Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Dolomit

    8. 11. 2018 17:24 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Prosím Vás, jaký je rozdíl mezi vápnitým dolomitem a dolomitickým vápencem? U toho prvního píše firma na A..., že obsahuje 6 krát víc hořčíku. Co je lepší? A můžu poprášit až po výsadbě? Teď už mám zryto a uhrabáno na sadbu. 
    9. 11. 2018 6:48 Jan Kozák
    Na rozdíl se zeptejte dodavatele, já nevím, co je tím myšleno.
    Jak vápenec, tak i dolomitický vápenec můžete dát po výsadbě. Působí dlouhodobě, účinek se projeví až u následných plodin.
    9. 11. 2018 20:45 Ján Ševc
    Pokiaľ viem, tak je to ten istý názov, len to obaja predajcovia inak pomenovali. Faktom je, že oproti vápencu obsahuje dolomit aj horčík, ktorý rastliny potrebujú pre tvorbu chlorofylu.

    Stav sadby

    7. 11. 2018 19:08 Zakladatel vlákna: Miroslav David
    Dobrý den. Letos budu sázet česnek poprvé a protože byl český česnek vyprodaný, tak jsem koupil Therador z místního zahradnictví. Některé palice měli 1 nebo 2 slupky tmavé a stroužky mají na sobě žlutohnědé skvrnky. O co se jedná? Myslíte, že by se tato vada (choroba) na stroužcích mohla negativně projevit nebo přenášet? Dále jaký máte na Therador názor, co se tyče nezávadnosti. Samozřejmě hodlám mořit v Sulce. Děkuji
    SadbaSadba
    9. 11. 2018 14:16 Jan Kozák
    Odrůda Therador patří ve Francii mezi nejpěstovanější odrůdy.
    Podle toho co píšete, soudím, že chcete sázet konzumní česnek. Před tímto úmyslem vždycky varuji. Pokud je Vaše rozhodnutí takové, že ho sázet budete, pak všechny cibule, které se Vám úplně nezdají, vyřaďte.
    9. 11. 2018 16:28 Miroslav David
    Koupil jsem 4 palice sadbového česneku v zahradnictví (viz fotky). V menší, či větší míře na sobě tyto flíčky mají všechny stroužky. Poradil by jste mě, bych šel sadbu vrátit a koupil jinou nebo  mám ty nejlepší nasadit. Jde mě hlavně o to, aby ony flíčky neměli něco společného s háďátkem nebo jinými parazity, které by mě dlouhodobě kontaminovali půdu.. Děkuji
    9. 11. 2018 20:18 Jan Kozák
     Máte ještě někde doma visačku, kde je uveden producent sadby?
    9. 11. 2018 21:09 Marcel Sokirka
    Dobrý den,ty flíčky mám také na některých slabších konzumních hlavicích.Je mi to škoda vyhodit,tak to oškrábu do zdravého a pak konzumuji.
    Taky jsem nestihl koupit sadbu,tak jsem sázel podobné stroužky,jak má p.David na pravém obrázku.Trochu mně znepokojuje,že stroužky nejsou vyplněné celé,na horní části jsou jakoby zmáčknuté slupky , je to odrůdou , nebo je to nějaká vada ? Děkuji za odpověď.
    10. 11. 2018 8:45 Jan Kozák
    To nepaličáky občas dělají, že "stroužky nejsou vyplněné celé". To není žádná vada.
    11. 11. 2018 10:33 Miroslav David
    Dobrý den. Etiketu jsem již vyhodil, ale napsal jsem do zahradnictví, aby mě poslali fotku. Nevím, jestli Vám to něčemu bude, ale níže máte odkaz na daný produkt.


    https://www.hnojivapraha.cz/cesnek-sadbovy-therador-bily-4-palice-velke-palice-50-60-mm-320-400-g.htm.
    12. 11. 2018 8:04 Karel Karel
    Sklizen od května do července? sklizet v květnu to by bylo super,  mín prace z plevelí , navíc  v době kdy ještě není nejvíc napilno , to by mě zajimalo jestli toho dosahnete v čr nebo je to blud?
    12. 11. 2018 9:14 Miroslav David
    Dobrý den. Etiketu nemám, ale dovozce sadby je www.zc.cz
    12. 11. 2018 20:58 Jan Kozák
    Myslím, že ZC je seriózní firma. Ale ke kvalitě sadby od konkurence se nevyjadřuji.

    výsadba

    7. 11. 2018 9:47 Zakladatel vlákna: Jana Lognierová
    Dobrý den, česnek jsem sázela 20.10 a při tomhle počasí už je část venku. Je to česnek od Vás. Jak mám ochránit česnek na zimu, aby ji přežil a na jaře rostl. Je nutné přikrýt česnek netkanou textilií? 
    Děkuji za odpověď
    7. 11. 2018 17:00 Jan Kozák
    Pokud bude běžná zima. pak žádné zakrytí nepotřebuje. Jestli se u Vás vyskytuje houbomilka, pak má smysl bílou netkanou textilii natáhnout už na začátku zimy (a tím budete v klidu i co se týká případného namrznutí nadzemní části).

    Odrůdy

    6. 11. 2018 20:46 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zdravím p. Jana Kozáka. Prosím Vás, můžete mi nějak osvětlit Vaše vizionářské schopnosti, kdy jste schopen z talířku p. Sobkové z 2.11. vyvěštit, že je to jednoznačně Bjetin? Neochutnáte, nepřivoníte, nevidíte cibuli v řezu. Jak a kde to Vaše oko vidí? Velmi to obdivuji. Většina česneků má dnes skoro bílou barvu sukní, pod ním fialové zbarvení. I Slavin býval fialovější, a to o hodně!! Když jsem za Vámi přijel do Buchlovic a věnoval Vám půlkilo svého vzorku s tím, že vydrží rok v bytě, nikdo mi kolem nechtěl věřit. Trvám na tom! Rok v 22 stupních. Řekl jste: pravděpodobně krajová odrůda Jovanu. Kdysi jsem byl pyšný na ty čtyřstroužkové palice. Nerentabilní.! Postupně jsem se výběrem dopracoval k 6. Při rozdružení  odlomím 3 stroužky a další 3 mají svoji suknici. Jovan to mívá. A co Přerovský? Máte nějaké info? 
    Zařazeno: Odrůdy česneku
    7. 11. 2018 16:56 Jan Kozák
    Odrůda Přerovský byla nepaličák.
    8. 11. 2018 7:39 Jozef Sisak
    Pozdravujem vas p. Dohnal. Určenie odrody je problem a p.Kozak to hodnoti na zaklade svojich vznalosti.  2x som vas žiadal o kontakt mimo tejto diskusie ale marne . Sam tu pišete  ako ste vyberom zmenil pôvodny cesnak . Pri nasavani informacii z internetu som našiel reportaž s Buchlovic kde p. Kozak pri jednom predajcovi hodnoti cesnak Anton a vo vedľajšej prepravke je regionalna odroda bez mena ako kopia Antona , rozdiel je poznatelny len v poraste po zbere je zozlišenie odrôd mizive,čo konštatoval aj pestovateľ !! Možno je to tak  aj  s vašim  JOVANOM  . Je len škoda že je LEN VAŠ !
    8. 11. 2018 16:56 Pavel Dohnal
    Zdravím p. Sisak. Jak budu mít víc času, pořešíme něco. Letos byla mizérie, měl jsem jen chcípáky skrz sucho a 250 ks a to 4 odrůdy, takže jsem to taktak zachránil. Letos dávám aspoň 1200, mého asi 400, prakticky celá loňská úroda. S tím určováním si myslím, že to nemůže být jednoduché, hodně stroužků je podobných a jak píšete, je to i o porostu - barva a tvar listů. Pan Kozák se mě třeba ptal, jak vypadají pacibulky, kolik a jaké velikosti jsou. Tak si asi představuji určování. Nemluvím o chuti. Nemůže to být jednoduché. Letos mám z Buchlovic i Karel IV., vypadá a chutná velmi dobře. 
    8. 11. 2018 19:40 Jan Kozák ml.
    Mohu se, pane Dohnale, zeptat, o jakou odrůdu se podle Vás v příspěvku ze 2. listopadu jedná, když Bjetin byl podle vás určen chybně? Případně mezi kterými odrůdami se stejnou cibulí, a rozdílným zbytkem rostlin váháte?
    8. 11. 2018 21:52 Pavel Dohnal
    Pane Jane ml. Zdravím Vás. Ať čtu jak umím, nikde nevidím, že bych polemizoval s určením Bjetin p. Sobkové z 2.11. Vypadá tak. Stejně jako u p Malé včera. Nepsal jsem o tom, že by byl určen chybně!! Ba naopak. Vypadá jako Bjetin. Nemyslel jsem nic ironicky, když čtu svůj příspěvek znovu a znovu, mohlo to tak vyznít. Upřímně a vážně obdivuji schopnost identifikovat odrůdu z talířku bez  horizontálniho řezu. Bez fotky listí. Bez pacibulek... Bez ochutnání. Teď se budu stydět, ale kolik je v ČR asi odrůd? 300? Minimálně! Prošlo mi rukama a půdou jen asi 30. Jen ještě neumím poznat česnek z fotografie. I rád bych se k Vám někdy přijel podívat na brigádu, jen se něco dozvědět. A ty laborky vidět...
    10. 11. 2018 7:32 Jozef Sisak
    Ďakujem za pozitivnu odpoveď ! Pre tento rok sa nemôžem sťažovať. Moje 2 odrody ktore ťaham len 10rokov ma nesklamali . Novo nakupene skončili v kuchyni .Na zaklade vlastnych skusenosti , nove odrody objednavam s viacerych zdrojov po par kuskov čo sa znova potvrdilo. Prva zasielka s Ruska rokambol šokoval  veľkosťou a guliver bol nahradeny neznamov
    odrodov,  už je s neho cesnakova pasta až na par stručikov. Dufam že 2 zasielka bude obsahovať original gulivera . Čaka ma vesela sezona 6-8 odrôd. Karla IV som skušal 2 roky skončil v kuchyni a už ani nepamätam prečo .
    11. 11. 2018 18:39 Pavel Dohnal
    Ozvu se. Něco bych ještě našel na poštu. 

    Velikost Lukan

    6. 11. 2018 11:57 Zakladatel vlákna: Matej Kysela
    Dobry den,
    chtel bych se zeptat na odrudu nepalicaku Lukan. V prumeru ma 8-13 strouzku a me by zajimalo jake velikosti v beznych prumernych podminkach.Nebo pribliznou vahu cibule. Jestli jsou strouzky srovnatelne s odrudou Havran nebo podstatne mensi.
    dekuji
    Zařazeno: Odrůda Lukan
    6. 11. 2018 20:13 Martin Perníček
    Dobrý večer, nemůžete srovnávat paličák s nepaličákem. Odrůda Lukan má středové stroužky, což Havran nemá. V průměrných podmínkách z 1kg vysazeného česneku dává větší výnos Lukan. Toto je má zkušenost, samozřemně se může výnos lišit podle toho v jaké lokalitě je česnek pěstován.
    8. 11. 2018 18:11 Pavel Dohnal
    Ano. Souhlasím. Dejme tomu, že cibule budou stejně velké. U Havrana budete mít např. 6 stroužků po 10-15 g. U Lukana 12 stroužků poloviční hmotnosti. Pro sadbu "na kšeft" je lepší z 1 stroužku vypěstovat pro další rok 12 než 6. Pro přátele a pro chuť a velikost stroužků já volím varianty Havel, Havran, Jovan. Jen mám malý lis a patnáctigramové stroužky musím rozčtvrtit! Zlatý střed je asi Bjetin. Mrzí mě, že ho letos nemám. 

    Určení česneku

    6. 11. 2018 11:53 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, poprosím o určení česneku, pokud to bude možné, je to česnek od Vás, který sázím jič asi třetím rokem a nějak jsem ho neoznačila,zapoměla jsem. Jinak mám od Vás i jiné odrůdy i letos.  Je opravdu letos hodně velký a zdraví. Česnek od Vás který mi přišel, už takový není. Rozhodla jsem se, že  zkusím upusti od veškeré chemie a tak jsem SULKOU nemořila. Myslím, že by sadbový česnek měl být zdraví. Na první fotografii je Havran a je malinký. Musím ale napsat, že jsem zklamaná, moc. Konečně jsem si pohlídala objednávky, abych získala HAVRANA. Uskladněn byl ve stejných podmínkách /dobrých/ tak jako ten MŮJ. Česnek je trošičku měkčí a hlavně, béžový. Že by VLNOVNÍK. Může se dostat do půdy  a ohrozit tak zdravou sadbu? Nebo ho mám vyhodit, sníst. Nebyl zrovna nejlevnější. Pane Kozáku co mi prosím poradíte. Děkuji
    česnekk porovnáník porovnáník porovnáník porovnání
    6. 11. 2018 12:42 Helena Malá
    Né že bych si chtěla odpovídat, ale asi nimořím celouVaší sadbu do Sulky a bude. Tu mojí zkusím je namočit do vody. Je to tak dobře?
    6. 11. 2018 14:17 Václav Kozák
    Dobrý den, paní Malá,
    co se týká velikosti sadby, je třeba brát zřetel na fakt, že česnek na poli nemůže dostat stejné podmínky, jako u Vás na zahrádce. Pokud je (stejně jako letos) minimum srážek, samozřejmě nemůže česnek narůst takové velikosti, jako v optimálních letech. Nicméně i v letošním velmi nepříznivém roce jsme sadbu třídili nad 40 mm, přestože normy udávají minimální průměr 30 a 35 mm. Neznamená to však, že z malé sadby budete mít malé výnosy. Naopak. Tím, že v běžných letech je vyřazeno max. okolo 20 % podmírečných cibulí (a to při třízení nad 50 mm), v letošním roce to v některých oblastech bylo (i při snížení průměru na 40 mm) 80 - 90 %. Z tohovyplývá, že dostanou-li rostlny v následujícím roce lepší podmínky (zejména vláhu), dosáhnete špičkového výnosu.

    U nové sadby vždy doporučujeme moření Sulkou. Česnek pochází z jiného prostředí, proto při setkání s některým škůdci může být zranitelnější. Hlavně však s ním je velké množství manipulace, než se dostane k zákazníkovi, čímž vznikají vstupní brány právě pro skladištní škůdce. To je důvod, proč se běžně stává, že jednomu zákazníkovi sadbový česnek vlnovník napadne (a jeho původní materiál je zdánlivě v pořádku), zatímco dalších 100 zákazníků, kteří získají totožný materiál, česnek napadený nemají.  S ohledem na způsob šíření vlnovníka však doporučujeme mořit Sulkou vždy a to bez ohledu na to, zda jsou viditelné příznaky napadení či nikoliv.
    6. 11. 2018 19:32 Helena Malá
    Děkuji za odpověď, ale já jsem nechtěla používat chemii. Chtěla jsem obdržet nepoškozený česnek čímkoliv. Velikost mě ani tak netrápí, to už jste mi psal, spíš ten Vlnovník. Příště holt raději namořím. Tak musím namořit nyní do Sulky i ten poškozený vlnovníkem, je to tak, jak jsem psala? Neodpověděl jste mi na otázku jaký to mám česnek. Tak ještě poprosím.  Beru od Vás sadbu už asi 7 let , myslím, a ten velký česnek je od Vás, tak jsem doufala, že poznáte. No a ještě se omlouvám, vidím u mne nahoře nějaké hrubky.   Děkuji
    6. 11. 2018 20:05 Jan Kozák
    Sulky jako chemie bych se nebál. Myslím, že ji mohou používat i biozemědělci.
    Pro spolehlivé určení odrůdy je třeba také snímek celé cibule zbavené obalových suknic. Prosím o jeho doplnění.
    7. 11. 2018 9:53 Helena Malá
    Dobrý den, jste hodný, tak já posílám, snad to bude tak dobře. Tomuhle česneku se u mě dobře daří, Vysočina 600m. n. m. Nějak se mi rozlézají stroužky. Asi pozdě sklizeno.První rozmazaný obr. Tak ten druhý.
      Děkuji
    určení odrůdyurčení odrůdy
    7. 11. 2018 17:01 Jan Kozák
    Tak je to Bjetin.

    Výsadba česneku

    4. 11. 2018 21:34 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
    Zdravím pěstitele česneku, dnes jsem začal s výsadbou odrůdy Bjetin, ve stejném datu jako vloni. Doufám, že budu se sklizní spokojen tak jako letos. Přikládám nějaká fota.
    VýsadbaVýsadbaVýsadbaVýsadbaVýsadbaRýhovačRýhovačRýhovač

    Paličak či nepaličak ?

    4. 11. 2018 6:14 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Pan Kozak , ziskal som veľmi  skory zimny cesnak pôvodom s Ukrajiny už vypestovany na Slovensku s upozornenim že z nepaličaku  vyrastu aj paličaky  a naopak , viete o niečom takom ??/ označeny  menom IVAN ./ O par dni očakavam zasielku z Ruska cesnak zimny  ROKAMBOL a jarny GULIVER na ktoreho som obzvaš zvedavy . / ako male dieta na novu  vytuženú hračku / mate nejake vlastne skusenosti ? Vynimočnosť dufam bude odpovedať cene / predavaju sa po stručikoch / ĎAKUJEM  za akekoľvek informacie .
    4. 11. 2018 20:14 Jan Kozák
    Z nepaličáku nemůže vyrůst paličák a opačně. Pokud paličák nevytvoří květní stvol, ačkoliv bude mít cibuli normálně dělenou, je to pouze fyziologická porucha. Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách umí vytvořit květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami, ale je to rovněž pouze fyziologická porucha.
    Rokambol je jedním z typů paličáků, není to odrůda.
    6. 11. 2018 6:17 Jozef Sisak
    Ďakujem za upresňujuce informacie , až pestovanie ukaže či sa jedna o fyziologicku poruchu a v akom rozsahu sa vyskytuje .

    Už rastie.

    4. 11. 2018 6:02 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Cesnak som vysadil 27.10 . dnes je zo zeme na 5-7 cm. urobil mi to len cesnak novoziskany vypestovany na  Slovensku pôvodom  z Ukrajiny . Čo ma čaka a neminie? Ostatny je v kľude v zemi. Už pri vysadbe  som zaregistroval že raši! Ako ho môžem ochraniť je to par kuskov na malej ploche hlavne pred holomrazom ? predpokladam že bežny mraz aj  bez snehovej perinky, nemal by ho  poškodiť .
    4. 11. 2018 19:55 Jan Kozák
    Aby toto česnek za týden udělal, není normální. Proto nemusí přežít ani normální zimu. Nebyl náhodou skladovaný v chladírně?
    6. 11. 2018 6:24 Jozef Sisak
    Ako som sa nasledne informoval cesnak  NEBOL skladovany v chlade , aj ked vyrastol nemam sa obavať , ak dôjde k poškodeniu vyrastenej časti rastliny ale na jar sa cesnak zregeneruje a bude dobre rasť . Je to vraj znakom nešľachtenia -pôvodnej formy cesnaku. Ako v predchadzajucej otazke až čas ukaže.
    5. 11. 2018 9:15 Jiří česnek
    Pane Jozef je to anton skutečná raketa o kterém jsem zde několikrát psal.Z 6.6.2017 anton je slovenský paličák,nikdy nezmrzne.
    Jiří Božetický
    5. 11. 2018 14:51 Jan Kozák
    Taková drobnost: Anton není slovenský paličák, ale je to český nepaličák.
    6. 11. 2018 9:05 Jiří česnek
    Taková maličkost:Anton je fialový nepaličák dokonce znám jeho tátu v roce 2015 mě také šokoval rychlím růstem. 15.ledna 2016 měl 30 cm,20 cm sněhu ohnulo nat´ nad cibulí zvýšilo to výnos cibule měla 7 cm. Jak uvádím na foto. Dnes je můj Anton 5 cm venku. Taková drobnost: paličák a český nepaličák používají prodejci,stačí si přečíst můj článek z 6.6.2017 a třeba další .
    6. 11. 2018 9:12 Ing. Petr Vejřík
    Asi by jste si měl rozmyslet co píšete. O příspěvek výš píšete, že Anton je slovenský paličák. Teď píšete, že je to fialový nepaličák. Vyznívá to poněkud groteskně. S pozdravem Petr Vejřík.
    6. 11. 2018 9:15 Ing. Petr Vejřík
    Jinak Anton mám v zemi již pomalu třetí týden a ještě se nad zemí neobjevilo nic. Jediné co mi vylezlo nad zem, je můj experiment s bílím španělským česnekem, který byl označen odrůdou Spring. Nejsem si ale jistý, zda je to odrůda, nebo jen označení jarního česneku.
    6. 11. 2018 18:38 Pavel Dohnal
    Také se divím velice. Určitě bych nechtěl mít do Mikuláše nať venku. Ujistěte se, zda jste zasadili česnek. 
    7. 11. 2018 9:30 Jiří česnek
    Pánové upozornil jsem pana Jozefa ,že je to odrůda Anton slovenský paličák není to odrůda kterou ani neznám,odkázal jsem pana Jozefa na článek z 6.6.2017 .Můžete se podívat co dokáže odrůda Anton během pár dní foto 5 Antonů asi 13.11.2015 sám mě šokoval měl 15 cm. Můžete se podívat na odrůdu Anton pana Kozáka,stovka pěstitelů a Gurmánů mě z trhu nosí odrůdu Anton jako slovensý paličák. Vyznívá to poněkud grotesně,což mě těší,že mě nevěříte .
    7. 11. 2018 18:54 Ing. Petr Vejřík
    Pokud tomu tedy rozumím dobře, dle vašeho názoru existují dvě stejnojmenné odrůdy? Obě se jmenují Anton? Myslíte, že takový ne zcela běžný název napadl nezávisle na sobě dva pěstitele?
    7. 11. 2018 18:57 Ing. Petr Vejřík
    Rád bych se Vás zeptal, zda není zdroj Vaší sadby objednaný z KPR? V tom případě bych se domníval, že česnek nebude vypěstovaný na Slovensku, ale na moravské straně Bílých Karpat.
    8. 11. 2018 7:49 Jozef Sisak
    Ďakujem za všetky reacie . Ako som si overil cesnak je pestovany už niekoľko rokov na Slovensku v blizkosti Ukrajinskych hranic skadiaľ pochadza aj pôvodna sadba. Pestovataľ jednoznačne poukazal v niekoľkych dlhych telefonickych hovorov že ma len   zaujem o sorty ktore nie je potrebne regenerovať - ozdravovať pestovanim z  pacibuliek !
    8. 11. 2018 10:18 Jiří česnek
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    8. 11. 2018 16:19 Jozef Sisak
    Pan Jiří . Cesnak som zakupil priamo od pestovateľa, nie na  žiadnej  spoločenskej akcii !! Ako sa dostanem na vaše članky ? Anton ako paličak ma palicu alebo len obchodny nazov pre kšeft ?? V popise cesneku Anton je udana možnosť tvorby palice až 50% to možno bude to spravne orechove . Vaš posledny prispevok nechapem .
    Po kontrole na zahrade a v zaznamoch  zo zeme mi vyliezol cesnak kupeny od
    "babušky " na tržnici na Užhorode, až potom som sa dostal k pestovatelovi a od neho ziskal Bogatyr- je vonku ako aj nepaličak  "ivan" paličak spinka v zemi.
    Ako to  všetko je ukaže až uroda na buduci rok.
    9. 11. 2018 9:38 Jiří česnek
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    14. 11. 2018 15:37 Jozef Sisak
    Pan Jiři vami udane postupy na najdenie vašich člankov su nefunkčne ak je to možne prepošlite mi ich na e mail  .. jozef.sisak@zoznam.sk

    moření před výsadbou

    3. 11. 2018 19:18 Zakladatel vlákna: Dagmar Tomšíková
    Dobrý den, loni jsem si u vás zakoupila několik odrůd česneku. Se sklizní jsem byla velmi spokojená. Letos si z ní chci znovu zasadit a   opomněla jsem v září namořit sadbu do Sulky?  Vadí to ? A jak mám postupovat nyní - je třeba stroužky do něčeho namočit ( Clonoplus ? ) nebo stačí pouze do vody před sázením ?
    Děkuji
    4. 11. 2018 19:52 Jan Kozák
    Pokud Sulku máte, pak ji použijte před výsadbou. Pokud ji nemáte a sázíte jenom malé množství, tak namočte do vody.
    4. 11. 2018 21:22 Dagmar Tomšíková
    Děkuji, pane Kozák. A prosím, jak dlouho to nechat ve vodě a za jak dlouho poté pak sadit. Jsem z jižní Moravy - kdy je letos vhodná doba na sadbu ( je už pozdě a nebo naopak ještě nějaký den počkat ? ) . mnohokrát děkuji.
    5. 11. 2018 6:39 Jan Kozák
    Ve vodě nechte stroužky půl hodiny, když na ně zapomenete a zůstanou tam několik hodin, nic se nestane. Do země by pak měly přijít do 24 hodin. Letos je pořád teplo, nechal bych výsadbu na konec listopadu.

    Cererit

    2. 11. 2018 16:06 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobrý den už jsem také začal ze sázením ale zapomněl jsem před výsadbou zapravit cererit. Je vhodné ho po házet po vrchu ??Nebo ho zapravit až na jaře? ?Na jaře používám ledek vápenatý. Tri týdny před výsadbou zapraveno dusikate vapno. Sazeno po bramborech.
    2. 11. 2018 17:04 Pavel Dohnal
    Pohažte. Prvky se vsáknou po deštích a sníh také udělá své. Já cererit ani slepičince nezarývám, přijde mi to jako plýtvání materiálem. Po rytí poházím a hráběma poňahňám a po pár týdnech sadím. Předpokládám, že odvrchu se prohnojí rovnoměrněji  a na delší období pozemek, při určité době rozpouštění granulí, než jen zespodu. Předesílám, že mám kvalitní sypkou půdu s vlastním kompostem. Neplatí vždy vše a všude! A od jara - duben, květen, používám občas močovinu jako zálivku - bílé granule k dostání za pár kaček. Fosfor! Silice!! Ledek proč? Vápník - neutralizovat hnojivo?  Nevím, nedělám... Poradí chemici. Já se sadbou ještě chvilku počkám. Je 18 stupňů přes den. 
    4. 11. 2018 19:50 Jan Kozák
    Cereritem na povrchu hnojíte hlavně následnou plodinu, ale česnek taky něco dostane.

    odruda?

    2. 11. 2018 13:03 Zakladatel vlákna: Petra Sobkova
    Dobry den,muzete mi prosim jeste jednou pomoct s urcenim odrud? prvni obrazek cibule miva 4-8 strouzku,nejcasteji 6...,druhy obrazek cibule ma okolo 8-9 stroužků.
    4-8/stroužků8-9 strouzku
    4. 11. 2018 12:03 Jan Kozák
    Na druhém snímku je jednoznačně Bjetin. Škoda, že nejsou vidět celé cibule na prvním snímku. Podle talíře se to nedá jednoznačně určit.

    Sulka 2011

    2. 11. 2018 0:10 Zakladatel vlákna: Mirka Kolaříková
    Dobrý večer.
    Chci letos prvně mořit česnek pro výsadbu, tedy jsem úplný amatér... Našla jsem doma SULKU s datem expirace 2011. Je možné česnek do roztoku z této Sulky namočit? Děkuji.
    2. 11. 2018 7:02 Jan Kašpar
    Použít můžete, sadbu nepoškodíte, otázkou je, jak bude Vaše Sulka fungovat.
    Sulka je nestabilní sloučenina, uvolňuje sirovodík (sulfan) která se rozkládá časem, světlem, teplem a přístupem vzduchu, tedy kyslíku. Pokud byla Sulka uložena ve tmě (např. chladný sklep), ve vzduchotěsně uzavřené nádobě, nejlépe v orig. balení a bez nějaké té velké bubliny v lahvi, pak s jistou mírou rizika bude fungovat.  Mořte ovšem déle než je zvykem, tedy alespoň 6 hodin. Vlnovník to nepřežije. Ale vedlejší fungicidní účinek bude pravděpodobně ztracen.
    2. 11. 2018 15:10 Pavel Dohnal
    Velice se na dně usazují krystaly, takže třepat a třepat! Určitě nevyhazovat, rozředěná se dá skvěle použít na zálivku, třeba zrovna k cibulovinám. 
    2. 11. 2018 18:42 Jan Kašpar
    To třepání je velmi špatný nápad. Ona totiž se ta Sulka, což je směs polysulfidů vápníku CaSx mění (degraduje) na sulfáty v tomto případě ponejvíce na sádru CaSO4 . 0,5 H2O Takže ty krystaly maximálně opláchnout a vyhodit.  A mořit sádrou? No uznejte, že to nebude zrovna to pravé ořechové.....
    2. 11. 2018 22:59 Pavel Dohnal
    Nemám šanci polemizovat. Chemii nerozumím. Ale rád se něco dozvím. Dík. Spíš věřím v tu zdravou sadbu a čistou půdu, než v moření. Každá info je dobrá. 
    4. 11. 2018 6:22 Jozef Sisak
    Ďakujem za prednašku .  Použitie starej sulky na zalievku bolo spravne rozhodnutie, na morenie radšej novu . p. Kašpar prosim prečitajte si prispevok L. Hejduka z 29.10. aky je vaš nazor ĎAKUJEM.
    4. 11. 2018 10:35 Jan Kašpar
    Domnívám se (t.j. nikdy mě to ani nenapadlo zkoušet), že to nepůjde. Mikrovlnka pracuje v pásmu 2,5 GHz, což je zhruba 12 cm délka vlny). Vzhledem k vyzářené energii 12 μeV by nejspíš došlo k poškození rostlinných pletiv. Ale  pěstitelé opomíjejí, že Vlnovník se živí i na jiných rostlinách, zejména květinách. Také jeho jméno je "Aceria tulipanae", čili Vlnovník tulipánový. A zahrádkář se diví, že má Vlnovníka a cibulnaté či hlíznaté rostliny neošetří, a ten potvora Vlnovník si jak na potvoru na ten česnek přeleze. Jinak mám na Vlnovníka mimo Sulku vyzkoušeny a jsou funkční tyto prostředky: 1) Koloidní síra,  (Sulikol, Kumulus) 2) Polysulfidy draslíku nebo sodíku, tedy klasická "Sirná játra" podle alchymistů. K tomu si tyhle prostředky vyrobit mi donutily roky, kdy Sulka nebyla nikde k dostání. (Pěstuji česnek po zahrádkářsku od roku 1965 nepřetržitě). Pro pořádek: Vlnovník je Sametkovec, a co zničí Sametky, zničí i Vlnovníka. A všechno je to navíc "EKO"
    4. 11. 2018 10:38 Jan Kašpar
    Oprava:"Aceria tulipae" překlep, sorry.
    6. 11. 2018 7:24 Jozef Sisak
    Ďakujem za poučny prispevok . V chemii ste doma preto ešte raz pozrite sa prispevok L. Hejduka z 29.10  tema dusikate vapno . Pri študovani inf, zdrojov som natrafil na informaciu že škody na uskladnenom cesnaku  NESPôSOBUJE  vlnovnik tulipanovy ako sa pôvodne predpokladalo ale vlnovnik cesnakovy čo je iny roztoč ale to je vlastne jedno ,lebo aj tak škodi bez ohľadu na meno. Trochu som surfoval aby som spoznal vaše nahrady ĎAKUJEM za sulku.
    6. 11. 2018 14:58 Jan Kašpar
    S tím dusíkatým vápnem můžete být v klidu. DV se rozkládá na kyanamid Ca a hydroxyd Ca. A lidi si to občas pletou Kyanamid není kyanid. A není jedovarý, jen dráždivý. Prostě hodinky a holinky. Zní to podobně, ale jsou to úplně rozdílné věci. DV kyanovodík neuvolňuje.
    8. 11. 2018 6:05 Jozef Sisak
    Ďakujem za odpoveď. Mam vlastnu skusenosť , pozemok kde ma trapili krty a hraboše či hryzce polne som planoval posadiť cesnak po zapracovani dusik. vapna som s časovych dôvodov nestihol dať foliu čo som urobil až  za  par dni , vytvorene  krtince som rozhrabal a chodby otvoril . Po odstraneni folie cca 4 tyž. som problem krt a hraboš  nemal ani sa opakovane nevyskytol.

    Sázení česneku

    1. 11. 2018 21:21 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Hezký večer. Tak už jsem také začal se sázením česneku. Sázím ručně. Celkem mám na sadbu 3000 stroužků. Dva měsíce před výsadbou byl navezen kompost-směs trávy, hoblin, slepičinců, země a zaoráno. Po měsíci rozhozené dusíkaté vápno a cererit-4kg a zapraveno rotavátorem . Plocha je něco málo přes jeden ar
    SázeníSázeníSázeníSázení
    1. 11. 2018 22:12 Martin Perníček
    Krásná práce pane  Mácho,o víkendu už také začnu s výsadbou.
    2. 11. 2018 15:52 Pavel Dohnal
    Famózní! Hodně štěstí! To je ta výhoda políčkářů. Širé rodné lány. Asi taky přikúpim nějakou hroudu....Dávám 800 - 1200. Jen tak na chuť. Na fotce ty rygóly ale vypadají monstrózně! Jako kdyby jste dělal hrůbky na mrkev. Jak dáváte hluboko? Odhadem. 
    3. 11. 2018 8:44 Zdeněk Mácha
    Dobrý den pane Dohnale. Ty rýhy mám hluboké cca 8-10cm a česnek pak ještě domáčknu. Zem už mám dost prochladlou a teplo už u nás také moc není - 650m.n.m
    3. 11. 2018 8:56 Marcel Sokirka
    Dobrý den , malý dotaz. Hrůbky Jste nejdřív zalil vodou kvůli vláhe? Děkuji. . U nás jsou ještě dvacítky ,nelíbí se mi to ,chtěl jsem počkat,ale na SK se vratím až před Vánoci,a to nejde určit jaké bude počasí
    3. 11. 2018 9:11 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Nezalil jsem, jelikož tu pršelo minulý víkend a zem sama o sobě mi drží dost vláhu. 
    6. 11. 2018 17:54 Pavel Dohnal
    Před sadbou nezalévejte. Do bahna se blbě sadí. Bude dost vlhko, až bude čas. Do konce roku si poradí česnek bez zálivky, max. zbytek Sulky. Patnáct let jsem nezalival, teď 4 roky ano, ale asi  až od května.
    6. 11. 2018 17:30 Pavel Dohnal
    Jasně. Já ve 210 m. Jih Hané. Zatím 20 ve dne, ale už jsem připraven!! Moje metoda "holý  ořešák" je tu a ono se to může prudce zlomit a teploty budou brzy těsně nad nulou. Mlhy a plískanice. A to já nerad! Hodně štěstí, p. Zdeňku. 
    11. 11. 2018 16:47 Zdeněk Mácha
    Pane Dohnale,moc Vám děkuji. Nejenom Vám hodně štěstí,ale i ostatním pěstitelům.

    urceni odrud

    1. 11. 2018 14:03 Zakladatel vlákna: Petra Sobkova
    Dobry den prosim o urceni odrůd,pomichaly se mi štítky dekuji
    havran?bjetin?
    1. 11. 2018 17:06 Jan Kozák
    Máte to dobře.
    < Novější129130131132133Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne