Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Zavěšení česneku

  4. 7. 2019 8:04 Zakladatel vlákna: Pavla Pechová
  Dobrý den, mám vyndaný, očištěný a svázaný česnek, ale nevím jak ho mám zavěsit k sušení - palicemi nahoru nebo dolů? Děkuji za radu. 
  4. 7. 2019 9:19 Radek Bohmalský
  Dobrý den pí.Pechová,když si v pravo na hoře zadáte do vyhledávače sušení česneku ,tak jsou k dispozici i fotografie sušení.
  Přeji pěkný den Bohmalský
  4. 7. 2019 19:35 Jan Kozák
  Údajně podle nějakých pokusů je lepší věšet česnek palicemi nahoru, cibulemi dolů.
  4. 7. 2019 20:59 Pavla Pechová
  Děkuji za radu a za výbornou sadbu česneku od vás. 
  10. 7. 2019 22:57 Pavel Dohnal
  I horizontálně! Hlavně ve stínu, na vzduchu,  v průvanu. Nahoru-dolů nemá žádný vliv. 
  11. 7. 2019 7:02 Jan Kozák
  Jen drobný dotaz. Máte to ověřeno pokusy?
  16. 7. 2019 0:46 Pavel Dohnal
  Vy mě zkoušíte, pane inženýre, o sušení . Ve Vašem časopise, co jsem si párkrát přečetl místo bible, máte vyfocenou parádní pergolu s miliónem cesneků! Pokusy se sušením jsem dělal, dávno, co jsem měl barák s velkou půdou. Dobře větranou. Pak komora - v přízemí chladná, vlhčí, nad sklepem s bramborama. Nad ní v patře větraná - permanentní otevřené okno, suchá, z desek... Věšel jsem cibulama nahoru, dolů. Strkal jsem malé svazky stonkama do vázy, cibulí nahoru, kdy nějaká babka poradila, že tak česnek bere ještě sílu z kořínků, asi gravitací, ne?! Určitě sympatická ozdoba kuchyňské linky. Fialové mumie...... Očištěné kořínky nechávám po zpracování chabaští u cibulí déle, až oschnou. 2 až 3 týdny. Jsem si jistý, že dodají do uschnutí cibulím ještě energii. A mé zkušenosti? V komoře v přízemí bylo vlhko, začal hned plesnivět. V prvním patře vydržel kupodivu  rok, díky ne vysoké a stálé teplotě a průvanu. Visely, ležely, vzhůru kořenama ve váze,... v tom mám tu jistotu, že poloha cibulí při sušení není vůbec důležitá. Z mojeho pohledu  jde jen o dobrou ventilaci. Bavme se také o tom, jestli něco z výpěstků prodat. Malopěstitelé neprodávají, dávají kamarádům a fajrují udírny. Velkopěstitel má těžkotonážní problémy udržet kvalitu při současných podmínkách klimatu a EU. Mám teď naštěstí malý pozemek, suším v tenkých vrstvách na papírových bedýnkách. V diskuzích byl problém vlnovník. Já teď vyberu na sadbu, nechám proschnout, asi měsíc, rozdružím, namořím. A slušně uskladním na vzduchu každý kousek zvlášť .!!  Zasadím samozřejmě hned po opadu listí z ořešáku!! Ze "zbytku" trošku pasty s 10 % soli, on pak stejně zezelená, i když přidáte olej. A něco na dýl, na plátky jak houby, usušit na plechu 5 dní a archivovat v šikovné prodyšné nádobě. Snad se i nějaký vzorek toho našeho dobrého Moravského česneku podaří poslat mimozemšťanům do vesmíru 

  zber jesenného cesnaku

  4. 7. 2019 7:32 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
  Už mu nastal čas, jarný ešte chvíľu vydrží v zemi. Najlepšie a bez poškodenia cibúľ sa vyberá úzkou lopatkou.
  po vybratízavesený na sušenie

  Sklízet?

  3. 7. 2019 22:26 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý večer, 

  Chci se zeptat, jestli můžu sklízet tento česnek. Má 4-5 slupek a neodhlavkovane cesneky už stojí asi 4 dny.

  Předem dekuji
  UkazkaUkázka

  Sušení a skladování česneku

  3. 7. 2019 21:22 Zakladatel vlákna: Pavel Drahoš
  Dobrý den pane Kozák, měl bych na vás dotaz. Sušíme česnek v bednách a potřeboval bych poradit jestli můžu nechat stonek pouze nějakých 2cm jak je to na obrázku číslo.1 - jestli nenastane že česnek pukne , nebo to vůbec nevadí . 
  Druhý dotaz směřuje ke kořenům, který vidíte na obrázku č.2 nevadí nečemu když zůsnou dlouhý zas nějak tak 2 cm . 
  Děkuji za odpověd 
  SušeníSušení

  Sklidit?

  3. 7. 2019 17:46 Zakladatel vlákna: Matej Kysela
  Dobry den,
  mam dotaz zda jiz sklidit cesnek odruda Havran.Rostliny jsou jiz dost zlute ale kvety jsou postavene tak z 1/5. Tak prosim jestli jeste vyckat nebo zda sklidit.
  Moc dekuji
  123
  3. 7. 2019 20:21 Mácha Zdeněk
  Dobrý večer. Na nic nečekejte a sklid´te ho. A používejte  diakritiku.

  slavin

  3. 7. 2019 13:41 Zakladatel vlákna: Milan Švec
  Dobrý den, pane inženýre, jsem těžký amatér (rok co rok si u Vás v podstatě pro radost kupuji sadbový česnek v množství celkem cca 0,5kg sadby ...),  loni na podzim jsem si z Vaší sadby zasadil na malý záhonek mj. odrůdu Slavin. Protože mně ale na záhonku ještě trochu místa zbylo, tak jsem si ubral asi 3 hlavy Slavinu  z mé vlastní sklizně (původem samozřejmě též koupeného od Vás, ale rok zpět) a tím jsem si záhonek dosázel .(asi 15 rostlinek). 
  Ten "Váš" jsem sklizel již asi před 5 dny (dle pravidla posl. 5 listů) , ale ten "můj" , tedy v podstatě identický, má ještě dnes 6, ale asi 2 rostliny i 7 , listů. Navíc se mi zdá , že ten "můj" je oproti tomu "Vašemu" dokonce i  snad i lehce drobnější. Nemám s tím žádný problém, , žádný žádnou chorobu zde nehledám, vše se mně jeví jako naprosto v pořádku , ten mne překvapil ten rozdílný čas zralosti. a ptám se jen z vlastní zvědavosti, zda-li Vás napadne , jak je to možné ? 
  Půdu mám poměrně lehkou, vždy ze skleníku (po okurkách, ...), lehce obohacenou kompostem, výška cca 480m n/m. Napadlo mne jediné, že v této části záhonku je o nepatrně méně slunečného svitu (větve smrku), ale mně se zdá, že to není pozvolný přechod, ale viditelný rozdíl  mezi Slavinem "Vaším " a "mým".
  A druhý dotaz - chci si zkusit letos odrůdu mj. Havel a Havran, snažil jsem si k nim oběma dohledat nějaké informace jak na Vaěšich stránkách, v brožurce i ve Vašich diskuzích, přesto se mně obě odrůdy zdají hodně podobné. Jste s ohledem na mou nadm. výšku (těch bezmála 500m n/m - jižní Čechy) , případně mnou uváděnou spíše lehčí humozní půdu - (stanoviště samozřejmě měnívám), vyřknout názor, která z těch 2 mnou uvažovaných odrůd bude v této lokalitě- výšce mít větší předpoklady k  zdárnějšímu růstu ?
  Děkuji předem za odpověď Milan Švec
  3. 7. 2019 20:56 Jan Kozák
  U česneku, ale třeba i u tulipánů, se někdy stává, že při přesazení na nové stanoviště jsou prvním rokem slabší a v dalších letech se postupně zlepšují. Ale platí to i opačně - první rok je úžasný a  dalších letech je znatelný úpadek.
  Zda zvolit Havel nebo Havran nelze takto posoudit. To se musí ověřit na konkrétním stanovišti.
  3. 7. 2019 23:03 Milan Švec
  Děkuji moc za reakci, mšvec

  Sklizen

  3. 7. 2019 10:23 Zakladatel vlákna: Oldřich Guřan
  Dobrý den, pane inženýre,
  Letos mám poprvé na zahrádce česnek, bohužel jsem si nepoznamenal o jakou odrůdu se jedná, je to ale česnek z Vaší produkce, možná Vekan. 
  Z mého amatérského hlediska předpokládám, že česnek je již zralý ke sklizni, proto se táži na Váš odborný názor. Jedná se o Moravskoslezský kraj, Opavsko. 
  Děkuji a přeji hezký den a výtečnou letošní úrodu 
  ............
  3. 7. 2019 11:58 Radek Bohmalský
  Dobrý den,p.Guřan,podle mého názoru už určitě česnek sklidte.Dokonce si myslím,že měl být už česnek venku.
  Přeji pěkný den,Radek Bohmalský
  3. 7. 2019 20:45 Jan Kozák
  Jistě, není na co čekat, sklízejte.

  Sklizeň Slavínu - termín

  2. 7. 2019 20:01 Zakladatel vlákna: David Szelong
  Dobrý den pane Kozák,
  chtěl bych se Vás jestli je už čas na sklizeň Slavínu II? Viz foto. Tuto odrůdu máme prvně, tak bych se chtěl poradit. Lokalita Moravskoslezský kraj - Havířov.

  Děkuji moc.

  S pozdravem
  SlavínSlavin 2
  3. 7. 2019 7:05 Jan Kozák
  Ano, porost je ve sklizňové zralosti. Tak s chutí do toho.
  Jen drobnost: Slavin se píše s krátkým "i". Název není odvozen od pohřebiště slavných, ale od jména Zdislava

  Sadba

  2. 7. 2019 14:19 Zakladatel vlákna: VLADIMIR HAJDIN
  Dobry den prosím o vysvětlení co je bezvírozni sadba a ozdraveny klon a približne kolik roku sa může používat na sadbu a ktore odrody sa můžou sazet dokola napriklad Anton.Lukan ďakujem za odpoved 
  2. 7. 2019 19:27 Jan Kozák
  "Bezvirózní" sadba je materiál laboratorně ozdravený od jednoho nebo i několika virů. Povinně musí být ozdraven od OYDV (virus žluté zakrslosti cibule). Ozdravením se zvyšuje výnos.  Při dalším pěstování dochází postupně k reinfekci a tím i snižování výnosu. Nedá se předem stanovit, kolik roků můžete tuto sadbu dál používat. Záleží na tlaku infekce v dané lokalitě a v daných letech. Někdy pozorujete znatelné snížení výnosu už druhým rokem, jindy můžete být spokojen třeba pět let.
  Naproti tomu klasické neozdravené odrůdy můžete, pokud budete mít šťastnou ruku při výběru sadby, přesazovat několik desítek let. Mezi tyto odrůdy patří Lukan, Jovan, Vekan, Stanik, Mirka, Matin, Anton, Bjetin.
  2. 7. 2019 19:32 VLADIMIR HAJDIN
  Ďakujem za odpoveď.

  Umytí hlávek

  1. 7. 2019 23:24 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
  Dobrý večer. Chci se prosím zeptat, jestli můžu česnek- hlávky ihned po vytaženi ze země opláchnout vodou. Aby vypadaly hezky, bez hlíny. Nebo je to nevhodné? Sušit budu hned zavěšením. Děkuji 
  2. 7. 2019 6:56 Jan Kozák
  Pokud jsou cibule česneku zablácené, má praní smysl.
  2. 7. 2019 10:15 David Chromec
  Dobrý den, dva dny zpět jsem se ptal ohledně sklizně, na tu se chystám zítra a pozítří. Ale rád bych požádal ještě o radu týkající se dotazu p. Dany Novotné. To že se česnek opere je jen estetická výhoda nebo to má hlubší význam?, jelikož včerejší bouře s kroupami jak golfové míčky přinesla nejen slušnou spoušť,  ale i mnoho vody, takže předpokládám, že zítra busu řešit podobný problém s blátem na palicích. Jen v množství co mám,  by to byla koupel na delší dobu.  Čili dotaz zní,  když pověsím česnek s blátem a po usušení očistím...je to na závadu nebo pro ten samotný česnek se nic neděje?  Mnohokrát děkuji ještě za tuto radu. S pozdravem David Chromec. 
  2. 7. 2019 19:29 Jan Kozák
  Praní je estetická, případně i hygienická výhoda - při další manipulaci se tolik nepráší. Samotnému česneku je jedno, jestli se suší opraný nebo zablácený.
  4. 7. 2019 0:59 Martin Lokaj
  Dobrý deň, osobne som to jeden krát skúšal, pretože hlina nešla dole a bol potom krásny, ako píše pán Kozák, manipulácia, vešanie a čistenie je lepšie ale treba mať dobre vetrane miesto na sušenie. Osobne som to čistil vysokotlakovým čističom (wapkou) ale nastavil som len slabý tlak takže to neublížilo cesnaku, avšak dalo to dole všetku hlinu.

  Zvláštní česnek

  1. 7. 2019 23:03 Zakladatel vlákna: Daniel Oriabinec
  Dobrý večer, po letech odběru sadbového česneku z farmy, který již není, jsem v zahradnictví koupil sadbový česnek, namořený.... mimo to, že to je česnek mi další info nepodali, ale nic jiného nebylo, tak jsem to zkusil... nyní sklízím, ale česnek je zvláštní, vypadá jako když by nad hlavičkou vyrostla další... jinak vypadá zdravě, jen některé vrchní slupky jsou namodralé... co s tím...
  2. 7. 2019 6:55 Jan Kozák
  Myslím, že jsem na podobný dotaz odpovídal včera, podívejte se, prosím, trochu níže.

  Začátek sklizně

  1. 7. 2019 22:12 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
  Dobrý večer, předevčírem jsem začal sklízet Bjetin. Začali jsme rýčem, ale díky nadprůměrné úrodě jsme museli sáhnout po těžší technice :-)
  česnekčesnekčesnekčesnekrýč to nezvládlvyorávánívyorávánívyorávání
  3. 7. 2019 3:38 Martin Lokaj
  Dobrý deň, cesnak vyzerá krásne. Sadíte ho ručne alebo strojom? 
  4. 7. 2019 0:00 Martin Perníček
  Dobrý večer, děkuji za pochvalu. Česnek sázíme ručně. Zasílám ukázku.
  rýhování řádkůsázenízahrnovánívyorávánívyorávánísklizený Bjetin
  4. 7. 2019 0:55 Martin Lokaj
  Tie lopaty sú super. Dobrý nápad. A ak to nie je tajné, používate stomp proti burine alebo všetko tiež ručne?
  4. 7. 2019 22:54 Martin Perníček
  Dobrý večer, po vypíchání česneku vláčím bránami, poté meziřádková kultivace rotavátorem, pak aplikuji Stomp. Ruční pletí je v tomto množství česneku nereálné.
  Rozdíl mezi šetřeným a neošetřeným porostem Stompem.Rozdíl mezi ošetřeným a neošetřeným porostem Stompem.

  Česnek

  1. 7. 2019 18:45 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Takto vypadá v současné době můj česnek.
  Česnek ChyšeckoČesnek ChyšeckoČesnek Chyšecko
  3. 7. 2019 17:04 Mácha Zdeněk
  Dobrý den Prvním rokem jsem měl na zkoušku česnek Lukan a jsem spokojený. Některé cibule jsou menší, ale to mi nevadí
  Lukan-ChyšeckoLukan-ChyšeckoLukan-ChyšeckoLukan-Chyšecko

  Poděkování

  1. 7. 2019 17:07 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
  Děkuji Panu Kozákovi za rady jak pěstovat česnek. Letošní úroda je mimořádná.
  Brněnská úrodaBrněnská úroda

  Jak skladovat sadbu

  1. 7. 2019 14:25 Zakladatel vlákna: Lucie Krmenčíková
  Dobrý den,
  ráda bych si od Vás koupila sadbový balíček mix odrůd. Předpokládám, že k výsadbě by mělo dojít až cca v listopadu a nevím, jak sadbu skladovat, aby mi do té doby vydržela?
  Děkuji za odpověď
  Lucie
  1. 7. 2019 19:39 Jan Kozák
  Správná otázka. Největším problémem při pěstování česneku je jeho uchování po sklizni. Před několika lety (ono to letí, to jsou už desetiletí) s tím nebyl problém. Ale teď nám dává pořádně zabrat roztoč vlnovník česnekový. Zkoušíme na něj různé fígle s různým úspěchem. Nejhorší je přitom to, že co se jeví jeden rok jako spolehlivé, následující rok nefunguje.
  Atož co včil s tou krabičkou? Mezi fungující způsob uchování se jeví také uložení v papírových sáčcích, ale je možné, že se jedná pouze o sáčky jednoho konkrétního výrobce (a možná i výrobní šarže). Nevím, jestli to bude i v papírových krabičkách. Mohlo mě už dřív napadnout to zkusit. Ale možná někdo z dřívějších zákazníků má pozitivní (případně i negativní) zkušenost a mohl by nám to tady napsat. Pokud to nikdo nenapíše, tak se prosím ozvěte, až krabičku dostanete. To bude počátkem září. A pak to vyřešíme.
  2. 7. 2019 16:06 Novák Ladislav
  Dodrý den. Tento problém bych řešil okamžitým rozdružením a mořením obdržené sadby.S mořením bych nečekal na termín těsně před výsadbou.Novák.
  < Novější1011121314Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne