Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Taky pro ilustraci

  15. 6. 19:37 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  ČesnekČesnek
  17. 6. 11:23 Vaclav Kavka
  Mea culpa - jen jsem se chtěl pochlubit sklizní z květináče na okně.

  Nedělá stroužky

  15. 6. 14:52 Zakladatel vlákna: Martin Velinsky
  Par rostlin vypadá takto? Nevíte o co jde ? Listy úplně žluté a dole jen vrásky. Žádné stroužky. Jde o rusaka a byl odhlavkovan. 
  RusakRusak
  17. 6. 20:32 Jan Kozák
  Mohu se mýlit, ale jednou jsem něco podobného viděl a pan Ing. Havránek, dej mu pámbu věčnou slávu, zjistil, že se jedná o nějaký virus, který u nás běžně není, vozíme si ho z Francie.

  Paličák bez květů

  15. 6. 12:55 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
  Dobrý den. Letos můj oblíbený ruský paličák neudělal květy, místo toho 10ks listů. Je to vůbec možné. Karel
  15. 6. 18:59 Karel Kalaš
  Pro ilustraci foto
  RusákRusák
  16. 6. 7:55 Jan Kozák
  No nevím, jednotlivé rostliny toto vzácně udělají, ale aby to udělaly všechny, se mi nějak nezdá. Nevysadil jste omylem nepaličák? Pomohla by fotka příčného řezu cibule.
  20. 6. 7:44 Karel Kalaš
  Děkuji, máte pravdu. Řez byl jasná odpověd. Musím příště líp popisovat moje pokusy.

  Bjetin

  14. 6. 15:15 Zakladatel vlákna: Ondřej Matějka
  Dobrý den, zakoupil jsem od vás sadbu Bjetin. Česnek je po celou dobu takovy nažloutly a zkratka vypadá nic moc viz. Fotografie. Vůbec jeste nevyrasily kvetni stvoly. Nekteré palice se rozpadaji ale cesnek neni napaden plísní. Koukal jsem na různé choroby tady na stránkách ale nic podobného jsem nenašel. Bylo celkem deštivo a chladno ale zase nic extremního. Hnojil jsem i močovinou na list ale efekt žádný. Mám ho sklidit? Četl jsem že Bjetin se sklízí na začátku července tak nevím. Jiná sadba na druhé pulce zahonu je krásná a bez problémů. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji
  ZahonZahonDetailČesnekPalice
  14. 6. 15:56 Jan Kozák
  Na obrázcích není Bjetin, ale pravděpodobně Lukan, tedy nepaličák. Proto se květních stvolů nedočkáte. Jeho nať je přirozeně světlá, tedy žádný problém. V současném mokrém počasí po déletrvajícím suchu se často stává právě u nepaličáků, že obalové suknice na cibuli praskají. Takže zatím nesklízejte, nechejte ho dozrát.
  18. 6. 9:30 Ondřej Matějka
  Děkuji za odpověď. Mám nějak v hlavě, že jsem objednával Bjetin, ale asi jsem se spletl. Nicméně česnek už dost polehával a tak jsem ho včera raději sklidil. Někde jsem se tu od vás dočetl, že je lepší o týden dřív než o den později :-) Čekal jsem o něco větší palice(ty na dlani jsou dvě největší) ale i tak je úroda dobrá jen asi 20% palic je otevřených což je asi důsledek počasí. Nicméně jsem strašně rád, že jsem neměl žádnou hnilobu. Pěstuji už třetím rokem a stále dobré, záhon střídám v rámci možností malé zahrady. Mám už jen jeden dotaz ohledně skladování otevřených palic, jak moc to zkrátí dobu skladování? Děkuji a přeji dobrou sklizeň.
  VšeDetailPalice
  18. 6. 11:25 Petr Matoušek
  Jestli se nepletu, tak palice jsou to co se odhlávkuje a to co je v zemi, je cibule. Hezký den.
  18. 6. 21:19 Jan Kozák
  Pan Matoušek se neplete, nepaličák žádnou palici mít nemůže, jinak by se tak nemohl jmenovat. Obalové suknice na některých cibulích jsou prasklé vinou počasí, ne přezráním. Proto se jejich skladovatelnost dá srovnat se skladovatelností bezvadných cibulí.

  Odhlávkování česneku

  13. 6. 20:56 Zakladatel vlákna: František Jiráček
  Začíná nám hlávkovat česnek bjetin má se odhlávkovat ihned Jak vyraší nebo nechat vyrůst a pak odhlávkovat děkuji za odpovědi
  14. 6. 7:04 Jan Kozák
  Bjetin je u většiny pěstitelů odhlávkovaný už před třemi týdny, skoro bych myslel, že jste zaspal. Květenství je třeba odstraňovat hned, jak se objeví mezi listy. Poked je už na delším stonku, odstraňte pouze květenství a stonek ponechejte, působí jako list.

  Česnek vyhání střed prasklinou ve stvolu

  13. 6. 16:37 Zakladatel vlákna: Pavel Lancinger
  Dobrý den,
  česnek mi v tomto týdnu začal vyhánět střed bokem. Nejdříve to bylo u dvou nyní již asi u šesti. Jeden jsem vyryl a vypadá to jako kdyby nemohl střed protlačit - ten jak roste, tak roztrhne stěnu a vyhřezne bokem. Prosím Vás o radu, co by to mohlo způsobovat a jak tomu zabránit příští rok.
  Ještě mi z česneku vypadla nějaká larva a našel jsem jednu malou larvu zakuklenou. Za první obrázek se omlouvám - nepřišel jsem na to jak ho odstranit. Děkuji
  cesnek_01cesnek_01cesnek_02cesnek_03cesnek_04cesnek_05cesnek_06
  14. 6. 7:00 Jan Kozák
  Toto se běžně stává po mechanickém poškození (při vláčení, okopávce), případně požerku škůdcem. Ale k tomu zvířeti se nehlásím, vzájemně se neznáme.
  14. 6. 10:48 Antonín Tesař
  Pokud se týká toho "škůdce" je pravděpodobné, že se jedná o larvu slunéčka sedmitečného. U larvy bych odhadoval, že se bude jednat o vrtalku pórovou.

  viróza česneku Lukan

  13. 6. 7:41 Zakladatel vlákna: Martina Horáčková
  Dobrý den,

  letos jsem si od vás pořídila sadbu česneku Lukan a napadla ho nějaká viróza - žluté neohraničené skvrny na listech přesně jako na fotkách v sekci choroby a škůdci. Rostliny jsou takové neduživé a malé, ani nevím, jestli půjdou do květu.  Zatím jsem vždy pěstovala "bezejnenou" odrůdu od babičky a ta nikdy takovéto problémy neměla, tak mě to nepříjemně překvapilo (nějak jsem si naivně myslela, že certifikovaná sadba bude odolnější) a napadlo mě v souvislosti s tím několik dotazů: Jsou nějaké odrůdy k tomuto onemocnění náchylnější než jiné? A je možné tento česnek použít na sadbu, nebo se to bude přenášet? A přetrvávají i viry v půdě nebo se vždy znovu rozšíří z okolí? A konkrétněji - je výhodnější takovýto napadený česnek rovnou sklidit nebo mu neuškodí, když ještě ten cca měsíc bude růst? Děkuji
  13. 6. 9:37 Vaclav Kavka
  Dobrý den, bez obrázků asi ani pan Kozák nepomůže. Certifikovaná sadba odolnější nebude, bude přinejlepším před několika lety ozdravená, což nepomůže proti nové infekci.
  Některé tradiční odrůdy mají výhodu, že se na nich virózy na pohled neprojevují. Ohledně setrvání virů v půdě se soudí, že běžné viry česneku nezůstávají. Nicméně se asi úplně neví o všech možných virech a viry, škodící na jiných rostlinách (TMV) v půdě mohou zůstat cca 2 roky za vhodných podmínek. Na některých místech u nás po zaniklém osídlení zůstal volně rostoucí česnek a tyto populace by mohly být velmi odolné vůči čemukoliv. Akorát je těžké o nich získat bližší informace. Virů v česneku byste se doma zbavila nejspíš jen kdybyste dokázala česnek přivést k tvorbě pravých semen.
  Ohledně sklizně, pokud jde o virózu, je to jedno.
  Nicméně v současném mokrém počasí se na mnoha pozemcích probouzí bílá sklerociová hniloba a tam to jedno není. Pokud Vám nějaká rostlina celkově žloutne, měkne, ohýbá se (to by mohly být ty neduživé)- zkuste ji vytáhnout.
  13. 6. 17:21 Jozef Sisak
  Nemôže to byť rez-hrdza? zvyšok ako p.V. Kavka
  14. 6. 15:42 Jan Kozák
  O virózách jsme tady psali nedávno několikrát. Takže znovu opakuji: úplně každý česnek je virózní. Jde jen o to, jestli se viróza manifestačně projeví nebo jestli česnek vypadá jako zdravý. Česnek samozřejmě nechejte dozrát. Pokud se Vám celkově nezdá, tak ho nesázejte.
  23. 6. 22:46 Jan Kozák ml.
  Protože příspěvek výše obsahuje několik nepřesností a problematika není dostatečně známá, zkusím to vysvětlit tak, aby to bylo srozumitelné pro všechny zájemce.
  Svět je kompletně zamořen viry – vzduch, voda, neživé předměty, organismy; člověka a česnek nevyjímaje. Konkrétně na česneku parazitují desítky druhů virů. Velká část z nich není popsaná a jejich přítomnost se nijak netestuje.

  „Bezvirózní sadba“ je odborný výraz, který označuje ty partie sadby (jako „partie“ se bere část produkované odrůdy, která má stejný rodokmen – pokud mají dvě balení česneku stejné číslo partie, znamená to, že byly celou dobu množeny společně), které byly zbaveny viru OYDV + volitelně několika dalších. To se dělá tak, že se v laboratoři pěstují nejmladší části rostliny, u kterých je menší pravděpodobnost, že již byly infikovány viry. V rostlinách se poté testuje přítomnost konkrétních virů. Povinně toho OYDV, což vyžaduje vyhláška, případně od dalších, které daného šlechtitele zajímají. Přítomnost ostatních virů se netestuje. Není to tak, že by rostlina byla zbavená úplně všech virů. To by bylo zřejmě neproveditelné, extrémně nákladné… a naprosto zbytečné.

  Tyto vybrané ozdravené rostliny se neprodávají. Byly by velmi, velmi drahé a pro pěstitele naprosto k ničemu. Stejně jako u pacibulek by mu trvalo několik let, než by z toho vypěstoval rostlinu s plnohodnotnou cibulí, a do měsíce by mu nejspíš všechny uhynuly. Hlavně by po vyjmutí ze sterilního prostředí začalo nezastavitelně docházet k infekci.
  Místo toho se rostlina pěstuje nejprve v laboratoři pod umělým osvětlením, později v izolacích tak, aby se zpomalila opětovná infekce, rostlina se namnožila, narostla a přizpůsobila se prostředí u zákazníka.

  Mozaika na listech česneku není dostatečně prozkoumaná. Je zřejmě vyvolána více faktory. Mimo jiné záleží i na odrůdě. Například tzv. ruské paličáky mozaiku běžně nevytvářejí, i když jsou sebevíc zavirované. Pokud budete „bezvirózní“ česneky blízko neozdravených, jejich reinfekci výrazně urychlíte. To může být matoucí, protože laikovi se může zdát, že právě nažloutlá odrůda je více zavirovaná.

  Ani v rámci jedné odrůdy nelze říct, že jedinec s výraznější mozaikou obsahuje více virů. Naopak. Po ozdravení jsou jedinci k mozaice náchylnější než po letech, kdy virů obsahují více. Ruské paličáky po ozdravení vytvářejí trochu odlišnou mozaiku taky. A ty krajové odrůdy zmíněné panem Kavkou se po zbavení OYDV budou chovat stejně. Tyto odrůdy nejsou vůči virům imunní, naopak jsou zavirované do maximální úrovně.

  Ozdravení se provádí proto, že zvyšuje výnos. (Pochopitelně po letech, protože hned po ozdravení odpovídá velikosti rostliny z malé pacibulky.) Výnos se postupnou reinfekcí opět snižuje. (Dokonce se po čase snižuje pod úroveň, než kdyby se daná odrůda vůbec neozdravovala. To je důvod, proč se jedná o kontroverzní metodu. Už mnoho let nové odrůdy ozdravené být musí, jinak se nesmějí registrovat a prodávat.)

  Samotné snížení výnosu však není přímým důsledkem mozaiky a s ní souvisejícím úbytkem chlorofylu. Je způsobeno jiným působením viru. (Pro přirovnání: aktuální koronavirus se u člověka může mimo jiné projevovat třesem rukou, přesto jeho oběti neumírají na klepání.) Odrůda s mozaikou je virem limitovaná úplně stejně jako ta bezpříznaková. Listová plocha u česneku je dostatečně dimenzovaná na to, aby toto žloutnutí nemělo limitující vliv.
  25. 6. 8:13 Tom Kubelka
  Diskusi sleduji už několik let a podobné vysvětlení polopatě mi chybělo. Nyní některé odpovědi dávají větší smysl.

  Bílí členovci na cibulovinách

  12. 6. 19:36 Zakladatel vlákna: Michal Švanda
  Dobrý den,
  chtěl bych poprosit o radu. Na jednom záhoně mám spolu Vekan a cibuli (ze sazečky). Vekan žloutne, cibule polehává a má deformované natě. Když jsem vytrhl cibuli cibule, je napadena hnilobou a našel jsem na ní desítky malých bílých členovců, velkých tak dva milimetry na délku. Mají zjevně tykadla a nožičky. Stejné členovce jsem našel i na cibuli Vekanu. Jeho cibule hnilobou napadena není, ale deformací natě také trpí. Hodně u nás pršelo a půda je tu spíše těžší. Zdravotní stav obou druhů rostlin nebyl ideální ani před monzunovým obdobím, ale deště jeho zhoršování, zdá se, výrazně urychlily. Prosím o radu. Děkuji. 
  ZáhonČlenovciČesnekVekan detailCibule hnije
  22. 6. 8:53 Michal Švanda
  Dnes jsem zjistil, že chycení bílí členovci jsou po další várce dešťů úplně všude na zahradě, vč. dřeva pařníku. Po dalším pátrání se zdá, že jde o chvostoskoky, živící se na odumírajících rostlinách. Zdálo by se tedy, že špatný zdravotní stav cibulovin je vinou přemokření při monzunovém období v těžší půdě. 

  Odrůda Štěpán

  12. 6. 16:21 Zakladatel vlákna: Parik Štefurák
  Dobrý den,

  budete mít ještě v nabídce sadby odrůdu Štěpán? Byl jsem s ní velice spokojený, ale nedaří se mi ji poslední 2 roky sehnat. Děkuji
  Zařazeno: Prodej česneku
  12. 6. 22:18 Martin Lokaj
  Myslím , že ste netrafili web. ŠTEPÁN je odroda konkurencie, takže ju tu asi nekúpite.
  13. 6. 17:23 Jozef Sisak
  Pri troche šťastia najdete predajcu na internete len treba včas objednať
  14. 6. 6:56 Jan Kozák
  Už nemám co dodat.
  15. 6. 17:25 Jan Kozák ml.
  Uvedenou odrůdu vám tu sice nenabídneme, ale po spuštění příjmu objednávek si můžete koupit odrůdu Záhorský II nebo Lukan. Jistě vás nezklamou. Když si zadáte e-mail na stránce Objednávka, systém vás na začátek příjmu objednávek upozorní.

  druh česneku

  12. 6. 6:51 Zakladatel vlákna: Jiří Mendl
  Dobrý den, po zasazení jednotlivých stroužků na podzim vyrostly z každého stroužku 4 až 5 stvolů. O co se jedná? Děkuji.
  foto
  12. 6. 21:44 Jozef Sisak
  Len teoria - zasadili ste viacstručkovy cesnak ktory sa javil ako veľky stučik alebo mate TZV. rodinny cesnak o ktorom som len čital že po zasadeni rastie vo forme zoskupenia viacerych rastlin . /o vzorku mam zaujem./
  13. 6. 17:18 Jozef Sisak
  Oprava-- rodinnny cesnak to nemôže byť lebo tam sa sadi cela hlavička , jednotenie na stručiky sa nedoporučuje .
  13. 6. 18:04 Vaclav Kavka
  Např u odrůdy Mirka je vidět, jak větší stroužky se skládají z více srostlých dohromady. Ale že by byly např 4, jak je vidět na obrázku, to asi ne. Navíc nevím, jestli mají takto srostlé stroužky společný meristém (1 stvol) nebo z nich může vyrazit toto.
  14. 6. 6:55 Jan Kozák
  Jsou tu dvě možnosti: 
  1. nedostatečně rozdružená cibule, což se často stane u Benátčanu nebo Japo II,
  2. jedná se o fyziologickou poruchu, kdy se stroužek rozdělil na několik dalších stroužků; s tímto se někdy setkáme u obou výše zmíněných,případně u Bjetinu.

  Zloutnuti cesneku

  10. 6. 20:33 Zakladatel vlákna: Patrik Slovak
  Dobry den, prosím o radu, česnek na poli mi začal zloutnout, ale určitě jeste není zralý, protože velikost tomu neodpovídá. Mám odhlavkovano, mocovinou jsem strikal 4x ve 14dennich intervalech. Je to v pořádku? Poroste ještě dal? Česnek pěstuju prvním rokem tak odpustte pripadne blbě dotazy.
  Pole
  11. 6. 15:32 Vaclav Kavka
  Dobrý den, velikost rostliny se po hlávkování už měnit nebude (neb meristém jste ulomil a stejně už chtěl jen vykvést).

  Kytka česneku roste do okamžiku florální transice meristému (kdy k němu má dojít je zajímavá otázka). V tom okamžiku přestane růst a vyhání jen květní stvol a snaží se vykvést.
  Tu radost z kvetení jste těm kytkám taky překazil, a tak už mají jen jeden cíl. Stáhnout zásobní látky dolů pod zem. Jak dlouho toto poslední období bude trvat je výsledek okolností: Zdravotního stavu rostlin, teploty, vlhkosti, atd.
  V posledních letech je každý rok divný, a tak se asi nedá soudit z obecných pozorování. Je vlhko, rostliny můžou být pod tlakem fusaria, můžou se rozhodnout to zabalit (jindy třeba zase z důvodu sucha, náhlé změny počasí, atd). Teď už s tím stejně nic neuděláte a nijak očividně Vám to nechcípá. Tak to snad dobře dopadne.
  Myslím, že všichni, kdo mají třeba na záhonu více odrůd, v současnosti vidí, že některé ještě naplno vegetují a jiné už žloutnou. Třeba nám pan Kozák něco zázračného poradí.
  11. 6. 21:08 Jan Kozák
  Zázračného neporadím nic. Na fotce toho moc nevidím, snad pouze to, že jste měl hlávkovat dřív a odstraňovat pouze květenství, stonek nechat. Také to vypadá, že žádný zásadní zdravotní problém tam není.. Rostlina už skutečně neporoste, to nám nevadí; důležité je to, že teď poroste cibule.

  Škůdce

  9. 6. 18:01 Zakladatel vlákna: Jiří Müller
  Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o názor jakého škůdce mám v česneku. Jedná se o odrůdu Benátčan. Česnek normálně rostl a nyní začal chřadnout. Po vykopání 2 sazenic jsem narazil na stejný výsledek viz. foto. Nějaký malý brouček. Jiné odrůdy na stejném políčku jsou "zatím" nedotčené. Děkuji Müller
  SkudceČesnekČesnek
  9. 6. 19:19 Ladislav Holeček
  Opět háďátko!
  9. 6. 20:00 Jan Kozák
  Ten malý brouček česnek nepoškodil. Škůdcem je háďátko zhoubné (okem neviditelné).

  žloutnutí česneku

  9. 6. 11:19 Zakladatel vlákna: Veronika Veselá
  Dobrý den, mám vysazené asi 3 odrůdy česneku a u jedné z nich (nevím u které)  mi česnek žloutne. V dotazech  jsem se dočetla o přihnojení močovinou. Kde ji seženu nebo lze použít i jiný prostředek pro případ, že se jedná o nedostatek dusíku? Děkuji Veronika
  9. 6. 17:09 Antonin Strupl
  Dobry den,
  mocovinu koupite v Baumaxu za 89,- 3 kg ve forme bilych granulek,je to nejlepsi koncentrace dusiku,na 1 litr vody pridate 50g mocoviny,tedy 5% roztok,prihnojuje se postrikem na list jednou za 10 dni a naposledy tyden po odhlavkovani,strikejte vzdy vecer,nejlepe po zapadu slunce.
  9. 6. 19:57 Jan Kozák
  Močovinu prodávají v zahrádkářských potřebách. Jejího efektu těžko dosáhnete jiným hnojivem v malém balení.

  Stav česneku?

  8. 6. 21:57 Zakladatel vlákna: Dana Vaňková
  Dobrý den,

  Rada bych Vás požádala o konzultaci :-) radu.
  Na podzim jsem si od vás kupovala sadbovy česnek.... celkem 4 druhy....benatcan japo lukan a zahorsky.Před vysadbou jsem provedla moření sulkou.Pudu tu máme těžkou,,,,, jilovitou.... před cca 2 měsíci jdem cesnek zalila krystalonem gold,Před cca 20 dny kdy se mi zdálo že začínají rostliny zloutnout jsem aplikovala ledek amonny 28%....Zasílám foto porostů kde je patrný rozdíl v druzích. (Druhy jsou vysazene po 3 řádcích...odrůdy jsou umístěné v pořadí jak jsem uváděla... pohled z leva doprava)Nyní je patrně zloutnuti listů u zahorskeho a lukana.U par kousku se projevilo "zakrsnuti" a jakesi "rozdělení rostliny na více vyhonku" Jsem v pěstování začátečník:-( tak se omlouvám za popisky :-)U té jedné palicky bych to tipla na modrou plíseň....ale celkove se obávám hadatka:-(Zasílám foto...byla bych Vam moc vděčná za konzultaci.Děkuji a přeji pohodový den
  PohledADetail1Detail2

  Vzorek Havel

  8. 6. 19:36 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
  Dnes jsem zkusil vzorek před odhlavkovanim a je to sila,palí pekne.
  Havel
  < Novější34567Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne