Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Hniloba

    19. 3. 16:40 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
    ...
    Zdravím chci se zeptat, mám na česneku některé listy zkroucený a máji jinou barvu když vytáhnu česnek ven tak je úplně nebo trochu nahnilí. Co mám dělat vím že jednu odrůdu jsem dostal a pán říkal že mu hnil že mu nedýchal při uskladnění. Právě to dělá ta jeho odrůda. Děkuji
    19. 3. 19:54 Jan Kozák
    Modrá plíseň na prvním snímku je Penicillium. Jeto saprofyt, roste tedy na odumřelých pletivech. Vyskytuje se i u zdravého česneku na přirozeně odumírajícím matečném stroužku. Tady je však viditelně poškozené (a odumírající) podpučí. Chorobu na druhém snímku sice nedokážu určit, ale je jisté, že taková rostlina uhyne.
    Tož co včil? Viditelně hynoucí rostliny je dobré ze záhonu odstranit a zlikvidovat. Z takového porostu si nenechávat nic na sadbu.
    19. 3. 21:17 Pavel Dohnal
    Opět to oblíbené téma zdravé sadby! Nešťastný pan Petr zasadí sadbu od pána, kterému česnek hnil.... Zaděláváte si Petře na to, že si zaplísníte a zahnijete půdu na pár let dopředu. A co už teď? Fungicidy? Nebo vše pokroucené ven, do pytle a popelnice, a na pár let na to místo dát brambor nebo hrách. Nejde už o česnek, ale o Vaš pozemek! Zatr sakr. 

    Vláčení

    18. 3. 18:34 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
    Dobrý den, chci se zeptat jestli je už vhodná doba na vláčení i když je porost tak tak venku? Nedojde k poškození? Děkuji
    18. 3. 19:09 Jan Kozák
    Správný okamžik pro vláčení porostu není dán velikostí česneku, ale stavem půdy. Nesmí být příliš mokrá.
    18. 3. 19:56 Ladislav Holeček
    Takže jestliže je sucho můžu bezstarostně vláčet?
    19. 3. 11:53 Jan Kozák
    Jistě, já jedu vláčet teď.

    Lukan

    15. 3. 17:10 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
    Česnek LukanČesnekČesnekČesnek
    Dobrý den. Prvně si zkouším vypěstovat česnek Lukan. Jsem zvědav, jaký bude. Mám ještě Slavin a Havla na těch záhoncích.

    Nafialovělý klíček

    14. 3. 7:26 Zakladatel vlákna: Jakub Voňka
    Česnek 1Česnek 2
    Dobrý den pane Kozáku, chtěl bych Vás požádat o radu. Byl jsem zkontrolovat česnek a zdá se mi velmi slabý s nafialovělou barvou. Srovnávám s fotkami jiných pěstitelů. Myslíte že se to srovná nebo by to mohlo signalizovat nějaký problém? Děkuji za Váš čas a přeji pěkný den
    15. 3. 7:09 Jan Kozák
    Na barvě vzcházejících rostlin není nic divného, to se upraví. Jsou-li slabé, nedokážu z fotek posoudit, navíc jde o začátek vzcházení. Ale ta půda! Jakmile to vlhkost dovolí, bylo by velmi účelné vláčení.

    Močovina

    12. 3. 10:07 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
    Dobrý den pane Kozák, chci se zeptat nebude lepší nebo horší když by se do 5%močoviny přidalo smáčedlo. Děkuji za odpověď. 
    12. 3. 19:32 Jan Kozák
    Horší to nebude, spíš lepší.
    12. 3. 20:22 Polický Antonín
    Tak vám děkuji 

    Stomp

    11. 3. 13:50 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
    Cesnek
    Zdravím chci se zeptat jestli mohu stříkat stompem pokud česnek už vylezl ven? Děkuji
    11. 3. 14:49 Mácha Zdeněk
    Dobrý den. Otázka Stompu tu byla dne 4.3.  Pan Ing. Kozák doporučuje stříkat Stompem, až když má rostlina 3 listy.

    Předplodina

    10. 3. 22:05 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    ..
    Zdravím Kozákovic a přeji dobrý večer, je vhodné použít jako předplodinu česneku meloun vodní? V loni bylo úžasné počasí a třeba i u nás 440m.n.m se melounům celkem dařilo. 
    11. 3. 19:46 Jan Kozák
    Melouny jsou dobrou předplodinou už proto, že brzy uvolňují pozemek. A pokud by byly hnojeny hnojem, pak by byly úplně výborné.

    houbomilka

    8. 3. 13:07 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
    Dobrý den pane Kozák, chci se zeptat co se týče vhodného počasí u nás na Znojemsku je možno stříkat je to totiž že přes den máme 10 stupnu ale v noci i minus někdy vadí to postřiku? Mohu už stříkat proti houbomilce o víkendu? Děkuji používám reldan 22
    8. 3. 15:30 Jan Kozák
    Noční mrazíky postřiku nevadí. Tak s chutí do toho.

    Jarní sadba

    5. 3. 11:39 Zakladatel vlákna: Marek Gebel
    Dobrý den,

    snad se s dotazem neopakuji. Včera jsme přišli na zahradu zkontrolovat, zda už začíná česnek růst a zjistili jsme, že všechny stroužky "vylezly" ven ze země. Tedy fyzicky leží venku na záhonu. Zahradu jsme během zimy nekontrolovali a nevíme tedy, kdy přesně k uvedenému došlo. Je vhodnější tento česnek vrátit do půdy nebo zvolit sadbu nového česneku, u kterého je možnost sadby na jaře?

    Děkuji vám 
    5. 3. 15:32 Josef Bříza
    Počkejte na názor p.Kozáka ,já bych je znova zasadil. Mráz česneku neublížil.
    Zasadit jen ty zdravé.
    5. 3. 16:04 Jozef Sisak
    Je to  len môj predpoklad že  cesnak bol  zasadeny plytko a k tomu do vysoko -hlboko -nakyprenej -  pôdy riešenie -  posadit do hlbky cca.5 cm. len pozor na poškodenie korenov tie sa nedokažu zregenerovať  nech vam to vyjde!
    5. 3. 20:04 Jan Kozák
    Určitě zasaďte zpátky nebo zasypte zeminou. Česnek vydrží hodně.

    Stomp

    4. 3. 17:59 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
    Dobrý den, pane ing. Kozaku chci se zeptat jestli neaplikoval stomp ještě než mě česnek vyleze ven? Nebo až vyleze jak píšete. Děkuji
    5. 3. 20:02 Jan Kozák
    Stomp můžete použít ještě před vzejitím česneku nebo po vzejití, když má rostlina 3 listy. Druhý termín je lepší, protože udrží porost bez plevelů až do sklizně.

    Síran draselný, hnojení

    1. 3. 22:45 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý večer, 

    Kolik je potřeba síranu draselného a kdy nejlépe aplikovat podle postupu níže uvedeného a jaký máte na tento postup názor?

    Mám v plánu co nejdříve aplikovat ledek 15,5% v dávce 100kg/ha, poté na prelomu dubna, května a poté koncem května. Během vegetace aplikovat také 5% mocovinu 3x priblizne po 14 dnech, poslední před odhlávkováním.

    Předem děkuji za odpověď a přeji hezký "večer".
    3. 3. 19:47 Jan Kozák
    Síran draselný aplikujte současně s první dávkou ledku vápenatého. Dávka záleží na tom, co už půdě je. Pokud nebyl použit před výsadbou Cererit nebo jiné hnojivo obsahující síru a draslík, pak dejte asi 200 kg/ha.
    Poslední dávku ledku vápenatého už vynechejte, dusíku bude dost z močoviny. Poslední dávka močoviny může být ještě asi týden po odhlávkování.
    6. 3. 3:25 Jan
    Cereritu jsem dal před výsadbou  160kg/ha. Jaké by tedy bylo vhodné množství síranu draselného?
    7. 3. 12:26 Jan Kozák
    Tak Vám stačí dát síranu 100 kg/ha.

    houbomilka

    27. 2. 8:06 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Dobrý den pane inženýre,je už vhodná doba na postřik česneku proti houbomilce,lokalita Střelice u Brna.  Děkuji za odpověď.Zdeněk Vémola
    1. 3. 6:56 Jan Kozák
    Nějak jsem dva dny nesedl k počítači. Předevčírem skutečně byla vhodná doba, ale teď se má ochladit a pršet, takž další vhodná doba bude po oteplení.
    1. 3. 7:42 Zdeněk Vémola
    Děkuji za odpověď,včera jsem postříkal.

    Určení odrudy česneku

    23. 2. 18:50 Zakladatel vlákna: Petr Schenk
    česnekčesnekčesnekčesnek
    Dobrý podvečer, pane Inženýre dostal sem od kamaráda jarní česnek, který koupil před lety u Vás ale na název si už nepamatuje, je to však paličák takže podle mne sa jedná o podzimní odrudu. Děkuji
    27. 2. 6:35 Jan Kozák
    Hledím na to už několik dní. Podle stonku by to měl bát Stanik, ale ty pravidelné čtyři stroužky mi nesedí. Tož nevím. Každopádně se jedná o ozimý paličák, není to jarní odrůda.

    Stanik

    20. 2. 12:40 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Dobrý den,
    v r.2018 jsem poprvé pěstoval česnek Stanik. Co mě u něj překvapilo, je počet 9 - 11 suknic na cibuli. Ostatní česneky tak "zabalené" nejsou. Patří  uvedená vlastnost mezi odrůdové znaky Staniku nebo jsem udělal někde chybu?
    Pokud se týká o citlivost uvedené odrůdy k vlnovníku, zatím jsem u něj žádné známky napadení nezjistil.
    21. 2. 16:29 Jan Kozák
    Je pravdou, že Stanik má z českých odrůd česneku nejbohatší olistění. A je hodně pozdní. Kdybyste ho sklidil později, měl by těch suknic méně, ale za chybu to není nutné považovat. Při předčasné sklizni bývá náročnější sušení, ale to loni bylo bez problémů.
    Bohužel Vaše zkušenost s vlnovníkem u Staniku není obecná. Mimo úzkolistých (jarních) nepaličáků si vlnovník pochutnává na všech odrůdách.

    Netkaná textilie

    14. 2. 13:29 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dobrý den,

    je vhodné v tuhle chvíli ještě přikrýt česnek netkanou textilii proti houbomilce? Místy již začíná česnek "píchat" ven. pokud ano je pak možné v případě potřeby aplikace Clonoplusu a plečkování plachtu sundat a znovu přikrýt, nehrozí v mezičase (řádově hodiny) napadení houbomilkou? A do kdy nechat plachtu na česneku pro potřebu ochrany před náletem.

    Děkuji předem a přeji úspěšnou sezonu.
    14. 2. 19:48 Jan Kozák
    Teď je vhodná doba, nálet ještě nezačal. Při odkrytí porostu se v něm pohybujete, což případně právě letícího škůdce trochu odradí. Textilii ponechejte  až do doby, kdy bude delší dobu, řekněme tak čtrnáct dní, pěkné jarní počasí.
    < Novější34567Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne