Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Česnek vyhání střed prasklinou ve stvolu

    13. 6. 2020 16:37 Zakladatel vlákna: Pavel Lancinger
    Dobrý den,
    česnek mi v tomto týdnu začal vyhánět střed bokem. Nejdříve to bylo u dvou nyní již asi u šesti. Jeden jsem vyryl a vypadá to jako kdyby nemohl střed protlačit - ten jak roste, tak roztrhne stěnu a vyhřezne bokem. Prosím Vás o radu, co by to mohlo způsobovat a jak tomu zabránit příští rok.
    Ještě mi z česneku vypadla nějaká larva a našel jsem jednu malou larvu zakuklenou. Za první obrázek se omlouvám - nepřišel jsem na to jak ho odstranit. Děkuji
    cesnek_01cesnek_01cesnek_02cesnek_03cesnek_04cesnek_05cesnek_06
    14. 6. 2020 7:00 Jan Kozák
    Toto se běžně stává po mechanickém poškození (při vláčení, okopávce), případně požerku škůdcem. Ale k tomu zvířeti se nehlásím, vzájemně se neznáme.
    14. 6. 2020 10:48 Antonín Tesař
    Pokud se týká toho "škůdce" je pravděpodobné, že se jedná o larvu slunéčka sedmitečného. U larvy bych odhadoval, že se bude jednat o vrtalku pórovou.

    viróza česneku Lukan

    13. 6. 2020 7:41 Zakladatel vlákna: Martina Horáčková
    Dobrý den,

    letos jsem si od vás pořídila sadbu česneku Lukan a napadla ho nějaká viróza - žluté neohraničené skvrny na listech přesně jako na fotkách v sekci choroby a škůdci. Rostliny jsou takové neduživé a malé, ani nevím, jestli půjdou do květu.  Zatím jsem vždy pěstovala "bezejnenou" odrůdu od babičky a ta nikdy takovéto problémy neměla, tak mě to nepříjemně překvapilo (nějak jsem si naivně myslela, že certifikovaná sadba bude odolnější) a napadlo mě v souvislosti s tím několik dotazů: Jsou nějaké odrůdy k tomuto onemocnění náchylnější než jiné? A je možné tento česnek použít na sadbu, nebo se to bude přenášet? A přetrvávají i viry v půdě nebo se vždy znovu rozšíří z okolí? A konkrétněji - je výhodnější takovýto napadený česnek rovnou sklidit nebo mu neuškodí, když ještě ten cca měsíc bude růst? Děkuji
    13. 6. 2020 9:37 Vaclav Kavka
    Dobrý den, bez obrázků asi ani pan Kozák nepomůže. Certifikovaná sadba odolnější nebude, bude přinejlepším před několika lety ozdravená, což nepomůže proti nové infekci.
    Některé tradiční odrůdy mají výhodu, že se na nich virózy na pohled neprojevují. Ohledně setrvání virů v půdě se soudí, že běžné viry česneku nezůstávají. Nicméně se asi úplně neví o všech možných virech a viry, škodící na jiných rostlinách (TMV) v půdě mohou zůstat cca 2 roky za vhodných podmínek. Na některých místech u nás po zaniklém osídlení zůstal volně rostoucí česnek a tyto populace by mohly být velmi odolné vůči čemukoliv. Akorát je těžké o nich získat bližší informace. Virů v česneku byste se doma zbavila nejspíš jen kdybyste dokázala česnek přivést k tvorbě pravých semen.
    Ohledně sklizně, pokud jde o virózu, je to jedno.
    Nicméně v současném mokrém počasí se na mnoha pozemcích probouzí bílá sklerociová hniloba a tam to jedno není. Pokud Vám nějaká rostlina celkově žloutne, měkne, ohýbá se (to by mohly být ty neduživé)- zkuste ji vytáhnout.
    13. 6. 2020 17:21 Jozef Sisak
    Nemôže to byť rez-hrdza? zvyšok ako p.V. Kavka
    14. 6. 2020 15:42 Jan Kozák
    O virózách jsme tady psali nedávno několikrát. Takže znovu opakuji: úplně každý česnek je virózní. Jde jen o to, jestli se viróza manifestačně projeví nebo jestli česnek vypadá jako zdravý. Česnek samozřejmě nechejte dozrát. Pokud se Vám celkově nezdá, tak ho nesázejte.
    23. 6. 2020 22:46 Jan Kozák ml.
    Protože příspěvek výše obsahuje několik nepřesností a problematika není dostatečně známá, zkusím to vysvětlit tak, aby to bylo srozumitelné pro všechny zájemce.
    Svět je kompletně zamořen viry – vzduch, voda, neživé předměty, organismy; člověka a česnek nevyjímaje. Konkrétně na česneku parazitují desítky druhů virů. Velká část z nich není popsaná a jejich přítomnost se nijak netestuje.

    „Bezvirózní sadba“ je odborný výraz, který označuje ty partie sadby (jako „partie“ se bere část produkované odrůdy, která má stejný rodokmen – pokud mají dvě balení česneku stejné číslo partie, znamená to, že byly celou dobu množeny společně), které byly zbaveny viru OYDV + volitelně několika dalších. To se dělá tak, že se v laboratoři pěstují nejmladší části rostliny, u kterých je menší pravděpodobnost, že již byly infikovány viry. V rostlinách se poté testuje přítomnost konkrétních virů. Povinně toho OYDV, což vyžaduje vyhláška, případně od dalších, které daného šlechtitele zajímají. Přítomnost ostatních virů se netestuje. Není to tak, že by rostlina byla zbavená úplně všech virů. To by bylo zřejmě neproveditelné, extrémně nákladné… a naprosto zbytečné.

    Tyto vybrané ozdravené rostliny se neprodávají. Byly by velmi, velmi drahé a pro pěstitele naprosto k ničemu. Stejně jako u pacibulek by mu trvalo několik let, než by z toho vypěstoval rostlinu s plnohodnotnou cibulí, a do měsíce by mu nejspíš všechny uhynuly. Hlavně by po vyjmutí ze sterilního prostředí začalo nezastavitelně docházet k infekci.
    Místo toho se rostlina pěstuje nejprve v laboratoři pod umělým osvětlením, později v izolacích tak, aby se zpomalila opětovná infekce, rostlina se namnožila, narostla a přizpůsobila se prostředí u zákazníka.

    Mozaika na listech česneku není dostatečně prozkoumaná. Je zřejmě vyvolána více faktory. Mimo jiné záleží i na odrůdě. Například tzv. ruské paličáky mozaiku běžně nevytvářejí, i když jsou sebevíc zavirované. Pokud budete „bezvirózní“ česneky blízko neozdravených, jejich reinfekci výrazně urychlíte. To může být matoucí, protože laikovi se může zdát, že právě nažloutlá odrůda je více zavirovaná.

    Ani v rámci jedné odrůdy nelze říct, že jedinec s výraznější mozaikou obsahuje více virů. Naopak. Po ozdravení jsou jedinci k mozaice náchylnější než po letech, kdy virů obsahují více. Ruské paličáky po ozdravení vytvářejí trochu odlišnou mozaiku taky. A ty krajové odrůdy zmíněné panem Kavkou se po zbavení OYDV budou chovat stejně. Tyto odrůdy nejsou vůči virům imunní, naopak jsou zavirované do maximální úrovně.

    Ozdravení se provádí proto, že zvyšuje výnos. (Pochopitelně po letech, protože hned po ozdravení odpovídá velikosti rostliny z malé pacibulky.) Výnos se postupnou reinfekcí opět snižuje. (Dokonce se po čase snižuje pod úroveň, než kdyby se daná odrůda vůbec neozdravovala. To je důvod, proč se jedná o kontroverzní metodu. Už mnoho let nové odrůdy ozdravené být musí, jinak se nesmějí registrovat a prodávat.)

    Samotné snížení výnosu však není přímým důsledkem mozaiky a s ní souvisejícím úbytkem chlorofylu. Je způsobeno jiným působením viru. (Pro přirovnání: aktuální koronavirus se u člověka může mimo jiné projevovat třesem rukou, přesto jeho oběti neumírají na klepání.) Odrůda s mozaikou je virem limitovaná úplně stejně jako ta bezpříznaková. Listová plocha u česneku je dostatečně dimenzovaná na to, aby toto žloutnutí nemělo limitující vliv.
    25. 6. 2020 8:13 Tom Kubelka
    Diskusi sleduji už několik let a podobné vysvětlení polopatě mi chybělo. Nyní některé odpovědi dávají větší smysl.

    Bílí členovci na cibulovinách

    12. 6. 2020 19:36 Zakladatel vlákna: Michal Švanda
    Dobrý den,
    chtěl bych poprosit o radu. Na jednom záhoně mám spolu Vekan a cibuli (ze sazečky). Vekan žloutne, cibule polehává a má deformované natě. Když jsem vytrhl cibuli cibule, je napadena hnilobou a našel jsem na ní desítky malých bílých členovců, velkých tak dva milimetry na délku. Mají zjevně tykadla a nožičky. Stejné členovce jsem našel i na cibuli Vekanu. Jeho cibule hnilobou napadena není, ale deformací natě také trpí. Hodně u nás pršelo a půda je tu spíše těžší. Zdravotní stav obou druhů rostlin nebyl ideální ani před monzunovým obdobím, ale deště jeho zhoršování, zdá se, výrazně urychlily. Prosím o radu. Děkuji. 
    ZáhonČlenovciČesnekVekan detailCibule hnije
    22. 6. 2020 8:53 Michal Švanda
    Dnes jsem zjistil, že chycení bílí členovci jsou po další várce dešťů úplně všude na zahradě, vč. dřeva pařníku. Po dalším pátrání se zdá, že jde o chvostoskoky, živící se na odumírajících rostlinách. Zdálo by se tedy, že špatný zdravotní stav cibulovin je vinou přemokření při monzunovém období v těžší půdě. 

    Odrůda Štěpán

    12. 6. 2020 16:21 Zakladatel vlákna: Parik Štefurák
    Dobrý den,

    budete mít ještě v nabídce sadby odrůdu Štěpán? Byl jsem s ní velice spokojený, ale nedaří se mi ji poslední 2 roky sehnat. Děkuji
    Zařazeno: Prodej česneku
    12. 6. 2020 22:18 Martin Lokaj
    Myslím , že ste netrafili web. ŠTEPÁN je odroda konkurencie, takže ju tu asi nekúpite.
    13. 6. 2020 17:23 Jozef Sisak
    Pri troche šťastia najdete predajcu na internete len treba včas objednať
    14. 6. 2020 6:56 Jan Kozák
    Už nemám co dodat.
    15. 6. 2020 17:25 Jan Kozák ml.
    Uvedenou odrůdu vám tu sice nenabídneme, ale po spuštění příjmu objednávek si můžete koupit odrůdu Záhorský II nebo Lukan. Jistě vás nezklamou. Když si zadáte e-mail na stránce Objednávka, systém vás na začátek příjmu objednávek upozorní.

    druh česneku

    12. 6. 2020 6:51 Zakladatel vlákna: Jiří Mendl
    Dobrý den, po zasazení jednotlivých stroužků na podzim vyrostly z každého stroužku 4 až 5 stvolů. O co se jedná? Děkuji.
    foto
    12. 6. 2020 21:44 Jozef Sisak
    Len teoria - zasadili ste viacstručkovy cesnak ktory sa javil ako veľky stučik alebo mate TZV. rodinny cesnak o ktorom som len čital že po zasadeni rastie vo forme zoskupenia viacerych rastlin . /o vzorku mam zaujem./
    13. 6. 2020 17:18 Jozef Sisak
    Oprava-- rodinnny cesnak to nemôže byť lebo tam sa sadi cela hlavička , jednotenie na stručiky sa nedoporučuje .
    13. 6. 2020 18:04 Vaclav Kavka
    Např u odrůdy Mirka je vidět, jak větší stroužky se skládají z více srostlých dohromady. Ale že by byly např 4, jak je vidět na obrázku, to asi ne. Navíc nevím, jestli mají takto srostlé stroužky společný meristém (1 stvol) nebo z nich může vyrazit toto.
    14. 6. 2020 6:55 Jan Kozák
    Jsou tu dvě možnosti: 
    1. nedostatečně rozdružená cibule, což se často stane u Benátčanu nebo Japo II,
    2. jedná se o fyziologickou poruchu, kdy se stroužek rozdělil na několik dalších stroužků; s tímto se někdy setkáme u obou výše zmíněných,případně u Bjetinu.

    Zloutnuti cesneku

    10. 6. 2020 20:33 Zakladatel vlákna: Patrik Slovak
    Dobry den, prosím o radu, česnek na poli mi začal zloutnout, ale určitě jeste není zralý, protože velikost tomu neodpovídá. Mám odhlavkovano, mocovinou jsem strikal 4x ve 14dennich intervalech. Je to v pořádku? Poroste ještě dal? Česnek pěstuju prvním rokem tak odpustte pripadne blbě dotazy.
    Pole
    11. 6. 2020 15:32 Vaclav Kavka
    Dobrý den, velikost rostliny se po hlávkování už měnit nebude (neb meristém jste ulomil a stejně už chtěl jen vykvést).

    Kytka česneku roste do okamžiku florální transice meristému (kdy k němu má dojít je zajímavá otázka). V tom okamžiku přestane růst a vyhání jen květní stvol a snaží se vykvést.
    Tu radost z kvetení jste těm kytkám taky překazil, a tak už mají jen jeden cíl. Stáhnout zásobní látky dolů pod zem. Jak dlouho toto poslední období bude trvat je výsledek okolností: Zdravotního stavu rostlin, teploty, vlhkosti, atd.
    V posledních letech je každý rok divný, a tak se asi nedá soudit z obecných pozorování. Je vlhko, rostliny můžou být pod tlakem fusaria, můžou se rozhodnout to zabalit (jindy třeba zase z důvodu sucha, náhlé změny počasí, atd). Teď už s tím stejně nic neuděláte a nijak očividně Vám to nechcípá. Tak to snad dobře dopadne.
    Myslím, že všichni, kdo mají třeba na záhonu více odrůd, v současnosti vidí, že některé ještě naplno vegetují a jiné už žloutnou. Třeba nám pan Kozák něco zázračného poradí.
    11. 6. 2020 21:08 Jan Kozák
    Zázračného neporadím nic. Na fotce toho moc nevidím, snad pouze to, že jste měl hlávkovat dřív a odstraňovat pouze květenství, stonek nechat. Také to vypadá, že žádný zásadní zdravotní problém tam není.. Rostlina už skutečně neporoste, to nám nevadí; důležité je to, že teď poroste cibule.

    Škůdce

    9. 6. 2020 18:01 Zakladatel vlákna: Jiří Müller
    Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o názor jakého škůdce mám v česneku. Jedná se o odrůdu Benátčan. Česnek normálně rostl a nyní začal chřadnout. Po vykopání 2 sazenic jsem narazil na stejný výsledek viz. foto. Nějaký malý brouček. Jiné odrůdy na stejném políčku jsou "zatím" nedotčené. Děkuji Müller
    SkudceČesnekČesnek
    9. 6. 2020 19:19 Štěpán
    Opět háďátko!
    9. 6. 2020 20:00 Jan Kozák
    Ten malý brouček česnek nepoškodil. Škůdcem je háďátko zhoubné (okem neviditelné).

    žloutnutí česneku

    9. 6. 2020 11:19 Zakladatel vlákna: Veronika Veselá
    Dobrý den, mám vysazené asi 3 odrůdy česneku a u jedné z nich (nevím u které)  mi česnek žloutne. V dotazech  jsem se dočetla o přihnojení močovinou. Kde ji seženu nebo lze použít i jiný prostředek pro případ, že se jedná o nedostatek dusíku? Děkuji Veronika
    9. 6. 2020 17:09 Antonin Strupl
    Dobry den,
    mocovinu koupite v Baumaxu za 89,- 3 kg ve forme bilych granulek,je to nejlepsi koncentrace dusiku,na 1 litr vody pridate 50g mocoviny,tedy 5% roztok,prihnojuje se postrikem na list jednou za 10 dni a naposledy tyden po odhlavkovani,strikejte vzdy vecer,nejlepe po zapadu slunce.
    9. 6. 2020 19:57 Jan Kozák
    Močovinu prodávají v zahrádkářských potřebách. Jejího efektu těžko dosáhnete jiným hnojivem v malém balení.

    Stav česneku?

    8. 6. 2020 21:57 Zakladatel vlákna: Dana Vaňková
    Dobrý den,

    Rada bych Vás požádala o konzultaci :-) radu.
    Na podzim jsem si od vás kupovala sadbovy česnek.... celkem 4 druhy....benatcan japo lukan a zahorsky.Před vysadbou jsem provedla moření sulkou.Pudu tu máme těžkou,,,,, jilovitou.... před cca 2 měsíci jdem cesnek zalila krystalonem gold,Před cca 20 dny kdy se mi zdálo že začínají rostliny zloutnout jsem aplikovala ledek amonny 28%....Zasílám foto porostů kde je patrný rozdíl v druzích. (Druhy jsou vysazene po 3 řádcích...odrůdy jsou umístěné v pořadí jak jsem uváděla... pohled z leva doprava)Nyní je patrně zloutnuti listů u zahorskeho a lukana.U par kousku se projevilo "zakrsnuti" a jakesi "rozdělení rostliny na více vyhonku" Jsem v pěstování začátečník:-( tak se omlouvám za popisky :-)U té jedné palicky bych to tipla na modrou plíseň....ale celkove se obávám hadatka:-(Zasílám foto...byla bych Vam moc vděčná za konzultaci.Děkuji a přeji pohodový den
    PohledADetail1Detail2

    Vzorek Havel

    8. 6. 2020 19:36 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Dnes jsem zkusil vzorek před odhlavkovanim a je to sila,palí pekne.
    Havel

    Rez

    8. 6. 2020 19:29 Zakladatel vlákna: Veselý Aleš
    Dobrý  den,prosím  o radu jestli jde o rez nebo jinou chorobu,vadnou špičky konce listů a to jenom o odrůdy Havel a Havran  u ostatních zatím v pořádku. Mám postříkáno 3× močovinou a 2× magnitrou. Děkuji.
    RezRezRez
    8. 6. 2020 20:43 Jan Kozák
    Bohužel list na levé straně posledního snímku není dobře zaostřen, ale podle Vašeho popisu se o rez nejedná.

    Zralost česneku

    8. 6. 2020 15:47 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý den,  dnes při procházce česnekem,  jsem zjistil nazloutlou rostlinu, po vyjmutí ze země, je česnek prasklý.  Je to známka zralosti nebo přemíry vody? Odrůda je vaše sadba - Vekan. Co mi doporučite? Děkuji 
    ZralostZralost
    8. 6. 2020 20:40 Jan Kozák
    Přemíra vody po suchém období. Česnek zralý určitě ještě není.
    8. 6. 2020 21:09 Lukáš Sova
    Vody tady máme dosti,nechám  ho ještě  do konce měsíce  a půjde ven,aby nepopraskal,

    Plíseň?

    8. 6. 2020 15:42 Zakladatel vlákna: Lukáš D.
    Už několik let po sobě (na různých místech v rámci zahrádky) se mi děje s česnekem to na fotkách...
    Dřív (na jiném místě – zahrádka tak 500 metrů jinde) jsem měl palice jak pěst a co jsme se přestěhovali, tak se mi ke konci vegetace začne ztrácet palička a při vytahování o prázdninách sklidím tak třetinu, maximálně polovinu výsadby...Palička tam nakonec žádná není a tahám jen rostlinu a nebo je zabalená do "plísňových" obalů a nic z toho není...
    Včera jsem lehce přimáčkl jednu rostlinu, která se úplně "zlomila" a už vykazuje známky toho, co by se s ní stalo v létě...
    Česnek nemořím ani nijak nestříkám...
    Mám začít mořit? Nebo nějaký postřik? Nebo mám něco v zemi? Díky...
    12345
    8. 6. 2020 20:39 Jan Kozák
    Pravděpodobně máte bílou sklerociovou hnilobu. Možná i něco jiného, ale z Vašich snímků se nedá nic vyčíst.Je třeba fotit cibule neočištěné, celé rostliny a podezřelé rostliny v porostu.

    Výběr odrůdy

    8. 6. 2020 13:12 Zakladatel vlákna: Lenka Schmidtová
    Dobrý den, prosím jsem úplný nováček v pěstování česneku, můžete mi poradit, jakou odrůdu zvolit a kolik sadby je třeba na plochu cca 400 m2? děkuji
    8. 6. 2020 17:06 Antonin Strupl
    Dobry den,
    Zkuste treba palicak Bjetin,kolik strouzku potrebujete si musite spocitat,vzdalenost mezi rostlinami cca 10 cm a mezi radky cca 40 cm,jde o to,aby jste mohla mezi radky chodit a udrzovat pozemek bez plevelu.
    8. 6. 2020 17:08 Antonin Strupl
    Ja mam na pozemku 15 m2 170 rostlin.
    8. 6. 2020 18:12 Antonin Strupl
    Na Vas pozemek se vejde 10000 strouzku,coz je cca 2000 palic sadby.
    8. 6. 2020 22:12 Emil Korčák
    Zdravím.
      Mně  se osvědčila šířka  mezi řádky 33 cm a vzdálenost rostlin 18 až 20 cm (aby se mezi rostliny dostala motyka). To by znamenalo max 3500 stroužků, tj 450 až 500 palic, nebo kolem 30kg sadby, asi. Raději méně než více,  zda nechcete denně jíst česnek s topinkou.
    8. 6. 2020 22:38 Emil Korčák
    Na odrůdě tolik nezáleží,  ale lidé jsou líní a chtějí velké stroužky. Také bych zkusil pěstovat aspoň 2 druhy.

    Žloutnutí listů

    7. 6. 2020 17:36 Zakladatel vlákna: Pavel Novák
    Zdravím, dělají se mi žluté skvrny na listu Bjetina. Někdo nějaká zkušenost? 
    Bjetin-žloutnutíBjetin-žloutnutíBjetin-žloutnutí
    7. 6. 2020 20:38 Jan Kozák
    Otázkou je, na kterém snímku je barva listů odpovídající skutečnosti. Vypadá to, že jsou listy stejnoměrně zbarveny až do špiček. Přesto neuděláte chybu, když přihnojíte na list postřikem 5% roztokem močoviny.
    < Novější979899100101Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne