Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    13. 7. 2019 12:10 Jan Kozák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Pěstování z pacibulek

    6. 7. 2019 11:07 Zakladatel vlákna: Jan Kropáček
    Dobrý den, letos jsem se poprvé pokusil vypěstovat si sadbu z pacibulek, ale narostly mi cibulky velké jako hrášek cca 5-8 mm v průměru. Má smysl se pokusit tyto na podzim použít jako sadbu? Předem děkuji za radu
    9. 7. 2019 21:12 Jan Kozák
    Samozřejmě, máte velmi kvalitní sadbu. S výsledkem však budete spokojen patrně až za dva roky.
    12. 7. 2019 9:55 Jan Kropáček
    Děkuji za pochvalu sadby, ale mám ještě dotaz, jestli mám tyto cibulky mořit, sázet na podzim a opět do hloubky cca 3cm. Děkuji
    13. 7. 2019 12:10 Jan Kozák
    Moření Sulkou nevynechávejte, hloubku bych volil trochu větší, tak 4 - 5 cm.
    6. 7. 2019 17:48 Josef Hrnčiřík
    Taky jsem to zkoušel. Až po třech letech sázení těchto pacibulek mi vyrostly cibule normální velikosti. Chce to trpělivost.
    15. 7. 2019 21:47 Pavel Dohnal
    Souhlasím. Taky tak. Jak trochu zpracuji, dám fotky. Dávám každý rok pár pacibulek. Nakonec je to ale radost, že jo? 

    odrůda

    5. 7. 2019 13:52 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Všichni chválí česnek rusák z Urajiny. Co je na něm tak dobrého. Myslím že jste v minulosti tady něco o tom psali ale nemohu už najít. Děkuji za odpověď. Já mám  ty Vaše a jsem s nimi spokojená.
    9. 7. 2019 21:10 Jan Kozák
    Nevím, koho myslíte výrazem "všichni". Ale označení "rusák" se občas objevuje pro označení toho či onoho klonu tzv. ruského paličáku. Jako každý jiný česnek má svoje přednosti i zápory. Mezi přednosti patří spolehlivost ve výnosu v suchých oblastech a ostrá chuť. Mezi zápory větší nebo menší pachuť, nízký množitelský koeficient a nám vadí to, že je šiřitelem viróz, ačkoliv žádné manifestační projevy u něj nejsou patrné.

    Vyorávač cesneku

    4. 7. 2019 23:17 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý večer pěstitelé, chtěl jsem se vás zeptat, jakou pomůcku používáte na vyorávání česneku? Mám pěkný kus pole a musím každý česnek podebrat rýčem, je to na dlouhe a vyčerpávající sklízení. Budu rád, kdyz mi sem prilozite i nějaké fotky. 

    Děkuji.
    5. 7. 2019 15:06 Martin Lokaj
    Dobrý deň, ja som použil klasický dvojpluh, pretože je tak sucho, že nič iné nešlo do zeme. Odmontoval som tú časť ktorá obracia hlinu, a ostal mi vlastne len taký podorávač. Šlo to super, pokiaľ nemáte moc buriny cesnak to neseká ani inak neničí ale treba pomaly. Foto bohužiaľ nemám a už to mám vybraté. Ale ak nezabudnem odfotim tie pluhy.
    5. 7. 2019 21:55 Daniel Večeřa
    Dobrý večer,já česnek prakticky nepodorávám.Mám svařený rám, na něm 4 kultivátorové pera,která jsou rozšířená(zboku navařený plech)Je to na principu klasického kultivátoru,rám nosím na nosiči nářadí RS 09,ale šlo by to udělat i za traktor. Širší kultivátorové pero orá jenom mezi řádky. Proorám tři řádky najednou(řádky jsou 35cm po sazečce) Mám lehkou až střední půdu,nevím jestli by to šlo na těžších půdách. Proorám mezi řádky česnek se nadzvedne a já už ho jen lehce vytahám.0% poraněných česneků.Dělal jsem to taky rýčem,ale to je otročina.Foto dodám -příští týden začnu sklízet
    16. 7. 2019 6:09 Daniel Večeřa
    Přikládám foto ze sklizně .Sklízel jsem bjetin,květní stvoly ještě nebyly narovnané,ale už měl být venku.Ale cibule ještě nejsou popraskané. Letos není moc velký,ale nevadí
    RS 09vyorávačprooraný česnekkvětní stvolyčesnekčesnek bjetin

    Poděkování

    4. 7. 2019 16:18 Zakladatel vlákna: Vlastislav Ponikelský
    Dobrý den!
    Chci poděkovat všem co se zasloužili o česnek Kozák. Sám mám menší záhon na cca 200 ks, ale jsem spokojen. Jezdil jsem si pro sadbu první sobotu v září k Vám,  ale nyní to nevychází/v důchodu málo času/. Proto si sadbu objednávám a jsem velmi spokojen. Vloni jsem měl i balíček a urodilo se vše  na 80 procent. Krom toho Vekanu cca 100 a je moc pěkný a chutný. Tady nad Davli v Okrouhlu se moc česneku nedaří, ale mám vždy od Vás novou sadbu a hlavně bez zbytečných "caviků", vše je v pohodě,objednání, popřípadě změna obj., doprava a hlavně výsledek. Sklízel jsem všech 8 druhý 2.7.19 a i sousedi pochvalují pěknou úrodu. Je to takový potěšení pro mě, ale díky Vám.

    Zavěšení česneku

    4. 7. 2019 8:04 Zakladatel vlákna: Pavla Pechová
    Dobrý den, mám vyndaný, očištěný a svázaný česnek, ale nevím jak ho mám zavěsit k sušení - palicemi nahoru nebo dolů? Děkuji za radu. 
    4. 7. 2019 9:19 Radek Bohmalský
    Dobrý den pí.Pechová,když si v pravo na hoře zadáte do vyhledávače sušení česneku ,tak jsou k dispozici i fotografie sušení.
    Přeji pěkný den Bohmalský
    4. 7. 2019 19:35 Jan Kozák
    Údajně podle nějakých pokusů je lepší věšet česnek palicemi nahoru, cibulemi dolů.
    4. 7. 2019 20:59 Pavla Pechová
    Děkuji za radu a za výbornou sadbu česneku od vás. 
    10. 7. 2019 22:57 Pavel Dohnal
    I horizontálně! Hlavně ve stínu, na vzduchu,  v průvanu. Nahoru-dolů nemá žádný vliv. 
    11. 7. 2019 7:02 Jan Kozák
    Jen drobný dotaz. Máte to ověřeno pokusy?
    16. 7. 2019 0:46 Pavel Dohnal
    Vy mě zkoušíte, pane inženýre, o sušení . Ve Vašem časopise, co jsem si párkrát přečetl místo bible, máte vyfocenou parádní pergolu s miliónem cesneků! Pokusy se sušením jsem dělal, dávno, co jsem měl barák s velkou půdou. Dobře větranou. Pak komora - v přízemí chladná, vlhčí, nad sklepem s bramborama. Nad ní v patře větraná - permanentní otevřené okno, suchá, z desek... Věšel jsem cibulama nahoru, dolů. Strkal jsem malé svazky stonkama do vázy, cibulí nahoru, kdy nějaká babka poradila, že tak česnek bere ještě sílu z kořínků, asi gravitací, ne?! Určitě sympatická ozdoba kuchyňské linky. Fialové mumie...... Očištěné kořínky nechávám po zpracování chabaští u cibulí déle, až oschnou. 2 až 3 týdny. Jsem si jistý, že dodají do uschnutí cibulím ještě energii. A mé zkušenosti? V komoře v přízemí bylo vlhko, začal hned plesnivět. V prvním patře vydržel kupodivu  rok, díky ne vysoké a stálé teplotě a průvanu. Visely, ležely, vzhůru kořenama ve váze,... v tom mám tu jistotu, že poloha cibulí při sušení není vůbec důležitá. Z mojeho pohledu  jde jen o dobrou ventilaci. Bavme se také o tom, jestli něco z výpěstků prodat. Malopěstitelé neprodávají, dávají kamarádům a fajrují udírny. Velkopěstitel má těžkotonážní problémy udržet kvalitu při současných podmínkách klimatu a EU. Mám teď naštěstí malý pozemek, suším v tenkých vrstvách na papírových bedýnkách. V diskuzích byl problém vlnovník. Já teď vyberu na sadbu, nechám proschnout, asi měsíc, rozdružím, namořím. A slušně uskladním na vzduchu každý kousek zvlášť .!!  Zasadím samozřejmě hned po opadu listí z ořešáku!! Ze "zbytku" trošku pasty s 10 % soli, on pak stejně zezelená, i když přidáte olej. A něco na dýl, na plátky jak houby, usušit na plechu 5 dní a archivovat v šikovné prodyšné nádobě. Snad se i nějaký vzorek toho našeho dobrého Moravského česneku podaří poslat mimozemšťanům do vesmíru 

    zber jesenného cesnaku

    4. 7. 2019 7:32 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
    Už mu nastal čas, jarný ešte chvíľu vydrží v zemi. Najlepšie a bez poškodenia cibúľ sa vyberá úzkou lopatkou.
    po vybratízavesený na sušenie

    Sklízet?

    3. 7. 2019 22:26 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý večer, 

    Chci se zeptat, jestli můžu sklízet tento česnek. Má 4-5 slupek a neodhlavkovane cesneky už stojí asi 4 dny.

    Předem dekuji
    UkazkaUkázka

    Sušení a skladování česneku

    3. 7. 2019 21:22 Zakladatel vlákna: Pavel Drahoš
    Dobrý den pane Kozák, měl bych na vás dotaz. Sušíme česnek v bednách a potřeboval bych poradit jestli můžu nechat stonek pouze nějakých 2cm jak je to na obrázku číslo.1 - jestli nenastane že česnek pukne , nebo to vůbec nevadí . 
    Druhý dotaz směřuje ke kořenům, který vidíte na obrázku č.2 nevadí nečemu když zůsnou dlouhý zas nějak tak 2 cm . 
    Děkuji za odpověd 
    SušeníSušení

    Sklidit?

    3. 7. 2019 17:46 Zakladatel vlákna: Matej Kysela
    Dobry den,
    mam dotaz zda jiz sklidit cesnek odruda Havran.Rostliny jsou jiz dost zlute ale kvety jsou postavene tak z 1/5. Tak prosim jestli jeste vyckat nebo zda sklidit.
    Moc dekuji
    123
    3. 7. 2019 20:21 Zdeněk Mácha
    Dobrý večer. Na nic nečekejte a sklid´te ho. A používejte  diakritiku.

    slavin

    3. 7. 2019 13:41 Zakladatel vlákna: Milan Švec
    Dobrý den, pane inženýre, jsem těžký amatér (rok co rok si u Vás v podstatě pro radost kupuji sadbový česnek v množství celkem cca 0,5kg sadby ...),  loni na podzim jsem si z Vaší sadby zasadil na malý záhonek mj. odrůdu Slavin. Protože mně ale na záhonku ještě trochu místa zbylo, tak jsem si ubral asi 3 hlavy Slavinu  z mé vlastní sklizně (původem samozřejmě též koupeného od Vás, ale rok zpět) a tím jsem si záhonek dosázel .(asi 15 rostlinek). 
    Ten "Váš" jsem sklizel již asi před 5 dny (dle pravidla posl. 5 listů) , ale ten "můj" , tedy v podstatě identický, má ještě dnes 6, ale asi 2 rostliny i 7 , listů. Navíc se mi zdá , že ten "můj" je oproti tomu "Vašemu" dokonce i  snad i lehce drobnější. Nemám s tím žádný problém, , žádný žádnou chorobu zde nehledám, vše se mně jeví jako naprosto v pořádku , ten mne překvapil ten rozdílný čas zralosti. a ptám se jen z vlastní zvědavosti, zda-li Vás napadne , jak je to možné ? 
    Půdu mám poměrně lehkou, vždy ze skleníku (po okurkách, ...), lehce obohacenou kompostem, výška cca 480m n/m. Napadlo mne jediné, že v této části záhonku je o nepatrně méně slunečného svitu (větve smrku), ale mně se zdá, že to není pozvolný přechod, ale viditelný rozdíl  mezi Slavinem "Vaším " a "mým".
    A druhý dotaz - chci si zkusit letos odrůdu mj. Havel a Havran, snažil jsem si k nim oběma dohledat nějaké informace jak na Vaěšich stránkách, v brožurce i ve Vašich diskuzích, přesto se mně obě odrůdy zdají hodně podobné. Jste s ohledem na mou nadm. výšku (těch bezmála 500m n/m - jižní Čechy) , případně mnou uváděnou spíše lehčí humozní půdu - (stanoviště samozřejmě měnívám), vyřknout názor, která z těch 2 mnou uvažovaných odrůd bude v této lokalitě- výšce mít větší předpoklady k  zdárnějšímu růstu ?
    Děkuji předem za odpověď Milan Švec
    3. 7. 2019 20:56 Jan Kozák
    U česneku, ale třeba i u tulipánů, se někdy stává, že při přesazení na nové stanoviště jsou prvním rokem slabší a v dalších letech se postupně zlepšují. Ale platí to i opačně - první rok je úžasný a  dalších letech je znatelný úpadek.
    Zda zvolit Havel nebo Havran nelze takto posoudit. To se musí ověřit na konkrétním stanovišti.
    3. 7. 2019 23:03 Milan Švec
    Děkuji moc za reakci, mšvec

    Sklizen

    3. 7. 2019 10:23 Zakladatel vlákna: Oldřich Guřan
    Dobrý den, pane inženýre,
    Letos mám poprvé na zahrádce česnek, bohužel jsem si nepoznamenal o jakou odrůdu se jedná, je to ale česnek z Vaší produkce, možná Vekan. 
    Z mého amatérského hlediska předpokládám, že česnek je již zralý ke sklizni, proto se táži na Váš odborný názor. Jedná se o Moravskoslezský kraj, Opavsko. 
    Děkuji a přeji hezký den a výtečnou letošní úrodu 
    ............
    3. 7. 2019 11:58 Radek Bohmalský
    Dobrý den,p.Guřan,podle mého názoru už určitě česnek sklidte.Dokonce si myslím,že měl být už česnek venku.
    Přeji pěkný den,Radek Bohmalský
    3. 7. 2019 20:45 Jan Kozák
    Jistě, není na co čekat, sklízejte.

    Sklizeň Slavínu - termín

    2. 7. 2019 20:01 Zakladatel vlákna: David Szelong
    Dobrý den pane Kozák,
    chtěl bych se Vás jestli je už čas na sklizeň Slavínu II? Viz foto. Tuto odrůdu máme prvně, tak bych se chtěl poradit. Lokalita Moravskoslezský kraj - Havířov.

    Děkuji moc.

    S pozdravem
    SlavínSlavin 2
    3. 7. 2019 7:05 Jan Kozák
    Ano, porost je ve sklizňové zralosti. Tak s chutí do toho.
    Jen drobnost: Slavin se píše s krátkým "i". Název není odvozen od pohřebiště slavných, ale od jména Zdislava

    Sadba

    2. 7. 2019 14:19 Zakladatel vlákna: VLADIMIR HAJDIN
    Dobry den prosím o vysvětlení co je bezvírozni sadba a ozdraveny klon a približne kolik roku sa může používat na sadbu a ktore odrody sa můžou sazet dokola napriklad Anton.Lukan ďakujem za odpoved 
    2. 7. 2019 19:27 Jan Kozák
    "Bezvirózní" sadba je materiál laboratorně ozdravený od jednoho nebo i několika virů. Povinně musí být ozdraven od OYDV (virus žluté zakrslosti cibule). Ozdravením se zvyšuje výnos.  Při dalším pěstování dochází postupně k reinfekci a tím i snižování výnosu. Nedá se předem stanovit, kolik roků můžete tuto sadbu dál používat. Záleží na tlaku infekce v dané lokalitě a v daných letech. Někdy pozorujete znatelné snížení výnosu už druhým rokem, jindy můžete být spokojen třeba pět let.
    Naproti tomu klasické neozdravené odrůdy můžete, pokud budete mít šťastnou ruku při výběru sadby, přesazovat několik desítek let. Mezi tyto odrůdy patří Lukan, Jovan, Vekan, Stanik, Mirka, Matin, Anton, Bjetin.
    2. 7. 2019 19:32 VLADIMIR HAJDIN
    Ďakujem za odpoveď.

    Umytí hlávek

    1. 7. 2019 23:24 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
    Dobrý večer. Chci se prosím zeptat, jestli můžu česnek- hlávky ihned po vytaženi ze země opláchnout vodou. Aby vypadaly hezky, bez hlíny. Nebo je to nevhodné? Sušit budu hned zavěšením. Děkuji 
    2. 7. 2019 6:56 Jan Kozák
    Pokud jsou cibule česneku zablácené, má praní smysl.
    2. 7. 2019 10:15 David Chromec
    Dobrý den, dva dny zpět jsem se ptal ohledně sklizně, na tu se chystám zítra a pozítří. Ale rád bych požádal ještě o radu týkající se dotazu p. Dany Novotné. To že se česnek opere je jen estetická výhoda nebo to má hlubší význam?, jelikož včerejší bouře s kroupami jak golfové míčky přinesla nejen slušnou spoušť,  ale i mnoho vody, takže předpokládám, že zítra busu řešit podobný problém s blátem na palicích. Jen v množství co mám,  by to byla koupel na delší dobu.  Čili dotaz zní,  když pověsím česnek s blátem a po usušení očistím...je to na závadu nebo pro ten samotný česnek se nic neděje?  Mnohokrát děkuji ještě za tuto radu. S pozdravem David Chromec. 
    2. 7. 2019 19:29 Jan Kozák
    Praní je estetická, případně i hygienická výhoda - při další manipulaci se tolik nepráší. Samotnému česneku je jedno, jestli se suší opraný nebo zablácený.
    4. 7. 2019 0:59 Martin Lokaj
    Dobrý deň, osobne som to jeden krát skúšal, pretože hlina nešla dole a bol potom krásny, ako píše pán Kozák, manipulácia, vešanie a čistenie je lepšie ale treba mať dobre vetrane miesto na sušenie. Osobne som to čistil vysokotlakovým čističom (wapkou) ale nastavil som len slabý tlak takže to neublížilo cesnaku, avšak dalo to dole všetku hlinu.

    Zvláštní česnek

    1. 7. 2019 23:03 Zakladatel vlákna: Daniel Oriabinec
    Dobrý večer, po letech odběru sadbového česneku z farmy, který již není, jsem v zahradnictví koupil sadbový česnek, namořený.... mimo to, že to je česnek mi další info nepodali, ale nic jiného nebylo, tak jsem to zkusil... nyní sklízím, ale česnek je zvláštní, vypadá jako když by nad hlavičkou vyrostla další... jinak vypadá zdravě, jen některé vrchní slupky jsou namodralé... co s tím...
    2. 7. 2019 6:55 Jan Kozák
    Myslím, že jsem na podobný dotaz odpovídal včera, podívejte se, prosím, trochu níže.
    < Novější118119120121122Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne