Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    houbomilka

    27. 2. 2019 8:06 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Dobrý den pane inženýre,je už vhodná doba na postřik česneku proti houbomilce,lokalita Střelice u Brna.  Děkuji za odpověď.Zdeněk Vémola
    1. 3. 2019 6:56 Jan Kozák
    Nějak jsem dva dny nesedl k počítači. Předevčírem skutečně byla vhodná doba, ale teď se má ochladit a pršet, takž další vhodná doba bude po oteplení.
    1. 3. 2019 7:42 Zdeněk Vémola
    Děkuji za odpověď,včera jsem postříkal.

    Určení odrudy česneku

    23. 2. 2019 18:50 Zakladatel vlákna: Petr Schenk
    Dobrý podvečer, pane Inženýre dostal sem od kamaráda jarní česnek, který koupil před lety u Vás ale na název si už nepamatuje, je to však paličák takže podle mne sa jedná o podzimní odrudu. Děkuji
    česnekčesnekčesnekčesnek
    27. 2. 2019 6:35 Jan Kozák
    Hledím na to už několik dní. Podle stonku by to měl bát Stanik, ale ty pravidelné čtyři stroužky mi nesedí. Tož nevím. Každopádně se jedná o ozimý paličák, není to jarní odrůda.

    Stanik

    20. 2. 2019 12:40 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Dobrý den,
    v r.2018 jsem poprvé pěstoval česnek Stanik. Co mě u něj překvapilo, je počet 9 - 11 suknic na cibuli. Ostatní česneky tak "zabalené" nejsou. Patří  uvedená vlastnost mezi odrůdové znaky Staniku nebo jsem udělal někde chybu?
    Pokud se týká o citlivost uvedené odrůdy k vlnovníku, zatím jsem u něj žádné známky napadení nezjistil.
    21. 2. 2019 16:29 Jan Kozák
    Je pravdou, že Stanik má z českých odrůd česneku nejbohatší olistění. A je hodně pozdní. Kdybyste ho sklidil později, měl by těch suknic méně, ale za chybu to není nutné považovat. Při předčasné sklizni bývá náročnější sušení, ale to loni bylo bez problémů.
    Bohužel Vaše zkušenost s vlnovníkem u Staniku není obecná. Mimo úzkolistých (jarních) nepaličáků si vlnovník pochutnává na všech odrůdách.

    Netkaná textilie

    14. 2. 2019 13:29 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dobrý den,

    je vhodné v tuhle chvíli ještě přikrýt česnek netkanou textilii proti houbomilce? Místy již začíná česnek "píchat" ven. pokud ano je pak možné v případě potřeby aplikace Clonoplusu a plečkování plachtu sundat a znovu přikrýt, nehrozí v mezičase (řádově hodiny) napadení houbomilkou? A do kdy nechat plachtu na česneku pro potřebu ochrany před náletem.

    Děkuji předem a přeji úspěšnou sezonu.
    14. 2. 2019 19:48 Jan Kozák
    Teď je vhodná doba, nálet ještě nezačal. Při odkrytí porostu se v něm pohybujete, což případně právě letícího škůdce trochu odradí. Textilii ponechejte  až do doby, kdy bude delší dobu, řekněme tak čtrnáct dní, pěkné jarní počasí.

    Houbomilka česneková

    12. 2. 2019 11:38 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
    Dobrý den,

    dle výhledu počasí má být min. po 3 dny teplota okolo 10°C, pokud tedy předpověď vyjde, můžete doporučit postřik proti houbomilce ?


    Díky za odpověď.
    12. 2. 2019 19:53 Jan Kozák
    Díval jsem se na předpověď počasí v oblasti Mladé Boleslavi a na příštích deset dnů se nepočítá s teplotou deset nebo víc stupňů. Takže zatím buďte v klidu, co se týká termínu. Horší je to, že v současné době není registrován žádný přípravek proti houbomilce.

    Lukan

    8. 2. 2019 21:11 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Hezký večer. V půlce října roku 2018 jsem si zasadil 48 stroužků česneku Lukan na zkoušku. Přikládám i foto, jak vypadal ke konci prosince. Nyní mi na česneku leží asi 40cm sněhu.
    Lukan 2018Lukan 2018Lukan 2018
    11. 2. 2019 16:00 Zdeněk Mácha
    Česnek pod sněhem
    Česnek ChyšeckoČesnek Chyšecko

    vhodná půda pro sázení

    6. 2. 2019 9:34 Zakladatel vlákna: Desbrosse Ludmila
    Dobrý den, 
    nestihla jsem na podzim zasadit česnek. Ve starším příspěvku radíte, aby byl česnek zasazen co nejdříve, jakmile pro to bude vhodná půda. Tak se ptám, kdy ta půda na jaře je vhodná, resp. co to znamená vhodná....Např. Když trochu rozmrzne a nevadí, že pak zase zmrzne...? Zatím jsem vždy sázela na podzim a nechci něco propást:)
    Děkuji.
    Ludmila D.
    6. 2. 2019 12:19 Jan Kozák
    Půda je vhodná tehdy, když sázení aspoň trochu jde. Že ještě potom třeba zamrzne, vůbec nevadí. V zemi je česneku vždy líp než ve skladu.
    6. 2. 2019 20:36 Jozef Sisak
    Aj na zaklade už raz uverejneho odporučania som poslednu sadbu  zimneho cesnaku realizoval 30,12,2018 teraz už len čakam s akym vysledkom.
    Sadba jarneho cesnaku asi bude za inych podmienok??
    7. 2. 2019 19:04 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Sisák, to jste šťastlivec, já takhle před 2 lety zasadila polovinu česneku 30.12. sázela jsem už za mírného mrazu a šlo to z tuha, tak jsem zbytek  výsadby "odložila"  cca o týden, protože poslední zimy jsou mírné a za týden mrazy povolí a sníh roztaje.  Dost jsem se sekla, místo toho napadlo cca 15 cm sněhu, kter roztál až na konci února, takže zbývající česnek jsem sázela na začátku března, zbylo ho asi polovina. Stroužky byly rozdružené a nevydržely:-( česnek z jarní výsadby byl sice menší, ale narostl pěkně. Od té doby si hlídám, abych tak dlouho nečekala nebo bych aspon namořila a sušila u kamen. Podotýkám, že se jednalo o podzimní odrůdy, takže se to dalo čekat. U jarních odrůd bych sázela jakmile to trochu jde, jak píše pan Kozák. Tj i za bláta a zimy, nečekala bych, až bude lepší počasí. To si s námi v posledních letech dělá co chce.
    9. 2. 2019 5:49 Jozef Sisak
    Ďakujem za zverejnenie vlastnych skusenosti,  posledna sadba bola urobena lebo som tak neskoro  ziskal ďalšiu odrodu cesnaku , zvyšny už bol sadeny postupne ako som ho ziskaval  . Teraz nahanam odrody jarneho  cesnaku , čo vôbec nie je jednoduche .Požadujem len veľkostručikove jednoradove -ako su zimne--  nap. havran max jovan.

    vcházení česneku Havel.

    5. 2. 2019 17:56 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý podvečer. Dnes jsem byl ze zvědavosti zkontrolovat porosty česneku. Mám radost, že odrůda Havel již začíná vystrkovat růžky. V Hrušovanech sníh již nemáme, ráno jsou ještě mrazy -5 °C, ale odpoledne +5 °C.

    Hnojení S

    4. 2. 2019 12:06 Zakladatel vlákna: Martin Tomášek
    Dobrý den, 
    měl bych dotaz ohledně jarního přihnojení česneku sírou. Na podzim jsem mořil v Sulce (10 ml ve 2,5 l vody) a tento zbytek pak rozředil do 25 l vody na plochu cca 10 m2. Dá se počítat, že i tohle pokryje část potřeby S? Zajímalo by mě tedy kdy nejlépe přihnojit teď na jaře, a jaké hnojivo použít. Jestli Síran draselný nebo amonný, popřípadě jiné hnojivo. Před sadbou jsem, žádné S hnojivo nepoužil. Pouze zelené hnojení (hořčice), kompost a dolomitický vápenec, předplodina brambory.
    Předem děkuji za odpověď
    4. 2. 2019 18:32 Jan Kozák
    V posledních letech se stává síra v půdě nedostatkovým prvkem. Dokud nám pršela kyselina sírová, tak to stačilo. Teď musíme síru přidávat. Česnek ji samozřejmě potřebuje pro tvorbu silic, ale obecně platí pro všechny rostliny, že při nedostatečné zásobě síry je omezen příjem dusíku. A to určitě nemůžeme potřebovat. Pro přihnojení použijte jakékoliv hnojivo obsahující síru. V případě síranu draselného nebo amonného Vám stačí na těch deset metrů nějakých deset až patnáct deka hnojiva aplikovaného v předjaří..

    DAM 390, SAM, SK sol

    2. 2. 2019 11:12 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den, dočetl jsem se zde, ze se má toto hnojivo DAM 390 a SAM aplikovat v dávce 10kg N/ha. Není to málo?

    Ptal jsem se na radu jednoho zemědělce a ten mi doporučil 130-150kg DAMU na 0,4ha 1x během vegetace a 2,5l hnojiva SK sol také na 0,4 ha 3x během vegetace, všechno v kapalné formě.

     Každopádně take zalezi na kondici cesneku. Jaký na to máte názor? A jaky by bylo tedy dostatečně množství na ha?  Prosím i poměr s vodou. 



    Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.
    2. 2. 2019 15:02 Jan
    Omlouvám se 100l DAM na 0,4ha
    4. 2. 2019 10:02 Jan Kozák
    Tož tady bych s "jedním zemědělcem" polemizoval. Uvedená dávka (100 l DAM = 130 kg) je moc veliká. Přepočteno na hektar je to asi 100 kg dusíku. Při listové opakované aplikaci bych volil celkovou dávku asi třetinovou, tedy asi 10 kg dusíku na hektar v jedné dávce, což by odpovídalo 25 l koncentrátu. Na ty Vaše dvě měřice by byla spotřeba 10 l. Aplikuje se buď koncentrát nebo roztok 10% nebo slabší. Silnější roztoky jsou fytotoxické. Vzhledem k tomu, že DAM obsahuje močovinu, musí se stříkat večer. Hnojivo SAM má menší obsah dusíku, proto by jednotlivá dávka byla u Vás asi 15 l.

    Stomp

    29. 1. 2019 18:09 Zakladatel vlákna: Stanislav Novák
    Vážený pane inženýre. Měl bych pár otázek ohledně postřiku Stomp a postřiků se stejnou účinnou látkou. Při objednávce se mě ptají na číslo osvědčení. Toto osvědčení nemám. Jak je možné ho získat, popř. není možné sehnat jiný stejně, či podobně, účinný postřik, kde toto osvědčení není potřeba? Děkuji předem za Vaši odpověď. S. Novák
    29. 1. 2019 19:52 Jan Kozák
    V tomto směru je naše legislativa jasná. Abyste získal potřebné osvědčení, musíte absolvovat odborný kurz zakončený testem. Osvědčení Vám pak vydá ÚKZÚZ. Tam se také dozvíte, kdy a kde se tyto kurzy konají. Pohodlnější by možná pro Vás bylo domluvit se s místním zemědělcem, ten osvědčení určitě má, aby přípravek koupil a u  Vás ho aplikoval jako službu.
    5. 2. 2019 13:47 Stanislav Novák
    Děkuji za odpověď. Ano, přes zemědělce v okolí by to bylo ideální. Ale nejsou zrovna ochotní :-D Budu to zkoušet dál.

    Herbicidy, hnojiva

    28. 1. 2019 13:33 Zakladatel vlákna: Jan
    Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s tímto herbicidem clinic CF. 

    A postřik Sk Sol. Dekuji
    29. 1. 2019 19:43 Jan Kozák
    V ČR jsou registrovány Clinic TF a Clinic Up. V obou případech se jedná o účinnou látku glyfosát, která je v poslední době silně pranýřována. Asi oprávněně. Pokud je pozemek určený k výsadbě česneku silně zaplevelen vytrvalými bylinami (např. pcháč, šťovík, pýr), má použití této účinné látky odůvodnění v létě, kdy jsou tyto vytrvalé plevele v plné vegetaci. Na likvidaci mladých plevelů na začátku vegetace doporučuji už více jak třicet let opakované vláčení porostu lehkými branami.
    Hnojivo SK sol sice sami nepoužíváme, přesto ho s klidným svědomím mohu doporučit. Spíš bych ho použil během vegetace jako listovou výživu než aplikaci při přípravě půdy. Ale nezapomeňte přitom na dusík. Výživa musí být vyrovnaná.
    Při této příležitosti bych chtěl poprosit všechny dotazující, aby při uvádění názvů ochranných přípravků, hnojiv nebo pomocných látek je správně psali. Myslím tím např. velká a malá písmena, také mezery. Zjednoduší nám to odpovědi, protože často musíme vyhledávat, co vlastně má tazatel na mysli.

    Skladování

    25. 1. 2019 14:17 Zakladatel vlákna: Milan Pinker
    Zdravím, mám dotaz ohledně česneku při skladování. Česnek jsem normálně sklidil, nebyl ničím napaden a po několika měsících, když ho oploupu, tak je celý takový hnědý až do fialova. Je normálně tvrdý, nezapáchá. Nevíte, co to je? Odrůda dukát. Viz foto..
    Foto 1Foto 2
    29. 1. 2019 19:17 Jan Kozák
    Omlouvám se, ale nechceme se vyjadřovat k problémům odrůd, které nejsou z našeho šlechtění. Obraťte se tudíž na firmu Moravoseed.

    Přání

    31. 12. 2018 21:38 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Hezký večer. Přeji rodině Kozákových i vám všem ostatním do Nového roku 2019 hodně zdraví, štěstí, lásky a mnoho pěstitelských úspěchů.
    Zařazeno: Přání

    Přání ode mne

    25. 12. 2018 8:19 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
    Vánoce jsou svátky lásky a míru, proto Vám všem milovníkům česneku i Vašim blízkým přeji lásku a mír v srdcích i duši. A totéž ať mají i všichni ti (a nejen ti), s nimiž se setkáte v příštím roce.
    Zařazeno: Přání
    < Novější125126127128129Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne