazenka zaplevelí, bude potřeba zaorat dříve, než dozrají na plevelu (ale i na svazence) semena. Nejpozději však na přelomu srpna a září.

    co dřív

    8. 3. 2013 9:35 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
    Dobrý den pane Kozzáku-mám dotaz-v příštím týdnu bych chtěl postříkat Stompem a poté pohodit trochu NPK a Ledek(jaký).je lepší nejdříve pohnojit a pak postříkat nebo naopak anebo uplně jinak???děkuji za odpověd
    8. 3. 2013 11:27 Honza Novák (ml.)
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    8. 3. 2013 20:42 Jan Kozák
    NPK neházejte, je to zbytečné. I s ledkem ještě počkejte do doby, kdy začíná intenzívní růst (nať kolem 10 cm). Ledek použijte výhradně patnáctku (ledek vápenatý, 15,5 % N). U Stompu počítejte s účinkem asi 3 měsíce. Pokud to zatím zvládnete bránami, tak nespěchejte.

    Přihnojování

    3. 3. 2013 17:37 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den, měl bych na Vás prosbu ohledně přihnojování česneku během vegetace: Na těchto stránkách jsem obdržel po přečtení hodně zásadních informací ohledně pěstování česneku, které jsem ani netušil.
    Na podzim jsem zasadil česnek, odrůdu bohužel neznám, a zajímalo by mě v jakém období a čím hnojit?
    Píšete,že hnojíte ledkem vápenatým,kdy? síranem draselným,kdy? a kolikrát během vegetace? hnojil jsem vždy NPK, ale to je asi špatně...
    Děkuji mnohokrát za odpověď.
    3. 3. 2013 19:24 Pavel Baxa
    Pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojí se před výsadbou Cereritem v dávce až 8 q na hektar. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách vždy po 1 q na hektar: na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování.

    ošetřování

    5. 2. 2013 21:12 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý večer,
    Chci se zeptat na ošetřování česneku.. sice to tu už možná bylo, ale nemůžu to nikde najít přesně to co hledám. Proto se předem omlouvám. Mám koupený celerit a kdy ho mám použít aby to bylo správné?až dýl ještě je čas a kolikrát ho použít aby pro česnek nebylo moc.. a nepoškodilo to. Pole mám velký délka 5 metrů šířka 60metrů. Další otázka jaký použít postřík proti houbomilce zda KARATE nebo STOMP ? A kdy je správný čas stříkat tímto postřikem, až bude stálá teplota 10°C a rostliny budou vysoký 6cm?nebo jak se to pozná že je správný čas? a jaký postřik by jste mi doporučoval.. děkuju za odpovědi. =)
    6. 2. 2013 17:32 Jan Kozák
    Cererit si nechte na základní hnojení před novou výsadbou, pro přihnojování česneku je nevhodný. Proti houbomilce použijete Karate (Stomp je herbicid). Stříká se v době, kdy po tři dny je teplota min. 10 stupňů, přičemž česnek ani nemusí rašit. Více viz česnek v otázkách. Případně přijeďte do Buchlovic na seminář. Pozvánka se na tomto webu objeví co nevidět.

    Vápený hydrát

    4. 11. 2012 17:55 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý večer, mám dotaz ohledně vápeného hydrátu CL90
    Zda neuškodí(nepopálí) česnek, pokud ho zapravím společně s cereritem před výsadbou do země. Zem mám připravenou, ale když se vytvoří na půdě slabý škraloup, začne se na půdě vytvářet zelený povlak....
    Za info předem děkuji.
    4. 11. 2012 20:05 Jan Kozák
    Nemusíte mít strach, půdu máte pravděpodobně natolik kyselou, že vápnění potřebuje.

    Dotaz

    4. 11. 2012 16:49 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den pane Kozáku, v září jsem si připravil pozemek pro česnek, ale nestihl jsem zapravit do země kompost, bude vadit, když už mám zasazeno, když tento kompost navezu na záhony v cca 2cm vrstvě? Česnek jsem sadil 10Cm hluboko. A druhý dotaz, do jaké hloubky se ještě dá česnek zasadit, aby vyrostl?
    Zároveň žádám pana Nováka, aby neodpovídal !!!

    Děkuji a přeji česneku zdar.
    4. 11. 2012 19:59 Jan Kozák
    Kompostem na povrchu nic nepokazíte, část živin se splaví dolů ke kořenům, zbytek využije následná plodina. Vzhledem k tomu, že kompost bývá kyprý, nebude se tvořit škraloup a pokud česnek vláčíte, bude se to dělat velmi dobře. Česneku se lépe daří ve větší hloubce, mimo zamokřené půdy. Netrpí tolik extrémními výkyvy teploty a vlhkosti. Někdo mi říkal o sázení do hloubky 25 cm, ale sklizeň pak musí být obtížná. Pokud jsem sázel na pole, tak to bylo do 8 cm. Někteří moji smluvní pěstitelé sází až 12 cm a sklizeň z této hloubky je už náročnější.

    Předplodina

    28. 10. 2012 8:17 Zakladatel vlákna: Dagmar
    Dobrý den, na záhon, na který plánuji výsadbu česneku /Vašeho/, jsem koncem srpna vysadila hořčici jako předplodinu. V záhonu jsem předtím měla jahody, které jsem zrušila. Hořčice je t.č.již zarýpána a záhon ještě prohnojen Cereritem. Lze to považovat za prospěšné a dostačující pro česnek? Nebo ještě něčím "rozmazlit"? Dík za odpověď
    28. 10. 2012 20:37 Jan Kozák
    Určitě jste udělala pro rozmazlení svého česneku hodně a česnek bude spokojený.

    jaka puda

    21. 9. 2012 0:28 Zakladatel vlákna: marie stejskalova
    Je vhodna pro vysadbu cesneku-tam kde ho chci vysadit je hodne drobiva,temer sypka a cim pohnojit pred sadbou-dekuji za odpoved
    21. 9. 2012 14:45 Jan Kozák
    Vhodnost konkrétního místa pěstování si musíte vyzkoušet. Pokud není půda v tzv. staré síle, pohnojte před sázením Cereritem v dávce až 8 kg na ar.

    Česnek po cibuli

    17. 9. 2012 22:23 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Pěkný večer,pane ing.Kozáku v níže uvedených článcích sem, se ptal jestli česnek nasadit po cibuli.Vy říkáte že ne ale já nemám na výběr.Nemám na výběr.Jaká je šance že to dopadne dobře??Chci se zeptat můžu pole místo celeritu na zimu zahnojit NPK????Děkuj
    19. 9. 2012 15:33 Jan Kozák
    Nevím, v jakých jednotkách se riziko měří, ale po cibuli bych česnek sázet nedoporučoval, zvláště byla-li ze sazečky. Použití NPK je šetření na nepravém místě. Česnek potřebuje síru a ta v NPK není.

    Přihnojení

    9. 9. 2012 19:30 Zakladatel vlákna: Petr Dragoun
    Dobrý den,provedl jsem orbu a chtěl jsem se zeptat zda je už vhodné přihnojit Cereritem a vzít to rotavátorem.Doba výsadby je ještě za nějaky čas.Je vhodné toto řešení,nebo je lepší,tak 14 dní před výsadbou?
    10. 9. 2012 20:47 Martin Harasim
    Dobrý den

    Používám letos stejný postup jako vy. Orba by byla vhodná pozdější, teď vám do termínu sadby poroste plevel, který budete muset stříknout nebo aspoň rotavátorem ničit. Po mé loňské zkušenosti, kdy již týden po rotavátoru půda začala slehávat, se už špatně sázelo ručním zapichováním. Cererit dávám před poslední kultivaci rotavátorem a na to hned sadím. Zrotavátorovaná plocha taky v zimě drží sníh.
    10. 9. 2012 21:01 Jan Kozák
    Cererit se zapravuje při poslední kultivaci. Ta by měla být krátce před výsadbou - běžně se dělá tak den předem. Osobně nemám rád rotavátor, protože ničí půdní strukturu a měli bychom se snažit, aby i naši potomci měli na čem hospodařit. Doporučuji používat kultivátor.

    dotaz

    7. 9. 2012 16:46 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobry den pane Kozáku.Chystám se vysadit česnek po velmi raných bramborách,které jsou cca měsíc venku.Jinou plochu nemám k dispozici.Hrozí zde taky napadení fuzariem?Nebo se to týká jen pozdních odrůd?Je možné před vy sadbou použít zelené hnojivo hořčici?Případně kdy hnojivo vysadit?Ještě dotaz stroužky nevhodné k výsadbě Vaše sadba se dají použít v kuchyni...? Děkuji za odpověď.:-)
    10. 9. 2012 20:11 Jan Kozák
    Na výsev hořčice je už pozdě, ale jinak by to bylo správné. Při správném termínu výsadby česneku, tedy co nejpozději (listopad, prosinec), lze považovat brambory za bezproblémovou předplodinu. Námi dodávaná sadba (a mělo by se to týkat veškeré sadby uváděné do oběhu bez ohledu na jejího původce) není nijak chemicky ošetřovaná, proto se může použít i ke konzumu.
    < Novější910111213Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne