Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Stonky polehly

  9. 6. 10:29 Zakladatel vlákna: Libor Dadej
  Dobrý den přeji. Již leta sleduji Vaše rady i stránky. Jsem amatérský pěstitel. Každoročně cca 200 hlaviček česneku. Celé roky se mi dařilo dle Vašich rad vypěstovat solidní česnek. Až letos je bídný. Hledám, co jsem udělal špatně. Jedna věc jiná byla. Poprvé jsem nestihl zasadit na Podzim (někdy jsem sázel i v Prosinci a vše bylo OK), ale až na Jaře. Z těch 200 hlav je pěkných tak 10 ks. Silné a už jdou do hlávek. Zbytek začal už před 2 týdny polehávat. Teď už leží prakticky všechny. Cvičně jsem některé, kde stonek už zasychal či uhníval, vyryl. kořenový systém krásný, palička zdravá, několik košilek, jen samozřejmě ještě menší - cca 3,5 cm průměr. Žádný náznak nemoci či škůdce. Deště bylo tak akorát. Proč tedy stonky lehají a odumírají?? A nejdou ani do květu? Mnohokrát děkuji za jakoukoliv odpověď. :)  
  9. 6. 12:50 Pavel Dohnal
  Zkuste přidat foto. 

  SLAVIN

  8. 6. 19:50 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Na ukázku pár fotek druhého česneku Slavin. Ten mi ještě moc nevytváří stvoly, byl sázený až koncem listopadu.
  SlavinSlavinSlavinSlavinSlavin
  9. 6. 1:48 Daniel Večeřa
  Zdravím,to je jedno kdy jste sázel.Slavin je pozdnější odrůda resp.poloraná odrůda. U nás na Vysočině lokalita Jihlavsko 600 m n.m. taky ještě nehlávkuje.V současné době odhlávkovávám bjetin.To je jedna z nejrannějších odrůd.Já jsem sázel koncem října

  Co se děje s česnekem?

  7. 6. 20:17 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
  Dobrý den, prosím o radu co se mi objevilo na česneku?
  Škůdce nebo choroba?Další
  8. 6. 20:03 Jan Kozák
  Škůdce v tom nevidím, rovněž chorobu bych vyloučil. Vypadá to na nějaké popálení, např. hnojivem. Chtělo by doplnit informaci o frekvenci tohoto poškození a fotografii celé rostliny.
  8. 6. 20:59 Honzíková Helena
  Dobrý den, děkuji za odpověď a posílám foto celé rostliny.Myslím, že je postiženo asi 10procent pole,orientováno spíše v zadní části.Bylo stříkáno jeden den Stompem a druhý den močovinou asi ředěnou 4kg na 200litrů vody.
  Foto rostlinyDalší fotografie
  10. 6. 7:08 Jan Kozák
  Pokroucená rostlina by napovídala něco o poškození herbicidem.
  12. 6. 9:31 Jan Zámyslický
  Dobrý den paní Heleno, mi to udělalo to samé na odrůdě Havran  ale jen v mistě kde je pozemek blizko lesa a odpoledne už tam bývá stín a i se tam více držela voda po těch deštich, na stejném pozemku dál už ani jeden,tak nevím jestli něco lesního ale přiště prostě až tak blizko nepujdu,

  Vyplavené česneky

  6. 6. 22:20 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
  Dobrý večer. To u nás na Benešovsku díky "ideálnímu" počasí už sklízíme česnek na zeleno.
  česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek
  7. 6. 18:55 Ladislav Holeček
  Dobrý den, tak to teda nezávidím, nebyla sadba moc mělká? Chci se zeptat jak udrzujete česnek tak pěkně zelený? Hnojivem, postřikem? 
  8. 6. 23:13 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Holeček,česnek byl zasázen dostatečně hluboko, ale přívalový déšť byl příliš prudký. Česnek byl sázen rok po jahodách. Přihnojoval jsem ve čtyřech dávkách ledkem se síranem draselným. V první polovině května jsem aplikoval dva postřiky močovinou se smáčedlem a lignohumátem. Ale podle mého názoru mám česnek víc žlutý než vloni.

  Odhlávkování

  6. 6. 11:59 Zakladatel vlákna: Richard Novák
  Dobrý den. Na Hané už máme taky odhlávkováno.
  Odstraněné květní stvoly.
  6. 6. 17:03 Tereza Hubáčková
  Co děláte s těmi odlomenými hlávkami? Je mi líto je jen tak vyhodit :(
  6. 6. 18:23 Jana Kopecká
  Je to lahůdka, krájím na kolečka, přidávám do salátu, podusím na másle nebo oleji a přidám k bramborám, k masu, marináda na grilování, výborné česnekové pesto s ořechy nebo slunečnicí, část pokrájených výhonků si zamrazím a přidávám i během roku. Jsou výborné.
  8. 6. 13:26 Roman Jurek
  Já mám tady na Vysočině též ve 425 m.n.m. též až na výjimky odhlávkováno, před týdnem jsem to dělal u tchána ve 200 m.n.m., takže naprosto minimální časové rozdíly, sázeno úplně na konci listopadu a on podobně. Hlávky osmahnu na másle, ale jen tu tlustší jemnější část, zbytek dám ke kopřivám do výluhu, mšicím to pak bude ještě více smrdět nebo to jen hodím k čerstvým sazeničkám dýní nebo čehokoliv.

  Hlávkování

  3. 6. 16:03 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Dnes jsem začal s hlávkováním česneku.
  Česnek ChyšeckoČesnek Chyšecko

  Prosím o radu

  2. 6. 22:22 Zakladatel vlákna: Sedláček Josef
  Dobrý večer,nevíte prosím o jakou chorobu se může jednat ? Začalo to krajem na záhonku a teď po těch deštích to postupuje dále.Dekuji za pomoc a radu 
  Od kraje záhonu a žluté listyJeden jsem vytáhl venDetailJeště jedna fotka
  3. 6. 7:17 Jan Kozák
  Bohužel vím. Máte tam bílou sklerociovou hnilobu. Napadené rostliny vytrhejte a zlikvidujte. Přitom je nutné dostat ze země všechny suknice (slupky), protože na nich jsou rozmnožovací orgány choroby. Do kompostu (ani obecního) určitě nepatří. Podle počasí může choroba postupovat dále, jakmile už budou cibule dostatečně velké pro kuchyňské použití, tak zbytečně neotálejte a v blízkosti ohniska česnek skliďte. Raději ho podtrhnout než nechat shnít. Ani zdánlivě zdravé cibule z tohoto porostu nepoužívejte na sadbu. A tento pozemek na 20 let vynechejte při pěstování česneku, cibule, póru i pažitky. Mějte na paměti, že se infekce přenáší také na nářadí či obuvi.

  Targa

  30. 5. 21:10 Zakladatel vlákna: Štefan Mišurák
  Dobrý deň, chcem sa opýtať skúsenejších pestovateľov či je možné ešte v tomto období použiť na ježatku postrek Targou. Nerád by som cesnaku ublížil ale ježatka začína byť hodne problematická. Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď. 
  2. 6. 20:07 Jan Kozák
  Pokud motyka nestačí, můžete použít jakýkoliv graminicid. Myslím, že graminicidy jsou nejen k česneku velmi šetrné.

  Čo mi papka cesnak ?

  29. 5. 19:19 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Našiel som len par tychto chrobačikov -larvy čo to je ?
  123
  29. 5. 19:45 Jan Kozák
  Jsou to omyté larvy chřestovníčka cibulového. Běžně jsou obaleny vlastním trusem, deště se však postaraly o hygienu.
  30. 5. 16:31 Jozef Sisak
  Ďakujem môj predpoklad bol spravny,

  Kolik močoviny

  26. 5. 20:58 Zakladatel vlákna: Radim Havlíček
  Dobrý den, chtěl bych ještě pohnojit česnek močovinou. Kolik mám dát močoviny na 10 litrů vody ? Aplikovat budu postřikovačem na list. 
  27. 5. 5:47 Radek Bohmalský
  Dobrý den p.Havlíček,o postřiku na list močovinou je toho psáno na tomto webu mnoho.ing.p.Kozák doporučuje poslední postřik močovinou ještě po odhlávkováni.Dělá se 5ti procentní roztok.Tzn.,že dáte do 1 litru 50 gramů močoviny.Mějte se,přeji pěkný den.

  Péče o česnek na jaře

  25. 5. 21:49 Zakladatel vlákna: Jana Valova
  Dobrý den,
  Jsem pěstovatelka česneku prvním rokem - sadba i rady z vašeho webu. Dnes mi zarazil dotaz tchána, že se česnekové listy od spoda stříhají, že berou hlavám sílu. Na vašem webu jsem četla o stříhání květu, ten stříhat budu.
  Velký obdiv ostatním pěstitelům, krásné česneky!!!
  Mé skromné pěstitelství
  26. 5. 13:44 Jan Kozák
  Nic chytrého ani hloupého mě nenapadá, s čím si to mohl Váš tchán poplantat. Naopak, česnek listy potřebuje, protože právě ony dodávají cibuli sílu, není to naopak. A až budete odstraňovat květenství, odstraňujte co nejmenší část stonku. Ten je zelený a funguje jako další list. A samozřejmě to dělejte co nejdříve po jeho objevení
  28. 5. 5:18 Roman Jurek
  Asi myslel ty již suché a žluté listy odspodu, často už napůl rozpadlé a kožovité a skvrnité, ty oloupu, ať se nešíří nemoci k palici, když je ještě z větší části zelený, tak ještě vydržte, pěstuju česnek teprve pár let, ale tohle už mám vychytané, i ty žluté konce listů jsem nůžkami ostříhal, zase spíše preventivně.
  29. 5. 6:42 Jan Kozák
  Nemyslím si, že by odstraňování odumřelých listů nebo odumřelých částí listů mělo pozitivní vliv. Jejich rozklad je působením saprofytických organismů, které zdravým částem rostliny neškodí. Naopak při jakékoliv mechanické práci může docházet k drobným poraněním rostlin, což asi na závadu bude.

  choroba - sklerociová hniloba?

  23. 5. 21:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Kohoutek
  Dobrý den, je prosím možné na základě fotografií posoudit, co česneku je? Že by se už začala projevovat obávaná bílá hniloba? Výsadba prosinec, sadba certifikovaná, ošetřena Gliorex a Clonoplus (důkladné pokrytí stroužků), lokalita Znojemsko. Děkuji.
  celek rostlindetail 1detail 2
  24. 5. 7:15 Jan Kozák
  Špatná zpráva pro Vás. Vaše obavy se naplnily. Jediná spolehlivá ochrana proti této chorobě je čas a to dvacet let bez rostlin z rodu Allium (česnek, cibule, pažitka, pór, okrasné česneky). Clonoplus zpomaluje šíření choroby i její rozvoj, bohužel ani dusíkaté vápno nic nezmůže.

  hlávkování

  22. 5. 23:16 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
  V Kralupech již začal česnek hlávkovat.
  23. 5. 7:40 Jan Kozák
  Na jižní Moravě začali pěstitelé s hlávkováním nejranějších odrůd už koncem minulého týdne. Vypadá to na zkrácení vegetace podobně jako loni, ale ne tak výrazně.

  Česnek ve Bzenci

  21. 5. 12:17 Zakladatel vlákna: Jaroslav Frantík
  Tak i ve Bzenci ten zahradnický déšť pomohl, nejen česneku.
  obrázek1obrázek2

  Pěkný zeťákův česnek.

  20. 5. 11:45 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. I na jižní Moravě roste krásný česnek. Víc druhů - Havel, Ivan, aj. Docela mu závidím.
  20. 5. 18:22 Filounek Jaroslav
  Dobrý podvečer. Tak jsem konečně našel správnou fotku.
  Fandův česnek.
  < Novější89101112Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne